"Humson Buloq" sanatoriy-kurort majmui yurak-qon tomir tizimi, nafas olish organlari, tayanch-harakat apparati kasalliklariga chalingan odamlarni profilaktik davolashga ixtisoslashgan. Majmua fizioterapiya va gidroterapiya protseduralarini o‘tkazish uchun yuqori samarali GBO va RMS uskunalari bilan jihozlangan. Sanatoriyda eng yaxshi reabilitatsiya dasturlaridan biri ishlab chiqilgan.
Fizioterapiya – toklar, magnit maydonlari, lazer, ultratovush va boshqalar foydalaniladigan davolash metodi. Ular tinchlantiruvchi, og‘riqni qoldiruvchi hamda tonusni oshiruvchi, yallig‘lanishga qarshi va spazmlarga qarshi ta’sirga ega bo‘lib, odamning tabiiy va o‘ziga xos immunitetini oshirishga ko‘maklashadi. Samarasi 4-5 protseduradan keyin seziladi.
Ozon terapiyasi, fizioterapevtik davolash turlaridan biri sifatida nisbatan yaqinda paydo bo‘lgan. Tabiiy gaz hisoblangan ozon qo‘latiladigan ushbu protseduralar ham tashqi tomondan, ham vena ichiga qo‘llanadi. Ular yallig‘lanishga qarshi, bakteritsid, analgetik, immunitetni rag‘batlantiruvchi xususiyatlarga ega bo‘lib, ko‘plab xastaliklarni davolashga yo‘naltirilgan. Ko‘p hollarda ozon terapiyasini kuchli va tez-tez boshi og‘riydigan, vegeto-tomirli distoniya, bosh miyada qon aylanishining buzilishlaridan aziyat chekuvchi kishilarga tayinlanadi. Yurak va tomir kasalliklarini davolashda qo‘llanadi. Ozon yordamida gastritlarni, oshqozon yarasi kasalliklarini, kolitlarni davolash, prostatit va uretritdan xalos bo‘lish mumkin. Ko‘p hollarda ozon terapiyasidan ozish uchun ham foydalaniladi, chunki ozon organizmdagi metabolik jarayonlarni tezlashtiradi.
Gidroterapiya – sog‘lomlashtirish va turli kasalliklarni bartaraf etish uchun samarali protsedura. Suv nafaqat o‘zining asosiy ko‘rinishida, balki muz va bug‘ shaklida ham qo‘llanadi. U infeksion kasalliklarning alomatlaridan xalos qilishga, qon aylanishi bilan bog‘liq muammolarga ega kishining holatini yaxshilashga hamda surunkali og‘riqlarni bartaraf etishga qodir.
- dush: sirkulyar, kaskadli, yuqoriga yo‘naltirilgan dush, “Sharko”, “Vishi”
- vannalar: gidromassajli, marvaridli, qo‘l, oyoq
- gidrokolonoterapiya
Ippoterapiya – og‘ir kasalliklardan keyin tiklanish va ko‘plab kasalliklarni davolash uchun hayvonlardan foydalanish. Ko‘p yillik tadqiqotlar sog‘liq, ayniqsa jajji bemorlar uchun otlar, delfinlar va boshqa jonivorlar bilan mashqlarning samarali ekanini isbotladi. U ruhiy kasalliklarni, harakat apparatidagi buzilishlarni, sezgi organlari kasalliklarini davolash, jarrohlik operatsiyalaridan keyin tiklanish uchun qo‘llanadi. Natijada kishi o‘z qo‘rquvlaridan xalos bo‘ladi, yangi do‘stidan ishonishni o‘rganadi. Noqulaylik, beso‘naqaylik, mushak zo‘riqishi ketadi. Tormozlanish yo‘qoladi, xavotirlanish ketadi, bemor mustaqilroq bo‘ladi, bu esa buzilgan nerv aloqalarini tiklash, nerv tolalari impulslarini o‘tkazishda kompensatorli richaglarning shakllanishi uchun zamin yaratadi.
Yangi! Barcha dam oluvchilar uchun!
Shifolashning yana bir usuli sifatida Shimoliy yurish.
