"Humson Buloq" sanatoriy-kurort majmui yurak-qon tomir tizimi, nafas olish organlari, tayanch-harakat apparati kasalliklariga chalingan odamlarni profilaktik davolashga ixtisoslashgan. Majmua fizioterapiya va gidroterapiya protseduralarini o‘tkazish uchun yuqori samarali GBO va RMS uskunalari bilan jihozlangan. Sanatoriyda eng yaxshi reabilitatsiya dasturlaridan biri ishlab chiqilgan.
Fizioterapiya – toklar, magnit maydonlari, lazer, ultratovush va boshqalar foydalaniladigan davolash metodi. Ular tinchlantiruvchi, og‘riqni qoldiruvchi hamda tonusni oshiruvchi, yallig‘lanishga qarshi va spazmlarga qarshi ta’sirga ega bo‘lib, odamning tabiiy va o‘ziga xos immunitetini oshirishga ko‘maklashadi. Samarasi 4-5 protseduradan keyin seziladi.
Ozon terapiyasi, fizioterapevtik davolash turlaridan biri sifatida nisbatan yaqinda paydo bo‘lgan. Tabiiy gaz hisoblangan ozon qo‘latiladigan ushbu protseduralar ham tashqi tomondan, ham vena ichiga qo‘llanadi. Ular yallig‘lanishga qarshi, bakteritsid, analgetik, immunitetni rag‘batlantiruvchi xususiyatlarga ega bo‘lib, ko‘plab xastaliklarni davolashga yo‘naltirilgan. Ko‘p hollarda ozon terapiyasini kuchli va tez-tez boshi og‘riydigan, vegeto-tomirli distoniya, bosh miyada qon aylanishining buzilishlaridan aziyat chekuvchi kishilarga tayinlanadi. Yurak va tomir kasalliklarini davolashda qo‘llanadi. Ozon yordamida gastritlarni, oshqozon yarasi kasalliklarini, kolitlarni davolash, prostatit va uretritdan xalos bo‘lish mumkin. Ko‘p hollarda ozon terapiyasidan ozish uchun ham foydalaniladi, chunki ozon organizmdagi metabolik jarayonlarni tezlashtiradi.
Gidroterapiya – sog‘lomlashtirish va turli kasalliklarni bartaraf etish uchun samarali protsedura. Suv nafaqat o‘zining asosiy ko‘rinishida, balki muz va bug‘ shaklida ham qo‘llanadi. U infeksion kasalliklarning alomatlaridan xalos qilishga, qon aylanishi bilan bog‘liq muammolarga ega kishining holatini yaxshilashga hamda surunkali og‘riqlarni bartaraf etishga qodir.
- dush: sirkulyar, kaskadli, yuqoriga yo‘naltirilgan dush, “Sharko”, “Vishi”
- vannalar: gidromassajli, marvaridli, qo‘l, oyoq
- gidrokolonoterapiya
Ippoterapiya – og‘ir kasalliklardan keyin tiklanish va ko‘plab kasalliklarni davolash uchun hayvonlardan foydalanish. Ko‘p yillik tadqiqotlar sog‘liq, ayniqsa jajji bemorlar uchun otlar, delfinlar va boshqa jonivorlar bilan mashqlarning samarali ekanini isbotladi. U ruhiy kasalliklarni, harakat apparatidagi buzilishlarni, sezgi organlari kasalliklarini davolash, jarrohlik operatsiyalaridan keyin tiklanish uchun qo‘llanadi. Natijada kishi o‘z qo‘rquvlaridan xalos bo‘ladi, yangi do‘stidan ishonishni o‘rganadi. Noqulaylik, beso‘naqaylik, mushak zo‘riqishi ketadi. Tormozlanish yo‘qoladi, xavotirlanish ketadi, bemor mustaqilroq bo‘ladi, bu esa buzilgan nerv aloqalarini tiklash, nerv tolalari impulslarini o‘tkazishda kompensatorli richaglarning shakllanishi uchun zamin yaratadi.
Yangi! Barcha dam oluvchilar uchun!
Shifolashning yana bir usuli sifatida Shimoliy yurish.
Humson Buloq inson organizmiga yaxshi ta'sir ko‘rsatadigan noyob mikroiqlimga ega. Humson Buloq hududida o‘tkazilgan atmosfera-geokimyoviy o‘lchovlar turli kationlar (K+, Na+, Ca2+, Mg2+, Fe2+, Zn2+) va anionlarning (Ce-, SO42-) ancha yuqori konsentratsiyasini aniqladi. Shuningdek, engil atmosfera ionlarining yuqori konsentratsiyasi. Ajoyib, ignabargli daraxtlar bilan o‘ralgan, ko‘p darajali landshaft, unda kilometrlab yurish yo'llari mavjud. Skandinaviya tayoqlari bilan yurish ko‘rinishidagi mini-trekking (har bir bemor uchun individual) endi har bir lager dasturiga kiritilgan.
