Qozog‘iston Respublikasiga kirish tartibi
Koronavirus bilan bog‘liq vaziyat keskin yomonlashgani munosabati bilan Nur-Sulton shahrida 2022-yil 25-iyuldan boshlab karantin choralari joriy etilmoqda.
Niqob kiyish va ijtimoiy masofaga rioya qilish kerak.
Ayrim fuqarolar masofaviy ishlashga o‘tkaziladi.
Odamlarning ommaviy yig‘ilishi ham taqiqlangan.
07.06.2022
Qozog‘istonda karantin talablari bekor qilindi
2022-yil 8-iyundan Qozog‘iston chegarani kesib o‘tishda ham respublika fuqarolari, ham xorijliklar uchun PCR testi yoki COVID-19 ga qarshi emlanganlik sertifikatini taqdim etish talabini bekor qiladi.
Shuningdek, mamlakatimizning 7 ta viloyatidagi 12 ta vaqtinchalik yopilgan avtomobil chegara o‘tkazish punktlari ishi qayta tiklanmoqda.
14.05.2022
2022-yil 15-maydan boshlab Qozog‘iston bilan temir yo‘l qatnovi tiklanadi
Qozog‘istonga yo‘l olganlar o‘rtasida chalkashliklarga yo‘l qo‘ymaslik uchun chegaradan o‘tayotgan yo‘lovchilar uchun hamon bir qator cheklovchi talablar mavjudligini eslatib o‘tamiz.
1. Qozog‘iston chegarasi orqali o‘tish punktlarida siz uch tildan birida – rus, ingliz yoki qozoq tillarida bo‘lishi kerak bo‘lgan koronavirus infeksiyasi uchun PCR testidan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnomani taqdim etishingiz kerak bo‘ladi.
2. Sertifikat chegarani kesib o‘tish vaqtida berilganidan keyin 72 soatdan ortiq bo‘lmagan muddatda amal qiladi.
3. Yordam kerak emas:
• 5 yoshgacha bo‘lgan bolalar, agar hamrohlik qiluvchi shaxslar PCR testining salbiy natijasiga ega bo‘lsa
• Qozog‘iston Respublikasi hukumat delegatsiyalari a'zolari
• Lokomotiv ekipajlari va temir yo‘l, dengiz yoki daryo transportida tashish faoliyati bilan bog‘liq boshqa shaxslar
• Qozog‘iston Respublikasida olti oydan ko‘p bo‘lmagan oldin to‘liq emlash va qayta emlash sertifikatiga ega bo‘lgan shaxslar
• Qozog‘iston hududida mamlakat bosh sanitariya vrachining buyrug‘i bilan haqiqiy deb e'tirof etilgan emlash va qayta emlash sertifikatlariga ega bo‘lgan shaxslar
4. O‘zbekiston fuqarolari ham "COVID-19siz sayohat" mobil ilovasi yordamida sertifikat taqdim etish imkoniyatiga ega. (GooglePlay, AppStore dan yuklab oling)
5. Agar kelgan yo‘lovchining harorati ko‘tarilgan bo‘lsa, u holda PCR testi salbiy bo‘lishidan qat'i nazar, u yuqumli kasalliklar shifoxonasida izolyatsiya qilinadi.
10.04.2022
2022-yil 11-apreldan Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi cheklovlar bekor qilinadi
2022-yil 11-apreldan Qozog‘istonning O‘zbekiston bilan davlat chegarasini aviaqatnovlar orqali kesib o‘tishda qo‘yilgan cheklovlar bekor qilinadi
[ ! ] Muhim: shu bilan birga, qozog‘istonliklar va Qozog‘iston hududida yashash uchun ruxsatnomaga ega bo‘lgan xorijliklar hamda chet el fuqarolari Uzbekistan Airways aviaqatnoviga chiqishdan oldin Covid-19 testining salbiy natijasi (amal qilish muddati 72 soat) yoki Covid-19 ga qarshi to‘liq emlanganlik/qayta emlanganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni taqdim etishlari kerak.
O‘zbekiston va Qozog‘istonda berilgan emlanganlik sertifikatlarini ikki davlat ham o‘zaro tan olgan.
15.01.2022
2022-yil 17-yanvardan boshlab kirish qoidalari
Barcha yo‘lovchilar (shu jumladan emlangan yo‘lovchilar) COVID-19 testi natijasi salbiy bo‘lgan PCR sertifikatini taqdim etishlari shart.
Sertifikat material to‘plangan kundan boshlab Qozog‘iston Respublikasi chegarasini kesib o‘tish paytigacha 72 soat davomida amal qiladi. Sertifikat ingliz, rus yoki qozoq tillarida bo‘lishi va QR kodiga ega bo‘lishi kerak.
