O‘zbekistonga kiruvchi yo‘lovchilar diqqatiga
2022-yil 10-iyundan boshlab O‘zbekistonga kiruvchi sayyohlar uchun koronavirusga qarshi barcha cheklovlar bekor qilinadi.
Endi barcha kirish nuqtalarida – avtomobil, havo va temir yo‘llarda emlash sertifikati, PCR testi yoki antigen testi talab qilinmaydi.
Bundan tashqari, 2022-yil 23-iyundan "Toshkent – Samara" va "Toshkent – Volgograd" yo‘nalishlarida temir yo‘l qatnovi qayta tiklanadi.
15.03.2022
2022-yil 16-martdan boshlab xorijiy sayyohlar uchun bir qator cheklovlar olib tashlandi
Respublika maxsus komissiyasi 2022-yil 16-martdan boshlab O‘zbekistonga xorijiy sayyohlar uchun kiritilgan bir qator cheklovlarni bekor qilish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Maxsus komissiya qarorida taʼkidlanganidek, bu xorijiy davlatlar bilan sayyohlik oqimini tezroq tiklash uchun qilingan.
Bu haqda Transport vazirligi hamda Turizm va madaniy meros vazirliklari matbuot xizmatlari xabar berdi.
Shu kundan boshlab koronavirusga qarshi emlash sertifikatiga ega bo‘lgan xorijlik sayyohlar PCR testlarisiz yoki tezkor koronavirus antijeni testlarisiz mamlakatimizga kirishlari mumkin. Agar turistda bunday sertifikat bo‘lmasa, u 72 soatdan kam vaqt davomida QR kodli PCR testining salbiy natijalariga ega bo‘lishi yoki chegarani kesib o‘tishda yoki mamlakatga kelganida tezkor testlardan o‘tishi kerak. |
Qozog‘iston va O‘zbekiston fuqarolarining ikki davlat chegarasidagi barcha yer usti o‘tkazish punktlari orqali erkin o‘tishiga qo‘yilgan barcha cheklovlar olib tashlandi. O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida xalqaro yo‘lovchi temir yo‘l qatnovi, shuningdek, karantin qoidalariga rioya qilgan holda paritet asosda avtobus qatnovi tiklanadi.
O‘zbekistonning Tojikiston bilan chegarasidagi yer usti o‘tkazish punktlari orqali barcha shaxslarning harakatlanishiga qo‘yilgan vaqtinchalik cheklovlar bekor qilindi. Barcha chegara punktlarini qayta ochish choralari ko‘rilmoqda.
Yaqin kelajakda xorijiy fuqarolarning O‘zbekistonga kirishi uchun elektron vizalar (E-VISA)ni elektron ro‘yxatga olish va berish tizimi qayta yo‘lga qo‘yiladi hamda turistlarga tez va sifatli almashish xizmatlarini ko‘rsatish uchun Call-markaz tashkil etiladi. ma'lumotlardan.
2022-yil 1-martdan boshlab O‘zbekistonda niqob rejimi, umumiy ovqatlanish korxonalari ish vaqti bo‘yicha cheklovlar va boshqa taqiqlar bekor qilindi.
11 davlatdan kelganlar uchun karantin talabi olib tashlandi
2022-yil 1-fevraldan boshlab O‘zbekiston Yevropaning sakkizta davlati, shuningdek, Avstraliya, Isroil va Misrdan kelayotganlar uchun 10 kunlik majburiy karantin talabini bekor qildi. Bundan tashqari, Gonkong va Afrika davlatlari bilan aloqa tiklanmoqda.
O‘zbekistonda Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha maxsus komissiya qarori bilan Avstraliya, Avstriya, Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Daniya, Misr, Isroil, Italiya, Niderlandiya va Chexiyadan uchuvchi reyslar yoʻlovchilari uchun (2021-yil dekabr oyi boshidan e'tiboran) 10 kunlik uyda yoki mehmonxonada karantindan o‘tish talabi belgilandi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Bundan tashqari, Gonkong, Botsvana, Zimbabve, Lesoto, Madagaskar, Mozambik, Namibiya, Esvatini, Tanzaniya va Janubiy Afrika Respublikasi bilan xalqaro reyslar (mamlakatga kirish, chiqish va tranzit reyslar orqali kirish) tiklanmoqda. Ushbu cheklov 2021-yil dekabr oyi boshida ham kiritilgan edi. Oxirgi 14 kun ichida ushbu davlatlarga tashrif buyurgan uchinchi davlat fuqarolariga endi O‘zbekiston hududiga kirishga ruxsat berildi.
