2022-yil 17-iyundan boshlab Misr COVID-19 bilan bog‘liq barcha cheklovlarni bekor qiladi.
Sayohatchilardan mamlakatga kirish uchun endi COVID-19 emlash sertifikatlari va PCR test natijalarini taqdim etishlari shart emas.
05.01.2022
Misrga kirish qoidalari sayyohlarning mamlakatga kirishiga ruxsat berish uchun bir necha turdagi nazoratni amalga oshirishga imkon beradi
[ ! ] Koronavirus testlari va emlash sertifikatlari 12 yoshgacha bo‘lgan bolalarga tatbiq etilmaydi (2021-yil dekabr oyida avvalgi 6 yoshgacha bo‘lgan bolalarga o‘zgartirilgan). Ular testlarni topshirishdan va emlanganligini tasdiqlovchi hujjatlarni ko‘rsatish talabidan ozod qilinadi.
Misrga PCR testi bilan kirish
Barcha kelgan sayohatchilar va hatto mahalliy aholi ingliz yoki arab tillarida asl salbiy PCR sertifikatini taqdim etishlari kerak. Sinov kirishdan kamida 72 soat oldin (boshqa talqinda – AREga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reys jo‘nashdan oldin, lekin biz uni xavf ostiga qo‘ymaslikni maslahat beramiz) va 24 soatdan kechiktirmasdan o‘tkazilishi kerak. Termin biomaterial namunasi olingan paytdan boshlab hisoblanadi.
Shifokorning imzosi va tibbiy tashkilotning ko‘k ("ho‘l") muhri yoki tahlil tafsilotlari bilan laboratoriya veb-saytining veb-sahifasiga olib boradigan QR-kod talab qilinadi.
Yana bir muhim, aniqlangan shart: o‘rganish usuli hujjatda ko‘rsatilishi kerak. Real Time PCR kerak (boshqa imlolar RT-PCR yoki RT PCR). Laboratoriyada faqat PCR emas, balki shunday yozilishini talab qiling, aks holda Misrga kirish siz uchun yopiq bo‘lishi mumkin.
Avvallari Qohirada faqat qog‘oz sertifikatlar qabul qilingan (hozircha o‘zgarishlar bor-yo‘qligi ma'lum emas). Hurghada va Sharm ash-Shayx aeroportlarida QR yoki shtrix-kodli elektron versiya ham mos keladi, ammo kod laboratoriya veb-saytiga emas, balki sayohatchining ma'lumotlari va uning test natijalariga ega bo‘lgan sahifaga olib kelishi kerak.
Misrga kirish qoidalari buni aniq talab qilmaydi, ammo keraksiz muammolar va nusxadan qochish uchun siz bilan qog‘oz sertifikatga ega bo‘lishingizni maslahat beramiz! (Nusxa bir joyda olingan, bir joyda emas, lekin buni qilish kerak!)
Antigen va boshqa turdagi testlar
2021-yil dekabr oyidan boshlab Misrga kirish boshqa koronavirus testlari bilan ham mumkin: Abbot's ID Now yoki tezkor antigen testi, natijalari deyarli darhol ma'lum. Ushbu testlar faqat 24 soat davomida amal qiladi.
Misrga emlash sertifikati bilan tashrif buyurish
Bundan tashqari, emlash AREda tasdiqlangan dorilardan biri tomonidan to‘liq amalga oshirilishi kerak. Misrda tasdiqlangan vaktsinalarning to‘liq ro‘yxati:
[ ! ] Muhim: Misrga kirish qoidalariga ko‘ra, emlashning to‘liq kursi kirishdan kamida 14 kun oldin bajarilishi kerak! |
Sertifikat faqat ingliz tilida taqdim etiladi.
[ ✓ ] ARE tomonidan tasdiqlangan vaktsinalar bilan emlangan sayohatchilar PCR testidan ozod qilinadi. Agar siz Misrga koronavirus mutatsiyalari qayd etilgan mamlakatlardan kirmasangiz. |
Sputnik V dan keyin Sputnik Light tomonidan qayta emlangan sayyohlarga Misrga kirish qoidalariga ko‘ra, emlanmaganlar sifatida muomala qilinadi. Shu munosabat bilan, AREga sayohat qilish uchun bunday sayohatchilar QR kodi bilan PCR testining salbiy natijasini taqdim etishlari kerak.
Aeroportga kelgandan keyin sinov
Agar siz quyidagi yo‘nalishlardan biriga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reysda uchayotgan bo'lsangiz, mumkin: Marsa Alam, Taba, Hurghada yoki Sharm-al-Shayx. Narxi 30 dollar bo‘ladi.
Muhim "lekin" bor: natija olinmaguncha, siz mehmonxonangizning maxsus hududida karantinda bo‘lishingiz kerak. Bir necha kun kutishingiz kerak bo‘ladi. Bundan tashqari, aeroportda almashtirish uchun navbat ham bo‘lishi mumkin.
COVID-19 shakli
Ushbu shaklni (u barcha IP manzillardan ochilmaydi) yoki samolyotda (shakl beriladi) yoki kelish aeroportida to‘ldirishingiz kerak. Bu uchta varaqdagi pandemiya davridagi odatiy salomatlik deklaratsiyasi. Oldindan chop etish va to‘ldirish shart emas.