Humson Buloq inson organizmiga yaxshi ta'sir ko‘rsatadigan noyob mikroiqlimga ega. Humson Buloq hududida o‘tkazilgan atmosfera-geokimyoviy o‘lchovlar turli kationlar (K+, Na+, Ca2+, Mg2+, Fe2+, Zn2+) va anionlarning (Ce-, SO42-) ancha yuqori konsentratsiyasini aniqladi. Shuningdek, engil atmosfera ionlarining yuqori konsentratsiyasi. Ajoyib, ignabargli daraxtlar bilan o‘ralgan, ko‘p darajali landshaft, unda kilometrlab yurish yo'llari mavjud. Skandinaviya tayoqlari bilan yurish ko‘rinishidagi mini-trekking (har bir bemor uchun individual) endi har bir lager dasturiga kiritilgan.
Yashash
"Humson Buloq" sanatoriysi 155 nafar mehmonni joylashtirish uchun turli toifadagi shinam xonalarga ega to‘rtta qulay korpusni va alohida joylashgan, keng terrasali yoki balkonli to‘rtta ikki qavatli kottejni taklif etadi. Mehmonlar uchun kompleks ovqatlanish 130 kishilik restoranda amalga oshiriladi, bu yerda 8 kishi uchun mo‘ljallangan uchta alohida VIP-xona ham bor. Tozalash ishlari har kuni amalga oshiriladi, choyshablar 3 kunda bir marta yoki so‘rov bo‘yicha almashtiriladi. Shuningdek, mehmonlar kirxona xizmatlaridan ham foydalanishi mumkin.
Standard. Ushbu xona 1, 2, 3, 4 va 6 kishi joylashishi uchun mo‘ljallangan.
- ortopedik matrasga ega 2 ta karavot: ikki kishilik va bir kishilik
- bepul Wi-Fi
- konditsionerlash tizimi
- LCD-televizor 42”
- dush kabinasi sanuzel bilan
- choy va qahva tayyorlash uchun to‘plam
- fen, shaxsiy gigiyena vositalari, sochiqlar to‘plami (qo‘llar, oyoqlar uchun, hammom)
- har kuni 0,5 l dan 2 butilka suv
DeLuxe. Yaxshilangan xona, bu yerda qulaylik va maydon hordiq uchun o‘ziga xos muhit yaratadi. Derazalar polgacha tushgan, derazadan ignabargli daraxtlar o‘sayotgan boqqa go‘zal manzara ochiladi, bu mehmonlarga bo‘shashish va o‘z kuchlarini tiklash imkonini beradi. Ushbu xona 1, 2 va 3 kishini joylashtirish uchun mo‘ljallangan.
- fen, shaxsiy gigiyena vositalari (shampun, sovun, dush uchun gel, boshqa shaxsiy gigiyena buyumlari)
- sochiqlar to‘plami (qo‘llar, oyoqlar uchun, hammom)
Luxe. Bu yerda shinamlik, qulaylik va Xumson tog‘lari bag‘rida o‘zingizni uydagiday his qilish uchun hamma narsa bor. Shinam interer, monumental jihozlanish, xonalar maydoni, polgacha tushgan manzarani ochuvchi derazalar va maftunkor bog‘ manzarasi mehmonlarga hordiq chiqarish va o‘z kuchlarini tiklash imkonini beradi. Ushbu xona 1, 2 va 3 kishi joylashishi uchun mo‘ljallangan.
- ortopedik matrasga ega keng karavot
- dizaynerlik mebeli
- mini-bar (kola, fanta, gazlangan va gazlanmagan suv 0,5 l., choy, qahva)
4 o‘rinli kottej. Toza havoda, uy sharoitida oilaviy yoki do‘stlar bilan dam olish uchun ideal tarzda mos keladi. Keng terrasa yoki ikkinchi qavatdagi balkon lazzatlanish imkonini beradi.
- 2 ta yotoqxona: bittasi ikki kishilik karavot bilan, yana bittasi esa alohida ikkita bir kishilik karavot bilan
- mehmonxona
- keng sanuzel dug kabinasi bilan
Ko‘ngilxushliklar
Protseduralar va dam olishdan bo‘sh vaqtingizda tashvishlardan va uydagi muammolardan xalos bo‘lish maqsadida o‘zingiz uchun biror qiziqish topish juda muhim. "Humson Buloq" sanatoriysida bu haqda bosh qotirib qo‘yishgan. Bu yerda vaqtni faol o‘tkazishdan tortib, to uni xotirjam o‘tkazishgacha bo‘lgan ko‘ngilocharliklar mavjud.