Yashash
"Humson Buloq" sanatoriysi 155 nafar mehmonni joylashtirish uchun turli toifadagi shinam xonalarga ega to‘rtta qulay korpusni va alohida joylashgan, keng terrasali yoki balkonli to‘rtta ikki qavatli kottejni taklif etadi. Mehmonlar uchun kompleks ovqatlanish 130 kishilik restoranda amalga oshiriladi, bu yerda 8 kishi uchun mo‘ljallangan uchta alohida VIP-xona ham bor. Tozalash ishlari har kuni amalga oshiriladi, choyshablar 3 kunda bir marta yoki so‘rov bo‘yicha almashtiriladi. Shuningdek, mehmonlar kirxona xizmatlaridan ham foydalanishi mumkin.
Standard. Ushbu xona 1, 2, 3, 4 va 6 kishi joylashishi uchun mo‘ljallangan.
- ortopedik matrasga ega 2 ta karavot: ikki kishilik va bir kishilik
- bepul Wi-Fi
- konditsionerlash tizimi
- LCD-televizor 42”
- dush kabinasi sanuzel bilan
- choy va qahva tayyorlash uchun to‘plam
- fen, shaxsiy gigiyena vositalari, sochiqlar to‘plami (qo‘llar, oyoqlar uchun, hammom)
- har kuni 0,5 l dan 2 butilka suv
DeLuxe. Yaxshilangan xona, bu yerda qulaylik va maydon hordiq uchun o‘ziga xos muhit yaratadi. Derazalar polgacha tushgan, derazadan ignabargli daraxtlar o‘sayotgan boqqa go‘zal manzara ochiladi, bu mehmonlarga bo‘shashish va o‘z kuchlarini tiklash imkonini beradi. Ushbu xona 1, 2 va 3 kishini joylashtirish uchun mo‘ljallangan.
- fen, shaxsiy gigiyena vositalari (shampun, sovun, dush uchun gel, boshqa shaxsiy gigiyena buyumlari)
- sochiqlar to‘plami (qo‘llar, oyoqlar uchun, hammom)
Luxe. Bu yerda shinamlik, qulaylik va Xumson tog‘lari bag‘rida o‘zingizni uydagiday his qilish uchun hamma narsa bor. Shinam interer, monumental jihozlanish, xonalar maydoni, polgacha tushgan manzarani ochuvchi derazalar va maftunkor bog‘ manzarasi mehmonlarga hordiq chiqarish va o‘z kuchlarini tiklash imkonini beradi. Ushbu xona 1, 2 va 3 kishi joylashishi uchun mo‘ljallangan.
- ortopedik matrasga ega keng karavot
- dizaynerlik mebeli
- mini-bar (kola, fanta, gazlangan va gazlanmagan suv 0,5 l., choy, qahva)
4 o‘rinli kottej. Toza havoda, uy sharoitida oilaviy yoki do‘stlar bilan dam olish uchun ideal tarzda mos keladi. Keng terrasa yoki ikkinchi qavatdagi balkon lazzatlanish imkonini beradi.
- 2 ta yotoqxona: bittasi ikki kishilik karavot bilan, yana bittasi esa alohida ikkita bir kishilik karavot bilan
- mehmonxona
- keng sanuzel dug kabinasi bilan
Ko‘ngilxushliklar
Protseduralar va dam olishdan bo‘sh vaqtingizda tashvishlardan va uydagi muammolardan xalos bo‘lish maqsadida o‘zingiz uchun biror qiziqish topish juda muhim. "Humson Buloq" sanatoriysida bu haqda bosh qotirib qo‘yishgan. Bu yerda vaqtni faol o‘tkazishdan tortib, to uni xotirjam o‘tkazishgacha bo‘lgan ko‘ngilocharliklar mavjud.
Faol turmush tarzi ishqibozlari uchun hududda basseyn (yopiq va ochiq), ikkita tennis korti, yugurish yo‘lkalariga ega futbol maydoni, basketbol va voleybol maydonlari bor. Shuningdek siz stol tennisi yoki bilyard o‘ynashingiz mumkin.
Bolalar uchun sanatoriy hududida o‘yin maydonchasi va enaga xizmatlari mavjud. O‘z vaqtini qiziqarli kitob bilan o‘tkazishni xush ko‘ruvchilar uchun uncha katta bo‘lmagan kutubxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Yumshoq kreslolarga ega katta kinoteatr sizni o‘z filmotekasining rang-barangligi bilan hayratda qoldiradi.
