Kiruvchi sayyohlar uchun cheklovlar engillashtirildi
Yakkaxon sayohatchilar kelganlarida ham PCR testidan o‘tishlari kerak bo'ladi. Biroq, salbiy natija olgandan so‘ng, salomatlik monitoringi ilovasi sarg‘ish kodni emas, balki ko‘k rangni ko‘rsatadi, bu sizga turar joyingizning birinchi kunidan jamoat joylari, kafe va restoranlarga tashrif buyurish imkonini beradi. Ya'ni, uyda uch kunlik izolyatsiya qilish endi kerak bo‘lmaydi.
Harakatni boshqarish va kontaktlarni kuzatish uchun foydalanilgan LeaveHomeSafe ilovasidan foydalanishni to‘xtatishga qaror qildi. Biroq, ayrim joylarda, jumladan, ba'zi restoranlarda ham COVID vaksinatsiyasini tasdiqlovchi hujjatlar talab qilinadi. Qaysi biri aniq emas.
Bir necha kun oldin Gonkong hukumati koronavirusga chalingan bemorlar va yaqin aloqada bo‘lganlar uchun majburiy karantin muddatini 5 kungacha qisqartirdi.
Gonkongga kelayotgan sayyohlar uchun koronavirus testini o‘tkazish qoidalari ham o‘zgardi. Endi ular:
Mamlakatda hali ham yuz niqoblarini, shu jumladan ochiq havoda ham kiyish talabi mavjud.
12 dan ortiq odamning ommaviy yig‘ilishlarini taqiqlash amalda davom etmoqda.
18.11.2022
Gonkongga kelgan sayyohlar uchun yana bir o‘zgarish
2022-yil 20-noyabrdan boshlab yetib kelgan sayohatchilar Gonkongning o‘zida hozirda talab qilinayotgan to‘rtta test o‘rniga faqat ikkita PCR testini topshirishlari kerak bo‘ladi: aeroportda yetib kelganda va qolishning uchinchi kuni.
Biroq, kunlik tezkor testlar turar joyning ettinchi kunigacha talab qilinadi.
Samolyotga chiqishdan oldin siz PCR testini o‘tkazishingiz shart emas – ekspress-antigen testi samolyotga chiqish uchun etarli, u jo‘nashdan kamida 24 soat oldin o‘tdi.
Xitoydan tashqaridan kelgan 12 va undan katta yoshdagi shaxslarga faqat to‘liq emlangan holda ruxsat beriladi. Rossiya vaktsinalaridan "Sputnik V" tan olingan.
17.11.2022
Kovid cheklovlarining bir qismini bekor qilish
2022-yil 17-noyabrdan boshlab guruh bo‘lib kelgan sayyohlarga, shuningdek, o‘z vataniga qaytgan mahalliy aholiga anklavda bo‘lganining dastlabki daqiqalaridanoq istirohat bog‘lari, muzeylar va boshqa ko‘ngilochar maskanlarga tashrif buyurishga ruxsat berildi.
Barlar, kafelar, restoranlar, sport zallari, ommaviy konkida uchish maydonchalari, kinoteatrlar va kontsert maydonchalari – keyingi PCR testidan keyin uch kundan kechiktirmay, ketma-ket ikkinchi.
Umuman olganda, sayohatchilar Gonkongda birinchi haftada to‘rtta sinovdan o‘tishlari kerak. Kundalik tezkor testlar qolishning ettinchi kunigacha talab qilinadi.
2022-yil 26-sentabrdan boshlab xorijliklar uchun majburiy karantin joriy etilmaydi.
25.09.2022
Kirish va qolish uchun yangi qoidalar
2022-yil 26-sentabrdan sayohatchilar uchun yangi qoidalar joriy etiladi:
Test jadvali:
Yashash kuni |
Testlar |
Ruxsat etilgan harakatlar |
0 (kelish kuni) |
Aeroportda PCR testi + ekspress test |
Faqat niqobda. |
1 |
Ekspress test |
2 |
PCR test + ekspress test |
3 |
Cheklovlar ertalab salbiy PCR testi bilan olib tashlanadi |
4 |
Salbiy natija bilan erkin harakatlanish |
5 |
6 |
7 |
18.09.2022
Gonkong mehmonxona karantinini butunlay olib tashlashga tayyorlanmoqda
Bu haqda mahalliy "Oriental Daily" gazetasi noma'lum manbalarga tayanib xabar bermoqda
Nashr ma'lumotlariga ko‘ra, joriy 3+4 sxemasi (karantin mehmonxonasida uch kun va to‘rt kunlik o‘z-o‘zini nazorat qilish, har kuni antijen testini o‘tkazish va natijalarni Leave Home Safe ilovasiga yuklash) 0+7 bilan almashtirilishi mumkin.
