Sayohat qilish nafaqat yangi, ilgari notanish mamlakat, uning madaniyati va urf-odatlari bilan tanishish zavqi, balki har doim juda mashaqqatli, biroz xavfli ishdir. Yo‘lda sayyohni kutayotgan kichik va katta muammolar yo‘q. Chipta xatolari, unutilgan narsalar, ko‘cha o‘g‘rilari, kurs farqlari, madaniyat farqlari, elektr rozetkalaridagi kuchlanish farqlari, narxlardagi farqlar, kutilmagan xarajatlar.
Va buning uchun juda ko‘p old shartlar mavjud ... Qimmatbaho restoranlar uchun hamma ham qo‘shimcha pulga ega bo‘lmaydi (sanitariya ma'nosida 100% ishonchni keltirib chiqaradi), milliy rangga to‘la mahalliy bozor oldidan kam odam o‘tishi mumkin, va issiqda siz shunchaki salqin ichimlik ichishni xohlaysiz. Chiroyli va yaxshisi kam aholi punktlarida qandaydir ajoyib daryoda issiq havoda suzishga qarshi turish mumkinmi? Shahar bo‘ylab sayr qilish, o‘rmon, o‘rmon bo‘ylab sayr qilish ... Haqiqatan ham, inson shunchalik uzoq yo‘lni bosib o‘tgani uchun rad etish mumkinmi?
Sog‘likni saqlash va mahalliy infektsiyani yuqtirmaslikning eng yaxshi usuli bu emlashdir. Hech qanday mikrob yoki virus sizni hayratda qoldirmasligiga ishonchingiz komil bo‘lsa, sayohatchi juda ko‘p mehnat qilgan dam olishdan to‘liq bahramand bo‘lishi mumkin.
"Sayohat infektsiyalari" ro‘yxati va ularni oldini olish usullari |
Gepatit A |
Ushbu infektsiyaga qarshi emlash issiq mamlakatlar va kurortlarga – Qrimdan Turkiya, Misr, Kipr va Ispaniyaga sayohat qilishni rejalashtirayotgan sayyohlar uchun dolzarbdir.
Butun sayohat davomida taxmin qilmaslik uchun: bu taomni yeyish yoki yemaslik, bu suvni ichish yoki ichmaslik, bu suv omborida suzish yoki suzmaslik, "kasal bo'laman" yoki "men kasal bo‘lmayman kasal", 2-3 hafta ichida emlash mantiqan. Kattalar uchun bitta zarba kerak bo‘ladi, bolalarga esa 4 hafta oralig‘ida ikkita zarba kerak bo‘ladi. Bunday birlamchi emlash 1,5 yil davomida himoya qiladi. 9 yoki undan ko‘proq yil davomida beparvo yashashni uzaytirishni istaganlar bir yil ichida yana bir emlash kerak bo‘ladi.
MDH mamlakatlarida virusli gepatit A ning oldini olish uchun bitta rus va bir nechta import qilingan vaktsinalar mavjud.
Tifo isitmasi |
Ushbu kasallik Afrikaning shimoliy qismida, Hindiston va unga qo‘shni mamlakatlarda, Markaziy Osiyoda keng tarqalgan.
Zamonaviy vaktsinalar bilan emlash bitta in'ektsiyadan iborat. Immunitet emlanganlarning 75-90 foizida 5 yil davomida emlashdan 1-2 hafta o‘tgach shakllanadi.
Rossiyaning "Vianvak" vaktsinasi va frantsuz "Typhim Vi" MDH mamlakatlarida ro‘yxatga olingan.
Quturma |
Osiyo lazzatining muxlislari – Tailand, Hindiston, Xitoy, Vetnam – quturganlarga qarshi emlash haqida o‘ylash tavsiya etiladi. INFEKTSION Janubiy Amerikada juda keng tarqalgan. Quturma – bu arzimas kasallik.
