Vazirlar Mahkamasining 797-sonli qaroriga binoan, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari sudlanganligi yo‘qligi (mavjudligi) to‘g‘risidagi guvohnomani ikki yo‘l bilan olishlari mumkin:
Davlat xizmatlari markazi orqali
Shaxsan o‘zingizning mintaqangizdagi Davlat xizmatlari markaziga keling. Toshkent shahri aholisi o‘z hududida davlat xizmatlarini ko‘rsatish markaziga kelishlari kerak, va boshqa hududlarda yashovchi fuqarolar ro‘yxatdan o‘tgan joyda joylashgan Adliya idorasi huzuridagi markazlarga yoki aholiga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha viloyat markazlariga murojaat qilishlari kerak.
Davlat xizmatlari markaziga shaxsan murojaat qilganingizda, yoningizda pasportingiz va TINingiz bo‘lishi kerak. Markaz xodimlari sizga arizani to‘g‘ri to‘ldirishda yordam beradi.
Davlat xizmatlari markazlarining manzillari
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YIDXP) orqali
Onlayn arizani kerakli hujjatlar bilan birga YIDXP portaliga yuboring. Vakolatli organ sertifikat ishlab chiqaradi va ariza qabul qilingan kundan boshlab 2 ish kuni ichida elektron shaklda murojaat etuvchiga yuboradi.
Onlayn ariza yuborish uchun OneID tizimida ro‘yxatdan o‘tishingiz va elektron raqamli imzoga (ERI) ega bo‘lishingiz kerak.

Согласно ПКМ № 797, граждане Республики Узбекистан могут получить справку об отсутствии (наличии) судимости двумя способами:
Через Центр государственных услуг
Лично прийти в Центр государственных услуг своего региона. Жителям города Ташкента следует явиться в Центр по оказанию госуслуг своего района, а гражданам, проживающим в других областях, необходимо обратиться в расположенные по месту прописки Центры при Управлении юстиции или в областные центры оказания госуслуг.
При личном обращении в Центр государственных услуг необходимо иметь при себе паспорт и ИНН. Сотрудники Центров помогут правильно заполнить заявление.
Адреса Центров государственных услуг
Через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ)
Подать онлайн-заявку на портале ЕПИГУ вместе с требуемыми документами. Уполномоченный орган формирует справку и направляет заявителю в электронном виде в течение 2-х рабочих дней с момента получения заявления.
Для подачи онлайн-заявки потребуется регистрация в системе OneID и наличие электронной цифровой подписи (ЭЦП).