Chet elliklar va emlanmagan ruslar uchun PCR testlarini bekor qilish
2022-yil 21-oktabrdan Rospotrebnadzor xorijdan qaytgan xorijliklar va emlanmagan rossiyaliklar uchun kovid uchun PCR testlarini bekor qiladi.
Endi, Rossiyaga kelishdan oldin, chet elliklar kelish anketasini, Rossiya Federatsiyasi fuqarolari esa Davlat xizmatlarida shaklni to‘ldirishlari kerak. Chegarani quruqlikdagi nazorat-o‘tkazish punktlari orqali o‘tayotgan rossiyaliklar bu talabdan ozod qilingan. Rospotrebnodzor, shuningdek, chet eldan kelgan odamlarni tasodifiy sinovdan o‘tkazishi mumkin.
Qaror huquqiy axborotning rasmiy portalida e'lon qilingan.
05.07.2022
Rossiya koronavirusga qarshi kirish cheklovlarini bekor qildi
Rossiya hukumati mamlakatga havo va dengiz orqali kelgan xorijliklarning kirishiga barcha epidemiologik cheklovlarni bekor qilishga qaror qildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha 2022-yil 15-iyuldan boshlab cheklovlarni bekor qilish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Shuningdek, Belarus Respublikasi fuqarolari Rossiyaga havo orqali kelganlarida COVID-19 uchun PCR testi natijalarini taqdim etish talabini bekor qilishga qaror qilindi.
"Boshqa fuqarolar uchun PCR testi natijalarini taqdim etish talablari saqlanib qolmoqda", – ta'kidladi shtabda.
Chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar
Chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar (shu jumladan 0 yoshgacha bo‘lgan bolalar va chaqaloqlar), Rossiya Federatsiyasi aeroportlariga xalqaro reyslarda uchayotgan Belarus Respublikasi fuqarolari bundan mustasno, shu jumladan Rossiya Federatsiyasi aeroportlari orqali tranzit o‘tadigan yo‘lovchilar, Rossiya Federatsiyasi hududiga kelishdan kamida ikki kalendar kun oldin PCR tomonidan tuzilgan COVID-19 uchun salbiy test natijasi bilan rus yoki ingliz tillarida reysga ro‘yxatdan o‘tish va samolyotga chiqish uchun tibbiy hujjat (sertifikat) taqdim etishi shart.
PCR sertifikatining amal qilish muddatini ortga hisoblash biomaterial namunasi olingan kundan boshlab hisoblanadi.
Agar tibbiy hujjatni rus yoki ingliz tillarida taqdim etishning iloji bo‘lmasa, uni bunday tibbiy hujjatni bergan tashkilot ro‘yxatdan o‘tgan davlatning rasmiy tilida rus tiliga tarjimasi bilan taqdim etishga ruxsat beriladi. Rossiya Federatsiyasining konsullik mansabdor shaxsi tomonidan tasdiqlangan. Parvoz vaqtida yo‘lovchilar styuardessalar tomonidan taklif qilingan anketani ham to‘ldirishlari kerak.
Rossiya Federatsiyasi hududiga kelishdan oldin, Rossiya Federatsiyasi Davlat chegarasi orqali o‘tkazish punktlarida sanitariya-karantin nazoratini ta'minlash uchun yo‘lovchilar Rossiya Federatsiyasi hududiga kelgan so‘rovnomani to‘ldirishlari kerak.
Chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, Belarus Respublikasi fuqarolari bundan mustasno, Rossiya Federatsiyasi hududiga Evrosiyo iqtisodiy ittifoqiga a'zo davlatlar hududidan (YEOII – Armaniston, Belarusiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston), shuningdek Ozarbayjon, Moldova, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston hududidan Rossiya Federatsiyasining davlat chegarasi orqali havo o‘tkazish punktlari orqali Rossiya Federatsiyasiga kirayotganda ularda materialning laboratoriya tekshiruvining salbiy natijasini ko‘rsatishi shart. "Men COVID-19siz sayohat qilaman" mobil ilovasida QR-kod ko‘rinishida ko‘rsatilgan, Rossiya Federatsiyasi hududiga kelishdan kamida ikki kalendar kun oldin olingan yangi koronavirus infektsiyasi, shaxslar bundan mustasno Rossiya Federatsiyasiga uchinchi davlatlardan ushbu davlatlarning hududlari orqali tranzit yoki qisqa to‘xtash bilan kirish, agar ular uchinchi davlat hududida o‘tkazilgan ekspertiza natijalarini salbiy ko‘rsatsa. Rossiya Federatsiyasi hududiga kelishdan kamida ikki kalendar kun oldin tanlangan polimeraza zanjiri reaktsiyasi usuli bo‘yicha COVID-19 uchun materialning laboratoriya sinovlari holati, shuningdek chiptalar va (yoki) bortga chiqish talonlari Rossiya Federatsiyasiga yo‘l.
COVID-19 Free Travel ilovasi Google Play va App Store do‘konlarida mavjud.
Antikorlarni tekshirish natijalari, boshqa turdagi testlar natijalari, PCR tomonidan o‘tkazilgan testlar bundan mustasno, ushbu maqsadlar uchun COVID-19 infektsiyasi yo‘qligini tasdiqlash uchun foydalanilmaydi.
