O‘zbekiston fuqarolari uchun BAAga viza
Keyingi yillarda O‘zbekiston bilan Birlashgan Arab Amirliklari o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar faollashdi. Bu mamlakatga sayyohlar soni ortib bormoqda, bu esa O‘zbekiston rahbariyatini 2019-yilda BAA bilan munosabatlarda vizasiz rejim joriy etishga undagan, biroq hozircha o‘zaro qadamlar qo‘yilmagan.
Birlashgan Arab Amirliklariga borish uchun O‘zbekiston fuqarolariga viza kerak bo‘ladi. Bundan tashqari, siz uni oldindan olishingiz kerak, chunki pasport nazorati paytida siz uni pasportingizda ko‘rsatishingiz kerak.
Bu qoida deyarli barcha MDH mamlakatlari, jumladan, Armaniston, Gruziya, Tojikiston, Belarus, Ozarbayjon fuqarolari uchun amal qiladi.
Yashash maqsadi bo‘yicha vizalar tasnifi
Yashash muddati uchun vizalar bitta va ko‘p.
Viza, shartlarga qo‘shimcha ravishda, safarning maqsadiga muvofiq bo‘ladi, shuning uchun muddatlar sezilarli darajada oshishi mumkin. Maqsadga qarab, MDH mamlakatlari rezidentlari uchun quyidagi turdagi vizalar beriladi:
• Ish vizasi. Amirliklarga ishlash uchun ketganlar uchun. Ushbu davlatning korxonasi bilan shartnoma taqdim etish kerak
• Biznes vizasi. U boshqa davlatda biznes yuritish niyatida bo‘lgan firmalar vakillari tomonidan qabul qilinadi. Uy egasidan taklifnoma talab qilinadi
• O‘qish vizasi. Har qanday turdagi mahalliy ta'lim muassasalarida o‘qish uchun mamlakatga tashrif buyurganlarga beriladi
• Gumanitar vizasi. Olimlar, sportchilar, ziyoratchilar, xayriya va jamoat tashkilotlari vakillari tomonidan olinishi mumkin
• Turistik vizasi. Oddiy sayyohlik vizasi 30 kunga beriladi va faqat 1 marta kirish uchun amal qiladi
Bu asosiy turlar. Ulardan tashqari, o'ziga xoslari ham bor:
• Xizmat vizalari. Diplomatlarga, harbiylarga, ma'muriyat vakillariga beriladi
• Kelinlik vizasi
• Oilani birlashtirish vizasi
• Tibbiy davolanish uchun viza
• Ommaviy xaridlar uchun viza
Ro‘yxatdan o‘tish uchun qanday hujjatlar kerak
Kerakli hujjatlar tanlanishi, to‘g‘ri rasmiylashtirilishi va barcha talablarga javob berishiga ishonch hosil qilish kerak. Asosiy hujjatlar to‘plamiga quyidagilar kiradi:
• Rangli fotosurat 3x4 sm yoki 3.5x4.5 sm, aniq, buzilmagan, shuningdek fotosuratda ifloslanish yo‘q
• Xalqaro pasport
• Ingliz tilida so‘rovnoma to‘ldirilgan
• Ilgari berilgan BAA vizalari bilan pasport sahifalarining nusxalari
• Qaytish uchun aviachiptalar sotib olindi
• Kamida to‘rt yulduzli mehmonxonada va kamida uch kunlik aviachiptalarni bron qilish
• Ish haqi sertifikati yoki bank hisobvarag‘i holati ko‘rinishidagi moliyaviy to‘lov qobiliyatini tasdiqlash
Yuqoridagi hujjatlar turistik vizani rasmiylashtirish uchun yetarli. Agar boshqa turdagi kirish ruxsatnomasi talab etilsa, qo‘shimcha hujjatlar taqdim etilishi kerak.
Hujjatga qo‘yiladigan talablar
Amirliklar hujjatlar uchun oddiy talablarga ega:
• Rasmlar aniq bo‘lishi kerak
• Chet el pasportining rangli fotonusxasi – shaxsiy ma'lumotlar bilan tarqatilgan. Elektron shaklda topshirishda siz suratga olishingiz mumkin, ammo barcha ma'lumotlarni o‘qish oson bo‘lishi kerak. Pasportning amal qilish muddati BAAdan rejalashtirilgan chiqib ketishdan keyin kamida 6 oy bo‘lishi kerak
• Daromad sertifikati faqat 25 yoshgacha bo‘lgan sayyohlar uchun talab qilinadi
• Barcha hujjatlar ingliz tiliga tarjima qilinishi kerak
O‘zbekistondan kelgan muhojirlarning pasportida chiqish ruxsatnomasini tasdiqlovchi belgi bo‘lishi kerak. U migratsiya xizmati tomonidan tasdiqlangan.
