2022-yil 10-yanvardan boshlab emlash sertifikatiga ega boʻlgan oʻzbekistonliklar Buyuk Britaniyaga COVID-19 uchun PCR testini koʻrsatmasdan va karantindan oʻtmasdan kirishlari mumkin boʻladi.
Oʻzbekiston Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili (Respublikaning Londondagi elchixonasi maʼlumotiga asoslanib) maʼlum qilishicha, 2022-yil 10-yanvardan boshlab Buyuk Britaniya Oʻzbekistonda berilgan koronavirusga qarshi emlanganlik sertifikatlarini rasman tan oladi.
Bunda agar hujjat egasi quyidagi vaksinalardan biri bilan mamlakatga kelishidan kamida 14 kun oldin emlashning to‘liq kursini tugatgan bo‘lsa, emlanganlik sertifikati haqiqiy deb tan olinadi:
Sertifikatning tan olinishi emlangan O‘zbekiston fuqarolariga Buyuk Britaniyaga koronavirusga PCR testini taqdim etmasdan kirish imkonini beradi va ularni 10 kunlik karantindan o‘tish majburiyatidan ozod qiladi.
PCR testi o‘rniga, kelgandan keyingi ikkinchi kuni faqat IFA testidan (lateral flow test) o‘tish lozim.

10 января 2022 года узбекистанцы, имеющие сертификат о вакцинации, смогут въезжать в Великобританию без предъявления ПЦР-теста на COVID-19 и прохождения карантина.
По сообщению пресс-службы МИД Узбекистана (со ссылкой на информацию посольства Республики в Лондоне) с 10 января 2022 года Великобритания официально признает сертификаты о вакцинации против коронавируса, выдаваемые в Узбекистане.
При этом, сертификат о вакцинации будет признан действительным, если владелец документа прошел полный курс вакцинации (не менее чем за 14 дней до прибытия в страну) одним из следующих препаратов:
Признание сертификата позволяет вакцинированным гражданам Узбекистана въезжать в Великобританию без предъявления ПЦР-теста на коронавирус и освобождает от прохождения 10-дневного карантина.
Вместо ПЦР-теста на второй день после приезда необходимо сдать только ИФА-тест (lateral flow test).
Подробную информацию о вакцинации можно найти на сайте британского правительства.
Более детальную информация о правилах въезда на территорию Великобритании вы можете узнать на нашем сайте перейдя по ссылке