Faol turmush tarzi ishqibozlari uchun hududda basseyn (yopiq va ochiq), ikkita tennis korti, yugurish yo‘lkalariga ega futbol maydoni, basketbol va voleybol maydonlari bor. Shuningdek siz stol tennisi yoki bilyard o‘ynashingiz mumkin.
Bolalar uchun sanatoriy hududida o‘yin maydonchasi va enaga xizmatlari mavjud. O‘z vaqtini qiziqarli kitob bilan o‘tkazishni xush ko‘ruvchilar uchun uncha katta bo‘lmagan kutubxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Yumshoq kreslolarga ega katta kinoteatr sizni o‘z filmotekasining rang-barangligi bilan hayratda qoldiradi.
Sanatoriy hududida mehmonlar uchun 25 ta yog‘och karavot joylashtirilgan, ularning katta qismi Ugam daryosi bo‘yida joylashgan. Bu yerda mazali tuglik tayyorlash uchun yozgi oshxona, hojatxona va dushxona bor. Favvora yonidagi yog‘och karavotlar ham vaqtni yaxshi o‘tkazish uchun barcha zarur narsalar bilan jihozlangan. Sport maydonlariga yaqin joylashganlik kunni faol va voqealarga boy o‘tkazish imkonini beradi. Yog‘oya karavotlar daraxtlar ostida, soya-salqin joyda joylashgan, bu yerda Ugam daryosining taronasini tinglash mumkin.
Shuningdek, sanatoriyda 130 kishi uchun konferensiya o‘tkazish ham mumkin. Qulay kreslolar bilan jihozlangan keng zal mavjud, kreslolar teatr uslubida joylashgan, sahna, o‘lchami 5x3 m o‘rnatma ekran, proyektor, uskunalar to‘plami, flipchart va texnik ko‘mak xizmati – bu taqdimotlar, konferensiyalar, seminarlar va boshqa tadbirlarni o‘tkazish uchun ideal joy. Zamonaviy texnologiyalar va konferensiyalar paketiga kiruvchi texnik ko‘mak xizmati tufayli uskunalarni sozlash va ulash ishlari ko‘pi bilan 5 daqiqani egallaydi. Konferens-zal yaqinida restoran joylashgan, bu yerda qahva-breyklar o‘tkaziladi, retsepshn yoki tantanali kechki ovqat tashkil qilinadi.
Dam olish maskani hududida spirtli ichimliklarni iste'mol qilish taqiqlanadi. Agar bu fakt aniqlansa, mehmonlar kurortni tark etishga majbur bo'ladi.

Sanatorium-resort complex "Humson Buloq" specializes in prophylactic treatment of people with diseases of the cardiovascular system, respiratory system, musculoskeletal system. The complex is equipped with highly efficient GBO and RMS equipment for carrying out physiotherapy and hydrotherapy procedures. The sanatorium has developed some of the best rehabilitation programs.
Physiotherapy is a method of treatment in which currents, magnetic fields, laser, ultrasound, etc. are used. They have a calming, analgesic, as well as tonic, anti-inflammatory and antispasmodic effect, help to increase the natural and specific immunity of a person. The effect comes after 4-5 treatments.
Ozone therapy, as one of the types of physiotherapeutic treatment, has appeared relatively recently. These procedures, which involve natural gas – ozone – are used both externally and intravenously. They have anti-inflammatory, bactericidal, analgesic, immunostimulating properties and are aimed at treating many ailments. Ozone therapy is often prescribed to persons suffering from severe and frequent headaches, vegetative-vascular dystonia, and circulatory disorders in the brain. Used in the treatment of diseases of the heart and blood vessels. With the help of ozone, you can cure gastritis, peptic ulcers, colitis, get rid of prostatitis and urethritis. Ozone therapy is often used for weight loss, as ozone accelerates metabolic processes in the body.
Hydrotherapy is an effective procedure for healing and eliminating various diseases. Water is used not only in its basic form, but also in the form of ice and steam. It can relieve the symptoms of infectious diseases, improve the condition of a person suffering from circulatory problems, and relieve chronic pain.
- shower: circular, cascading, ascending, "Charcot", "Vichy"
- baths: whirlpool, pearl, hand, foot
- hydrocolonotherapy
Hippotherapy – the use of animals for recovery from severe ailments and treatment of many diseases. Long-term studies have proven the effectiveness of training with horses, dolphins and other creatures for health, especially for small patients. It is used for the treatment of mental illnesses, disorders of the locomotor system, lesions of the sensory organs, and recovery after operations. As a result, a person frees himself from his fears, learns trust from his new friend. Awkwardness, clumsiness, muscle tension go away. The lethargy is removed, the anxiety goes away, the patient becomes more independent, and this creates the preconditions for the restoration of disturbed nerve connections, the formation of compensatory levers in the conduction of impulses of nerve fibers.
