Mamlakatda sayyohlar uchun sanitariya protokollari yangilandi.
Agar mehmonda koronavirus alomatlari bo‘lsa, ularga o‘z xonasida o‘zini izolyatsiya qilish tavsiya etiladi. Mehmonxona bemorni tibbiy niqob bilan ta'minlashi, sog‘liqni saqlash xizmati va u hamkorlik qilayotgan shifokorga xabar berishi shart. Agar bemor kasalxonaga yotqizilishi kerak bo‘lsa, ular kasalxonaga yotqiziladi.
Bemor xorijliklarning mamlakat bo‘ylab harakatlanishida hech qanday cheklovlar bo‘lmaydi. Sayyohlar parom, samolyot yoki boshqa transport vositalarida, agar ular yuqori himoyalangan niqob kiyishsa, sayohat qilishlari mumkin.
07.02.2022
Gretsiya barcha fuqarolar uchun chegaralarni ochadi
2022-yil 7-fevraldan boshlab barcha fuqarolar uchun chegaralar ochiladi va Yevropa Ittifoqi tomonidan tasdiqlangan vaksina sertifikatlari egalari uchun sinovlar bekor qilinadi.
Agar abituriyentda quyidagi hujjatlardan biriga ega bo‘lsa, test talab etilmaydi:
Agar bunday hujjatlar mavjud bo‘lmasa, quyidagi hujjatlardan biri talab qilinadi:
[ ! ] Sputnik V vaktsinasi bilan emlanganlar yoki kasal bo‘lganlar, lekin Yevropa sertifikatiga ega bo‘lmaganlar, hali ham testlar kerak. Barcha o‘zgarishlar faqat Yevropa Ittifoqi tomonidan tasdiqlangan vaktsina egalariga tegishli. |
Hujjatning yunon tilidagi matni ushbu maqolaga ilova qilingan.
2022-yil 1-fevraldan boshlab emlash sertifikatlarining amal qilish muddati 7 oygacha qisqartiriladi
Siz Gretsiyaga sertifikatsiz kirishingiz mumkin – endi hammadan, shu jumladan emlanganlardan ham 72 soatdan ortiq bo'lmagan PCR testi talab qilinadi.
Ammo muddati o‘tgan hujjat bilan mamlakat ichidagi jamoat joylariga kirish, agar siz uni kuchaytiruvchi doza bilan "uzaytirmasangiz" ishlamaydi.
Shuningdek, talab qilinadi:
09.12.2021
Gretsiya hukumati QR-kodni berish tartibini tezlashtirdi
Endi Gretsiyaga uchayotgan yo‘lovchilar (Tranzit maqsadlarda Gretsiya orqali sayohat qiluvchilar bundan mustasno) PLF shaklini oldindan to‘ldirilmagan, buni to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvoz aeroportida, parvozdan oldin qilishlari mumkin.
Endi QR-kod Passenger Locator Formni (PLF) topshirganingizdan so‘ng darhol elektron pochtangizga yuboriladi, u avval jo‘nashdan 24 soat oldin to‘ldirilishi kerak edi.
Agar biron bir texnik sababga ko‘ra QR kodli havola kelmasa, sizdan PLFni to‘ldirish to‘g‘risida bildirishnoma bilan xat ko‘rsatishingiz so‘raladi.
QR kodli ma'lumotlar uch marta ko‘rsatilishi kerak:
Shuningdek, Gretsiyada PCR testi yoki emlash sertifikati bo'lmagan sayyohlar orollarga sayohat qilishlariga ruxsat etilmaydi (RTVI xabarlari)
Emlash sertifikatlari yoki salbiy PCR testi mavjudligi Sohil xavfsizlik xizmati tomonidan tekshiriladi.
Dengiz transporti vaziri Yannis Plakiotakisning so‘zlariga ko‘ra, Sohil xavfsizlik xizmati mas'uliyatni o‘z zimmasiga olishidan oldin, port ma'muriyati epidemiyaga qarshi choralarga rioya qilinishini ta'minlash uchun ko‘plab tekshiruvlar o'tkazgan va sud xodimlarini ularga rioya qilmayotganliklari uchun tanqid qilgan.

Tourists with coronavirus will no longer be quarantined
If a guest exhibits symptoms of coronavirus, they are advised to self-isolate in their room. The hotel is obliged (!) to provide the sick person with a medical mask, to inform the state sanitary services and the doctor with whom he cooperates. If the patient needs hospitalization, they will be transported to the hospital.
There will be no restrictions on movement around the country for sick foreigners. Tourists can travel by ferry, plane or other means of transport, provided (!) wearing a mask with a high degree of protection.
02/07/2022
Greece opens borders to all citizens
From February 7, 2022, borders will open to all citizens and tests will be canceled for holders of EU-approved vaccine certificates.
The test is not needed if the entrant has one of the following documents:
If such documents are not available, one of the following documents is required:
[ ! ] Those vaccinated with the Sputnik V vaccine or those who have been ill, but do not have a European certificate, tests are still needed. All changes apply only to holders of an EU-approved vaccine. |
The text of the document in Greek is attached to this article.
From February 1, 2022, the validity of vaccination certificates will be reduced to 7 months
You can enter Greece without a certificate – a PCR test no older than 72 hours is now required from everyone, including those vaccinated.
But getting into public places within the country with an expired document will not work if you do not "extend" it with a booster dose.
Also required:
12/09/2021
The Greek authorities have accelerated the procedure for issuing a QR code
Now passengers flying to Greece (with the exception of persons traveling through Greece for a transit purpose), who for any reason did not fill out the PLF form in advance, can do this directly at the airport of departure, right before the flight.
Now the QR code is sent to your e-mail immediately after submitting the Passenger Locator Form (PLF), which previously had to be completed no later than 24 hours before departure.
If, for some technical reason, the link with the QR code does not come, you will be asked to show a letter informing you that the PLF has been completed.
You need to show the data with a QR code three times:
Also in Greece, tourists without a PCR test or a vaccination certificate will not be allowed on cruises to the islands (reports RTVI)
The Coast Guard checks for vaccination certificates or negative PCR tests.
Prior to the Coast Guard taking on this responsibility, Maritime Transport Minister Yannis Plakiotakis said the port authorities carried out numerous checks on compliance with anti-epidemiological measures and criticized ship employees for non-compliance.