Fotosuratga qo‘yiladigan umumiy talablar
2023 yilda BAAga tashrif buyurishni rejalashtirayotgan sayohatchilar bitta yuqori sifatli fotosurat taqdim etishlari kerak. Asosiy talab – yuqori sifatli suratga olish. Bu professional fotostudiyada olinishi kerak. Surat tegishli rang o‘lchamlarida olinishi kerak. Odatda, fotostudiya ustalari BAA elchixonasining CC va konsullik bo‘limlariga qo‘yiladigan talablar bilan yaxshi tanish. Ariza beruvchi rasmda tabassum qilish shart emasligini yodda tutishi kerak. Yuz ifodasi iloji boricha to‘g‘ri bo‘lishi kerak.
Asosiy talablar quyidagi mezonlarni o‘z ichiga oladi:
• Surat qat'iy oq yoki engil fonda olinishi kerak.
• Orqa fonga nisbatan kontrastni hurmat qilish kerak
• Suratda yuz xususiyatlari aniq ko‘rinishi kerak
• Surat arizachining butun yuzini ko‘rsatishi kerak
Quyosh ko‘zoynaklari va shlyapalar masalasi juda oddiy hal qilinadi. Agar bosh kiyim kiyish arizachining diniy qarashlariga mos kelsa, uni kiyib qo‘yish mumkin. Quyosh ko‘zoynaklari uchun ham xuddi shunday. Axloqiy nuqtai nazardan kelib chiqqan holda, diplomatlar har doim ham fotosuratda yo‘qligini ta'kidlamaydilar.
! Muhim nuanslar
Yana bir muhim talab – fotosuratning formati. 2023 yilda fotosurat elektron shaklda taqdim etiladi. Bu muhim emas. Ammo agar fotosurat raqamli shaklda taqdim etilsa, bu BAAga viza olish tartibini sezilarli darajada soddalashtiradi va tezlashtiradi.
Hujjatlarni elektron formatda topshirishda quyidagi fotosurat talablariga rioya qilish muhimdir:
• Foto formati – jpeg
• Hajmi – 200-400 ga 257-514 px
• Og‘irligi – 6 KB dan oshmasligi kerak
Sayt orqali hujjatlarni topshirayotganda arizachi fayl nomi lotin yozuvida yozilganligiga ishonch hosil qilishi kerak. Lotin tilida ismingizni va familiyangizni to‘g‘ri yozish bir xil darajada muhimdir.
BAA qonunchiligiga uch yil avval qabul qilingan o‘zgartirishlarga ko‘ra, sayyohlar uchun viza berish uchun hujjatlar yanada qat'iyroq qabul qilinadi. Qabul faqat arizachining fotosurati yangi mezonlarga to‘liq javob bergan taqdirdagina amalga oshiriladi.
! BAA vizasi uchun fotosurat va fotosurat talablarining namunasi maqolaning oxiridagi biriktirilgan fayllarda keltirilgan.
Viza anketasini qanday to‘ldirish kerak
Anketa ingliz tilida, bosh harflar bilan to‘ldiriladi. Uning ustunlariga quyidagi ma'lumotlar kiritilishi kerak:
• Ariza beruvchining ismi, ota-onasining ismi
• Millati
• Kasb-hunar
• Tug‘ilgan sanasi va joyi
• Pasport ma'lumotlari
• O‘zbekiston va BAAdagi kontaktlar (manzillar, telefonlar).
• Ta'lim haqida ma'lumot
• Tashrif maqsadi
• Siz avval BAAga sayohat qilganmisiz
• Amirliklardagi taklif qiluvchi tomonning manzili va telefon raqami
Ariza shaklini havoladan yuklab olish mumkin
U BAA elchixonasining konsullik bo'limida ham beriladi. Odatda to‘ldirishda hech qanday qiyinchiliklar bo‘lmaydi.
! BAAda viza arizasini to‘ldirish misoli maqola oxiridagi ilova qilingan faylda keltirilgan.
Qo‘shimcha hujjatlar
Bu BAAga viza olish uchun hujjatlarga qo'yiladigan umumiy talablar. Ammo sayohatning yakuniy maqsadiga qarab, qo‘shimcha hujjatlar talab qilinishi mumkin.
