Janubiy Koreya COVID bilan bog‘liq so‘nggi kirish taqiqini bekor qildi
Sentyabr oyining boshidan jo‘nashdan oldin testlar kerak emas. Kirish barcha sayyohlar uchun ochiq. Karantin yo‘q.
01.09.2022
Janubiy Koreyaga kirishda PCR testi natijasini ko'rsatishingiz shart emas
2022-yil 3-sentabrdan boshlab Janubiy Koreya mamlakatga kelgan yo‘lovchilar uchun PCR testini taqdim etish talabini bekor qiladi.
Bu xabar mamlakat Transport va infratuzilma vazirligidan olingan rasmiy xabarga asoslanadi. Xabarda, xususan, PCR testini bekor qilish joriy yilning 3 sentyabridan kuchga kirishi ta'kidlangan. Rad etish, shuningdek, tezkor RAT antikorlari sinoviga ham tegishli.
Yangi qoidalar kuchga kirgunga qadar yo'lovchilar PCR testidan o'tishlari va tegishli salbiy sertifikat taqdim etishlari kerak.
Shuni ham ta'kidlash kerakki, quyidagi talablar saqlanib qoladi:
26.07.2022
Koreya Respublikasiga kiruvchi yo‘lovchilar diqqatiga
2022-yil 26-iyuldan boshlab Koreya Respublikasiga kiruvchi yo‘lovchilar mamlakatga yetib kelganidan so‘ng bir kun (24 soat) ichida PCR testini topshirishlari shart.
Ilgari imtihon topshirishning oxirgi muddati uch kun (72 soat) edi.
Koreya Respublikasi fuqarolari, shuningdek, davlat hududida uzoq muddatli asosda yashovchi chet el fuqarolari mahalliy hokimliklar tasarrufidagi tibbiyot muassasalarida test sinovlarini bepul topshirishlari mumkin.
Mamlakatga qisqa muddatga kelgan yo‘lovchilar maxsus aeroport markazlarida pullik PCR testidan o‘tadilar.
30.03.2022
Barcha yo‘lovchilar jo‘nashdan oldin PCR testini topshirishlari kerak
Barcha yo‘lovchilar parvozdan kamida 48 soat oldin COVID-19 uchun PCR testining salbiy natijasini taqdim etishlari kerak.
Toshkent-Seul yo‘nalishi bo‘yicha Rossiya Federatsiyasi va Qozog‘iston Respublikasi fuqaroligiga ega bo‘lgan yo‘lovchilar, Janubiy Koreya rasmiylari talablariga ko‘ra, 2022-yil 30-martdan boshlab Koreyaga kirish uchun ruxsat olishlari kerak.
Ayni paytda Koreya Respublikasida xorijiy fuqarolarning kirishiga ruxsat beruvchi elektron tizim "K-ETA", unga ko‘ra, mamlakatga vizasiz rejimda kelayotgan xorijliklar jo‘nab ketishdan kamida 24 soat oldin veb-saytga rejalashtirilgan sayohat to‘g‘risida elektron xabarnoma taqdim etishlari, so‘ngra Janubiy Koreya rasmiylaridan kirish uchun ruxsat olishlari shart.
17.01.2022
Fuqaroligidan qat'i nazar, mamlakatimizga kiruvchi barcha yo‘lovchilar uchun karantin choralari kuchaytirilmoqda
2022-yil 20-yanvardan boshlab (mamlakatga kirish sanasidan kelib chiqqan holda) Janubiy Koreyaga kiruvchi 6 yosh va undan katta yo‘lovchilar parvozdan kamida 48 soat oldin o‘tkazilgan COVID-19 PCR testining salbiy natijasini taqdim etishlari kerak.
Test natijalari ingliz va koreys tillariga tarjima qilinishi kerak.
