Janubiy Koreya COVID bilan bog‘liq so‘nggi kirish taqiqini bekor qildi
Sentyabr oyining boshidan jo‘nashdan oldin testlar kerak emas. Kirish barcha sayyohlar uchun ochiq. Karantin yo‘q.
01.09.2022
Janubiy Koreyaga kirishda PCR testi natijasini ko'rsatishingiz shart emas
2022-yil 3-sentabrdan boshlab Janubiy Koreya mamlakatga kelgan yo‘lovchilar uchun PCR testini taqdim etish talabini bekor qiladi.
Bu xabar mamlakat Transport va infratuzilma vazirligidan olingan rasmiy xabarga asoslanadi. Xabarda, xususan, PCR testini bekor qilish joriy yilning 3 sentyabridan kuchga kirishi ta'kidlangan. Rad etish, shuningdek, tezkor RAT antikorlari sinoviga ham tegishli.
Yangi qoidalar kuchga kirgunga qadar yo'lovchilar PCR testidan o'tishlari va tegishli salbiy sertifikat taqdim etishlari kerak.
Shuni ham ta'kidlash kerakki, quyidagi talablar saqlanib qoladi:
26.07.2022
Koreya Respublikasiga kiruvchi yo‘lovchilar diqqatiga
2022-yil 26-iyuldan boshlab Koreya Respublikasiga kiruvchi yo‘lovchilar mamlakatga yetib kelganidan so‘ng bir kun (24 soat) ichida PCR testini topshirishlari shart.
Ilgari imtihon topshirishning oxirgi muddati uch kun (72 soat) edi.
Koreya Respublikasi fuqarolari, shuningdek, davlat hududida uzoq muddatli asosda yashovchi chet el fuqarolari mahalliy hokimliklar tasarrufidagi tibbiyot muassasalarida test sinovlarini bepul topshirishlari mumkin.
Mamlakatga qisqa muddatga kelgan yo‘lovchilar maxsus aeroport markazlarida pullik PCR testidan o‘tadilar.
30.03.2022
Barcha yo‘lovchilar jo‘nashdan oldin PCR testini topshirishlari kerak
Barcha yo‘lovchilar parvozdan kamida 48 soat oldin COVID-19 uchun PCR testining salbiy natijasini taqdim etishlari kerak.
Toshkent-Seul yo‘nalishi bo‘yicha Rossiya Federatsiyasi va Qozog‘iston Respublikasi fuqaroligiga ega bo‘lgan yo‘lovchilar, Janubiy Koreya rasmiylari talablariga ko‘ra, 2022-yil 30-martdan boshlab Koreyaga kirish uchun ruxsat olishlari kerak.
Ayni paytda Koreya Respublikasida xorijiy fuqarolarning kirishiga ruxsat beruvchi elektron tizim "K-ETA", unga ko‘ra, mamlakatga vizasiz rejimda kelayotgan xorijliklar jo‘nab ketishdan kamida 24 soat oldin veb-saytga rejalashtirilgan sayohat to‘g‘risida elektron xabarnoma taqdim etishlari, so‘ngra Janubiy Koreya rasmiylaridan kirish uchun ruxsat olishlari shart.
17.01.2022
Fuqaroligidan qat'i nazar, mamlakatimizga kiruvchi barcha yo‘lovchilar uchun karantin choralari kuchaytirilmoqda
2022-yil 20-yanvardan boshlab (mamlakatga kirish sanasidan kelib chiqqan holda) Janubiy Koreyaga kiruvchi 6 yosh va undan katta yo‘lovchilar parvozdan kamida 48 soat oldin o‘tkazilgan COVID-19 PCR testining salbiy natijasini taqdim etishlari kerak.
Test natijalari ingliz va koreys tillariga tarjima qilinishi kerak.
Muhim! Koronavirus infektsiyasi uchun salbiy natijaga ega bo'lgan PCR sertifikati SINOV VAQTIdan chiqishdan 48 soat oldin berilishi kerak! (ilgari "...sertifikat berilgan kundan boshlab 48 soat" qoidasi qoʻllanilgan edi) |
PCR sertifikatlari yangi qoidalarga to‘g‘ri kelmagan yo‘lovchilar parvozga ro‘yxatdan o‘tishdan bosh tortadilar!
05.11.2021
O‘zbekistondan mehnat muhojirlarining kirish qoidalari
Janubiy Koreyada ishlash istagida bo‘lgan o‘zbekistonlik muhojirlar uchun qabul qiluvchi davlat hukumati tomonidan alohida shartlar belgilandi, deb xabar bermoqda Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi.
Mehnat muhojirlarini qabul qilish jarayonini qayta boshlash 2021-yil noyabr oyi oxiriga rejalashtirilgan edi. U ishchi yuboruvchi barcha davlatlar, jumladan, O‘zbekistondan E-9 ish vizasi bo‘yicha amalga oshiriladi.
