Hech qanday sertifikat yoki PCR testlari talab qilinmaydi
Latviya hukumatining qaroriga ko‘ra, 2022-yil 1-apreldan boshlab Toshkent – Riga aviaqatnoviga chiqishdan oldin, shuningdek, Latviyaga kirishda COVID-19 ga qarshi emlanganlik to‘g‘risidagi sertifikat yoki PZR-testining salbiy natijasini taqdim etish talab etilmaydi.
28.02.2022
O‘zbekistonliklar uchun Latviyaga kirish qoidalari soddalashtirildi
2022-yil 1-martdan boshlab 12 yoshdan oshgan barcha yo‘lovchilar uchun kirish tartibi keskin o‘zgaradi
Kirish endi shart emas:
Latviyaga kirish uchun yo‘lovchilar emlash yoki kasallik guvohnomasini taqdim etishlari kerak. Bunday holda, sertifikat Yevropa Ittifoqi hududida tan olinishi kerak. Hozirda ushbu ro‘yxatda 33 ta shtat (yoki hudud) mavjud.
Aks holda, Covid-19 uchun salbiy test natijasi taqdim etilishi kerak:
[ ! ] Hujjatlar ingliz tilida qog‘oz yoki elektron shaklda bo‘lishi kerak (smartfonda) |
Riga aeroportiga yetib kelgandan so‘ng, har bir kelgan shaxs o‘z ixtiyori bilan davlat tomonidan to‘lanadigan koronavirus testini topshirish imkoniyatiga ega.

Не требуются сертификаты и ПЦР-тесты
Согласно решению Правительства Латвии, с 1 апреля 2022 года перед посадкой на авиарейсы «Ташкент – Рига", а также при въезде в Латвию не требуется предъявлять сертификат о вакцинации против Covid-19 или негативный результат ПЦР-теста.
28.02.2022
Для узбекистанцев упростили правила въезда в Латвию
С 1 марта 2022 года для всех пассажиров от 12 лет кардинально меняется порядок въезда
Для въезда больше не требуется:
Для въезда в Латвию пассажирам необходимо предоставить сертификат о вакцинации или о перенесенной болезни. При этом сертификат должен быть признан на территории Европейского союза. На настоящий момент в этом списке 33 государства (или территории).
В ином случае необходимо предоставить отрицательный результат теста на Covid-19:
[ ! ] Документы должны быть на английском языке в бумажном либо в электронном виде (на смартфоне) |
Каждый прибывающий имеет возможность после прилета в аэропорт Риги добровольно сделать оплаченный государством тест на коронавирус.