Hech qanday sertifikat yoki PCR testlari talab qilinmaydi
Latviya hukumatining qaroriga ko‘ra, 2022-yil 1-apreldan boshlab Toshkent – Riga aviaqatnoviga chiqishdan oldin, shuningdek, Latviyaga kirishda COVID-19 ga qarshi emlanganlik to‘g‘risidagi sertifikat yoki PZR-testining salbiy natijasini taqdim etish talab etilmaydi.
28.02.2022
O‘zbekistonliklar uchun Latviyaga kirish qoidalari soddalashtirildi
2022-yil 1-martdan boshlab 12 yoshdan oshgan barcha yo‘lovchilar uchun kirish tartibi keskin o‘zgaradi
Kirish endi shart emas:
Latviyaga kirish uchun yo‘lovchilar emlash yoki kasallik guvohnomasini taqdim etishlari kerak. Bunday holda, sertifikat Yevropa Ittifoqi hududida tan olinishi kerak. Hozirda ushbu ro‘yxatda 33 ta shtat (yoki hudud) mavjud.
Aks holda, Covid-19 uchun salbiy test natijasi taqdim etilishi kerak:
[ ! ] Hujjatlar ingliz tilida qog‘oz yoki elektron shaklda bo‘lishi kerak (smartfonda) |
Riga aeroportiga yetib kelgandan so‘ng, har bir kelgan shaxs o‘z ixtiyori bilan davlat tomonidan to‘lanadigan koronavirus testini topshirish imkoniyatiga ega.

No certificates or PCR tests required
According to the decision of the Government of Latvia, from April 1, 2022, before boarding the Tashkent-Riga flights, as well as when entering Latvia, it is not required to present a certificate of vaccination against Covid-19 or a negative PCR test result.
02/28/2022
Rules for entering Latvia have been simplified for Uzbeks
From March 1, 2022, for all passengers from 12 years old, the entry procedure will change dramatically
Entry is no longer required:
To enter Latvia, passengers must provide a certificate of vaccination or illness. In this case, the certificate must be recognized in the territory of the European Union. There are currently 33 states (or territories) on this list.
Otherwise, a negative test result for Covid-19 must be submitted:
[ ! ] Documents must be in English in paper or electronic form (on a smartphone) |
Every arriving person has the opportunity to voluntarily take a state-paid coronavirus test after arriving at Riga Airport.