Sanatoriy hududida mehmonlar uchun 25 ta yog‘och karavot joylashtirilgan, ularning katta qismi Ugam daryosi bo‘yida joylashgan. Bu yerda mazali tuglik tayyorlash uchun yozgi oshxona, hojatxona va dushxona bor. Favvora yonidagi yog‘och karavotlar ham vaqtni yaxshi o‘tkazish uchun barcha zarur narsalar bilan jihozlangan. Sport maydonlariga yaqin joylashganlik kunni faol va voqealarga boy o‘tkazish imkonini beradi. Yog‘oya karavotlar daraxtlar ostida, soya-salqin joyda joylashgan, bu yerda Ugam daryosining taronasini tinglash mumkin.
Shuningdek, sanatoriyda 130 kishi uchun konferensiya o‘tkazish ham mumkin. Qulay kreslolar bilan jihozlangan keng zal mavjud, kreslolar teatr uslubida joylashgan, sahna, o‘lchami 5x3 m o‘rnatma ekran, proyektor, uskunalar to‘plami, flipchart va texnik ko‘mak xizmati – bu taqdimotlar, konferensiyalar, seminarlar va boshqa tadbirlarni o‘tkazish uchun ideal joy. Zamonaviy texnologiyalar va konferensiyalar paketiga kiruvchi texnik ko‘mak xizmati tufayli uskunalarni sozlash va ulash ishlari ko‘pi bilan 5 daqiqani egallaydi. Konferens-zal yaqinida restoran joylashgan, bu yerda qahva-breyklar o‘tkaziladi, retsepshn yoki tantanali kechki ovqat tashkil qilinadi.
Dam olish maskani hududida spirtli ichimliklarni iste'mol qilish taqiqlanadi. Agar bu fakt aniqlansa, mehmonlar kurortni tark etishga majbur bo'ladi.

Санаторно-курортный комплекс «Humson Buloq» специализируется на профилактическом лечении людей с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, органов дыхания, опорно-двигательного аппарата. Комплекс оснащен высокоэффективным оборудованием GBO и RMS для проведения физиотерапевтических и гидротерапевтических процедур. В санатории разработаны одни из лучших программ реабилитации.
Физиотерапия – метод лечения, в котором используются токи, магнитные поля, лазер, ультразвук и др. Они обладают успокаивающим, болеутоляющим, а также тонизирующим, противовоспалительным и антиспазматическим действием, способствуют повышению естественного и специфического иммунитета человека. Эффект наступает после 4-5 процедур.
Озонотерапия, как один из видов физиотерапевтического лечения, появилась относительно недавно. Данные процедуры, в которых задействован природный газ – озон – используются как наружно, так и внутривенно. Они обладают противовоспалительными, бактерицидными, анальгетическими, иммуностимулирующими свойствами и направлены на лечение многих недугов. Озонотерапию зачастую назначают лицам, страдающим от сильных и частых головных болей, вегетососудистой дистонии, нарушениях кровообращения в головном мозге. Используют при лечении заболеваний сердца и сосудов. С помощью озона можно излечить гастриты, язвенные болезни, колиты, избавить от простатита и уретрита. Озонотерапию часто используется для похудения, так как озон ускоряет метаболические процессы, протекающие в организме.
Гидротерапия – эффективная процедура для оздоровления и устранения различных болезней. Вода применяется не только в своем основном виде, а и в виде льда и пара. Она способна избавить от симптомов инфекционных заболеваний, улучшить состояние человека, страдающего от проблем с кровообращением, а также снять хронические боли.
- душ: циркулярный, каскадный, восходящий, «Шарко», «Виши»
- ванны: гидромассажная, жемчужные, ручные, ножные
- гидроколонотерапия
Иппотерапия – использование животных для восстановления после тяжелых недугов и лечения многих заболеваний. Многолетние исследования доказали эффективность занятий с лошадьми, дельфинами и прочими существами для здоровья, особенно, для маленьких пациентов. Ее применяют для лечения психических заболеваний, нарушений двигательного аппарата, поражений органов чувств, восстановления после операций. В результате человек освобождается от своих страхов, учится у своего нового друга доверию. Уходят неловкость, неуклюжесть, мышечное напряжение. Снимается заторможенность, уходит тревога, пациент становится более самостоятельным, а это создает предпосылки для восстановления нарушенных нервных связей, формирования компенсаторных рычагов в проведении импульсов нервных волокон.
Новинка! Для всех отдыхающих!
Скандинавская ходьба как еще одна процедура оздоровления.
