Yevropa Ittifoqi Kengashi kovid sertifikatlarining amal qilish muddatini uzaytirishni qo‘llab-quvvatladi
Yevropa Ittifoqida raqamli kovid sertifikatining amal qilish muddati bir yilga uzaytirildi – 2023 yil 30 iyungacha
Ushbu kengaytma kirish uchun Yevropa Ittifoqi tomonidan tasdiqlangan vaktsina talab qilinishini anglatmaydi, har bir mamlakatning o‘z qoidalari bor, Yevropa Kengashining qarori maslahat xarakteriga ega.
Tobora ko‘proq Yevropa Ittifoqi mamlakatlari yoki anti-COVID talablarini butunlay bekor qiladi (Norvegiya, Islandiya, Vengriya, Ruminiya) yoki PCR testlari yoki antigen testlari (Italiya, Avstriya va boshqalar) taqdim etilganda kirishga ruxsat beradi.
Yevropa Ittifoqida Green Pass amal qilish muddati endi birlashtirilgan
2022-yil 1-fevraldan boshlab Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida emlash sertifikatlarining amal qilish muddati 9 oy. Hujjatni birlashtirish to'g'risidagi qaror rasman kuchga kirdi.
2021-yil 21-dekabrda Yevropa Ittifoqi komissiyasi yangi qoidalarnitasdiqladi. Bu safar ular maslahat emas, balki majburiy, lekin faqat xalqaro sayohatlarga tegishli. Ya'ni, har bir shtatda mahalliy hokimiyat organlari, masalan, jamoat joylariga tashrif buyurish uchun EUDCC (European Union Digital COVID Certificate) dan foydalanish bo‘yicha o‘z qoidalarini belgilash huquqiga ega.
Qaror 2022-yil 1-fevraldan blokka a'zo bo‘lgan barcha 27 davlat uchun kuchga kirdi. Shu sanadan boshlab, EUDCC raqamli ruxsatnomalari va EIdan tashqarida berilgan ekvivalent emlash sertifikatlari egalari Yevropa Ittifoqining istalgan hududiga erkin kirishlari mumkin bo‘ladi.
[ ! ] Ushbu qarorga qaramay, Yevropa Ittifoqining bir qator mamlakatlari "Green Pass"ning amal qilish muddati bo‘yicha o'zlarining ichki qoidalariga ega. |
Yevropa Ittifoqi ichidagi sayohatlarning yangi qoidalari a'zo davlatlardagi turli qoidalarni uyg'unlashtiradi. Ushbu amal qilish muddati Kasalliklarning oldini olish va nazorat qilish bo‘yicha Yevropa markazining tavsiyalarini hisobga oladi, unga ko‘ra kuchaytiruvchi dozalar birinchi emlash tsikli tugaganidan keyin 6 oydan kechiktirmay tavsiya etiladi. Milliy emlash kampaniyalarini sozlash va fuqarolar kuchaytiruvchi dozalardan foydalanish imkoniyatini ta'minlash uchun sertifikat ushbu 6 oydan keyin yana 3 oylik imtiyozli davr uchun amal qiladi.
Yevropa Komissiyasi qarorining to'liq matni
[ ! ] Biroq, agar vaziyat talab qilsa, test yoki karantin kabi qo‘shimcha talablar kiritilishi mumkin. |
Hozirda blokdagi 7 mamlakat fuqarolari va rezidentlaridan amaldagi sertifikatdan tashqari salbiy test topshirishni talab qilmoqda. Boshqalarning aytishicha, bu Yevropa Ittifoqining COVID passiga ishonchini pasaytiradi, Yevropa Komissiyasi buni press-relizda "muvaffaqiyat tarixi" deb ataydi.
Sayohat paytida emlash sertifikatlarini qabul qilish davrining yangi qoidalari qo'llaniladi. Milliy darajada sertifikatlardan foydalanishning turli qoidalarini joriy qilganda, a'zo davlatlar sayohatchilarning xotirjamligini ta'minlash va noqulayliklarni kamaytirish uchun ushbu yangi qoidalarga moslashishga da'vat etiladi.
[ ! ] Kuchaytiruvchi doza bilan emlanganlar uchun EUDCC muddatiga hech qanday cheklovlar hali kiritilmagan, chunki himoya muddati to‘g‘risidagi ma'lumotlar hali etarli emas. |
Komissiya emlash sertifikatlarini kodlash qoidalarini ham moslashtirdi. Bu birlamchi seriyaning tugallanganligini ko'rsatadigan emlash sertifikatlarini har doim kuchaytiruvchi dozadan keyin berilgan emlash sertifikatlaridan ajratib turishini ta'minlash uchun.
Kuchaytirgichlar quyidagicha yoziladi:
COVID-19 pandemiyasi davrida xavfsiz va erkin harakatlanishni ta'minlash maqsadida Yevropa Parlamenti va Kengash 2021-yil 14-iyun kuni "Yevropa Ittifoqining COVID raqamli sertifikati to‘g‘risidagi" nizomni qabul qildi.
