Ko‘pgina sayyohlar hamma narsani oxirgi tiyingacha sarflab, "to‘liq" dam olishlari mumkinligi bilan mashhur. Hamyonni olib, qolgan pulni sarflab, ular zudlik bilan pul kerak bo‘lganda, o‘zlarini tanqidiy vaziyatga tushib qolishlarini o‘ylamaydilar. "Yomg‘irli kun uchun" qancha bo‘lishi kerak?
Parvoz kechikishi
Qanday parvoz, charter yoki muntazam bo‘lishidan qat'i nazar, har kim kechiktirilishi mumkin. Albatta, bizning qonunchiligimizga ko‘ra, aviatashuvchilar quyidagilarga majburdirlar:
• 7 yoshgacha bo‘lgan bolalari bo‘lgan yo‘lovchilarga ona va bola xonasida joy berish
• ikkita qo‘ng‘iroq qilish yoki ikkita elektron pochta xabarini yuborish imkoniyatini bering
• ikki soatdan ko‘proq vaqt kutganda, tetiklik bilan ta'minlang
• parvoz to‘rt soatdan ortiq kechiktirilsa, issiq tushlik qiling
• kunduzi har olti soatda va kechasi har sakkiz soatda ovqatlantiring
• kunduzi sakkiz soatdan ortiq va kechasi olti soatdan ortiq parvozni kutganda, aviakompaniyalar yo‘lovchilarni mehmonxonada joylashtirishlari va aeroportdan mehmonxonaga va orqaga transportni ta'minlashlari kerak
Biroq, amalda bu har doim ham amalga oshirilmaydi va xorijiy tashuvchilarning qoidalari kamroq insoniy bo‘lishi mumkin.
Siz aviakompaniya bilan muammolarni hal qilishingiz, sudga berishingiz va barcha noqulayliklar, ma'naviy zarar va haqiqiy xarajatlar uchun kompensatsiya talab qilishingiz mumkin, ammo bu keyinroq bo‘ladi. Va men hozir va shu erda ovqatlanmoqchiman.
Amaliyot shuni ko‘rsatadiki, parvozlar kamdan-kam hollarda ikki kundan ortiq kechiktiriladi (bu vaqt ichida aviatsiya va boshqa organlar odatda ba'zi choralarni ko‘rishga muvaffaq bo‘lishadi). Aynan shu davrdan boshlab biz hisob-kitoblarga asoslanamiz.
Har kimning ehtiyojlari har xil, lekin agar siz minimal miqdorni olsangiz, asosiy ehtiyojlar – ichimlik, ovqatlanish va pullik hojatxonalar uchun taxminan 100 dollar kerak bo‘ladi.
Agar aeroportda chamadonlarda bir necha kecha o‘tkazish istagi bo‘lmasa, mehmonxona uchun yana 200-300 dollar ajratgan ma'qul. Qoidaga ko‘ra, ikki kunga arzonroq tunashni tezda topish mumkin bo‘lmaydi.
Aeroportga eng yaqin mehmonxonada joy bo‘lmasa, shaharga taksi uchun yana 100 dollar zaxirada saqlanishi kerak. Albatta, agar omadingiz bo'lsa, sayyoh u erga metro yoki avtobusda 5 dollarga etib boradi, ammo voqealar kechasi rivojlanishi mumkin. 50 dollar – bu dunyoning ko‘plab aeroportlaridan olishingiz mumkin bo‘lgan o‘rtacha narx.
Jami: xizmatlar to‘plamiga qarab 100-500 dollar
Tez yordam
Shikastlanish boshqa noxush va kutilmagan xarajatlar manbai bo‘lishi mumkin. Bugungi kunda hech bir sug‘urtasiz sayyohlik kompaniyasi chet elda chipta sotmaydi, hech bir Yevropa davlati viza bermaydi. Biroq, individual sayohatchilar hali ham osonlashtirilgan viza rejimiga ega bo‘lgan ba'zi mamlakatlarga sug‘urta polisisiz kirishlari mumkin. Bu aql bovar qilmas ekan, biz allaqachon qayta-qayta yozganmiz. Eslatib o‘tamiz, oddiy sinish uchun tibbiy xizmatlar bir necha ming dollarga tushadi (! kam emas) transport, rentgenografiya, boshqa tadqiqotlar, shifokor maslahati, gips, qo‘ltiq tayoqchalari va boshqalar.
