Kipr maskalari bekor qilinganidan bir oy o‘tgach, yopiq joylarda kiyishni qaytaradi
Ushbu qoida 2022-yil 8-iyul, juma kunidan boshlab 12 va undan katta yoshdagi barcha fuqarolar uchun kuchga kiradi. Rasmiylarning talablariga e'tibor bermaslik 300 evro miqdorida jarimaga olib kelishi mumkin.
01.06.2022
Kipr 2022-yil 1-iyundan boshlab barcha kirish cheklovlarini olib tashlaydi
Kipr reyslardagi sanitariya cheklovlarini bekor qiladi.
2022-yil 1-iyundan orolga kelgan sayohatchilardan emlash sertifikati yoki koronavirus testining salbiy natijasini taqdim etish talab etilmaydi, deyiladi hukumat matbuot va axborot byurosi.
18.04.2022
Kipr hukumati mamlakatga kirishda va ichkarida kovid protokollarini yumshatadi
2022-yil 18-apreldan mamlakatimizga kirish va ichki sharoitlar yumshatiladi.
Kirish shartlari:
Kipr ham Pro-viza (onlayn kirish shakli) berilishini to‘xtatdi. Kipr milliy Kipr vizasi (bepul beriladi) yoki har qanday Shengen vizasi bilan mumkin.
21.02.2022
Kipr kirish shartlarini muddatidan oldin o‘zgartiradi va emlangan odamlar uchun testlarni bekor qiladi
Vazirlar Kengashi e'lon qilingan muddatdan o‘n kun oldin kirish qoidalarini o‘zgartirishga qaror qildi, tuzatishlar 2022 yil 1 mart o‘rniga 21 fevralda kuchga kiradi.
Kovidga qarshi emlangan yoki sog‘aygan yo‘lovchilar, fuqaroligi va jo‘nab ketgan davlatidan qat'i nazar, test sinovlaridan, o‘zini-o‘zi izolyatsiya qilishdan yoki karantindan ozod qilinadi. Kiprda emlash sertifikatlari "Sputnik V" (9 oydan ortiq bo'lmagan) yoki "Sputnik Light" bilan kuchaytiruvchi sifatida qabul qilinadi. O‘tkazilgan kasallik to‘g‘risidagi guvohnoma faqat Yevropa standartida bo‘lishi kerak.
Hujjatlar 12 yosh va undan katta, Financial Mirror esa 6 yoshdan boshlab barcha kirganlardan talab qilinadi.
[ ! ] Emlanmaganlar, shuningdek, jo‘nash mamlakati uchun qabul qilingan shartlarga muvofiq Kiprga uchishi mumkin. |
Mamlakat toifalari o‘zgaradi, endi faqat uchta rang bo‘ladi: yashil, qizil va kulrang. Qizil ro‘yxatga kiritilgan mamlakatdan kelganlar ketishdan oldin 72 soat ichida PCR testini yoki 24 soatdan ko‘p bo‘lmagan antijen testini o‘tkazishni talab qiladi va aeroportga etib kelganida o‘z mablag‘lari hisobidan yana bir PCR testini o‘tkazish kerak bo‘ladi.
Fevral oyi oxirigacha Larnaka va Pafos aeroportlariga kelgan barcha yo‘lovchilar emlash holatidan qat'i nazar, PCR testini topshirishlari kerak. Bundan tashqari, har bir kishi uchun, istisnosiz, jo‘nashdan oldin 48 soat ichida Cyprus Flight Pass to‘ldirish talabi saqlanib qoladi.
Bundan tashqari, 21-fevraldan boshlab Kiprda emlanmaganlar uchun barlar, restoranlar va boshqa jamoat joylariga kirish cheklovlari olib tashlanadi. Kirish 24 soat ichida tezkor test orqali amalga oshiriladi.
30.12.2021
Kiprda karantin o‘zingizning yoki ijaraga olingan mulkingizda amalga oshirilishi mumkin
Agar ularda COVID-19 testi ijobiy chiqsa, sayohatchilar 14 kunlik karantinga kirishishi kerak.
