O‘zbekiston Respublikasi Hukumati Rossiya Federatsiyasi Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha komissiyasiga mamlakatdagi COVID-19 bilan bog‘liq epidemiologik vaziyat to‘g‘risida barcha ma'lumotlarni yubordi.
"Biz Rossiya tomonidan javobni kutayotganimizda. O‘ylaymanki, mart-aprel oylarida ijobiy natijalar bo‘ladi", – dedi mamlakat transport vazirining o‘rinbosari Jasurbek Choriev.
O‘zbekiston muntazam parvozlarni tiklash uchun Rossiya Federatsiyasi tomonidan belgilangan barcha shartlarga javob beradi.
Mamlakatda COVID-19 yangi koronavirus infektsiyasi bilan bog‘liq vaziyat barqarorlashdi. Fuqarolarni emlash, shu jumladan Sputnik V vaktsinasi boshlandi. Bundan tashqari, ushbu vaksinani Qozog‘istonda bo'lgani kabi, O‘zbekistonda ham ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Bu emlash keng tarqalishini anglatadi.
Xalqaro reyslar 2020 yil mart oyida to‘xtatilgan.
Uzbekistan Airways vatandoshlar va chet el fuqarolari uchun eksport charter reyslarini tashkil etdi.
2020 yil sentyabr oyidan boshlab Belorusiya, Qozog'iston, Turkiya, Birlashgan Arab Amirliklari va Qirg‘izistonga parvozlarni bosqichma-bosqich tiklash ishlari boshlandi.
2021 yil martigacha Tojikiston, Germaniya va Hindistonga muntazam reyslar mavjud.
Rossiyaning shaharlaridan parvoz dasturi COVID-19 uchun salbiy PCR testi bo‘lgan sertifikat mavjud bo‘lganda, maxsus reyslar rejimida amalga oshirilmoqda.
Biz bilan qoling, biz sizga doimiy ravishda parvozlarning tiklanishi va Uzbekistan Airways'sining aviachiptalari sotilishi boshlanishi to‘g‘risida birinchi bo‘lib xabar beramiz.

​​Uzbekistan Airways рассчитывает на возобновление регулярных полетов в Россию
Авиакомпания Uzbekistan Airways рассчитывает на возобновление регулярных полётов в Россию и обратно в ближайшее время.
Правительство Республики Узбекистан направило запрос в комиссию РФ по противодействию коронавирусу всю информацию о нынешней эпидемиологической ситуации с COVID-19 в стране.
"Пока мы ждем ответа от российской стороны. Думаю, что в марте-апреле будет какой-то положительный результат", – заявил замминистра транспорта страны Жасурбек Чориев.
Узбекистан подходит под все условия, установленные РФ для возобновления регулярных рейсов.
Ситуация с новой коронавирусной инфекцией COVID-19 в стране стабилизировалась. Началась вакцинация граждан, в том числе и вакциной «Спутник V». Кроме того, планируется производство этой вакцины в Узбекистане, как это уже сделал Казахстан. Это значит, что вакцинация приобретёт массовый характер.
Международное авиасообщение было приостановлено в марте 2020 г.
Uzbekistan Airways организовала вывозные чартерные рейсы для соотечественников и иностранных граждан.
С сентября 2020 года началось постепенное восстановление рейсов в Беларусь, Казахстан, Турцию, ОАЭ и Киргизию.
К марту 2021 года осуществляются регулярные рейсы в Таджикистан, Германию и Индию.
Полетная программа из городов России продолжает осуществляться в режиме спецрейсов, только при наличии справки с отрицательным результатом ПЦР-теста на COVID-19.
Оставайтесь с нами, мы первыми сообщим о возобновление регулярного сообщения и о начале продажи авиабилетов на рейсы Uzbekistan Airways.