В Humson Buloq сложился уникальный микроклимат, который хорошо влияет на организм человека. Атмоогеохимические измерения, проводимые на территории Humson Buloq, установили довольно высокую концентрацию различных катионов (К+, Na+, Ca2+, Mg2+, Fe2+, Zn2+) и анионов (Ce-, SO42-), а также высокую концентрацию легких атмосферных ионов. Великолепный, в окружении хвойных деревьев, многоуровневый ландшафт, на котором расположены километры дорожек для ходьбы. Мини-походы (индивидуально для каждого пациента) в виде ходьбы с палками типа скандинавской ходьбы, теперь включены в программу каждого отдыхающего.
Проживание
Санаторий «Humson Buloq» предлагает четыре комфортабельных корпуса с уютными номерами различной категории и четыре отдельно стоящих двухэтажных коттеджа с просторной террасой или балконом, в общей сложности для размещения 155 гостей. Комплексное питание для гостей санатория проходит в ресторане на 130 человек, где также есть и три отдельные VIP-комнаты на 8 персон. Уборка производится ежедневно, смена постельного белья производится раз в 3 дня либо по запросу. Гости так же могут воспользоваться услугами прачечной.
Standard. Данный номер рассчитан на 1, 2, 3, 4 и 6-местное размещение.
- 2 кровати с ортопедическим матрасом: двухместная и одноместная
- бесплатный Wi-Fi
- система кондиционирования
- LCD-телевизор 42”
- душевая кабина с санузлом
- набор для приготовления чая и кофе
- фен, средства личной гигиены, набор полотенец (для рук, ног, банное)
- 2 бутылки воды по 0,5л ежедневно
DeLuxe. У лучшенный номер, где комфорт и пространство придают отдыху особую атмосферу. Окна в пол, волшебный вид из окна на хвойный сад позволят гостям расслабиться и восстановить свои силы. Данный номер рассчитан на 1, 2 и 3-местное размещение.
- фен, набор для личной гигиены (шампунь, мыло, гель для душа, другие предметы личной гигиены)
- набор полотенец (для рук, ног, банное)
Luxe. Здесь все создано для уюта, комфорта и чувства дома в горах Хумсана. Уютный интерьер, монументальная обстановка, пространство комнат, обзорные окна в пол и чарующие виды на сад позволят гостям расслабиться и восстановить свои силы. Данный номер рассчитан на 1, 2 и 3-местное размещение.
- просторная кровать с ортопедическим матрасом
- дизайнерская мебель
- мини-бар (кола, фанта, вода с газом и без по 0,5 л., чай, кофе)
Коттедж 4-местный. Идеально подходит для отдыха семьей или компанией друзей, желающей провести время на свежем воздухе в домашней обстановке. Просторная терраса или балкон на втором этаже позволят вам насладиться.
- 2 спальни: одна с двухместной кроватью и одна с двумя раздельными одноместными кроватями
- гостиная
- просторный санузел с душевой кабинкой
Очень важно в свободное от процедур и отдыха время найти себе развлечение, чтобы развеять мысли и освободиться от домашних проблем. В санатории «Humson Buloq» позаботились об этом. Здесь предлагают широкий выбор досуга, от активного до спокойного времяпрепровождения.
Для любителей активного образа жизни, на территории бассейн (крытый и открытый), два теннисных корта, футбольное поле с беговыми дорожками, баскетбольная и волейбольная площадка. Вы так же можете сразиться в настольный теннис или бильярд.
Для детей на территории есть игровая площадка, а также услуги няни. Небольшая библиотека для любителей провести уютно время в компании занимательной книги. Огромный кинотеатр с мягкими креслами удивит вас разнообразием своей фильмотеки.
На территории санатория для гостей предлагается 25 тапчанов, где большая часть из них расположены у побережья реки Угам. Здесь есть летняя кухня, где можно приготовить вкусный обед, уборная и душевая. Верхние топчаны у фонтана так же оборудованы всем необходимым для комфортного времяпрепровождения. Близкая расположенность к спортивным площадкам позволяет провести этот день активно и насыщено. Тапчаны утопают в зелени сада, где так же слышна мелодия горной реки Угам.
В санатории можно проводить конференции для 130 человек. Просторный зал с удобными креслами, которые расположены в театральном стиле, сцена, встроенный экран размером 5х3 м, проектор, комплект оборудования, флипчарт и техподдержка – идеальное место для проведения презентаций, конференций, семинаров и других мероприятий. Благодаря современным технологиям и технической поддержке, входящей в пакеты конференций, настройка и подключение оборудование займет не более 5 минут. Неподалеку от конференц-зала расположен ресторан, где проводятся кофе-брейки, организовывается ресепшн или торжественный ужин.
Запрещено на территории санатория употреблять спиртные напитки. При обнаружении данного факта, гостям придется покинуть санаторий.