Рекомендации Совета "О скоординированном подходе для содействия безопасному свободному перемещению во время пандемии COVID-19"
"COVID-19 pandemiyasi davrida xavfsiz erkin harakatni rag‘batlantirish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan yondashuv to‘g‘risida"gi Kengash tavsiyalari
Batafsil ma'lumot:
Komissiya tomonidan tasdiqlangan "EC COVID raqamli sertifikat tizimi ostida berilgan emlash sertifikatlarining amal qilish muddati to‘g‘risida"gi Nizom
Komissiya qarori "EC COVID raqamli sertifikati uchun ishonch tizimini amalga oshirish uchun texnik xususiyatlar va qoidalarni belgilovchi 2021/1073 Amalga oshirish qaroriga (EC) o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida"

Совет ЕС поддержал продление действия ковидных сертификатов
Это продление не означает, что для въезда обязательно наличие одобренной в ЕС вакцины, у каждой страны свои правила, решение совета Европы носит рекомендательный характер.
Все больше стран Евросоюза или совсем отменяют антиковидные требования (Норвегия, Исландия, Венгрия, Румыния) или разрешают въезд при предъявлении ПЦР-тестов или тестов на антигены (Италия, Австрия и др).
Срок действия Green Pass в Евросоюзе теперь унифицирован
Срок действия сертификатов вакцинации в странах Евросоюза с 1 февраля 2022 года составляет 9 месяцев. Постановление об унификации документа официально вступило в силу.
21 декабря 2021 года Комиссия ЕС утвердила новые правила. На сей раз они носят не рекомендательный, а обязательный характер, но распространяются только на международные поездки. То есть, в каждом государстве местные власти вправе устанавливать собственный регламент использования EUDCC (European Union Digital COVID Certificate) для посещения, к примеру, общественных мест.
Решение вступило в силу с 1 февраля 2022 года для всех 27 стран-участниц блока. С этой даты обладатели цифровых пропусков EUDCC и, приравненных к ним свидетельств о вакцинации, которые были выданы за пределами ЕС, смогут беспрепятственно въезжать на любую территорию Евросоюза.
[ ! ] Несмотря на это решение, в ряде стран ЕС действуют свои внутренние правила по срокам действия Green Pass |
Новые правила для поездок внутри ЕС гармонизируют различные правила в государствах-членах. В этом периоде действия учитываются рекомендации Европейского центра профилактики и контроля заболеваний, согласно которым бустерные дозы рекомендуются не позднее, чем через 6 месяцев после завершения первого цикла вакцинации. Сертификат будет оставаться действительным в течение льготного периода еще на 3 месяца сверх этих 6 месяцев, чтобы гарантировать, что национальные кампании вакцинации могут быть скорректированы, и граждане будут иметь доступ к бустерным дозам.
Полный текст решения Еврокомиссии
[ ! ] Тем не менее, если того потребует ситуация, могут быть введены и дополнительные требования, такие как тестирование или карантин. |
В настоящее время 7 стран внутри блока требуют от граждан и резидентов помимо действующего сертификата еще и отрицательный тест. По мнению остальных, это подрывает доверие к COVID-пропуску ЕС, который Еврокомиссия называет в пресс-релизе как "историей успеха".
Новые правила периода приема свидетельств о вакцинации применяются в поездках. При введении различных правил использования сертификатов на национальном уровне государствам-членам предлагается привести их в соответствие с этими новыми правилами, чтобы обеспечить уверенность для путешественников и уменьшить количество неудобств.
[ ! ] Для тех, кто привился бустерной дозой, ограничений по срокам действия EUDCC пока не ввели, поскольку данных относительно периода защиты еще не достаточно. |
Комиссия также адаптировала правила кодирования свидетельств о вакцинации. Это необходимо для того, чтобы свидетельства о вакцинации, свидетельствующие о завершении первичной серии, всегда можно было отличить от свидетельств о вакцинации, выданных после бустерной дозы.
Бустеры будут записаны следующим образом:
Чтобы облегчить безопасное свободное передвижение во время пандемии COVID-19, Европейский парламент и Совет 14 июня 2021 года приняли Положение "О цифровом сертификате ЕС на COVID"
Рекомендации Совета "О скоординированном подходе для содействия безопасному свободному перемещению во время пандемии COVID-19"
Больше информации:
Уполномоченный Комиссией Регламент "О действительности сертификатов о вакцинации, выданных в рамках системы цифровых сертификатов COVID ЕС"
Решение Комиссии "О внесении изменений в реализующее решение (ЕС) 2021/1073, устанавливающее технические спецификации и правила для реализации структуры доверия для цифрового сертификата COVID ЕС"
Информационный бюллетень "О новом предложении Комиссии по обеспечению координации безопасных поездок в ЕС"