Profilaktik emlash 0-7-21 (yoki 28) kunlik jadvalda beriladigan 3 dozadan iborat. Ya'ni, safardan bir oy oldin quturganlarga qarshi emlash haqida o‘ylashingiz kerak. Ushbu emlash 3 yil davomida quturishdan himoya qiladi.
MDH mamlakatlarida ikkita rus vaktsinasi "KAV" va "KOKAV", Germaniyaning "Rabipur"® va bitta frantsuz vaktsinalari ro‘yxatga olingan.
Shomil orqali yuqadigan ensefalit |
Ushbu kasallik yaqinda Rossiyaning deyarli butun hududi va Ukrainaning ayrim hududlari uchun juda dolzarb bo‘lib qoldi. Shunday qilib, "Moskva yaqinidagi choy va qo‘ziqorin" va boshqa "uy" ekzotiklarini sevuvchilarga ushbu infektsiyaga qarshi emlash haqida o‘ylashni tavsiya etamiz. Ayniqsa, Kareliya, Ural o‘lkasi, Krasnoyarsk, Xabarovsk o‘lkasi, Novosibirsk o‘lkasi va Volga mintaqasiga tashrif buyurishni rejalashtirganlar uchun emlash tavsiya etiladi. Avvalgidek, infektsiya Avstriya va Chexiyaga bahor va yozda tashrif buyurishni rejalashtirganlar uchun juda dolzarbdir.
Kasallikning eng yuqori darajasi bahor-yoz mavsumida kuzatiladi, bu tabiatdagi infektsiyaning asosiy ombori bo‘lgan Shomil faolligining eng yuqori davriga to‘g‘ri keladi. O'rmonli joylar, aralash o‘rmonlar va hatto shahar bog‘lari (!) shomil uchun mazali yaylovlardir.
Birlamchi emlash uchun emlash bir oylik oraliqda 2-3 dozadan va 9-12 oydan keyin bir kuchaytiruvchi dozadan iborat. Bunday emlash emlanganlarning 95-100 foizini himoya qiladi.
Rossiyada ishlab chiqarilgan ikkita vaktsina va import qilingan ikkita dori MDHda ro‘yxatga olingan. Import qilingan vaktsinalardan "FSME-Immun Inject" (Avstriya) vaktsinasi eng ko‘p qo‘llaniladi.
Sariq isitma |
Afrika qit'asi va Janubiy Amerikada keng tarqalgan xavfli, davolab bo‘lmaydigan va makkor kasallik, ma'lum turdagi chivinlarning chaqishi bilan yuqadi. Ro‘yxatga olingan mintaqalar mamlakatlariga kirish uchun majburiy emlash talab qilinadi.
Emlash jonli zaiflashtirilgan vaktsina bilan amalga oshiriladi, bir dozadan iborat va 10 yil davomida himoya qiladi.
MDH hududida rus va frantsuz vaktsinalari qo‘llaniladi.
Meningokokk infektsiyasi |
BAA va Saudiya Arabistoni kabi mamlakatlarga tashrif buyurishni xohlovchilar uchun meningokokk kasalligiga qarshi emlash haqida o‘ylash mantiqan.
Himoya qilish uchun emlanganlarni 3-5 yil davomida himoya qiladigan vaktsinaning faqat bitta dozasi kerak bo‘ladi.
MDHda ikkita rus vaktsinasi (meningokokk A va A + C serogruppalariga qarshi) va frantsuzcha "Meningo A + C" qo‘llaniladi.

Traveling is not only the pleasure of meeting a new, previously unfamiliar country, its culture and customs, but also always a rather troublesome, partly risky undertaking. There are no number of those small and big troubles that lie in wait for a tourist on the road. Ticket errors, forgotten things, street thieves, currency differences, cultural differences, voltage differences in outlets, price differences, unexpected expenses.