Agar turist Kiprda (o‘z mulki yoki ijaraga olingan) o‘zini izolyatsiya qilish imkoniyatiga ega bo‘lmasa, ulardan buni karantin mehmonxonasida qilish so‘raladi.
Bu holatda xarajatlar, jumladan turar joy, ovqatlanish va kerakli davolanishni Kipr tomoni o‘z zimmasiga oladi, biroq kasal sayyoh o‘z uyiga qaytish chiptasini sotib oladi.
Sizga eslatib o‘tamiz (!) Kiprga kelishning yangi qoidalari mavjud turistik protokollarni bekor qilmaydi, balki ularni to'ldiradi. |

Кипр возвращает ношение масок в помещениях через месяц после их отмены
Данное правило начнет действовать с пятницы, 8 июля 2022 года для всех граждан от 12 лет и старше. Игнорирование требования властей может привести к штрафу в размере 300€.
01.06.2022
Кипр с 1 июня 2022 года снимает все ограничения на въезд
Кипр отменяет санитарные ограничения в авиасообщении.
С 1 июня 2022 года прибывающим на остров путешественникам не придется предъявлять справку о вакцинации или отрицательный результат теста на коронавирус, сообщило правительственное бюро печати и информации.
18.04.2022
Власти Кипра смягчат ковидные протоколы на въезде и внутри страны
С 18 апреля 2022 года смягчаются условия на въезде и внутри страны.
Условия въезда:
Также Кипр приостановил выдачу Pro-visa (онлайн форма для въезда). Въезд возможен с национальной кипрской визой (выдается беслпатно) или с любой шенгенской визой.
21.02.2022
Кипр досрочно меняет условия въезда и отменяет тестирование для вакцинированных
Совет министров решил на десять дней раньше объявленного срока изменить правила въезда, поправки вступят в силу с 21 февраля 2022 года вместо 1 марта.
Вакцинированные или переболевшие ковидом пассажиры, независимо от гражданства и страны отправления, освобождаются от тестов, самоизоляции или карантина. На Кипре принимают сертификаты о вакцинации «Спутник V» (не старше 9 месяцев) или «Спутник Лайт» в качестве бустера. Cертификат о перенесенной болезни должен быть только евростандарта.
Документы будут требовать у всех въезжающих от 12 лет и старше, а Financial Mirror – от 6 лет.
[ ! ] Непривитые тоже могут прилетать на Кипр в соответствии с условиями, принятыми для страны вылета. |
Категории стран изменятся, теперь будет только три цвета: зеленый, красный и серый. У прибывающих из страны, внесенный в красный список потребуют ПЦР-тест, сделанный в течение 72 часов до вылета или антиген-тест не старше 24 часов, а по прибытии в аэропорт нужно будет сдать ещё один ПЦР-тест за свой счет.
Все пассажиры, прибывающие в аэропорты Ларнаки и Пафоса до конца февраля, должны сдавать ПЦР-тест вне зависимости от статуса вакцинации. Также для всех без исключения сохраняется требование о заполнении Cyprus Flight Pass в течение 48 часов до вылета.
Кроме того, Кипр с 21 февраля снимает для непривитых ограничения на доступ в бары, рестораны и другие общественные места. Вход будет возможен по экспресс-тесту, сделанному в течение 24 часов.
30.12.2021
Карантин на Кипре можно пройти в своей или арендованной недвижимости
В случае положительного результата теста на COVID-19 путешественники должны отправиться на 14-дневный карантин.
В случае, если у туриста нет возможности пройти самоизоляцию на Кипре (собственная или арендованная недвижимость), им будет предложено сделать это в карантинном отеле.
Расходы в этом случае, включая размещение, питание и необходимое лечение, несет кипрская сторона, но обратный билет домой заболевший турист приобретает самостоятельно.
Напоминаем (!) новые правила прибытия на Кипр не отменяют действующих туристических протоколов, а дополняют их. |