O‘zbekistonga kiruvchi yo‘lovchilar diqqatiga
2022-yil 10-iyundan boshlab O‘zbekistonga kiruvchi sayyohlar uchun koronavirusga qarshi barcha cheklovlar bekor qilinadi.
Endi barcha kirish nuqtalarida – avtomobil, havo va temir yo‘llarda emlash sertifikati, PCR testi yoki antigen testi talab qilinmaydi.
Bundan tashqari, 2022-yil 23-iyundan "Toshkent – Samara" va "Toshkent – Volgograd" yo‘nalishlarida temir yo‘l qatnovi qayta tiklanadi.
15.03.2022
2022-yil 16-martdan boshlab xorijiy sayyohlar uchun bir qator cheklovlar olib tashlandi
Respublika maxsus komissiyasi 2022-yil 16-martdan boshlab O‘zbekistonga xorijiy sayyohlar uchun kiritilgan bir qator cheklovlarni bekor qilish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Maxsus komissiya qarorida taʼkidlanganidek, bu xorijiy davlatlar bilan sayyohlik oqimini tezroq tiklash uchun qilingan.
Bu haqda Transport vazirligi hamda Turizm va madaniy meros vazirliklari matbuot xizmatlari xabar berdi.
Shu kundan boshlab koronavirusga qarshi emlash sertifikatiga ega bo‘lgan xorijlik sayyohlar PCR testlarisiz yoki tezkor koronavirus antijeni testlarisiz mamlakatimizga kirishlari mumkin. Agar turistda bunday sertifikat bo‘lmasa, u 72 soatdan kam vaqt davomida QR kodli PCR testining salbiy natijalariga ega bo‘lishi yoki chegarani kesib o‘tishda yoki mamlakatga kelganida tezkor testlardan o‘tishi kerak. |
Qozog‘iston va O‘zbekiston fuqarolarining ikki davlat chegarasidagi barcha yer usti o‘tkazish punktlari orqali erkin o‘tishiga qo‘yilgan barcha cheklovlar olib tashlandi. O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida xalqaro yo‘lovchi temir yo‘l qatnovi, shuningdek, karantin qoidalariga rioya qilgan holda paritet asosda avtobus qatnovi tiklanadi.
O‘zbekistonning Tojikiston bilan chegarasidagi yer usti o‘tkazish punktlari orqali barcha shaxslarning harakatlanishiga qo‘yilgan vaqtinchalik cheklovlar bekor qilindi. Barcha chegara punktlarini qayta ochish choralari ko‘rilmoqda.
Yaqin kelajakda xorijiy fuqarolarning O‘zbekistonga kirishi uchun elektron vizalar (E-VISA)ni elektron ro‘yxatga olish va berish tizimi qayta yo‘lga qo‘yiladi hamda turistlarga tez va sifatli almashish xizmatlarini ko‘rsatish uchun Call-markaz tashkil etiladi. ma'lumotlardan.
2022-yil 1-martdan boshlab O‘zbekistonda niqob rejimi, umumiy ovqatlanish korxonalari ish vaqti bo‘yicha cheklovlar va boshqa taqiqlar bekor qilindi.
11 davlatdan kelganlar uchun karantin talabi olib tashlandi
2022-yil 1-fevraldan boshlab O‘zbekiston Yevropaning sakkizta davlati, shuningdek, Avstraliya, Isroil va Misrdan kelayotganlar uchun 10 kunlik majburiy karantin talabini bekor qildi. Bundan tashqari, Gonkong va Afrika davlatlari bilan aloqa tiklanmoqda.
O‘zbekistonda Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha maxsus komissiya qarori bilan Avstraliya, Avstriya, Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Daniya, Misr, Isroil, Italiya, Niderlandiya va Chexiyadan uchuvchi reyslar yoʻlovchilari uchun (2021-yil dekabr oyi boshidan e'tiboran) 10 kunlik uyda yoki mehmonxonada karantindan o‘tish talabi belgilandi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Bundan tashqari, Gonkong, Botsvana, Zimbabve, Lesoto, Madagaskar, Mozambik, Namibiya, Esvatini, Tanzaniya va Janubiy Afrika Respublikasi bilan xalqaro reyslar (mamlakatga kirish, chiqish va tranzit reyslar orqali kirish) tiklanmoqda. Ushbu cheklov 2021-yil dekabr oyi boshida ham kiritilgan edi. Oxirgi 14 kun ichida ushbu davlatlarga tashrif buyurgan uchinchi davlat fuqarolariga endi O‘zbekiston hududiga kirishga ruxsat berildi.
