Vazirlar Mahkamasining 797-sonli qaroriga binoan, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari sudlanganligi yo‘qligi (mavjudligi) to‘g‘risidagi guvohnomani ikki yo‘l bilan olishlari mumkin:
Davlat xizmatlari markazi orqali
Shaxsan o‘zingizning mintaqangizdagi Davlat xizmatlari markaziga keling. Toshkent shahri aholisi o‘z hududida davlat xizmatlarini ko‘rsatish markaziga kelishlari kerak, va boshqa hududlarda yashovchi fuqarolar ro‘yxatdan o‘tgan joyda joylashgan Adliya idorasi huzuridagi markazlarga yoki aholiga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha viloyat markazlariga murojaat qilishlari kerak.
Davlat xizmatlari markaziga shaxsan murojaat qilganingizda, yoningizda pasportingiz va TINingiz bo‘lishi kerak. Markaz xodimlari sizga arizani to‘g‘ri to‘ldirishda yordam beradi.
Davlat xizmatlari markazlarining manzillari
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YIDXP) orqali
Onlayn arizani kerakli hujjatlar bilan birga YIDXP portaliga yuboring. Vakolatli organ sertifikat ishlab chiqaradi va ariza qabul qilingan kundan boshlab 2 ish kuni ichida elektron shaklda murojaat etuvchiga yuboradi.
Onlayn ariza yuborish uchun OneID tizimida ro‘yxatdan o‘tishingiz va elektron raqamli imzoga (ERI) ega bo‘lishingiz kerak.

How to get a certificate of absence (presence) of a criminal record for citizens of Uzbekistan
According to the Cabinet of Ministers No. 797, citizens of the Republic of Uzbekistan can obtain a certificate of absence (presence) of a criminal record in two ways:
Through the Public Services Center
Come personally to the Public Services Center of your region. Residents of the city of Tashkent should come to the Center for the provision of public services in their area, and citizens living in other regions should contact the Centers under the Office of Justice located at the place of registration or the regional centers for the provision of public services.
When contacting the Public Services Center in person, you must have your passport and TIN with you. The Center staff will help you fill out the application correctly.
Public Service Centers Addresses
Through the Unified Portal of Interactive Public Services (UPIPS)
Submit an online application on the UPIPS portal along with the required documents. The authorized body generates a certificate and sends it to the applicant in electronic form within 2 working days from the date of receipt of the application.
To submit an online application, you will need to register in the OneID system and have an electronic digital signature (EDS).