Agar sug‘urta chegirmaga ega bo‘lsa (odatda 50-100 dollar), u holda siz ularni o‘zingiz bilan olishingiz kerak. Shartsiz chegirma, bu pulni davolash to‘lovining umumiy miqdoridan har qanday holatda ham to‘lash kerakligini anglatadi. Agar shartnomada shartli chegirma ko‘rsatilgan bo‘lsa, siz tibbiy xizmatlarning narxi ushbu miqdordan oshmasagina to‘lashingiz kerak bo‘ladi.
Sug‘urta odatda faqat jabrlanuvchini voqea joyidan klinikaga olib borishni qoplaydi. Agar u kasalxonaga yotqizilmagan bo‘lsa, u o‘zi va o‘z hisobidan mehmonxonaga borishi kerak, ehtimol dori-darmonlarga borishi kerak, shuning uchun sayohat xarajatlari uchun taxminan 100 dollar qoldirib ketish zarar qilmaydi.
Aksariyat hollarda baxtsiz hodisa haqida xabar bergan turist sug‘urta kompaniyasi (yoki uni joyida vakili bo‘lgan yordamchi kompaniya) tomonidan bank o‘tkazmasi orqali to‘lov to‘g‘risida kelishuv mavjud bo‘lgan klinikaga yuboriladi. Ammo kamdan-kam hollarda, agar yaqin atrofda bunday tibbiy markaz bo'lmasa, jabrlanuvchiga eng yaqin klinikaga murojaat qilish va davolanishni o‘zi to'lash taklif etiladi. Pul unga vatanida keyin qaytariladi, lekin bunday holatda uning hisobida kamida 2,000-3,000 dollari bo‘lsa zarar bo‘lmaydi. Arzon turlarga boradiganlarning ko‘pchiligi bunday hashamatni ko‘tara olmasligi aniq. Ular baxtsiz hodisa yuz bergan taqdirda sug‘urta kompaniyasiga mablag etishmasligi haqida xabar berishni maslahat berishlari mumkin – ehtimol uning xodimlari biror narsa o‘ylab topishlari yoki baxtsiz odamni boshqa kasalxonaga olib borishlari mumkin.
O‘rtacha 30,000-50,000 evro sug‘urta ko‘pchilik baxtsiz hodisalarni qoplashi kerak. Ammo jiddiyroq muammolar uchun, murakkab operatsiya va keyingi uzoq muddatli kasalxonaga yotqizish zudlik bilan zarur bo‘lganda, bu miqdor etarli bo‘lmaydi. Biz o‘n minglab dollarlar haqida gapiramiz va shuning uchun sizning hisobingizda qancha pul bo‘lishi kerakligini aytish deyarli mumkin emas. Bunday vaziyatda yuz rubl emas, balki yuz do‘st bo‘lgan ma'qul, chunki, ehtimol, vatan yordamisiz qilolmaydi.
Jami: 200-3,000 dollar va undan yuqori
Boshqa xarajatlar
Har mavsumda ommaviy axborot vositalari turk-arab mehmonxonalari haqida dahshatli voqealarni aytib berishadi, ularda sayyohlarni joylashtirishdan bosh tortishadi yoki agar turoperator pul to‘lamaydi deb ishonishga asos bo‘lsa, ular muddatidan oldin haydab yuboriladi. O‘zaro munosabatlarni tartibga solish uchun ikki kun kerak bo‘ladi, kim kimga qarzdor. Agar bu vaqt ichida vaziyat hal etilmasa, rasmiylar mojaroga qo‘shiladi va kimdir hali ham dam oluvchilarni "iliq" qiladi. Agar siz qobiq bir huni ichiga ikki marta tushmasligiga ishonsangiz, parvozning kechikishidan stashga umid qilishingiz mumkin. Ammo eng ehtiyotkorlar kunlik non va tom yopish uchun yana 300-400 dollar qoldirishni afzal ko‘radi.
Agar sayyoh pasportini yo‘qotib qo‘ysa, xuddi shunday vataniga qaytarilmaydi. Siz konsullikka murojaat qilishingiz kerak, u erda ular uyga qaytish sertifikatini berishlari kerak. Ular buni tekin qilishmaydi: xarajat mamlakatga qarab o‘zgaradi – 50 dan 100 dollargacha. Agar elchixona mehmonxona to‘lanadigan joyda emas, balki boshqa shaharda joylashgan bo'lsa, taxminan 200-300 dollar qo‘shimcha bo‘ladi. Bundan tashqari, konsullikda qabul kuni, dam olish kunlari yoki dam olish kunlari bo‘lmasligi mumkin.