Qozog‘istonga xalqaro reyslar uchun sanitariya-karantin talablari
Qozog‘iston Respublikasining davlat chegarasini kesib o‘tishda barcha kelgan shaxslar davlat chegarasini kesib o‘tish vaqtida natijasi chiqqan kundan boshlab, COVID-19 uchun salbiy natijasi bo‘lgan PCR testini topshirishlari shart. Qozog‘iston Respublikasi, 72 soatdan ortiq vaqt o‘tmagan, 5 yoshgacha bo‘lgan bolalar bundan mustasno, ular bilan birga bo‘lgan shaxslarda PCR testi mavjud. Agar PCR testi rus, ingliz yoki qozoq tillarida berilmagan bo‘lsa, u ushbu tillardan biriga tarjima qilinishi kerak.
Karantin cheklovlari davrida Qozog‘iston Respublikasi Davlat chegarasini kesib o‘tish tartibi
Chet el fuqarolari karantin cheklovlari davrida Qozog‘iston Respublikasi hududiga kirishlari uchun Qozog‘iston Respublikasi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo qatnovi tiklangan davlat fuqarosi bo‘lishi va ushbu davlatdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri reysga amal qilishi kerak. "Toshkent – Olmaota/Nur-Sulton – Toshkent" yo‘nalishida to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslar tiklangan 11 davlat fuqarolari qabul qilindi.
"Qozog‘iston Respublikasi chegarasini kesib o‘tish tartibi" haqida batafsil ma’lumot havolada.
10.05.2021
2021-yil 12-maydan boshlab Nur-Sulton va Olmaota aeroportlarida barcha yo‘lovchilar uchun "ASHYQ" loyihasi pilot rejimda joriy etilmoqda
Qozog‘iston Respublikasida koronavirus infeksiyasi paydo bo‘lishi va tarqalishining oldini olish bo‘yicha idoralararo komissiya bayonnomasiga asosan 2021-yil 12-maydan boshlab Nur-Sulton va Olmaota shaharlari aeroportlarida barcha yo‘lovchilar uchun ASHYQ loyihasi (mobil ilova) sinovdan o‘tkazilmoqda.
ASHYQ loyihasi doirasida Nur-Sulton va Olmaota aeroportlarida tashrif buyuruvchining holati QR kod yoki IIN orqali tekshiriladi. Kirish kirish joyida yo‘lovchilarning maxsus QR kodini skanerlash va taqdim etish orqali amalga oshiriladi.
Infektsiyalangan yoki aloqada bo‘lgan tashrif buyuruvchilarni aniqlash quyidagicha aniqlanadi:
• yashil holat – PCR testi COVID-19 uchun salbiy
• ko‘k holat – PCR natijasi yo‘q
• sariq holat – ma'lumotlar bazasida COVID-19 bilan kasallangan bemor bilan aloqa sifatida ko‘rsatilgan
• qizil holat – COVID-19 uchun ijobiy, "infektsiyalangan" kodi bo‘lgan yo‘lovchilar – U07.2
COVID-19 uchun PCR testi manfiy bo‘lgan kontaktlar COVID-19 uchun test ijobiy chiqqan shaxs bilan aloqada bo‘lgan kundan boshlab 14 kungacha "sariq" bo‘lib qoladi.
"Sariq" va "qizil" maqomga ega tashrif buyuruvchilarga terminalga kirish va parvoz qilish taqiqlanadi.
Yuqoridagilar munosabati bilan yo‘lovchilar "ASHYQ" mobil ilovasini o‘rnatishlari shart. (Google Play, App Store-ni yuklab oling) va terminalga kirishda olomonni oldini olish uchun jo‘nashdan oldin bir qator protseduralardan o‘tish uchun yuqoridagi uchish aeroportlariga oldindan yetib boring.
01.05.2021
Qozog‘iston Respublikasining xorijiy fuqarolar uchun karantin cheklovlari davridagi viza rejimi
Qozog‘iston Respublikasi Hukumatining 2021-yil 30-apreldagi 286-sonli qaroriga muvofiq, Qozog‘iston Respublikasi hududida Qozog‘iston Respublikasi hududida vizasiz rejim o‘rnatilgan. Qozog‘iston Respublikasi Hukumatining 2012-yil 21-yanvardagi 148-sonli qarori bir tomonlama tartibda 2021-yil 31-dekabrgacha to‘xtatildi. (Mamlakatlar ro‘yxati)

Казахстан отменяет карантинные требования
С 8 июня 2022 года Казахстан отменяет требования предоставлять ПЦР-тест или сертификат о вакцинации против COVID-19 как для граждан республики, так и для иностранцев при пересечении границы.
Кроме того, возобновляется работа 12 временно закрытых автомобильных пунктов пропуска на границы в 7 регионах страны.
