Ushbu qoidalar 2022-yil 1-oktabrdan 2023-yil 7-aprelgacha amal qiladi.
Soddalashtirilgan kirish protokollari –kovid hujjatlari yo‘q – hamma uchun 2023 yil 31 yanvargacha uzaytirildi.
11.06.2022
2022-yil 11-iyundan boshlab COVID-19 bilan bog‘liq barcha cheklovlar bekor qilindi
20.01.2022
Germaniyaga kirish uchun qo‘yiladigan talablar
Mamlakatda Covid-19 virusi bilan kasallanishning yuqori darajada o‘sishi munosabati bilan 2022-yil 22-yanvardan boshlab O‘zbekiston Respublikasi yana "Xochrisikogebiet – virusni yuqtirish xavfi yuqori hudud" davlatlari ro‘yxatiga kiritildi. Shu munosabat bilan Germaniyaga kirishni rejalashtirayotgan yo‘lovchilar "Toshkent – Frankfurt" yo‘nalishi bo‘yicha reysga ro‘yxatdan o‘tishdan oldin onlayn anketani to‘ldirishlari kerak.
[ ! ] Aks holda, yo'lovchilar reysga kiritilmaydi. |
Germaniyaga kiruvchi har bir kishi quyidagi talablarga javob berishi kerak:
Hujjatlar ingliz, nemis, frantsuz, italyan yoki ispan tillarida bo‘lishi va tashuvchi tomonidan nazorat qilinishi yoki mamlakatga kirishda federal politsiya yoki tegishli organning iltimosiga binoan taqdim etilishi kerak.
[ ! ] Ilgari "yuqori xavfli" hududlarda va "virusli variantlari" bo‘lgan hududlarda bo‘lgan taqdirda, majburiy ro‘yxatga olish va majburiy karantinga rioya qilish kerak. |
"Yuqori xavfli" va "variant virus" hududlari ro‘yxati.
Karantin muddati
Agar biz "yuqori xavfli hudud" haqida gapiradigan bo‘lsak, unda:
Agar biz "virus variantlari bo'lgan zona" haqida gapiradigan bo‘lsak, unda:
[ ! ] Qoidalarni buzish ma'muriy huquqbuzarlik sifatida kvalifikatsiya qilinishi mumkin, bu € 25 000 gacha jarima bilan jazolanadi. |
2021-yil 4-noyabrdan Germaniyada jamoat transportidan (shu jumladan havo qatnovi) foydalanishda barcha yo‘lovchilar quyidagi hujjatlardan birini taqdim etishlari shart:
Hujjatlar ingliz, nemis, frantsuz, italyan yoki ispan tillarida qabul qilinadi.
Ushbu qoidalar qo‘llaniladi:
Emlash sertifikati
Fuqarolar emlash seriyasini 14 kundan ortiq vaqt oldin Evropa Ittifoqi tomonidan tasdiqlangan vaktsina bilan yakunlagan bo‘lsa, emlangan hisoblanadi. Raqamli va bosma sertifikatlar qabul qilinadi. Tasdiqlangan vaktsinalar:
Immunitet sertifikati
Qayta tiklash sertifikati ketishdan 28 kundan 6 oygacha bo‘lgan davrda PCR, LAMP, TMA testlari bilan tasdiqlanishi kerak. Yordam raqamli va bosma shaklda qabul qilinadi.
Test natijasi
Sertifikatlangan laboratoriyalarda o‘tkaziladigan antigen, PCR, LAMP, TMA uchun tegishli testlar. O‘z-o‘zidan testlar noto‘g'ri.
Ushbu testlarni bajarish kerak:
Istisnolar va qo‘shimcha ma'lumotni ushbu havolada topishingiz mumkin. (nemis tilida)
[ ! ] Germaniya Federativ Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi yo‘lovchilarga bortga chiqish taloniga ko‘ra, butun reys davomida o‘z joylarida qolishni tavsiya qiladi, shunda yo‘lovchida COVID-19 yuqtirgan bo‘lsa, ushbu kasallikka chalinganlarni aniqlash osonroq bo‘ladi unga yaqin bo‘lgan va u bilan aloqada bo‘lganlar. [ ! ] Mamlakatga kirganingizdan keyin 10 kun ichida SARS-CoV-2 infektsiyasining tipik alomatlarini (nafas qisilishi, yo‘tal, isitma, hid yoki ta'mni yo‘qotish) sezsangiz, darhol tegishli sog‘liqni saqlash bo‘limiga yoki shifokoringizga murojaat qiling. |

From June 11, 2022, all restrictions related to COVID-19 have been lifted
Due to the high growth of infection with the Covid-19 virus in the country, from January 22, 2022, the Republic of Uzbekistan was again included in the list of countries "Hochrisikogebiet – a zone of high risk of infection of the virus." In this regard, passengers planning to enter Germany must fill out an online form before checking in for a flight on the route "Tashkent – Frankfurt".
[ ! ] Otherwise, passengers will be denied admission to the flight. |
Everyone entering Germany must comply with the following requirements:
Documents must be in English, German, French, Italian or Spanish and submitted for control by the carrier or at the request of the federal police or the relevant authority upon entering the country.
[ ! ] In the case of a previous stay in areas of "high risk" and areas with "virus variants" must comply with mandatory registration and mandatory quarantine. |
List of "high risk" and "virus variant" zones
Duration of quarantine
If we are talking about a "high risk zone", then:
If we are talking about a "zone with virus variants", then:
[ ! ] Violation of the rules can be qualified as an administrative offense, for which a punishment is provided in the form of a monetary fine of up to € 25,000 |
From November 4, 2021 in Germany, when using public transport (including air travel), all passengers must present one of the following documents:
Documents are accepted in English, German, French, Italian or Spanish.
These rules apply:
Vaccination certificate
Citizens are considered vaccinated if they completed their vaccination series more than 14 days ago with an EU approved vaccine. Both digital and printed certificates are accepted. Approved vaccines:
Certificate of immunity
The certificate of recovery must be confirmed by PCR, LAMP, TMA tests in the period from 28 days to 6 months before departure. Help is accepted both in digital and printed form.
Test result
Antigen, PCR, LAMP, TMA tests carried out in certified laboratories are valid. Self-tests are invalid.
These tests should be done:
Exceptions and more information can be found here (in German)
[ ! ] The Ministry of Health of the Federal Republic of Germany recommends that passengers stay in their seats for the entire flight, according to the boarding pass, so that in the event of an infected COVID-19 among passengers, it would be easier to identify those who are near and in contact with it. [ ! ] Contact the relevant health department or your doctor immediately if you experience typical symptoms of SARS-CoV-2 infection (shortness of breath, cough, fever, loss of smell or taste) within 10 days of entering the country. |