Muhim! Koronavirus infektsiyasi uchun salbiy natijaga ega bo'lgan PCR sertifikati SINOV VAQTIdan chiqishdan 48 soat oldin berilishi kerak! (ilgari "...sertifikat berilgan kundan boshlab 48 soat" qoidasi qoʻllanilgan edi) |
PCR sertifikatlari yangi qoidalarga to‘g‘ri kelmagan yo‘lovchilar parvozga ro‘yxatdan o‘tishdan bosh tortadilar!
05.11.2021
O‘zbekistondan mehnat muhojirlarining kirish qoidalari
Janubiy Koreyada ishlash istagida bo‘lgan o‘zbekistonlik muhojirlar uchun qabul qiluvchi davlat hukumati tomonidan alohida shartlar belgilandi, deb xabar bermoqda Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi.
Mehnat muhojirlarini qabul qilish jarayonini qayta boshlash 2021-yil noyabr oyi oxiriga rejalashtirilgan edi. U ishchi yuboruvchi barcha davlatlar, jumladan, O‘zbekistondan E-9 ish vizasi bo‘yicha amalga oshiriladi.
Shunday qilib, mamlakatga kirish uchun fuqarolar:
Qayd etilishicha, Koreyaning O‘zbekistondagi EPS markazi orqali E-9 mehnat vizasi bo‘yicha kelayotgan mehnat muhojirlarining tartibi va soni haqida qo‘shimcha ma'lumotlar taqdim etiladi.
24.02.2021
2021-yil 24-fevraldan boshlab Janubiy Koreya hududiga kirish uchun:
Parvozlar Toshkent-Seul yo‘nalishi bo‘yicha Koreya fuqarolari, shuningdek, kirish ruxsatnomasi (viza, ID karta) bo‘lgan va Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasining konsullik bo‘limida barcha zarur tartib-qoidalardan o‘tgan xorijiy fuqarolarga ruxsat etiladi.
Ingliz yoki koreys tillarida PCR testining salbiy natijasi bilan sertifikatga ega bo‘lish shart. Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi PCR testini o‘tkazish uchun akkreditatsiya qilingan laboratoriyalar ro‘yxatini taqdim etdi. Bunga quyidagilar kiradi:
Sertifikatsiz yoki tasdiqlangan klinikalar ro‘yxatiga kiritilmagan boshqa tibbiyot muassasalaridan ma'lumotnomaga ega bo‘lgan yo‘lovchilar reysga chiqarilmaydi!
Parvozlarda tranzit yo‘lovchilarni Seul orqali O‘zbekistondan uchinchi davlatlarga tashishga tranzit ulanish vaqti 24 soatdan kam bo‘lgan va belgilangan davlatga kirish qoidalariga majburiy rioya qilgan holda ruxsat etiladi.
Yakuniy manzil yoki keyingi tranzit mamlakatlariga kirish qoidalariga rioya qilish uchun javobgarlik butunlay tranzit yo‘lovchilarga yuklanadi.
Yangi tug‘ilgan chaqaloqlar yoki maktabgacha yoshdagi bolalar bilan birga bo‘lgan barcha shaxslar belgilangan tartibda guvohnoma taqdim etishlari shart, ammo yangi tug‘ilgan chaqaloqlar va 6 yoshgacha bo‘lgan maktabgacha yoshdagi bolalar (mamlakatga kirish vaqtida) sertifikat berishdan ozod qilinadi.
Bundan tashqari, quyida keltirilgan talablarga javob bermaydigan sertifikat taqdim etgan shaxs zarur sertifikatni taqdim etmagan shaxs deb tan olinadi va Koreya Respublikasi hukumati tomonidan belgilangan maxsus karantin muassasasiga joylashtiriladi 14 kunlik muddatga. Karantin xarajatlari karantindagi shaxsning zimmasida: 14 kun – 1 680 000 von (KRW).