Pasport va viza talablari. Chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar Rossiya Federatsiyasiga Rossiya Federatsiyasining davlat chegarasi orqali havo o‘tkazish punktlari orqali, ularning shaxsini tasdiqlovchi haqiqiy hujjatlar va vizalar taqdim etilgan taqdirda yoki xalqaro shartnomalarda nazarda tutilgan hollarda vizasiz tartibda kirishlari mumkin Rossiya Federatsiyasi.
08.12.2021
PCR testining amal qilish muddati 48 soatgacha qisqartirildi
Rossiya Federatsiyasi Bosh Davlat sanitariya vrachining 2021-yil 04-dekabrdagi 33-sonli qarori munosabati bilan 2021-yil 8-dekabrdan boshlab xorijiy fuqarolarning Rossiya Federatsiyasiga kirish tartibiga o‘zgartirishlar kiritilayotganini ma’lum qilamiz va pandemiya davrida fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, xususan:
Eslatib o‘tamiz (!) 2021-yil 1-sentabrdan boshlab Rossiya Federatsiyasiga kirish faqat "COVID-19siz sayohat" maxsus ilovasida "yashil" QR-kod maqomiga ega bo‘lgan fuqarolar uchun mumkin.
QR kodini olish uchun sizga kerak bo‘ladi:
[ ! ] Armaniston, Belarus, Moldova, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va Tojikiston fuqarolari uchun bu talab 2021-yil 10-iyuldan boshlab amal qiladi. |

Cancellation of PCR tests for foreigners and unvaccinated Russians
From October 21, 2022, Rospotrebnadzor cancels PCR tests for covid for both foreigners and unvaccinated Russians returning from abroad.
Now, before arriving in Russia, foreigners need to fill out an arrival form, and citizens of the Russian Federation - a form at the State Services. Russians crossing the border through land checkpoints are exempt from this requirement. Rospotrebnodzor can also conduct random testing of people arriving from abroad.
The decision is published on the official portal of legal information.
July 5, 2022
Russia lifts anti-COVID entry restrictions
The Russian authorities have decided to lift all epidemiological entry restrictions for foreigners arriving in the country by air and sea.
As a result of the meeting, it was decided to lift restrictions from July 15, 2022.
It was also decided to cancel the requirement to provide the results of PCR testing for COVID-19 for citizens of the Republic of Belarus upon arrival by air in Russia.
"For other citizens, the requirements to provide the results of PCR testing remain," – the headquarters emphasized.
Foreign citizens and stateless persons
Foreign citizens and stateless persons (including children and infants from 0 years of age), with the exception of citizens of the Republic of Belarus, departing on international flights to the airports of the Russian Federation, including passengers transiting through the airports of the Russian Federation, must provide a medical document for check-in and boarding the flight (certificate) in Russian or English with a negative test result for COVID-19, made by PCR not earlier than two calendar days before arrival on the territory of the Russian Federation.
The countdown on the validity period of the PCR certificate is from the date of sampling of the biomaterial.
If it is impossible to submit a medical document in Russian or English, it is allowed to submit it in the official language of the state of registration of the organization that issued such a medical document, with a translation into Russian, the accuracy of which is certified by a consular officer of the Russian Federation. During the flight, passengers also need to fill out a questionnaire offered by flight attendants.
Prior to arrival on the territory of the Russian Federation, in order to ensure sanitary and quarantine control at checkpoints across the State Border of the Russian Federation, passengers must fill out a questionnaire arriving on the territory of the Russian Federation.
Foreign citizens and stateless persons, with the exception of citizens of the Republic of Belarus, entering the territory of the Russian Federation from the territories of the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU – Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan), as well as from the territories of Azerbaijan, Moldova, Tajikistan, Turkmenistan and of Uzbekistan through air checkpoints across the state border of the Russian Federation, upon entering the Russian Federation, they must present a negative result of a laboratory test of material for the presence of a new coronavirus infection, displayed in the mobile application "I'm traveling without COVID-19" in the form of a QR code, taken no earlier than two calendar days prior to arrival in the territory of the Russian Federation, with the exception of persons entering the Russian Federation from third countries through the territories of these states in transit or with a short stop, provided that they present a negative result of the examination carried out in the territory of the third of the state of laboratory testing of the material for COVID-19 by the polymerase chain reaction method, selected no earlier than two calendar days before arrival on the territory of the Russian Federation, as well as tickets and (or) boarding passes along the entire route to the Russian Federation.
The COVID-19 Free Travel app is available on Google Play and the App Store.
The results of antibody testing, the results of other types of tests, with the exception of tests performed by PCR, cannot be used to confirm the absence of infection with COVID-19 for these purposes.
Passport and visa requirements. Foreign citizens and stateless persons may enter the Russian Federation through air checkpoints across the state border of the Russian Federation, subject to the presentation of valid documents proving their identity and visas, or in a visa-free manner in cases stipulated by international treaties of the Russian Federation.
December 8, 2021
The duration of the PCR test has been reduced to 48 hours
We inform you that in connection with the Resolution of the Chief State Sanitary Doctor of the Russian Federation No. 33 dated 12/04/2021, from December 08, 2021, changes are made to the procedure for entry into the Russian Federation of foreign citizens and stateless persons during a pandemic, namely:
We remind you (!) that from September 1, 2021, entry into the Russian Federation is only possible for citizens who have a "green" QR-code status in the special application "Traveling without COVID-19"
In order to receive a QR-code, you must:
[ ! ] For citizens of Armenia, Belarus, Moldova, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Tajikistan, this requirement is valid from July 10, 2021 |