Shunday qilib, mamlakatga kirish uchun fuqarolar:
Qayd etilishicha, Koreyaning O‘zbekistondagi EPS markazi orqali E-9 mehnat vizasi bo‘yicha kelayotgan mehnat muhojirlarining tartibi va soni haqida qo‘shimcha ma'lumotlar taqdim etiladi.
24.02.2021
2021-yil 24-fevraldan boshlab Janubiy Koreya hududiga kirish uchun:
Parvozlar Toshkent-Seul yo‘nalishi bo‘yicha Koreya fuqarolari, shuningdek, kirish ruxsatnomasi (viza, ID karta) bo‘lgan va Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasining konsullik bo‘limida barcha zarur tartib-qoidalardan o‘tgan xorijiy fuqarolarga ruxsat etiladi.
Ingliz yoki koreys tillarida PCR testining salbiy natijasi bilan sertifikatga ega bo‘lish shart. Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi PCR testini o‘tkazish uchun akkreditatsiya qilingan laboratoriyalar ro‘yxatini taqdim etdi. Bunga quyidagilar kiradi:
Sertifikatsiz yoki tasdiqlangan klinikalar ro‘yxatiga kiritilmagan boshqa tibbiyot muassasalaridan ma'lumotnomaga ega bo‘lgan yo‘lovchilar reysga chiqarilmaydi!
Parvozlarda tranzit yo‘lovchilarni Seul orqali O‘zbekistondan uchinchi davlatlarga tashishga tranzit ulanish vaqti 24 soatdan kam bo‘lgan va belgilangan davlatga kirish qoidalariga majburiy rioya qilgan holda ruxsat etiladi.
Yakuniy manzil yoki keyingi tranzit mamlakatlariga kirish qoidalariga rioya qilish uchun javobgarlik butunlay tranzit yo‘lovchilarga yuklanadi.
Yangi tug‘ilgan chaqaloqlar yoki maktabgacha yoshdagi bolalar bilan birga bo‘lgan barcha shaxslar belgilangan tartibda guvohnoma taqdim etishlari shart, ammo yangi tug‘ilgan chaqaloqlar va 6 yoshgacha bo‘lgan maktabgacha yoshdagi bolalar (mamlakatga kirish vaqtida) sertifikat berishdan ozod qilinadi.
Bundan tashqari, quyida keltirilgan talablarga javob bermaydigan sertifikat taqdim etgan shaxs zarur sertifikatni taqdim etmagan shaxs deb tan olinadi va Koreya Respublikasi hukumati tomonidan belgilangan maxsus karantin muassasasiga joylashtiriladi 14 kunlik muddatga. Karantin xarajatlari karantindagi shaxsning zimmasida: 14 kun – 1 680 000 von (KRW).
Murojaatlar uchun umumiy qoidalar
Tahlil usuli |
PCR, LAMP, TMA, SDA usullari bilan o'tkazilgan tahlil natijasi tan olinadi Virusning genini aniqlash usuli bilan o'tkazilgan tahlil natijasi tan olinadi (PCR, LAMP va boshqalar) Antikorlarni (RAT, Elishay va boshqalar) aniqlash uchun o'tkazilgan tahlil natijasi tan olinmaydi |
Tahlilni chiqarish vaqti |
Sertifikat mamlakatga kirish vaqtida amaldagi qoidalarga mos keladigan vaqtdan oldin berilishi kerak |
| Yordam mazmuni |
Yordam ko‘rsatishi kerak:
* T.I.Sh. arizachining pasportiga muvofiq qat'iy ko‘rsatilishi kerak |
Natija |
Sertifikat faqat "salbiy" natijasi bilan tan olinadi "Noma'lum", "Ijobiy" va hokazo natijalarga ega sertifikat tan olinmaydi |
Yordam tili |
Sertifikat koreys yoki ingliz tillarida berilishi kerak* * Sertifikat boshqa tilda berilgan taqdirda, sertifikat notarial tasdiqlangan tarjimasi taqdim etilganda haqiqiy hisoblanadi. Agar sertifikat mustaqil ravishda tarjima qilingan bo'lsa, u holda notarius yoki Janubiy Koreya elchixonasi tomonidan sertifikat talab qilinadi |

From October 1, 2022, the requirement to test within 24 hours of arrival in the country will be lifted.
Tests before departure are not needed from the beginning of September. The entrance is open to all tourists. There is no quarantine.
September 1, 2022
You do not need to present the result of a PCR test at the entrance to South Korea
From September 3, 2022, South Korea will cancel the requirement to present a PCR test for passengers arriving in the country.
This news is based on the received official notice from the Ministry of Transport and Infrastructure of the country. The message, in particular, states that the abolition of the PCR test comes into force on September 3 of this year. The waiver also applies to rapid RAT antibody testing.