Eng yomon ta'til stsenariysida dam oluvchi qamoqdan ozod qilish uchun garov va advokatlik to‘lovlari uchun mablag‘ga muhtoj bo‘lishi mumkin. Bu erda bank hisobidagi yuz minglab dollarlar foydali bo‘ladi. Agar ular u erda bo‘lmasa, hech bo‘lmaganda "do‘stingizga qo‘ng‘iroq qilish" uchun "stash" haqida unutmang. O‘z mamlakatingizda bo‘lganingiz uchun mahalliy sayyohlik agentligi bilan muammolarni hal qilish, vatandoshlar, matbuot va hokimiyatning e'tiborini muammoga jalb qilish osonroq, ammo buning uchun tanishingiz eng so‘nggi ma'lumotlarni olishi kerak. Shuning uchun, telefon va Internetdan foydalanish uchun yana 50-100 dollar ortiqcha bo‘lmaydi.
Jami: kamida 400-600 dollar
Xulosa qilish
Shunday qilib, favqulodda yordam uchun har doim kamida 800-1000 dollar bo‘lishi kerak. Pulning katta qismini plastik kartada saqlash mumkin, ammo 200-300 dollarni naqd qoldirish mumkin – bu hojatxonalar, taksilar, telefonlar va boshqa kichik xizmatlar uchun puldir, ularni ko‘pincha karta bilan to‘lash mumkin emas va yaqin atrofda bankomat yo‘q. Biroq, barchasi mamlakatga bog‘liq. Ba'zi joylarda kredit kartasi keraksiz plastik bo‘lak bo‘ladi.
Bolalari bo‘lgan sayohatchilar minimal miqdorni ikki baravar oshirishlari kerak – chaqaloq kattalarnikiga qaraganda ko‘proq narsani talab qilishi mumkin, garchi aksariyat mamlakatlarda bolali sayyoh yarim yo‘lda uchrashishi va ba'zi xizmatlarni bepul taqdim etishi mumkin.

Сколько денег оставить на последний день отпуска
Многие туристы славятся тем, что могут отдохнуть «на полную катушку», истратив все до последней копейки. Выгребая из кошелька и тратя оставшуюся мелочь, они не задумываются, что могут оказаться в критической ситуации, когда срочно потребуются деньги. Сколько же нужно иметь «на черный день»?
Задержка рейса
Какой бы ни был рейс, чартерный или регулярный, задержать могут любой. Конечно, по нашему законодательству, авиаперевозчики обязаны:
• пассажирам с детьми в возрасте до 7 лет предоставить место в комнате матери и ребенка
• дать возможность сделать два телефонных звонка или отправить два сообщения по электронной почте
• обеспечить прохладительными напитками при ожидании более двух часов
• накормить горячим обедом, если отлет задерживается более, чем на четыре часа
• кормить каждые шесть часов в дневное время и каждые восемь часов – в ночное
• при ожидании вылета более восьми часов в дневное время и более шести часов в ночное авиакомпании должны разместить пассажиров в отеле и обеспечить их доставку транспортом от аэропорта до гостиницы и обратно
Однако на практике это делают далеко не всегда, а правила иностранных перевозчиков могут быть менее гуманными.
Можно выяснять отношения с авиакомпанией, подавать на нее в суд и требовать компенсацию за все причиненные неудобства, моральный ущерб и фактически понесенные расходы, однако это будет позднее. А кушать хочется здесь и сейчас.
Как показывает практика, более чем на двое суток рейсы задерживают редко (за это время авиационные и прочие власти обычно успевают принять какие-то меры). Вот от этого периода и будем отталкиваться в расчетах.
Запросы у всех разные, но, если брать по минимуму, на потребности первой необходимости – питье, еду и платные туалеты – потребуется порядка $ 100.
Если нет желания коротать пару ночей на чемоданах в аэропорту, лучше отложить еще около $ 200-300 на гостиницу. Как правило, быстро найти пристойный ночлег на двое суток дешевле не удастся.
Еще около $ 100 нужно иметь в запасе на такси до города, если в ближайшей к аэропорту гостинице не окажется мест. Конечно, если повезет, турист доедет за $ 5 на метро или автобусе, но события могут разворачиваться ночью. $ 50 – это средняя цена, за которую удается добраться от многих аэропортов мира.