Haftalik o‘z-o‘zini nazorat qilish vaqtida istalgan joyga borish mumkin bo‘ladi, lekin faqat niqobda. Siz nafaqat har qanday holatda ham umumiy ovqatlanish joylarida bo‘lishingiz mumkin. Siz yashash joyingizda ovqatlanishingiz kerak bo‘ladi. Do‘konlarga ruxsat beriladi.
Bunday indulgensiyaning aniq sanasi aniqlanmagan, ammo u keyingi haftadayoq e'lon qilinishi mumkin.
Koronavirus uchun ijobiy sinovdan o‘tgan sayohatchilar endi mashhur Penny's Bay izolyatsiya lageriga olib ketilmaydi. Ammo bu faqat 2022 yil 1 noyabrdan boshlab.
Gonkongda har qanday vaqtda anti-COVID siyosatini kuchaytirishga tayyor turish foydalidir.
08.08.2022
Gonkong majburiy karantinni 7 kundan 3 kunga qisqartirdi
Bu kiruvchi sayyohlar uchun cheklovlarni kutilganidan ko‘ra yumshatishda kattaroq qadamdir.
Biroq, kelish kuni "nol" kun deb hisoblanishini unutmang. Ya'ni, agar siz Gonkongga dushanba kuni kelgan bo‘lsangiz, karantin mehmonxonasidan payshanba kuni soat 12:00 dan oldin chiqib ketishingiz mumkin.
Mehmonxona izolyatsiyasidan so‘ng 4 kunlik tibbiy kuzatuv o‘tkaziladi, unda har kuni koronavirus uchun tezkor test o‘tkaziladi va test natijalari Leave Home Safe ilovasiga yuklanadi. Ushbu davrda sayohatchilarga savdo markazlari, kompaniya ofislariga tashrif buyurishlari, shuningdek, jamoat transportidan foydalanishlari mumkin – faqat niqobda. Restoranlar, barlar, tungi klublar yoki sport zallari yo‘q. Agar testlar salbiy natijani ko‘rsatsa, dasturda yashil chiroq yonadi.
Sog‘liqni saqlash xodimlari, shuningdek, materik Xitoyda qo‘llaniladigan darajali sog‘liqni saqlash kodeksi tizimini joriy qildilar.
Xalqaro chegaralarni ochish va kirish turizmini qaytarish bo‘yicha ko‘rilgan choralarga qaramay, Gonkong o‘zining COVID-19 choralaridan butunlay voz kechishi dargumon.
Eslatib o‘tamiz, emlanmaganlarga kirish butunlay yopiq. Rossiyada kovidga qarshi vaktsinalardan faqat Sputnik V tasdiqlangan.
25.07.2022
Gonkong kovid choralarini engillashtirishga harakat qilmoqda
Yaqin bir-ikki hafta ichida hukumat kelayotgan sayyohlar uchun karantin muddatini yetti kundan to‘rt kungacha qisqartirish to‘g‘risida qaror qabul qilishni rejalashtirmoqda.
Maxsus mehmonxonada izolyatsiya qilingandan so‘ng, sayohatchiga ikki yoki uch kunlik "sariq sog‘liqni saqlash kodeksi" beriladi, bu esa rasmiylar tomonidan tasdiqlangan sxemaga qarab – 5 + 2 yoki 4 + 3. Ushbu kod yordamida "yuqori xavfli hududlar" ga tashrif buyurish mumkin bo‘lmaydi. Bu odamlar to‘planadigan joylarni nazarda tutadi. Belgilangan vaqt o‘tgandan so‘ng, Leave Home Safe ilovasi kirishni blokdan chiqaradi.
COVID bilan kasallanganlarga "qizil kod" beriladi, ya'ni uy izolyatsiyasi va yashash joyingizdan tashqarida biron joyga bormasligingizni kuzatish uchun elektron bilaguzuk. Ushbu chora 2022-yil 15-iyuldan boshlab amal qiladi.
Bundan tashqari, 28 iyuldan boshlab Gonkong sayohatchilardan qo‘ngandan keyin emas, balki parvozga chiqishdan oldin sog‘lig‘i to‘g‘risidagi deklaratsiyani to‘ldirishni talab qiladi. Veb-saytdagi shaklda siz emlash sertifikatini ("Sputnik V" qabul qilinadi), PCR testi natijasi bilan sertifikatni va karantin mehmonxonasini bron qilishni tasdiqlashni yuklashingiz kerak. Ushbu hujjatlar asosida QR-kod ishlab chiqariladi, uni jo‘nab ketish va kelish vaqtida taqdim etish talab qilinadi.