Murojaatlar uchun umumiy qoidalar
Tahlil usuli |
PCR, LAMP, TMA, SDA usullari bilan o'tkazilgan tahlil natijasi tan olinadi Virusning genini aniqlash usuli bilan o'tkazilgan tahlil natijasi tan olinadi (PCR, LAMP va boshqalar) Antikorlarni (RAT, Elishay va boshqalar) aniqlash uchun o'tkazilgan tahlil natijasi tan olinmaydi |
Tahlilni chiqarish vaqti |
Sertifikat mamlakatga kirish vaqtida amaldagi qoidalarga mos keladigan vaqtdan oldin berilishi kerak |
| Yordam mazmuni |
Yordam ko‘rsatishi kerak:
* T.I.Sh. arizachining pasportiga muvofiq qat'iy ko‘rsatilishi kerak |
Natija |
Sertifikat faqat "salbiy" natijasi bilan tan olinadi "Noma'lum", "Ijobiy" va hokazo natijalarga ega sertifikat tan olinmaydi |
Yordam tili |
Sertifikat koreys yoki ingliz tillarida berilishi kerak* * Sertifikat boshqa tilda berilgan taqdirda, sertifikat notarial tasdiqlangan tarjimasi taqdim etilganda haqiqiy hisoblanadi. Agar sertifikat mustaqil ravishda tarjima qilingan bo'lsa, u holda notarius yoki Janubiy Koreya elchixonasi tomonidan sertifikat talab qilinadi |

Южная Корея снимает последнее ограничение на въезд, связанное с COVID
C 1 октября 2022 года отменяется требование тестирования в течение 24 часов после прибытия в страну.
Тесты перед вылетом не нужны с начала сентября. Въезд открыт для всех туристов. Карантина нет.
01.09.2022
На въезде в Южную Корею не нужно предъявлять результат ПЦР-теста
С 3 сентября 2022 года Южная Корея отменяет требование о предъявлении ПЦР-теста прибывающих в страну пассажиров.
Данная новость основана на полученном официальном извещении от Министерства транспорта и инфраструктуры страны. В сообщении, в частности, говорится о том, что отмена ПЦР-теста вступает в силу с 3 сентября текущего года. Отмена также распространяется на экспресс-тестирование на антитела RAT.
До вступления в силу новых правил пассажиры все еще должны будут проходить ПЦР-тестирование и предъявлять соответствующий отрицательный сертификат.
Также стоит отметить, что при этом остаются требования:
26.07.2022
Вниманию пассажиров, въезжающих в Республику Корея
Начиная с 26 июля 2022 года, пассажиры, въезжающие в Республику Корея, в обязательном порядке должны сдать ПЦР-тест в течение суток (24 часа) по прибытии в страну.
Ранее срок сдачи теста составлял трое суток (72 часа).
Граждане Республики Корея, а также иностранные лица, проживающие на территории государства на долгосрочной основе, могут сдать тест бесплатно в медицинских учреждениях при местных администрациях.
Пассажиры, посещающие страну на короткий период, сдают ПЦР-тест на платной основе в специальных центрах аэропорта.
30.03.2022
Все пассажиры до вылета должны предоставить ПЦР-тест
Все пассажиры должны предоставить негативный результат теста на COVID-19, выполненного по методу ПЦР не ранее, чем за 48 часов до момента вылета.
Пассажиры с гражданством Российской Федерации и Республики Казахстан следующие по маршруту «Ташкент – Сеул», согласно введенных требований властей Южной Кореи, с 30 марта 2022 года должны получить разрешение на въезд в Корею.
В настоящее время в Республике Корея действует электронная система авторизации въезда иностранных граждан «К-ЕТА», согласно которой прибывающим в страну в безвизовом режиме иностранцам требуется не менее, чем за 24 часа до вылета подать на сайте электронное уведомление о планируемой поездке с последующим получением разрешения южнокорейских властей на въезд.
17.01.2022
Усиливаются карантинные меры для всех пассажиров, въезжающих в страну независимо от гражданства
С 20 января 2022 года (по дате въезда в страну) все пассажиры от 6 лет, въезжающие в Южную Корею, должны предъявить отрицательный результат ПЦР-теста на COVID-19, сделанный не более чем за 48 часов до вылета рейса.