Ish vizasini olishda sizga quyidagilar kerak:
• Xodim sifatida yashash rejalashtirilgan kompaniya bilan shartnoma
• Ingliz tiliga tarjima qilingan oliy ma'lumot
Talaba vizasini olish uchun ariza berishda sizga quyidagilar kerak:
• Tug‘ilganlik haqidagi guvohnoma
• Pasportning barcha sahifalarining nusxalari
• Kerakli emlashlar haqida ma'lumot
• 16 ta fotosurat
• Ta'lim tashkilotidan taklifnoma
Agar Amirlik universitetida o‘qish oldingi ta'lim muassasasidan ko‘chirish orqali amalga oshirilsa, akademik muvaffaqiyat sertifikati ham talab qilinadi.
Bolalar uchun qo‘shimcha hujjatlar ro‘yxati
Avvalo, hujjatlarni yig'ish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar bolalarga tegishli. Agar ilgari ular oddiygina ota-onasining pasportiga mos kelgan bo‘lsa, endi ular o‘zlarining pasportlarini va unga qo‘shimcha ravishda bir nechta hujjatlarni taqdim etishlari kerak:
• Agar biri bilan sayohat qilsangiz, boshqa ota-onadan kirish ruxsati
• Pasport nusxasi
2013 yil dekabr oyida BAAda bolalar va o‘smirlar uchun viza hujjatlarini rasmiylashtirish bilan bog‘liq tuzatishlar kuchga kirdi. Endi har bir bolaning ota-onasiga sayohatda hamrohlik qilayotgan fotosurati katta yoshli sayohatchining pasportiga yopishtirilishi kerak.
Ushbu talab 2023 yilda yoshidan qat'i nazar, barcha voyaga etmagan bolalar uchun tegishli. Ya'ni, agar voyaga etmagan bolaning shaxsiy pasporti bo‘lsa, uning fotosurati hali ham ota-onasining vizasiga yopishtirilishi kerak.
Pensionerlar uchun qo‘shimcha hujjatlar ro‘yxati
Pensionerlar qo‘shimcha hujjatlarni taqdim etishlari shart emas.
Barmoq izlari va tibbiy ko‘rik
Hozircha BAAga viza olish uchun biometrik ma'lumotlarni taqdim etish, shuningdek, tibbiy ko‘rikdan o‘tish shart emas. Faqat talabalar o‘qish uchun zarur bo‘lgan emlashlar haqida ma'lumot berishlari kerak.
Ro‘yxatdan o‘tish shartlari va narxi
Hujjatlarni ko‘rib chiqish va viza berish yoki rad etish to‘g‘risida qaror qabul qilish muddati – 5 kun, viza narxi uning turiga bog‘liq.
Viza olishdan bosh tortish
BAA rasmiylari tomonidan vizalar berish bo‘yicha salbiy qarorlar nisbatan kam uchraydi. Muvaffaqiyatsizliklarning asosiy sabablari:
• Anketa va hujjatlarni to‘ldirishda xatolar
• Oldingi sayohatlarda mamlakatning viza rejimini buzish
• Isroilning kirish muhriga ega bo‘lish
• So‘rovnomada ataylab yolg‘on ma'lumotlarning ko‘rsatilishi
• Ariza beruvchining immigratsiya niyatlari
Rad etilgan taqdirda siz hujjatlarni qayta topshirishingiz mumkin. Apellyatsiya tartibi mavjud emas.
Vizani qayerdan olish kerak
Birlashgan Arab Amirliklarining O‘zbekistondagi elchixonasi: Toshkent sh., Nasaf ko‘chasi, 38-uy.
Agar sayyohlik vizasi talab etilsa, BAA (FlyDubai, Emirates) aviakompaniyalari ko‘pincha elektron avtorizatsiya xizmatini taklif qilishadi. Buning uchun tashuvchining rasmiy veb-saytida standart savollarga javob berish taklif etiladi, raqamli shaklda so‘rov shakllantiriladi va BAA Tashqi ishlar vazirligiga ko‘rib chiqish uchun yuboriladi.
Agar ariza ma'qullansa, arizachining elektron pochta manziliga xat yuboriladi, u chop etilishi va chegara nazoratida pasport bilan birga ko‘rsatilishi kerak.

Виза в ОАЭ для граждан Узбекистана
За последние годы усилились торгово-экономические отношения между Узбекистаном и Объединенными Арабскими Эмиратами. Все больше туристов отправляются отдыхать в эту страну, что подвигло руководство Узбекистана ввести в 2019 году безвизовый режим в отношениях с ОАЭ, но ответных шагов пока не последовало.
