Ushbu qoidalar 2022-yil 1-oktabrdan 2023-yil 7-aprelgacha amal qiladi.
Soddalashtirilgan kirish protokollari –kovid hujjatlari yo‘q – hamma uchun 2023 yil 31 yanvargacha uzaytirildi.
11.06.2022
2022-yil 11-iyundan boshlab COVID-19 bilan bog‘liq barcha cheklovlar bekor qilindi
20.01.2022
Germaniyaga kirish uchun qo‘yiladigan talablar
Mamlakatda Covid-19 virusi bilan kasallanishning yuqori darajada o‘sishi munosabati bilan 2022-yil 22-yanvardan boshlab O‘zbekiston Respublikasi yana "Xochrisikogebiet – virusni yuqtirish xavfi yuqori hudud" davlatlari ro‘yxatiga kiritildi. Shu munosabat bilan Germaniyaga kirishni rejalashtirayotgan yo‘lovchilar "Toshkent – Frankfurt" yo‘nalishi bo‘yicha reysga ro‘yxatdan o‘tishdan oldin onlayn anketani to‘ldirishlari kerak.
[ ! ] Aks holda, yo'lovchilar reysga kiritilmaydi. |
Germaniyaga kiruvchi har bir kishi quyidagi talablarga javob berishi kerak:
Hujjatlar ingliz, nemis, frantsuz, italyan yoki ispan tillarida bo‘lishi va tashuvchi tomonidan nazorat qilinishi yoki mamlakatga kirishda federal politsiya yoki tegishli organning iltimosiga binoan taqdim etilishi kerak.
[ ! ] Ilgari "yuqori xavfli" hududlarda va "virusli variantlari" bo‘lgan hududlarda bo‘lgan taqdirda, majburiy ro‘yxatga olish va majburiy karantinga rioya qilish kerak. |
"Yuqori xavfli" va "variant virus" hududlari ro‘yxati.
Karantin muddati
Agar biz "yuqori xavfli hudud" haqida gapiradigan bo‘lsak, unda:
Agar biz "virus variantlari bo'lgan zona" haqida gapiradigan bo‘lsak, unda:
[ ! ] Qoidalarni buzish ma'muriy huquqbuzarlik sifatida kvalifikatsiya qilinishi mumkin, bu € 25 000 gacha jarima bilan jazolanadi. |
2021-yil 4-noyabrdan Germaniyada jamoat transportidan (shu jumladan havo qatnovi) foydalanishda barcha yo‘lovchilar quyidagi hujjatlardan birini taqdim etishlari shart:
Hujjatlar ingliz, nemis, frantsuz, italyan yoki ispan tillarida qabul qilinadi.
Ushbu qoidalar qo‘llaniladi:
Emlash sertifikati
Fuqarolar emlash seriyasini 14 kundan ortiq vaqt oldin Evropa Ittifoqi tomonidan tasdiqlangan vaktsina bilan yakunlagan bo‘lsa, emlangan hisoblanadi. Raqamli va bosma sertifikatlar qabul qilinadi. Tasdiqlangan vaktsinalar:
Immunitet sertifikati
Qayta tiklash sertifikati ketishdan 28 kundan 6 oygacha bo‘lgan davrda PCR, LAMP, TMA testlari bilan tasdiqlanishi kerak. Yordam raqamli va bosma shaklda qabul qilinadi.
Test natijasi
Sertifikatlangan laboratoriyalarda o‘tkaziladigan antigen, PCR, LAMP, TMA uchun tegishli testlar. O‘z-o‘zidan testlar noto‘g'ri.
Ushbu testlarni bajarish kerak:
Istisnolar va qo‘shimcha ma'lumotni ushbu havolada topishingiz mumkin. (nemis tilida)
[ ! ] Germaniya Federativ Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi yo‘lovchilarga bortga chiqish taloniga ko‘ra, butun reys davomida o‘z joylarida qolishni tavsiya qiladi, shunda yo‘lovchida COVID-19 yuqtirgan bo‘lsa, ushbu kasallikka chalinganlarni aniqlash osonroq bo‘ladi unga yaqin bo‘lgan va u bilan aloqada bo‘lganlar. [ ! ] Mamlakatga kirganingizdan keyin 10 kun ichida SARS-CoV-2 infektsiyasining tipik alomatlarini (nafas qisilishi, yo‘tal, isitma, hid yoki ta'mni yo‘qotish) sezsangiz, darhol tegishli sog‘liqni saqlash bo‘limiga yoki shifokoringizga murojaat qiling. |

Германия вводит новую общенациональную ковидную политику
Упрощенные протоколы въезда в страну – никаких ковидных документов – продлен для всех до 31 января 2023 года.
11.06.2022
С 11 июня 2022 года, все ограничения связанные с COVID-19 сняты
20.01.2022
Требования при въезде в Германию
В связи с высоким ростом заражения вирусом Covid-19 в стране, с 22 января 2022 года Республика Узбекистан вновь вошла в список стран «Hochrisikogebiet – зона повышенного риска заражения вируса». В связи с этим пассажирам, планирующим въезд в ФРГ необходимо перед регистрацией на рейс по маршруту «Ташкент – Франкфурт» заполнить онлайн-форму.
[ ! ] В противном случае пассажирам будет отказано в принятии на рейс. |
Все въезжающие в Германию обязаны соблюдать следующие требования:
Документы должны быть на на английском, немецком, французском, итальянском или испанском языке и предоставлены для контроля перевозчиком или по требованию федеральной полиции или соответствующего органа при въезде в страну.
[ ! ] В случае предшествующего пребывания в «зонах повышенного риска» и «зонах с вариантами вируса» необходимо соблюдать обязательную регистрацию и обязательный карантин. |
Список «зон повышенного риска» и «зон с вариантами вируса»
Длительность карантина
Если речь идет о «зоне повышенного риска», то:
Если речь идет о «зоне с вариантами вируса», то:
[ ! ] Нарушение правил может квалифицироваться как административное правонарушение, за которое предусмотрено наказание в виде денежного штрафа в размере до € 25 000 |
С 4 ноября 2021 года в Германии при пользовании общественным транспортом (включая авиаперелеты) все пассажиры должны предъявить один из документов:
Документы принимаются на английском, немецком, французском, итальянском или испанском языке.
Данные правила применяются:
Сертификат о вакцинации
Граждане считаются вакцинированными, если они завершили серию вакцинации более 14 дней назад вакциной, одобренной в ЕС. Принимаются как цифровые, так и распечатанные сертификаты. Одобренные вакцины:
Справка о наличии иммунитета
Справка о выздоровлении должна быть подтверждена тестами PCR, LAMP, TMA в период от 28 дней до 6 месяцев до вылета. Справка принимается как в цифровом, так и распечатанном виде.
Результат тестирования
Действительны тесты на антиген, ПЦР, LAMP, TMA, проведенные в сертифицированных лабораториях. Самостоятельные тесты недействительны.
Данные тесты должны быть сделаны:
Исключения и дополнительную информацию можно узнать по ссылке (на немецком языке).
[ ! ] Минздрав Федеральной Республики Германия рекомендует пассажирам весь полет находится на своих местах, согласно посадочному талону, чтобы в случае возникновения среди пассажиров заразившегося COVID-19 было легче определить близ находящихся и контактировавших с ним. [ ! ] Незамедлительно свяжитесь с соответствующим отделом здравоохранения или свои врачом, если в течение 10 дней после въезда в страну у вас наблюдаются типичные симптомы инфицирования SARS-CoV-2 (отдышка, кашель, повышение температуры, потеря обоняния или вкуса) |