O‘zbekiston Respublikasi Hukumati Rossiya Federatsiyasi Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha komissiyasiga mamlakatdagi COVID-19 bilan bog‘liq epidemiologik vaziyat to‘g‘risida barcha ma'lumotlarni yubordi.
"Biz Rossiya tomonidan javobni kutayotganimizda. O‘ylaymanki, mart-aprel oylarida ijobiy natijalar bo‘ladi", – dedi mamlakat transport vazirining o‘rinbosari Jasurbek Choriev.
O‘zbekiston muntazam parvozlarni tiklash uchun Rossiya Federatsiyasi tomonidan belgilangan barcha shartlarga javob beradi.
Mamlakatda COVID-19 yangi koronavirus infektsiyasi bilan bog‘liq vaziyat barqarorlashdi. Fuqarolarni emlash, shu jumladan Sputnik V vaktsinasi boshlandi. Bundan tashqari, ushbu vaksinani Qozog‘istonda bo'lgani kabi, O‘zbekistonda ham ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Bu emlash keng tarqalishini anglatadi.
Xalqaro reyslar 2020 yil mart oyida to‘xtatilgan.
Uzbekistan Airways vatandoshlar va chet el fuqarolari uchun eksport charter reyslarini tashkil etdi.
2020 yil sentyabr oyidan boshlab Belorusiya, Qozog'iston, Turkiya, Birlashgan Arab Amirliklari va Qirg‘izistonga parvozlarni bosqichma-bosqich tiklash ishlari boshlandi.
2021 yil martigacha Tojikiston, Germaniya va Hindistonga muntazam reyslar mavjud.
Rossiyaning shaharlaridan parvoz dasturi COVID-19 uchun salbiy PCR testi bo‘lgan sertifikat mavjud bo‘lganda, maxsus reyslar rejimida amalga oshirilmoqda.
Biz bilan qoling, biz sizga doimiy ravishda parvozlarning tiklanishi va Uzbekistan Airways'sining aviachiptalari sotilishi boshlanishi to‘g‘risida birinchi bo‘lib xabar beramiz.

Uzbekistan Airways expects to resume regular flights to Russia
The Government of the Republic of Uzbekistan sent a request to the Russian Federation Commission on Counteracting Coronavirus all information about the current epidemiological situation with COVID-19 in the country.
“While we are waiting for a response from the Russian side. I think that in March-April there will be some positive result, ”said the Deputy Minister of Transport of the country Zhasurbek Choriev.
Uzbekistan meets all the conditions established by the Russian Federation for the resumption of regular flights.
The situation with the new coronavirus infection COVID-19 in the country has stabilized. Vaccination of citizens began, including the Sputnik V vaccine. In addition, it is planned to manufacture this vaccine in Uzbekistan, as Kazakhstan has already done. This means that vaccination will become widespread.
International flights were suspended in March 2020.
Uzbekistan Airways has organized export charter flights for compatriots and foreign citizens.
Since September 2020, a gradual restoration of flights to Belarus, Kazakhstan, Turkey, the United Arab Emirates and Kyrgyzstan began.
By March 2021, there are regular flights to Tajikistan, Germany and India.
The flight program from the cities of Russia continues to be carried out in the mode of special flights, only if there is a certificate with a negative PCR test for COVID-19.
Stay with us, we will be the first to inform you about the resumption of regular flights and the start of the sale of air tickets for Uzbekistan Airways flights!