In order to successfully pass this "obstacle course" a person must be at least healthy and certainly not get sick during the trip itself, so as not to be helpless in "foreign territory". And there are many prerequisites for this ... Not everyone will have extra money for expensive restaurants (which inspire 100% confidence in the sanitary sense), few can pass by the local market, full of national flavor, and in the heat you just want to drink a soft drink. Is it possible to resist swimming in hot weather in some wonderful river in a picturesque and preferably sparsely populated place? A walk through the city, a walk through the forest, the jungle ... Is it really possible to give up what a person actually made such a long journey for?
The best way to stay healthy and not "catch" any local infection is to get vaccinated. With the confidence that no germ or virus will catch off guard, the traveler can fully enjoy the restful relaxation they have worked so hard for.
List of "travel infections" and how to prevent them |
Hepatitis A |
Vaccination against this infection is relevant for tourists planning to travel to warm countries and resorts – from Crimea to Turkey, Egypt, Cyprus and Spain.
In order not to guess during the whole trip: to eat or not eat this dish, drink or not drink this water, swim or not swim in this reservoir, "get sick" or "not get sick", it makes sense to get vaccinated in 2-3 weeks. For adults, one shot will be sufficient, while children will need two shots 4 weeks apart. This primary vaccination protects for 1.5 years. Those who wish to extend their carefree existence for 9 years or more will need another vaccination in a year.
In the CIS countries, one Russian and several imported vaccines are available for the prevention of viral hepatitis A.
Typhoid fever |
This disease is widespread in northern Africa, India and neighboring countries, in Central Asia.
Vaccination with modern vaccines consists of one injection. Immunity is developed 1-2 weeks after vaccination for 5 years in 75-90% of those vaccinated.
The Russian vaccine "Vianvac" and the French "Typhim Vi" are registered in the CIS countries.
Rabies |
Lovers of Asian flavor - Thailand, India, China, Vietnam - are advised to think about vaccination against rabies. The infection is fairly common in South America as well. Rabies is a disease that is bad to be joked about.
Prophylactic vaccination consists of 3 doses given on a schedule of 0-7-21 (or 28) days. That is, you should think about getting vaccinated against rabies no later than a month before the trip. This vaccination protects against rabies for 3 years.
Two Russian vaccines (CAV and COCAV), German Rabipur® and one French are registered in the CIS countries.
Tick-borne encephalitis |
This disease has recently become highly relevant for almost the entire territory of Russia and some regions of Ukraine. So lovers of "Moscow region bream and mushrooms" and other "home" exotic, we strongly recommend that you think about vaccination against this infection. Vaccination is especially recommended for those who plan to visit Karelia, the Ural region, Krasnoyarsk, Khabarovsk Krai, Novosibirsk region and the Volga region. As before, the infection is extremely relevant for those planning to visit Austria and the Czech Republic in the spring and summer.
The peak incidence is observed in the spring-summer season, coinciding with the peak activity of ticks, which are the main reservoir of infection in nature. Woodlands, mixed forests and even city parks (!) Are tasty "pastures" for ticks.
The vaccination consists of 2-3 doses with an interval of one month for the primary vaccination and one booster dose given after 9-12 months. This vaccination protects 95-100% of those vaccinated.
On the territory of the CIS, two Russian-made vaccines and two imported drugs are registered. Of the imported vaccines, the most widely used vaccine is "FSME-Immun Inject" (Austria).
Yellow fever |
A dangerous, incurable and insidious disease, common in the African continent and in South America, transmitted by the bites of certain types of mosquitoes. To enter the countries of the listed regions, a mandatory vaccination is required.
Vaccination is given with a live attenuated vaccine, consists of one dose and protects for 10 years.
On the territory of the CIS, Russian and French vaccines are used.
Meningococcal infection |
Those wishing to visit countries such as the UAE and Saudi Arabia should consider getting vaccinated against meningococcal disease.
For protection, only one dose of the vaccine is needed, which protects the vaccinated person for 3-5 years.
In the CIS, two Russian vaccines are used (against meningococci of serogroups A and A + C) and the French "Meningo A + C".