New! For all vacationers!
Nordic walking as another healing procedure.
Humson Buloq has a unique microclimate that has a good effect on the human body. Atmoogeochemical measurements carried out on the territory of Humson Buloq established a rather high concentration of various cations (K+, Na+, Ca2+, Mg2+, Fe2+, Zn2+) and anions (Ce-, SO42-), as well as a high concentration of light atmospheric ions. Magnificent, surrounded by coniferous trees, a multi-level landscape, on which there are kilometers of walking paths. Mini-trekking (individually for each patient) in the form of walking with Nordic walking sticks is now included in the program of each camper.
Accommodation
Sanatorium "Humson Buloq" offers four comfortable buildings with cozy rooms of various categories and four detached two-storey cottages with a spacious terrace or balcony, for a total of 155 guests. Complex meals for the guests of the sanatorium are held in the restaurant for 130 people, where there are also three separate VIP-rooms for 8 people. Cleaning is done daily and bed linen is changed every 3 days or upon request. Guests can also use the laundry service.
Standard. This room is designed for 1, 2, 3, 4 and 6-bed accommodation.
- 2 beds with orthopedic mattress: double and single
- Free wifi
- Air conditioning system
- LCD TV 42"
- Shower cabin with bathroom
- Set for making tea and coffee
- Hairdryer, personal hygiene products, a set of towels (for hands, feet, bath)
- 2 bottles of water 0.5l daily
DeLuxe. Superior room, where comfort and space give a special atmosphere to relaxation. Floor-to-ceiling windows, a magical view of the coniferous garden from the window will allow guests to relax and rejuvenate. This room is designed for 1, 2 and 3-bed accommodation
- Hairdryer, personal hygiene kit (shampoo, soap, shower gel, other personal hygiene items)
- A set of towels (for hands, feet, bath towels)
Luxe. Everything here is created for coziness, comfort and a sense of home in the Khumsan mountains. Cozy interior, monumental furnishings, room space, floor-to-ceiling windows and enchanting garden views will allow guests to relax and rejuvenate. This room is designed for 1, 2 and 3-bed accommodation
- Spacious bed with orthopedic mattress
- Designer furniture
- Mini-bar (cola, fanta, water with and without gas, 0.5 l each, tea, coffee)
Cottage for 4 persons. Ideal for a family or a group of friends looking to enjoy the fresh air at home. A spacious terrace or balcony on the second floor will allow you to enjoy
- 2 bedrooms: one with a double bed and one with two separate single beds
- Living room
- Spacious bathroom with shower
It is very important in your free time from procedures and rest to find entertainment for yourself in order to dispel thoughts and get rid of household problems. The sanatorium "Humson Buloq" took care of this. It offers a wide range of leisure activities, from active to quiet pastime.
For lovers of an active lifestyle, there is a swimming pool (indoor and outdoor), two tennis courts, a football field with jogging tracks, a basketball and volleyball court. You can also play table tennis or billiards.
For children, there is a playground on site, as well as babysitting services. A small library for those who like to spend a cozy time in the company of an entertaining book. A huge cinema with soft armchairs will surprise you with the variety of its film library.
On the territory of the sanatorium, 25 tapchans are offered for guests, where most of them are located along the coast of the Ugam River. There is a summer kitchen where you can prepare a delicious meal, a toilet and a shower room. The upper trestle beds near the fountain are also equipped with everything necessary for a comfortable pastime. The proximity to the sports grounds allows you to spend this day actively and richly. Tapchans are buried in the greenery of the garden, where the melody of the mountain river Ugam is also heard.
The sanatorium can host conferences for 130 people. A spacious hall with comfortable chairs arranged in theatrical style, a stage, a built-in 5x3 m screen, a projector, a set of equipment, a flip chart and technical support is an ideal place for presentations, conferences, seminars and other events. Thanks to modern technologies and technical support included in the conference packages, setting up and connecting the equipment will take no more than 5 minutes. Not far from the conference room there is a restaurant where coffee breaks, reception or gala dinners are organized.
It is forbidden to drink alcoholic beverages on the territory of the sanatorium. Upon discovery of this fact, guests will have to leave the sanatorium.