O‘z-o‘zini izolyatsiya qilish, karantin
Karantin faqat kelganda testdan o'tgan taqdirda va natija olinmaguncha mumkin. Biroq Misr aviakompaniyasi saytida shunday deyilgan: "Misrga yetib kelgan yo‘lovchilar 14 kun davomida karantin xizmatlari va Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan nazorat qilinadi".
Tibbiy sug‘urta
Misrga kirish qoidalari tibbiy sug‘urtaning majburiy mavjudligini talab qilmaydi. Agar siz AREga uyushtirilgan tur doirasida boradigan bo‘lsangiz, sug‘urta narxga qo‘shiladi va turoperatorning yelkasiga tushadi va agar siz buni o‘zingiz qilsangiz, uni tashkil qilish ortiqcha bo'lmaydi. Hozirgi vaziyatda bu oqilona qaror.

Египет отменяет все карантинные требования
Для въезда в страну путешественникам больше не требуется предъявлять сертификаты о вакцинации COVID-19 и результаты ПЦР-теста.
05.01.2022
Правила въезда в Египет допускают несколько разновидностей контроля для допуска туристов в страну
[ ! ] Тестирование на коронавирус и сертификаты о вакцинации, не относятся к детям в возрасте до 12 лет (изменено в декабре 2021 года, ранее было до 6 лет). Они освобождаются от сдачи тестов и от требования предъявлять доказательство вакцинации.
Въезд в Египет с ПЦР-тестом
Все прибывающие путешественники и даже местные жители должны предоставить оригинал справки с негативным результатом ПЦР-теста на английском или арабском языке. Тестирование должно быть проведено не ранее, чем за 72 часа до въезда (в другой интерпретации – до вылета прямого рейса в АРЕ, но мы бы советовали не рисковать) и не позднее 24 часов. Срок отсчитывается с момента забора биоматериала.
Обязательны подпись врача, и синяя ("мокрая") печать медицинской организации или QR-код, который ведет на веб-страницу сайта лаборатории с деталями анализа.
Еще одно важное, уточненное условие: на документе обязательно должен быть указан метод проведенного исследования. Нужен Real Time PCR (другие варианты написания — RT-PCR или RT PCR). Требуйте в лаборатории, чтобы это было прописано именно так, а не просто PCR, иначе въезд в Египет для вас может оказаться закрыт.
Раньше в Каире принимали только бумажные справки (есть ли какие-то изменения, на наддый момент неизвестно). В аэропортах Хургады и Шарм-эль-Шейха подойдет и электронный вариант с QR- или штрихкодом, но код должен вести не на веб-сайт лаборатории, а на страницу с данными путешественника и результатом его теста.
Правила въезда в Египет не предъявляют конкретного требования на этот счет, но советуем вам иметь при себе бумажную справку во избежание ненужных проблем и копию! (Копию где-то забирают, где-то нет, но сделать нужно!)
Тесты на антиген и другие виды тестирования
С декабря 2021 года въезд в Египет возможен и с другими вариантами тестирования на коронавирус: ID Now компании Abbot или экспресс-тестом на антиген, результаты которых известны почти сразу же. Срок действия таких тестов всего 24 часа.
Посещение Египта с сертификатом о вакцинации
Вакцинация, причем, полная должна быть проведена одним из утвержденных в АРЕ препаратов. Вот, полный список одобренных в Египте вакцин:
[ ! ] Важно: правила въезда в Египет требуют, чтобы полный курс вакцинации был пройден не позднее, чем за 14 дней до въезда! |
Сертификат предоставляется только на английском языке.
[ ✓ ] Привитые одобренными АРЕ вакцинами путешественники освобождаются от ПЦР-тестирования. Если только вы не въезжаете в Египет из стран, где зафиксированы мутации коронавируса. |
Ревакцинированных «Спутник Лайт» после «Спутник V» туристов правила въезда в Египет трактуют как непривитых. В связи с этим, для поездки в АРЕ таким путешественникам придется предъявить отрицательный результат ПЦР-теста с QR-кодом.
Тесты в аэропорту по прилету
Возможны в том случае, если вы летите прямым рейсом в один из следующих пунктов назначения: Марса-Алам, Таба, Хургада или Шарм-эль-Шейх. Стоимость составит $30.
Есть важное «но»: до получения результата вы должны находиться на карантине в специальной зоне вашего отеля. Ждать придется сутки. Плюс, еще и очередь на сдачу в аэропорту может быть.
Форма COVID-19
Заполнить данную форму (открывается не со всех IP-адресов) надо либо в самолете (бланк дадут), либо в аэропорту прибытия. Это обычная декларация о здоровье в период пандемии на трех листах. Распечатывать и заполнять заранее не нужное.
Самоизоляция, карантин
Карантин возможен только в случае сдачи теста по прилете и до получения результата. Однако, на сайте египетской авиакомпании сказано: «за пассажирами, прибывающими в Египет, в течение 14 дней будут наблюдать карантинные службы и министерство здравоохранения».
Медицинская страховка
Правила въезда в Египет не требуют обязательного наличия медицинской страховки. Если вы отправляетесь в АРЕ в составе организованного тура, страхование будет учтено в цене и ляжет на плечи туроператора, а если самостоятельно, то будет не лишним будет оформить. В нынешней ситуацииэто – разумное решение.