Итого: в зависимости от набора услуг $ 100-500
Скорая помощь
Другим неприятным и непредвиденным источником расходов может стать травма. Ни одна туристическая компания без страховки путевку за границу сегодня не продаст, ни одно европейское государство визу не выдаст. Однако индивидуальные путешественники в некоторые страны с облегченным визовым режимом попасть без страхового полиса все-таки могут. Что это неразумно, мы писали уже неоднократно. Напомним лишь, что медицинские услуги при простейшем переломе обойдутся в несколько тысяч долларов (! никак не меньше) потребуется на транспортировку, рентген, прочие исследования, консультацию врача, наложение гипса, костыли и т.п.
Если страховка с франшизой (обычно $ 50-100) то иметь их при себе обязательно. Безусловная франшиза предполагает, что эти деньги из общей суммы счета за лечение придется отдать в любом случае. Если в договоре указана условная франшиза, платить придется, только если стоимость медицинских услуг не превышает эту сумму.
Страховка обычно покрывает только транспортировку потерпевшего с места происшествия в клинику. Если его не госпитализировали, то придется самому и за свой счет добираться потом в отель, возможно, ездить за лекарствами, поэтому оставить около $ 100 на дорожные расходы не помешает.
В большинстве случаев туриста, сообщившего о несчастном случае, страховая компания (или компания-ассистент, представляющая ее на месте) отправит в клинику, с которой существует договор об оплате по безналичному расчету. Но в редких случаях, если поблизости не окажется такого медицинского центра, пострадавшему предложат обратиться в ближайшую клинику и самому оплатить лечение. Деньги ему на родине потом возместят, но иметь на такой случай хотя бы $ 2,000-3,000 на счету не помешает. Понятно, что большинство отправляющихся в дешевые туры такую роскошь себе позволить не могут. Им можно посоветовать при несчастном случае сообщить об отсутствии средств страховой компании – возможно, ее сотрудники что-нибудь придумают или сумеют довезти несчастного до другой больницы.
Среднестатистической страховки на € 30,000-50,000 должно хватить на большинство несчастных случаев. Но при более серьезных проблемах, когда экстренно необходимы сложнейшая операция и дальнейшая длительная госпитализация, этой суммы будет недостаточно. Речь идет о десятках тысяч долларов, а потому, какую сумму необходимо иметь на счету – сказать практически невозможно. В такой ситуации лучше иметь не сто рублей, а сто друзей, потому как без помощи с родины, скорее всего, не обойтись.
Итого: $ 200-3,000 и выше
Прочие расходы
Каждый сезон СМИ рассказывают страшные истории о турецко-арабских отелях, куда туристов попросту отказываются селить или, если есть основания полагать, что туроператор не заплатит, выселяют раньше времени. На выяснение отношений, кто кому чего должен, уйдет около двух суток. Если за это время ситуация не разрешится, к конфликту подключатся органы власти, и кто-нибудь отпускников все-таки "пригреет". Если верить в то, что в одну воронку дважды снаряд не падает, можно понадеяться на заначку от задержки рейса. Но самые осторожные предпочтут оставить еще $ 300-400 на хлеб насущный и крышу над головой.
Если турист потеряет паспорт, просто так на родину его не пустят. Придется обращаться в консульство, где должны оформить свидетельство на возвращение домой. Делают это не бесплатно: стоимость варьируется в зависимости от страны – от $ 50 до $ 100. Еще около $ 200-300 пригодятся, если посольство находится в другом городе, не там, где оплачен отель. К тому же в консульстве может оказаться не приемный день, выходной или праздник.
При самом мрачном сценарии отдыха отпускнику может потребоваться залог за освобождение из-под стражи и средства на гонорар адвокату. Тут-то бы и пригодились сотни тысяч долларов на банковском счету. Ежели их нет, то не забудьте хотя бы о «заначке» на «звонок другу». Находясь в своей стране, проще выяснять отношения с отечественной турфирмой, привлекать к проблеме внимание соотечественников, прессу и власти, но для этого знакомый должен получать актуальную информацию. Поэтому не лишними будут еще $ 50-100 на пользование телефоном и интернетом.
Итого: минимум $ 400-600
Подводим итоги
Таким образом, всегда нужно иметь неприкосновенный запас хотя бы в $ 800-1,000. Большую часть денег можно хранить на пластиковой карте, но $ 200-300 оставить наличными – это средства на туалеты, такси, телефон и прочие мелкие услуги, которые часто нельзя оплатить по карте, а банкомата поблизости нет. Впрочем, все зависит от страны. Кое-где кредитная карта будет бесполезным куском пластика.
Путешествующие с детьми должны минимальную сумму удвоить – малышу может потребоваться гораздо больше, чем взрослому, хотя в большинстве стран туристу с ребенком скорее пойдут навстречу и предоставят некоторые услуги бесплатно.