Janubiy Koreyaga viza
O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari Janubiy Koreyaga tashrif buyurish uchun avvalo kirish ruxsatnomasini olishlari kerak. Viza konsullikda berilishi kerak.
O‘zbekiston fuqarolari Janubiy Koreyaga quyidagi vizalarni ochishlari mumkin:
• Tijorat vizasi – C-2 *
• Umumiy qisqa muddatli vizalar – C-3
• Tashrif vizasi – F-1
• Kengaytirilgan yashash uchun ruxsatnoma – F-3
• Boshqa maqsadlar uchun viza – G-1 turi
• Turistik vizalar – H-1
• Ish vizasi – H-2
* Tijoriy kirish uchun ruxsatnomani ochish uchun ariza beruvchilar sayohat tijorat maqsadlarida ekanligini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etadilar. Bunday hujjat oldi-sotdi shartnomasi va boshqalar bo‘lishi mumkin.
Umumiy viza
Bu O‘zbekiston rezidenti va Koreya vakili o‘rtasida nikoh tuzish uchun ochiladigan ruxsatnoma. Ruxsatnomani ochish uchun hujjatlar to‘plami taqdim etiladi:
• Uy egasidan taklifnomalar. Bunday holda, barcha moliyaviy majburiyatlar turmush o‘rtog‘iga yuklanishi kerak
• Oilaviy ahvol haqida ma'lumot
• Rasmiy nikoh to‘g‘risidagi guvohnomalar
• Qabul qiluvchi davlat tomonidan barcha soliq to‘lovlari to‘langanligini tasdiqlovchi sertifikatlar
Tashrif vizasi
Ushbu vizani ochish uchun hujjatlar to‘plami taqdim etiladi:
• O‘zaro munosabatlar darajasini tasdiqlovchi hujjatlar. Bunday hujjatlar tug'ilganlik haqidagi guvohnomalar, nikoh to‘g‘risidagi guvohnomalar va boshqalar
• Shaxsni tasdiqlovchi hujjat. Ariza beruvchini qabul qilish uchun ushbu sertifikat talab qilinadi
Biznes vizasi
Bunday qo‘shimcha hujjatlarni taqdim etishni ta'minlaydi:
• Yuridik shaxsning taklifnomasi
• Mehnat shartnomasi. Ariza beruvchi Koreyada 3 oydan ortiq bo‘lmagan muddatga ishga joylashish niyatida bo‘lsa, talab qilinadi
O‘qish vizasi
Koreyaga o‘qish uchun kirish uchun zarur bo‘lgan hujjatlar:
• Ariza beruvchi Koreyadagi ta'lim muassasasi talabalari yoki abituriyentlaridan biri ekanligini tasdiqlovchi sertifikat
• Ariza beruvchi tomonidan barcha soliq to‘lovlari to‘langanligini tasdiqlovchi hujjat
Turistik viza
Janubiy Koreyaga turistik maqsadlarda tashrif buyurish uchun quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
• Chiptalar. Koreyaga va Koreyadan chiptalarni taqdim etishingiz kerak
• Moliyaviy holatni tasdiqlovchi sertifikat
• Batafsil sayohat rejasi
Davolash uchun viza
Agar O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi Koreyaga davolanish uchun viza olmoqchi bo‘lsa, qo‘shimcha hujjatlar quyidagilar bo‘lishi shart:
• Bosh shifokor tomonidan tasdiqlangan tashxis bayonoti
• Ariza beruvchining davolanishi rejalashtirilgan tibbiy muassasadan taklifnoma
• Ariza beruvchining davolanish uchun etarli mablag‘ga ega ekanligini tasdiqlovchi hujjat. Koreyaga kirish uchun minimal miqdor – 3 000 dollar
• Rasmiy ish joyidan ma'lumotnoma. Hujjatda egallab turgan lavozimi va ish haqi ko‘rsatilishi kerak
Agar O‘zbekiston Respublikasi rezidenti boshqa davlat hududida vaqtincha istiqomat qilsa yoki bo‘lsa, u Koreya vizasini o‘zi hozir yashayotgan shaharda rasmiylashtirishi mumkin. Ammo boshqa davlat hududida rasmiy ro‘yxatdan o‘tgan va quyidagi hujjatlardan biriga ega bo‘lishi kerak bo‘lgan fuqarolargina bunday huquqqa ega:
• Ishga ruxsat
• Vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnoma
• Turar joy
Viza to‘lovi:
• bir martalik viza uchun – 30 dollar
• ko‘p martalik vizani ochishda – 50 dollar
Koreya hududiga kirish uchun ko‘p martalik ruxsatnoma olish uchun ariza taxminan 3 hafta davomida ko‘rib chiqiladi.
