Mamlakatda sayyohlar uchun sanitariya protokollari yangilandi.
Agar mehmonda koronavirus alomatlari bo‘lsa, ularga o‘z xonasida o‘zini izolyatsiya qilish tavsiya etiladi. Mehmonxona bemorni tibbiy niqob bilan ta'minlashi, sog‘liqni saqlash xizmati va u hamkorlik qilayotgan shifokorga xabar berishi shart. Agar bemor kasalxonaga yotqizilishi kerak bo‘lsa, ular kasalxonaga yotqiziladi.
Bemor xorijliklarning mamlakat bo‘ylab harakatlanishida hech qanday cheklovlar bo‘lmaydi. Sayyohlar parom, samolyot yoki boshqa transport vositalarida, agar ular yuqori himoyalangan niqob kiyishsa, sayohat qilishlari mumkin.
07.02.2022
Gretsiya barcha fuqarolar uchun chegaralarni ochadi
2022-yil 7-fevraldan boshlab barcha fuqarolar uchun chegaralar ochiladi va Yevropa Ittifoqi tomonidan tasdiqlangan vaksina sertifikatlari egalari uchun sinovlar bekor qilinadi.
Agar abituriyentda quyidagi hujjatlardan biriga ega bo‘lsa, test talab etilmaydi:
Agar bunday hujjatlar mavjud bo‘lmasa, quyidagi hujjatlardan biri talab qilinadi:
[ ! ] Sputnik V vaktsinasi bilan emlanganlar yoki kasal bo‘lganlar, lekin Yevropa sertifikatiga ega bo‘lmaganlar, hali ham testlar kerak. Barcha o‘zgarishlar faqat Yevropa Ittifoqi tomonidan tasdiqlangan vaktsina egalariga tegishli. |
Hujjatning yunon tilidagi matni ushbu maqolaga ilova qilingan.
2022-yil 1-fevraldan boshlab emlash sertifikatlarining amal qilish muddati 7 oygacha qisqartiriladi
Siz Gretsiyaga sertifikatsiz kirishingiz mumkin – endi hammadan, shu jumladan emlanganlardan ham 72 soatdan ortiq bo'lmagan PCR testi talab qilinadi.
Ammo muddati o‘tgan hujjat bilan mamlakat ichidagi jamoat joylariga kirish, agar siz uni kuchaytiruvchi doza bilan "uzaytirmasangiz" ishlamaydi.
Shuningdek, talab qilinadi:
09.12.2021
Gretsiya hukumati QR-kodni berish tartibini tezlashtirdi
Endi Gretsiyaga uchayotgan yo‘lovchilar (Tranzit maqsadlarda Gretsiya orqali sayohat qiluvchilar bundan mustasno) PLF shaklini oldindan to‘ldirilmagan, buni to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvoz aeroportida, parvozdan oldin qilishlari mumkin.
Endi QR-kod Passenger Locator Formni (PLF) topshirganingizdan so‘ng darhol elektron pochtangizga yuboriladi, u avval jo‘nashdan 24 soat oldin to‘ldirilishi kerak edi.
Agar biron bir texnik sababga ko‘ra QR kodli havola kelmasa, sizdan PLFni to‘ldirish to‘g‘risida bildirishnoma bilan xat ko‘rsatishingiz so‘raladi.
QR kodli ma'lumotlar uch marta ko‘rsatilishi kerak:
Shuningdek, Gretsiyada PCR testi yoki emlash sertifikati bo'lmagan sayyohlar orollarga sayohat qilishlariga ruxsat etilmaydi (RTVI xabarlari)
Emlash sertifikatlari yoki salbiy PCR testi mavjudligi Sohil xavfsizlik xizmati tomonidan tekshiriladi.
Dengiz transporti vaziri Yannis Plakiotakisning so‘zlariga ko‘ra, Sohil xavfsizlik xizmati mas'uliyatni o‘z zimmasiga olishidan oldin, port ma'muriyati epidemiyaga qarshi choralarga rioya qilinishini ta'minlash uchun ko‘plab tekshiruvlar o'tkazgan va sud xodimlarini ularga rioya qilmayotganliklari uchun tanqid qilgan.

Заболевших коронавирусом туристов больше не будут отправлять на карантин
Если у гостя проявляются симптомы коронавируса, то ему рекомендуется изолироваться в номере. Отель обязан (!) обеспечить заболевшего медицинской маской, проинформировать государственные санитарные службы и врача, с которым сотрудничает. Если пациент нуждается в госпитализации, то его транспортируют в больницу.
Ограничений в перемещениях по стране для заболевших иностранцев не будет. Туристы могут путешествовать на пароме, самолете или других видах транспорта при условии (!) ношения маски с высокой степенью защиты.
07.02.2022
Греция открывает границы для всех граждан
С 7 февраля 2022 года открываются границы для всех граждан и отменяются тесты для обладателей сертификатов одобренной в ЕС вакцины.
Тест не нужен если у въезжающего есть один из документов:
Если таких документов нет обязательно наличие одно из документов:
[ ! ] Для привитых вакциной Спутник V или переболевшим, но не имеющим европейский сертификат тесты по-прежнему нужны. Все изменения касаются только обладателей одобренной в ЕС вакцины. |
Текст документа на греческом языке прикреплен к данной статье.
С 1 февраля 2022 года сокращается срок действия сертификатов о вакцинации до 7 месяцев
В Грецию можно въехать и без сертификата – ПЦР-тест не старше 72 часов сейчас требуют у всех, в том числе привитых.
А вот попасть в общественные места внутри страны с просроченным документом не получится, если не «продлить» его бустерной дозой.
Также обязательно:
09.12.2021
Власти Греции ускорили процедуру выдачи QR-кода
Пассажиры, вылетающие в Грецию (за исключением лиц, следующих через Грецию с транзитной целью), которые по какой-либо причине не заполнили заранее PLF-форму, могут сделать это непосредственно в аэропорту вылета, прямо перед рейсом.
Теперь QR-код приходит на ваш e-mail сразу после отправки формы Passenger Locator Form (PLF), которую раньше нужно было заполнить не позже чем за 24 часа до вылета.
Если по каким-то техническим причинам ссылка с QR-кодом не придет, то Вас попросят показать письмо с уведомлением о заполнении PLF.
Данные с QR-кодом потребуется показать трижды:
Также в Греции туристов без ПЦР-теста или сертификата о вакцинации не пустят в круизы на острова (сообщает RTVI)
Наличие сертификатов о вакцинации или отрицательного ПЦР-теста проверяет береговая охрана.
По словам министра морского транспорта Янниса Плакиотакиса, до того, как береговая охрана взяла на себя эту обязанность, портовые власти проводили множество проверок на соблюдение противоэпидемиологических мер и критиковали сотрудников судов за их несоблюдение.