Emlanmaganlarga ruxsat berilmaydi.
14.07.2022
Gonkongning yangi sog‘liqni saqlash vaziri materik Xitoyning "COVID nol" siyosatini nusxalashning hojati yo‘qligini aytdi
Gonkong kirish cheklovlarini asta-sekin engillashtirmoqda, ammo baribir barcha kelganlar belgilangan muassasada bir haftalik karantindan o‘tishlarini talab qilmoqda
Bundan tashqari, mehmonxonalardagi karantinni uy izolyatsiyasiga almashtirish varianti ko‘rib chiqilmoqda, lekin fuqarolarning harakatlanishini elektron bilaguzuk yordamida nazorat qilish.
Biz Gonkongga sayohatchilar uchun mutlaqo bepul kirish haqida gapirmayapmiz. Karantin, test sinovlari bekor qilingan taqdirda ham, bo‘lishning birinchi kunlarida ayrim jamoat joylariga borish taqiqi saqlanib qoladi.
07.07.2022
Gonkong parvozlarni taqiqlash siyosatini bekor qildi
Butun pandemiya davrida XXRning ushbu maxsus ma'muriy hududida tashuvchilarga nisbatan sanksiyalar amalda bo‘lgan.
Agar Gonkongga ma'lum bir reysda 3 (joriy yilning 1 mayidan boshlab – 5) kishi yoki jami kelganlar sonining 5% dan ortig‘i bo‘lgan bo‘lsa, aviakompaniyaga ma'lum muddatga ushbu yo‘nalishni amalga oshirish taqiqlangan. Dastlab, taqiq muddati 2 hafta, keyin 7 kun, yaqinda u 5 kunga qisqartirildi.
2022-yilda 100 ga yaqin shunday qarorlar chiqarilgan.
Hukumat bayonotida aytilishicha, bugundan boshlab "o‘chirgich mexanizmi" deb ataladigan ish keyingi ogohlantirishgacha to‘xtatiladi.
Shu bilan birga, COVID testi rejimi yanada qattiqlashmoqda – Gonkongda bo‘lish vaqtida koronavirus uchun ko‘proq testlar o‘tkaziladi. Shuningdek, maxsus mehmonxonalardan biriga kelganda 7 kunlik karantin mavjud.
22.04.2022
Gonkong norezidentlari uchun kirish taqiqini bekor qiladi
2022-yil 1-maydan boshlab faqat emlangan sayohatchilarga (Sputnik V qabul qilinadi) maxsus ajratilgan mehmonxonalarda 7 kunlik izolyatsiyaga qatʼiy rioya qilgan holda kirishga ruxsat beriladi.
PCR testi talab qilinadi va jo‘nashdan 48 soat oldin amalga oshirilishi kerak.
Bundan tashqari, Gonkongning o‘zida siz sinovdan o‘tishingiz kerak bo‘ladi: biri kelganingizda, ikkinchisi karantin mehmonxonasida.
Mavjud anti-COVID choralari, agar samolyotda 3 yoki undan ortiq yo‘lovchi bo‘lsa, ma'lum bir yo‘nalish bo‘yicha parvozlarni to‘xtatish imkonini beradi (1-maydan boshlab bu chegara 5 yo‘lovchiga oshiriladi).
Xitoyning maxsus maʼmuriy hududida yashash huquqini beruvchi hujjatlari bo‘lmagan xorijliklarning Gonkongga kelishiga taqiq 2020-yilning mart oyidan boshlab joriy qilingan.
21.03.2022
Gonkong 2022-yil 1-apreldan boshlab koronavirus cheklovlarini engillashtiradi
Maxsus loyihalashtirilgan mehmonxonalarda majburiy karantin muddati 14 kundan 7 kunga qisqartirildi.
21-apreldan boshlab Gonkong COVID-ga qarshi chora-tadbirlarni, jumladan, ijtimoiy masofani saqlash qoidalarini yanada engillashtirishni rejalashtirmoqda, bu esa 4 kishiga restoran, sport zallari, massaj salonlari va ommaviy ko‘ngilochar markazlarda ovqatlanish imkonini beradi. Pasxa bayramidan so‘ng maktablar asta-sekin yuzma-yuz o‘qitishga qaytishni boshlaydilar.
Xususan, Avstraliya, Kanada, Fransiya, Hindiston, Nepal, Pokiston, Filippin, Buyuk Britaniya va AQSh bilan havo aloqalari tiklanmoqda.

Смягчаются ограничения для прибывающих туристов
Прибывающим индивидуальным путешественникам по-прежнему предстоит пройти ПЦР-тестирование по прилету. Однако после получения отрицательного результата в приложении для мониторинга здоровья будет высвечиваться не янтарный код, а синий, что позволит с первого дня пребывания посещать общественные места, кафе и рестораны. То есть, в трехдневной домашней изоляции более не будет необходимости.