С 15 мая 2022 года возобновляется железнодорожное сообщение с Казахстаном
Для того, чтобы не было недоразумений у тех, кто едет в Казахстан, напоминаем, что все еще действует ряд ограничительных требований в отношении пассажиров, пересекающих границу.
1. В пунктах пропуска через границу Казахстана нужно будет предъявить справку о прохождении ПЦР-теста на коронавирусную инфекцию, которая должна быть на одном из трех языков – русском, английской или казахском.
2. Справка действительна не более 72 часов после выдачи на момент пересечения границы.
3. Справка не нужна:
4. На граждан Узбекистана также распространяется возможность предъявить справку с помощью мобильного приложения "Путешествую без COVID-19" (скачать GooglePlay, AppStore)
5. Если у прибывающего пассажира будет выявлена повышенная температура, то его ждет изоляция в инфекционном стационаре независимо от наличия отрицательного ПЦР-теста.
С 11 апреля 2022 года снимаются ограничения между Казахстаном и Узбекистаном
С 11 апреля 2022 года снимаются ограничения по пересечению государственной границы Казахстана с Узбекистаном путем авиасообщений
[ ! ] Важно: при этом казахстанцам и иностранцам, имеющим вид на жительство на территории Казахстана, и иностранным гражданам нужно будет обязательно предъявить отрицательный результат теста на Covid-19 (срок действия 72 часа) или сертификат о полной вакцинации/ревакцинации против Covid-19 перед посадкой на авиарейсы Uzbekistan Airways.
Оба государства взаимно признали сертификаты о вакцинации, сделанные в Узбекистане и Казахстане.
Правила въезда с 17 января 2022 года
Все пассажиры (включая вакцинированных пассажиров) должны предоставить справку ПЦР с отрицательным результатом теста на COVID-19.
Справка считается действительной в течение 72 часов с даты забора материала до момента пересечения границы Республики Казахстан. Справка должна быть на английском, русском или казахском языке и иметь QR-code.
Санитарно-карантинные требования для выполнения международных рейсов в Казахстан:
Все прибывшие лица, при пересечении государственной границы Республики Казахстан обязаны представить ПЦР-тест с отрицательным результатом на COVID-19, с даты выдачи результата которого на момент пересечения государственной границы Республики Казахстан прошло не более 72 часов, за исключением детей в возрасте до 5 лет при наличии ПЦР-теста у сопровождающих их лиц. Если ПЦР-тест оформлен не на русском, английском или казахском языках, требуется его перевод на один из данных языков.
Порядок пересечения Государственной границы Республики Казахстан на период карантинных ограничений:
Для въезда на территорию Республики Казахстан в период карантинных ограничений иностранные граждане должны быть гражданами той страны, с которой Республика Казахстан возобновила прямое воздушное сообщение, и следовать из данной страны прямым рейсом. На рейсы "Ташкент – Алматы/Нур-Султан – Ташкент" к перевозке принимаются граждане 11 стран с которыми возобновлено прямое авиасообщение.
Подробная информация о "Порядке пересечения границы Республики Казахстан" по ссылке.
Визовый режим Республики Казахстан для иностранных граждан на период карантинных ограничений:
В соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан за № 286 от 30 апреля 2021 года, действие безвизового режима, установленного на территории Республики Казахстан для граждан стран, перечисленных в пункте 17 Постановления Правительства Республики Казахстан за № 148 от 21 января 2012 года, приостановлено в одностороннем порядке сроком до 31 декабря 2021 года. (Список стран)
Гражданам Индии въезд запрещен!
С 12 мая 2021 года в аэропортах городов Нур-Султан и Алматы в пилотном режиме внедряется проект "ASHYQ" для всех пассажиров
Согласно протоколу Межведомственной комиссии по недопущению возникновения и распространения коронавирусной инфекции на территории Республики Казахстан с 12 мая 2021 года в аэропортах городов Нур-Султан и Алматы в пилотном режиме внедряется проект (мобильное приложение) "ASHYQ" для всех пассажиров.
В рамках данного проекта, проверяется статус посетителя через QR-код или по ИИН в аэропортах Нур-Султан и Алматы. Допуск осуществляется сканированием и предъявлением на входе специального QR-кода пассажиров.
Выявление инфицированных или имеющих контакт посетителей определяется следующим образом:
У контактных лиц, имеющих результаты отрицательного ПЦР-тестирования на COVID-19, "желтый" статус сохраняется до истечения 14 дней со дня контакта с лицом, имеющим положительный результат на COVID-19.
Посетители с "желтым" и "красным" статусом не будут допущены для входа в терминал и к полету.
В связи с вышеизложенным, пассажиры должны установить мобильное приложение "ASHYQ". (скачать Google Play, App Store) и для исключения столпотворений при входе в терминал, заблаговременно прибыть в вышеуказанные аэропорты отправления чтобы пройти ряд процедур перед вылетом.