[ ! ] Koronavirus aniqlangan shaxs bilan aloqada bo‘lgan fuqarolar uchun karantin muddati 14 kundan 7 kunga qisqartirildi (Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati COVID-19 ga qarshi kurash bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasi qarori yuzasidan xabar berdi) |
14.01.2022
2022-yil 15-yanvardan O‘zbekiston Respublikasiga kirish qoidalari
Respublika maxsus komissiyasining qaroriga binoan O‘zbekistonga kirishda quyidagi qoidalar qo‘llaniladi:
Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasining bayonnomasiga ko‘ra, xorijdan kelayotgan 2 yoshdan oshgan barcha yo‘lovchilar parvoz boshlanishidan kamida 48 soat oldin COVID-19 yangi koronavirus infeksiyasi uchun PCR testining salbiy natijasini taqdim etishlari shart. Sinov natijalari to‘g‘risidagi sertifikat rus yoki ingliz tillarida berilishi va O‘zbekiston Respublikasi sifat standartlariga javob beradigan laboratoriya tomonidan berilishi kerak. Aks holda, aeroportlar va chegara o‘tkazish punktlarida koronavirus infeksiyasi uchun tezkor testdan o‘tish kerak. Sinov natijasi salbiy bo‘lgan haqiqiy sertifikat bo‘lmasa, yo‘lovchilar parvozga ro‘yxatdan o‘tishdan bosh tortadilar.
[ ! ] Hozirda O‘zbekistonga kirish uchun emlash sertifikati yetarli shart emas. |
Tasdiqlangan laboratoriyalar ro‘yxati O‘zbekiston Respublikasi Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi va aholi salomatligini muhofaza qilish xizmatining rasmiy web-saytining "COVID-19 LAB" boʻlimida keltirilgan.
Vengriyada berilgan emlash sertifikatiga ega yo‘lovchilarga COVID-19 uchun PCR testini topshirmasdan O‘zbekiston Respublikasiga kirishiga ruxsat beriladi.
O‘zbekiston Respublikasiga havo va temir yo‘l orqali kirganda
O‘zbekiston Respublikasiga avtomobil chegara punktlari orqali kirishda
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ma'lumotlariga ko‘ra:
Pokiston va Hindiston fuqarolari uchun O‘zbekiston Respublikasi hududiga kirish qoidalari
Respublikada doimiy yashash joyi bo‘lmagan xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni turist sifatida O‘zbekistonga taklif etayotgan turoperatorlar zarur hollarda Davlat xavfsizlik xizmati chegara qo‘shinlari va Davlat bojxona qo‘mitasi vakillariga tegishli guvohnoma taqdim etishlari shart turistik xizmatlar ko‘rsatuvchi shaxslar to‘g‘risidagi ma'lumotlar va turizm xizmatlarini ko‘rsatish shartnomasi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegarasi orqali o‘tkazish punktlarida, xalqaro aeroportlar va vokzallarda, qoida tariqasida, "sariq" va "qizil" zonalar davlatlaridan O‘zbekistonga kiruvchi sayyohlar tur xizmatidan foydalanmasdan mustaqil ravishda kirishlari belgilangan operator yoki sayyohlik agentligiga umumiy shartlar asosida mamlakatga kirishga ruxsat beriladi.
O‘zbekistonga yetib kelganida koronavirus infeksiyasi belgilari mavjudligiga test ijobiy natija bergan taqdirda, turistning yashash mamlakatiga qaytishi tegishli aviakompaniyalar yoki boshqa transport kompaniyalari yo‘lovchilarini tashishning amaldagi tartibiga muvofiq amalga oshiriladi.
Koronavirus infeksiyasi mavjudligini PCR orqali tekshirishga ruxsat berilgan laboratoriyalar va tibbiyot muassasalari ro‘yxati Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi va salomatlik xizmati veb-saytining "COVID-19 LAB" bo‘limida ko‘rsatilgan. Laboratoriyalar Rossiya Federatsiyasi, AQSH, Qozog‘iston, Ukraina, Belarus, Birlashgan Arab Amirliklari va boshqa mamlakatlarda joylashgan.

Вниманию пассажиров, въезжающих в Узбекистан
Больше не требуются сертификат о вакцинации, ПЦР-тест или антиген-тест на всех пунктах въезда – автомобильных, авиа и железнодорожных.
Кроме того с 23 июня 2022 года возобнавляется железнодорожное сообщение по маршрутам «Ташкент – Самара» и «Ташкент – Волгоград».
15.03.2022
Отменены ряд ограничений для иностранных туристов
Специальная республиканская комиссия приняла решение об отмене в Узбекистане с 16 марта 2022 года ряда ограничений для иностранных туристов.
Как поясняется в решении Спецкомиссии, это сделано для скорейшего восстановления туристических потоков с зарубежными странами. Об этом сообщили пресс-службы Министерства транспорта и Министерства туризма и культурного наследия.
С этого дня иностранные туристы, имеющие сертификат о вакцинации против коронавируса, могут въехать в страну без ПЦР-тестов или экспресс-тестов на антиген коронавируса. Если у туриста нет такого сертификата, он должен иметь результаты отрицательного ПЦР-теста с QR-кодом сроком менее 72 часов или сдать экспресс-тесты при пересечении границы либо по прибытию на территорию страны. |
Снимаются все ограничения по свободному пропуску граждан Казахстана и Узбекистана через все наземные пункты пропуска на границе обеих стран. Возобновляется международное пассажирское железнодорожное сообщение между Узбекистаном и Казахстаном, а также автобусное сообщение на паритетной основе, с соблюдением карантинных правил.