[ ! ] Koronavirus aniqlangan shaxs bilan aloqada bo‘lgan fuqarolar uchun karantin muddati 14 kundan 7 kunga qisqartirildi (Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati COVID-19 ga qarshi kurash bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasi qarori yuzasidan xabar berdi) |
14.01.2022
2022-yil 15-yanvardan O‘zbekiston Respublikasiga kirish qoidalari
Respublika maxsus komissiyasining qaroriga binoan O‘zbekistonga kirishda quyidagi qoidalar qo‘llaniladi:
Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasining bayonnomasiga ko‘ra, xorijdan kelayotgan 2 yoshdan oshgan barcha yo‘lovchilar parvoz boshlanishidan kamida 48 soat oldin COVID-19 yangi koronavirus infeksiyasi uchun PCR testining salbiy natijasini taqdim etishlari shart. Sinov natijalari to‘g‘risidagi sertifikat rus yoki ingliz tillarida berilishi va O‘zbekiston Respublikasi sifat standartlariga javob beradigan laboratoriya tomonidan berilishi kerak. Aks holda, aeroportlar va chegara o‘tkazish punktlarida koronavirus infeksiyasi uchun tezkor testdan o‘tish kerak. Sinov natijasi salbiy bo‘lgan haqiqiy sertifikat bo‘lmasa, yo‘lovchilar parvozga ro‘yxatdan o‘tishdan bosh tortadilar.
[ ! ] Hozirda O‘zbekistonga kirish uchun emlash sertifikati yetarli shart emas. |
Tasdiqlangan laboratoriyalar ro‘yxati O‘zbekiston Respublikasi Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi va aholi salomatligini muhofaza qilish xizmatining rasmiy web-saytining "COVID-19 LAB" boʻlimida keltirilgan.
Vengriyada berilgan emlash sertifikatiga ega yo‘lovchilarga COVID-19 uchun PCR testini topshirmasdan O‘zbekiston Respublikasiga kirishiga ruxsat beriladi.
O‘zbekiston Respublikasiga havo va temir yo‘l orqali kirganda
O‘zbekiston Respublikasiga avtomobil chegara punktlari orqali kirishda
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ma'lumotlariga ko‘ra:
Pokiston va Hindiston fuqarolari uchun O‘zbekiston Respublikasi hududiga kirish qoidalari
Respublikada doimiy yashash joyi bo‘lmagan xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni turist sifatida O‘zbekistonga taklif etayotgan turoperatorlar zarur hollarda Davlat xavfsizlik xizmati chegara qo‘shinlari va Davlat bojxona qo‘mitasi vakillariga tegishli guvohnoma taqdim etishlari shart turistik xizmatlar ko‘rsatuvchi shaxslar to‘g‘risidagi ma'lumotlar va turizm xizmatlarini ko‘rsatish shartnomasi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegarasi orqali o‘tkazish punktlarida, xalqaro aeroportlar va vokzallarda, qoida tariqasida, "sariq" va "qizil" zonalar davlatlaridan O‘zbekistonga kiruvchi sayyohlar tur xizmatidan foydalanmasdan mustaqil ravishda kirishlari belgilangan operator yoki sayyohlik agentligiga umumiy shartlar asosida mamlakatga kirishga ruxsat beriladi.
O‘zbekistonga yetib kelganida koronavirus infeksiyasi belgilari mavjudligiga test ijobiy natija bergan taqdirda, turistning yashash mamlakatiga qaytishi tegishli aviakompaniyalar yoki boshqa transport kompaniyalari yo‘lovchilarini tashishning amaldagi tartibiga muvofiq amalga oshiriladi.
Koronavirus infeksiyasi mavjudligini PCR orqali tekshirishga ruxsat berilgan laboratoriyalar va tibbiyot muassasalari ro‘yxati Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi va salomatlik xizmati veb-saytining "COVID-19 LAB" bo‘limida ko‘rsatilgan. Laboratoriyalar Rossiya Federatsiyasi, AQSH, Qozog‘iston, Ukraina, Belarus, Birlashgan Arab Amirliklari va boshqa mamlakatlarda joylashgan.

Attention of passengers entering Uzbekistan
A vaccination certificate, PCR test or antigen test is no longer required at all points of entry – road, air and rail.
In addition, from June 23, 2022, the railway service on the routes "Tashkent – Samara" and "Tashkent – Volgograd" will be resumed.
03/15/2022
Since March 16, 2022, a number of restrictions for foreign tourists have been lifted
The Special Republican Commission decided to cancel a number of restrictions for foreign tourists in Uzbekistan from March 16, 2022.
As explained in the decision of the Special Commission, this was done for the speedy restoration of tourist flows with foreign countries.
This was reported by the press services of the Ministry of Transport and the Ministry of Tourism and Cultural Heritage.