Чтобы попасть в Объединенные Арабские Эмираты, для граждан Узбекистана нужна виза. Причем получить ее надо заранее, так как при паспортном контроле, надо будет предъявить ее в паспорте.
Это правило действует в отношении почти всех стран СНГ, в том числе для граждан граждан Армении, Грузии, Таджикистана, Беларуси, Азербайджана.
Классификация виз по цели пребывания
Визы по сроку пребывания бывают однократные и многократные.
Виза квалифицируется, помимо сроков, целью поездки, из-за которой сроки могут значительно увеличиться. В зависимости от целей для жителей стран СНГ выдаются следующие типы виз:
• Рабочая виза. Для тех, кто отправился в Эмираты работать. Нужно предоставить договор с предприятием данного государства
• Деловая виза. Ее получают представители фирм, которые намерены вести бизнес в другой стране. Необходимо приглашение от принимающей стороны
• Учебная виза. Выдается тем, кто посещает страну для учебы в местных образовательных заведениях любого типа
• Гуманитарная виза. Может быть получена учеными, спортсменами, паломниками, представителями благотворительных и общественных организаций
• Туристическая виза. Обычная туристическая виза выдается на 30 дней и действительна только на 1 въезд
Это основные типы. Помимо них, есть еще и особые:
• Служебные визы. Выдаются дипломатам, военным, представителям администрации
• Виза для невесты
• Виза на воссоединение семьи
• Виза на прохождение лечения
• Виза на осуществление оптовых закупок
Какие документы нужны для оформления
Надо проследить, чтобы были подобраны необходимые документы, правильно оформлены и соответствовали всем требованиям. В пакет основных документов входят:
• Цветное фото 3 х 4 см или 3,5 х 4,5 см, четкие, не поврежденные, также не допускаются загрязнения на фото
• Заграничный паспорт
• Анкета, заполненная на английском языке
• Копии страниц паспорта с ранее выданными визами в ОАЭ
• Купленные авиабилеты туда и обратно
• Бронь в гостинице не ниже четырех звезд и минимум на три дня или авиабилеты на самолет туда и обратно
• Подтверждение финансовой состоятельности в виде справки о зарплате или состоянии счета в банке
Вышеуказанных документов достаточно для оформления туристической визы. Если требуется въездное разрешение другого типа, нужно предоставить дополнительные бумаги.
Требования к документам
Эмираты предъявляют несложные требования к документам:
• Фото должны быть четкими
• Цветная ксерокопия заграничного паспорта – разворот с личными данными. При электронной подаче можно сделать фото, но все данные должны легко читаться. Срок действия загранпаспорта должен составлять минимум 6 месяцев после планируемого отъезда из ОАЭ
• Справка о доходах нужна лишь туристам, не достигшим 25 лет
• Все документы должны быть переведены на английский
Выходцам из Узбекистана надо иметь в паспорте отметку о разрешении на выезд. Она проставляется миграционной службой.
Общие требования к фотоснимку
Путешественники, планирующие посетить ОАЭ в 2023 году, обязуются предоставить один качественный фотоснимок. Основным требованием является высокое качество фотографии. Она должна быть сделана в профессиональном фотоателье. Снимок должен быть выполнен в соответствующем цветовом разрешении. Обычно мастера фотоателье знакомы с требованиями, которые предъявляются ВЦ и консульскими отделами Посольства ОАЭ. Заявитель же должен помнить о том, что улыбаться на снимке не нужно. Выражение лица должно быть максимально корректным.
К ключевым требованиям следует отнести следующие критерии:
• Снимок должен быть выполнен строго на белом или светлом фоне
• Контрастность в отношении заднего фона должна быть соблюдена
• Черты лица должны быть чётко видны на снимке
• На снимке должно быть видно всё лицо заявителя
Вопрос солнечных очков и головных уборов решается достаточно просто. Если ношение головного убора соответствует религиозным взглядам заявителя, то его можно не снимать. Это же касается солнцезащитных очков. Руководствуясь этическими соображениями, дипломаты не всегда настаивают на их отсутствии на фотоснимке.
! Немаловажные нюансы
Еще одним важнейшим требованием является формат фотоснимка. В 2023 году фотоснимок предоставляется в электронном виде. Это не принципиально. Но если фото будет представлено в цифровом виде, это существенно упростит и ускорит процедуру оформления визы в ОАЭ.