Результаты теста должны быть переведены на английский и корейский языки.
Важно! ПЦР-сертификат с отрицательным результатом на коронавирусную инфекцию, должен быть выдан за 48 часа до вылета с МОМЕНТА ПРОХОЖДЕНИЯ ТЕСТИРОВАНИЯ! (ранее применялось правило «...за 48 часа с момента выдачи сертификата») |
Пассажирам, ПЦР-сертификаты которых не соответствуют новым правилам, в регистрации на рейс будет отказано!
05.11.2021
Правила въезда для трудовых мигрантов из Узбекистана
Для узбекских мигрантов, желающих работать в Южной Корее, власти принимающей страны определили специальные условия, передает Агентство по внешней трудовой миграции.
Возобновление процесса приема трудовых мигрантов было запланировано на конец ноября 2021 года. Осуществляться он будет по рабочей визе E-9 из всех государств-отправителей рабочей силы, включая Узбекистан.
Так, для въезда в страну гражданам необходимо:
Отмечается, что через Корейский центр «EPS» в Узбекистане будет предоставлена дополнительная информация о порядке и количестве въезжающих трудовых мигрантов по рабочей визе E-9.
24.02.2021
Начиная с 24 февраля 2021 года для въезда на территорию Южной Кореи:
На рейсы «Ташкент – Сеул" допускаются граждане Кореи, а также иностранные граждане, имеющие действующее разрешение на въезд (виза, ID карта) и прошедшие всю необходимую процедуру в консульском отделе Посольства Республики Корея в Узбекистане.
Обязательно наличие справки с отрицательным результатом ПЦР-тестирования на английском либо корейском языке. Посольство Республики Корея в Узбекистане представила список аккредитованных лабораторий для сдачи ПЦР-теста. В него вошли:
Пассажиры без справок или со справками из других медицинских учреждений, не включенных в список утвержденных клиник, к рейсу не допускаются!
На рейсах разрешается перевозка транзитных пассажиров из Узбекистана через Сеул в третьи страны при условии транзитного стыковочного времени менее 24 часов и обязательным соблюдением правил въезда страны назначения.
Ответственность за соблюдение правил въезда в страны конечного назначения или дальнейшего транзита в полной мере возлагается на транзитных пассажиров.
Всем лицам, сопровождающим новорожденных детей или детей дошкольного возраста, необходимо в установленном порядке предоставить справку, однако новорожденные дети и дети дошкольного возраста младше 6 лет (на момент въезда в страну) освобождаются от предоставления справки.
Дополнительно сообщается о том, что лицо, предоставившее справку, не соответствующую нижеуказанным требованиям, будет признано как лицо не предоставившее необходимую справку, и будет помещено в специальное карантинное учреждение, определенное правительством Республики Корея на срок 14 дней. Расходы на содержание в карантинном учреждении возлагается на лицо, помещенное в карантин: 14 дней – 1 680 000 вон (KRW).
Общие правила для справок
Метод проведения анализа |
Признается результат анализа, проведенные методами PCR, LAMP, TMA, SDA Признается результат анализа, проведенный методом выявления гена вируса (PCR, LAMP и др.) Не признается результат анализа, проведенный на выявления антител (RAT, ELISA и др.) |
Время выдачи анализа |
Справка должна быть выдана не ранее, чем за время, соответствующее правилам, действующим на момент въезда в страну |
| Содержание справки |
В справке должно быть отображено:
* Ф.И.О. должно быть указано строго согласно паспорта заявителя |
Результат |
Признается справка только с результатом «Отрицательно» Не признается справка с результатами «Неизвестно», «Положительно» и т.д. |
Язык выдаваемой справки |
Справка должна быть выдана на корейском или английском языке* * В случае выдачи справки на другом языке, то справка признается действительной при предоставлении заверенного нотариального перевода. Если справка была переведена самостоятельно, то необходимо заверение в нотариусе или в Посольстве Южной Кореи |