From this day on, foreign tourists with a coronavirus vaccination certificate can enter the country without PCR tests or rapid coronavirus antigen tests. If the tourist does not have such a certificate, he must have the results of a negative PCR test with a QR code for a period of less than 72 hours or pass rapid tests when crossing the border or upon arrival in the country. |
All restrictions on the free passage of citizens of Kazakhstan and Uzbekistan through all ground checkpoints on the border of both countries are removed. International passenger rail service between Uzbekistan and Kazakhstan is being resumed, as well as bus service on a parity basis, in compliance with quarantine rules.
Temporary restrictions on the movement of all persons through ground checkpoints on the border of Uzbekistan with Tajikistan are cancelled. Measures are being taken to reopen all border checkpoints.
In the near future, the system of electronic registration and issuance of electronic visas (E-VISA) to foreign citizens for entry into Uzbekistan will be resumed, and a Call Center will be created to provide tourists with services for quick and high-quality exchange of information.
Since March 1, 2022, the mask regime, restrictions on the opening hours of catering establishments and other prohibitions have been canceled in Uzbekistan.
Quarantine requirement lifted for arrivals from 11 countries
Since February 1, 2022, Uzbekistan has canceled the requirement for a mandatory 10-day quarantine for arrivals from eight European countries, as well as Australia, Israel and Egypt. In addition, communication with Hong Kong and African countries is being resumed.
By the decision of the Special Commission on Combating Coronavirus in Uzbekistan, the requirement (in force since the beginning of December 2021) to undergo a 10-day quarantine at home or in a hotel for passengers of flights from Australia, Austria, Belgium, Great Britain, Germany, Denmark, Egypt, Israel has been canceled, Italy, the Netherlands and the Czech Republic. This was reported by the press service of the Ministry of Health of Uzbekistan.
In addition, international flights are being restored (entry, exit and entry into the country by transit flights) with Hong Kong, Botswana, Zimbabwe, Lesotho, Madagascar, Mozambique, Namibia, Eswatini, Tanzania and the Republic of South Africa. This restriction was also introduced in early December 2021. Citizens of third countries who have visited these states in the last 14 days are now allowed to enter the territory of Uzbekistan.
[ ! ] The quarantine period for citizens who have been in contact with a person who has confirmed coronavirus has been reduced from 14 to 7 days (the press service of the Ministry of Health of Uzbekistan reported on the decision of the Special Republican Commission to Combat COVID-19) |
01/14/2022
Rules for entry into the Republic of Uzbekistan from January 15, 2022
According to the decision of the Republican Special Commission, the following rules apply for entry into Uzbekistan:
According to the protocol of the Special Republican Commission on Combating Coronovirus, all passengers over 2 years old arriving from abroad must present a negative PCR test result for a new coronavirus infection COVID-19 no more than 48 hours before the flight departure. The certificate of test results must be issued in Russian or English and issued by a laboratory that meets the quality standards of the Republic of Uzbekistan. Otherwise, it is necessary to pass a rapid test for coronavirus infection at airports and border crossing points. In the absence of a valid certificate with a negative test result, passengers will be denied check-in for their flight.
[ ! ] A vaccination certificate is currently not a sufficient condition for entry into Uzbekistan. |
The approved list of laboratories is available on the official website of the Service for Sanitary and Epidemiological Welfare and Public Health of the Republic of Uzbekistan in the "Covid 19 Lab" section
Passengers with a vaccination certificate issued in Hungary are allowed to enter the Republic of Uzbekistan without providing a PCR test for COVID-19.
When entering the Republic of Uzbekistan by air and rail
When entering the Republic of Uzbekistan through automobile border checkpoints
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan:
Rules for entry into the territory of the Republic of Uzbekistan for citizens of Pakistan and India
If necessary, tour operators inviting foreign citizens and stateless persons to Uzbekistan as tourists who do not have a permanent place of residence in the republic are required to provide representatives of the Border Troops of the State Security Service and the State Customs Committee with a certificate with information about persons providing tourism services, and an agreement for the provision of tourism services.
At checkpoints across the state border of Uzbekistan, international airports and train stations, as a rule, it is established that tourists entering Uzbekistan from the countries of the "yellow" and "red" zones on their own, without using the services of a tour operator or travel agent, are allowed to enter the country on general terms .
In case of a positive test result for the presence of signs of coronavirus infection upon arrival in Uzbekistan, the return of the tourist to the country of residence is carried out in accordance with the current procedure for transporting passengers of the relevant airlines or other transport companies.
The list of laboratories and medical institutions authorized to test for the presence of coronavirus infection by PCR is indicated on the website of the Service for Sanitary and Epidemiological Welfare and Health in the "Covid 19 Lab" section. There are laboratories located in the Russian Federation, the USA, Kazakhstan, Ukraine, Belarus, the United Arab Emirates and other countries.