Отменяются временные ограничения на передвижение всех лиц через наземные пункты пропуска на границе Узбекистана с Таджикистаном. Принимаются меры по возобновлению работы всех пунктов пограничного пропуска.
В ближайшее время будет возобновлена работа системы электронного оформления и выдачи электронных виз (E-VISA) иностранным гражданам для въезда в Узбекистан, а также будет создан Call-центр для предоставления туристам услуг быстрого и качественного обмена информацией.
С 1 марта 2022 года в Узбекистане был отменен масочный режим, ограничения на время работы заведений общепита и другие запреты.
Прибывающим из 11 стран отменено требование о карантине
В Узбекистане c 1 февраля 2022 года отменено требование об обязательном 10-дневном карантине для прибывающих из восьми стран Европы, а также Австралии, Израиля и Египта. Кроме того, возобновляется сообщение с Гонконгом и странами Африки.
Решением Специальной комиссии по борьбе с коронавирусом в Узбекистане отменено требование (действовавшее с начала декабря 2021 года) о прохождении 10-дневного карантина в домашних условиях или в гостинице для пассажиров авиарейсов из Австралии, Австрии, Бельгии, Великобритании, Германии, Дании, Египта, Израиля, Италии, Нидерландов и Чехии. Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Кроме того, восстанавливается международное авиасообщение (въезд, выезд и въезд в страну транзитными рейсами) с Гонконгом, Ботсваной, Зимбабве, Лесото, Мадагаскаром, Мозамбиком, Намибией, Эсватини, Танзанией и Южно-Африканской Республикой. Это ограничение также было введено в начале декабря 2021 года. Граждане третьих стран, посетившие в последние 14 дней эти государства, теперь допускаются на территорию Узбекистана.
[ ! ] Срок карантина для граждан, которые были в контакте с человеком, у которого был подтвержден коронавирус, сокращен с 14 до 7 дней (сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения о решении Специальной республиканской комиссии по борьбе с COVID-19) |
14.01.2022
Правила въезда в Республику Узбекистан
Согласно решению Республиканской специальной комиссии с 15 января 2022 года действуют следующие правила для въезда в Узбекистан:
Согласно протокола Специальной Республиканской комиссии по борьбе с короновирусом, все пассажиры старше 2 лет, прибывающие из-за рубежа должны предъявить отрицательный результат тестирования на новую короновирусную инфекцию COVID-19, проведенного по методу ПЦР не более, чем за 48 часов до вылета рейса. Справка о результатах тестирования должна быть оформлена на русском или английском языке и выдана лабораторией, отвечающей стандартам качества Республики Узбекистан. В ином случае необходимо сдать экспресс-тест на коронавирусную инфекцию в аэропортах и в пунктах пропуска через границу. При отсутствии действительной справки с отрицательным результатом теста, пассажирам будет отказано в регистрации на свой рейс.
[ ! ] Сертификат о вакцинации на данный момент не является достаточным условием для въезда в Узбекистан. |
Утвержденный список лабораторий доступен на официальном сайте Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Республики Узбекистан в разделе "Ковид 19 Лаб"
Пассажиры, имеющие сертификат о вакцинации, выданный в Венгрии допускаются в Республику Узбекистан без предоставления ПЦР-теста на COVID-19.
При въезде в Республику Узбекистан воздушным и железнодорожным сообщением
При въезде в Республику Узбекистан через автомобильные пограничные контрольно-пропускные пункты
По сообщению МИД Республики Узбекистан:
Правила въезда на территорию Республики Узбекистан для граждан Пакистана и Индии
В случае необходимости туроператоры, приглашающие в Узбекистан в качестве туристов иностранных граждан и лиц без гражданства, не имеющих постоянного места жительства в республике, обязаны предоставить представителям Пограничных войск Службы государственной безопасности и Государственного таможенного комитета справку с информацией о лицах, оказывающих туристические услуги, и договор на оказание туристических услуг.
В пунктах пропуска через государственную границу Узбекистана, международных аэропортов и вокзалов, как правило, установлено, что туристы, въезжающие в Узбекистан из стран "желтых" и "красных" зон самостоятельно, без использования услуг туроператора или турагента, допускаются на территорию страны на общих условиях.
В случае положительного результата теста на наличие признаков коронавирусной инфекции по прибытии в Узбекистан возвращение туриста в страну проживания осуществляется в соответствии с действующим порядком перевозки пассажиров соответствующих авиакомпаний или других транспортных компаний.
Список лабораторий и медицинских учреждений, имеющих право проводить тестирование на наличие коронавирусной инфекции методом ПЦР, указан на сайте Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и здоровья в разделе "Ковид 19 Лаб". Там представлены лаборатории, расположенные в Российской Федерации, США, Казахстане, Украине, Беларуси, ОАЭ и других странах.