Until the new rules come into force, passengers will still be required to undergo PCR testing and present the appropriate negative certificate.
It is also worth noting that the following requirements remain:
July 26, 2022
To the attention of passengers entering the Republic of Korea
Starting from July 26, 2022, passengers entering the Republic of Korea are required to take a PCR test within a day (24 hours) upon arrival in the country.
Previously, the deadline for passing the test was three days (72 hours).
Citizens of the Republic of Korea, as well as foreign persons residing in the territory of the state on a long-term basis, can take the test free of charge at medical institutions under local administrations.
Passengers visiting the country for a short period take a PCR test for a fee at special airport centers.
March 30, 2022
All passengers must provide a PCR test prior to departure
All passengers must provide a negative PCR test result for COVID-19 no earlier than 48 hours before departure.
Passengers with citizenship of the Russian Federation and the Republic of Kazakhstan following the Tashkent-Seoul route, according to the requirements of the South Korean authorities, must obtain permission to enter Korea from March 30, 2022.
Currently, the Republic of Korea has an electronic system for authorizing the entry of foreign citizens "K-ETA", according to which foreigners arriving in the country in a visa-free regime are required to submit an electronic notification of the planned trip on the website at least 24 hours before departure, followed by obtaining a permit South Korean authorities for entry.
January 17, 2022
Quarantine measures are being strengthened for all passengers entering the country, regardless of citizenship
From January 20, 2022 (based on the date of entry into the country), all passengers aged 6 and older entering South Korea must present a negative COVID-19 PCR test result taken no more than 48 hours before the flight departure.
Test results must be translated into English and Korean.
Important! A PCR certificate with a negative result for coronavirus infection must be issued 48 hours before departure from the MOMENT OF TESTING! (previously the rule was "... 48 hours from the date of issue of the certificate") |
Passengers whose PCR certificates do not comply with the new rules will be denied check-in for the flight!
November 5, 2021
Entry rules for labor migrants from Uzbekistan
For Uzbek migrants wishing to work in South Korea, the authorities of the host country have determined special conditions, reports the Agency for External Labor Migration.
The resumption of the admission process for labor migrants was scheduled for the end of November 2021. It will be carried out on an E-9 work visa from all countries of origin of labor, including Uzbekistan.
So, to enter the country, citizens need:
It is noted that through the Korean EPS Center in Uzbekistan, additional information will be provided on the procedure and the number of incoming labor migrants on an E-9 work visa.
February 24, 2021
Starting from February 24, 2021 for entry into the territory of South Korea:
On flights "Tashkent – Seoul" are allowed citizens of Korea, as well as foreign citizens who have a valid entry permit (visa, ID card) and have passed all the necessary procedure at the consular section of the Embassy of the Republic of Korea in Uzbekistan.
It is obligatory to have a certificate with a negative result of PCR testing in English or Korean. The Embassy of the Republic of Korea in Uzbekistan presented a list of accredited laboratories for passing the PCR test. It included:
Passengers without certificates or with certificates from other medical institutions not included in the list of approved clinics are not allowed on the flight!
On flights, it is allowed to carry transit passengers from Uzbekistan through Seoul to third countries, provided that the transit connecting time is less than 24 hours and the rules of entry of the country of destination must be followed.
Responsibility for compliance with the rules of entry into the countries of final destination or onward transit rests fully with transit passengers.
All persons accompanying newborn children or children of preschool age must provide a certificate in accordance with the established procedure, however, newborn children and children of preschool age under 6 years of age (at the time of entry into the country) are exempted from providing a certificate.
In addition, it is reported that a person who provided a certificate that does not meet the following requirements will be recognized as a person who has not provided the necessary certificate, and will be placed in a special quarantine facility determined by the government of the Republic of Korea for a period of 14 days. Quarantine costs are borne by the quarantined person: 14 days – 1,680,000 won (KRW).
General rule for references
Analysis method |
The result of analysis carried out by PCR, LAMP, TMA, SDA methods is recognized The result of the analysis carried out by the method of detecting the virus gene (PCR, LAMP, etc.) is recognized The result of the analysis carried out for the detection of antibodies (RAT, ELISA, etc.) is not recognized |
Analysis issue time |
The certificate must be issued no earlier than the time corresponding to the rules in force at the time of entry into the country |
Contents of the certificate |
The certificate should display:
* FULL NAME must be indicated strictly according to the applicant's passport |
Result |
The certificate is recognized only with the result "Negative" A certificate with the results "Unknown", "Positive", etc. is not recognized |
Language of the issued certificate |
The certificate must be issued in Korean or English * If a certificate is issued in another language, the certificate is considered valid upon the provision of a certified notarized translation. If the certificate was translated independently, then certification by a notary or the Embassy of South Korea is required. |