Hujjatlar ro‘yxati haqida batafsil ma'lumot olish uchun havolaga o‘ting.
2023 yildan boshlab Janubiy Koreya vizaning yangi turlarini joriy qiladi va K-ETA kirish ruxsatnomasi tizimini takomillashtiradi
Kirish uchun siz maxsus K-ETA tizimida ruxsat olishingiz kerak. K-ETA 2 yil davomida amal qiladi va butun amal qilish muddati davomida bir nechta yozuvlarga ruxsat beradi.
Ular tizimni yaxshilashga va'da berishadi, chunki ko‘plab sayyohlar ishlov berish muddati yoki asossiz rad etish haqida shikoyat qiladilar.
Janubiy Koreyaga vizaning yangi turlari
• K-culture visa. Koreya madaniyatini (k-pop) o‘rganmoqchi bo‘lganlar uchun viza, birinchi navbatda, boshqa mamlakatlardan kelgan yoshlarga mo‘ljallangan
• Workcation visa. Masofadan ishlaydigan "raqamli ko‘chmanchilar" uchun viza. OAV ma'lumotlariga ko‘ra, ushbu viza joriy yilning ikkinchi yarmida joriy etiladi
Yangi vizalar tafsilotlari, ularni oluvchilarga qo‘yiladigan talablar, amal qilish muddatlari hozircha mavjud emas. Biroq turoperatorlar hukumatning yangi rejasi xorijlik fuqarolarga Koreyada qonuniy o‘qish va ishlash uchun ko‘proq imkoniyatlar beradi, deb hisoblaydi.

Для посещения Южной Кореи гражданам Республики Узбекистан необходимо предварительно оформлять разрешение на въезд. Визу необходимо оформлять в консульстве.
В Южную Корею граждане Узбекистана могут открыть такие визы, как:
* Для открытия коммерческого разрешения на въезд заявители подают документы, подтверждающие, что поездка совершается с коммерческой целью. Таким документом может служить договор купли-продажи и т.п.
Общая виза
Это разрешение, которое открывается для создания брака резидента Узбекистана с представителем/представительницей Кореи. Для открытия разрешения подается пакет документов:
Гостевая виза
Для открытия данной визы подается пакет документов:
Деловая виза
Предусматривает подачу таких дополнительных документов:
Учебная виза
Документы, необходимые для въезда в Корею с целью обучения:
Туристическая виза
Для посещения Южной Кореи с туристической целью подаются следующие документы:
Виза на лечение
Если гражданин Республики Узбекистан желает получить визу в Корею для лечения, то обязательными дополнительными документами являются:
Если резидент Узбекской Республики временно проживает или пребывает на территории другой страны, он может подать ходатайство на получение корейской визы в городе, в котором проживает на данный момент. Но таким право обладают лишь те граждане, которые имеют официальную регистрацию на территории другой страны и должен обладать одним из документов:
Визовый сбор составляет:
Ходатайство на получение многократного разрешения на въезд на территорию Кореи рассматривается около 3 недель.
Более подробно со списком документов можно ознакомиться по ссылке.
С 2023 года Южная Корея введет новые типы виз и усовершенствует систему выдачи разрешений на въезда K-ETA
Для въезда необходимо получить разрешение в специальной системе K-ETA. Разрешение K-ETA действует 2 года и позволяет многократный въезд в течение всего срока действия.
Систему обещают усовершенствовать, так как многие туристы жалуются на сроки оформления или необоснованные отказы.
Новые типы виз в Южную Корею
Деталей новых виз, требований к их получателям, срокам действия на данный момент нет. Тем не менее, как полагают туроператоры, благодаря новому плану правительства у иностранных граждан будет больше возможностей легально учиться и работать в Корее.