При подаче документов в электронном формате важно соблюсти следующие требования к фотоснимку:
• Формат фото – jpeg
• Размер – 200-400 на 257-514 px
• Вес – не более 6 КБ
Подавая документы посредством сайта, заявитель обязан убедиться в том, что название файла написано латинским шрифтом. Не менее важно правильно написать на латинице свои имя и фамилию.
Согласно поправкам в законодательстве ОАЭ, принятым три года назад, документы на открытие виз для туристов принимаются в более ужесточенном порядке. Прием осуществляется только тогда, когда фото заявителя в точности соответствует новым критериям.
! Пример фото и требования к фото на визу в ОАЭ в прикрепленных файлах в конце статьи.
Как заполнить визовую анкету-заявление
Анкета заполняется на английском языке, прописными буквами. В ее графы нужно внести следующую информацию:
• ФИО заявителя, имена родителей
• Национальность
• Профессия
• Дата и место рождения
• Паспортные данные
• Контакты (адреса, телефоны) в Узбекистане и ОАЭ
• Сведения об образовании
• Цель визита
• Совершались ли ранее поездки в ОАЭ
• Адрес и телефон приглашающей стороны в Эмиратах
Бланк анкеты можно скачать по ссылке
Также его выдают в консульском отделе Посольства ОАЭ. С заполнением сложностей обычно не возникает.
! Пример заполнения визовой анкеты в ОАЭ в прикрепленном файле в конце статьи.
Дополнительные документы
Это общие требования к документам при оформлении визы в ОАЭ. Но в зависимости от конечных целей путешествия могут понадобиться дополнительные бумаги.
При получении рабочей визы требуется:
• Договор с компанией, где предполагается обустройство в качестве работника
• Диплом о высшем образовании, переведенный на английский язык
При получении учебной визы требуется:
• Свидетельство о рождении
• Копии всех страниц загранпаспорта
• Справка о необходимых прививках
• 16 фотографий
• Приглашение от учебной организации
Если учеба в эмиратском вузе осуществляется переводом из прежнего учебного заведения, нужна также справка об успехах в учебе.
Дополнительный перечень документов для детей
Прежде всего, дополнительные меры по сбору документов касаются детей. Если раньше они просто вписывались в паспорт родителей, теперь должны предоставить собственный загранпаспорт, а кроме него, несколько документов:
• Разрешение на въезд от другого родителя, если едет с одним
• Копия паспорта
В декабре 2013 года вступили в силу и поправки, относящиеся к оформлению визовых документов в ОАЭ для детей и подростков. Теперь фотография каждого ребенка, сопровождающего родителя в поездке, должна быть вклеена в паспорт взрослого путешественника.
Это требование актуально в 2023 году для всех несовершеннолетних детей, независимо от их возраста. То есть, если несовершеннолетнее лицо имеет свой паспорт, его фото все равно должно быть вклеено в визу родителя.
Дополнительный перечень документов для пенсионеров
Пенсионерам не нужно предоставлять дополнительных документов.
Дактилоскопия и медицинское обследование
Пока для оформления визы в ОАЭ не требуется предоставления биометрических данных, а также медицинского обследования. Только студенты должны представить сведения о необходимых для учебы прививках.
Сроки и стоимость оформления
Период, в течение которого рассматриваются документы и выносится решение, что бы выдать или отказать в выдаче визы, 5 дней, стоимость визы зависит от ее типа.
Отказ в получении визы
Отрицательные решения о выдаче виз власти ОАЭ принимают сравнительно редко. Главными причинами отказов являются:
• Ошибки при заполнении анкеты и оформлении документов
• Нарушение визового режима страны в предыдущих поездках
• Наличие израильского въездного штампа
• Указание в анкете заведомо ложных сведений
• Иммиграционные намерения заявителя
В случае отказа можно подать документы повторно. Процедура апелляции не предусмотрена.
Где получить визу
Посольство Объединенных Арабских Эмиратов в Узбекистане: г. Ташкент, ул. Насаф, 38.
Если необходима туристическая виза, авиакомпании из ОАЭ (FlyDubai, Emirates) часто предлагают услугу оформления электронного разрешения. Для этого на официальной сайте перевозчика предлагается ответить на стандартные вопросы, в цифровом виде формируется запрос и отправляется на рассмотрение в МИД ОАЭ.
В случае одобрения заявки на адрес электронной почты заявителя приходит письмо, которое нужно распечатать и вместе с паспортом показать на пограничном контроле.