Решено отказаться от использования приложения LeaveHomeSafe, которое использовалось для контроля передвижений и отслеживания контактов. Тем не менее, в определенных местах, включая некоторые рестораны, требование предъявлять доказательство вакцинации против COVID сохранится. В каких именно, не уточняется.
Несколько дней назад власти Гонконга сократили период обязательного карантина для заболевших коронавирусом и близко контактировавших с ними до 5 дней.
Правила тестирования на коронавирус для прибывающих в Гонконг туристов также претерпели изменения. Сейчас они таковы:
В стране по-прежнему действует требование носить маски для лица, в том числе и на открытом воздухе.
Продолжает действовать запрет на публичные собрания более 12 человек.
18.11.2022
Еще одно изменение для туристов, прибывающих в Гонконг
С 20 ноября 2022 года, прибывающим путешественникам придется сдавать на территории самого Гонконга всего два ПЦР-теста вместо требуемых сейчас четырех: в аэропорту по прилету и на третий день пребывания.
При этом ежедневные экспресс-тесты по-прежнему будут необходимы вплоть до седьмого дня пребывания.
ПЦР-тест перед вылетом можно не делать – для посадки в самолет достаточно экспресс-теста на антиген, сданного не ранее чем за 24 часа до вылета.
Въезд лиц 12 лет и старше, прибывающих не из Китая, разрешен только при условии полной вакцинации. Из российских вакцин признается «Спутник V».
17.11.2022
Отмена части ковидных ограничений
С 17 ноября 2022 года туристам, которые прибывают в составе групп, а также возвращающимся на родину местным жителям дозволено посещать тематические парки, музеи и некоторые другие развлекательные заведения с первых минут пребывания на территории анклава.
Бары, кафе, рестораны, спортивные залы, общественные катки, кинотеатры и концертные площадки – не ранее, чем через три дня, после сдачи очередного ПЦР-теста, второго по счету.
Всего же путешественникам в первую неделю в Гонконге предстоит пройти четыре тестирования. Ежедневные экспресс-тесты по-прежнему необходимы до седьмого дня пребывания.
Обязательного карантина для иностранцев нет с 26 сентября 2022 года.
25.09.2022
Новые правила въезда и пребывания
С 26 сентября 2022 года вводятся новые правила для путешественников:
График сдачи тестов:
День пребывания |
Тесты |
Разрешенные передвижения |
0 (день прилета) |
ПЦР-тест в аэропорту + экспресс-тест |
Только в маске. |
1 |
Экспресс-тест |
2 |
ПЦР-тест + экспресс-тест |
3 |
Ограничения снимаются утром при отрицательном ПЦР-тесте |
4 |
Свободное при отрицательном результате |
5 |
6 |
7 |
18.09.2022
Гонконг готовится полностью отменить отельный карантин
Об этом сообщает местная газета Oriental Daily со ссылкой на неназванные источники.
По информации издания, существующая сейчас схема «3+4» (три дня в карантинном отеле плюс четыре дня самоконтроля с ежедневным антиген-тестированием и загрузкой результатов в приложение Leave Home Safe) может быть заменена на «0+7».
Во время недельного наблюдения за собой будет можно выходить куда-либо, но только в маске. Нельзя только ни при каких обстоятельствах в места общественного питания. Питаться придется в месте проживания. Магазины посещать разрешено.
Точная дата такого послабления, не уточняется, но объявить о нем могут уже на предстоящей неделе.
В случае положительного результата теста на коронавирус путешественников более не будут доставлять в печально изоляционный лагерь Penny's Bay. Но это только с 1 ноября 2022 года.
В Гонконге стоит оставаться готовым к ужесточению антиковидной политики в любой момент.
08.08.2022
Гонконг сокращает обязательный карантин с 7 до 3 дней
Это куда более значительный шаг по ослаблению ограничений для прибывающих туристов, чем предполагалось.
Однако, следует учесть, что день прибытия считается «нулевым» днем. То есть, если вы прилетели в Гонконг в понедельник, покинуть карантинный отель вы сможете не ранее 12:00 четверга.
После отельной изоляции последуют 4 дня медицинского наблюдения, которое предписывает ежедневное экспресс-тестирование на коронавирус и загрузку результатов тестов в приложение Leave Home Safe. В этот период путешественникам разрешается посещать торговые центры, офисы компаний, а также пользоваться общественным транспортом – исключительно в масках. Никаких ресторанов, баров, ночных клубов и спортивных залов. Если анализы покажут отрицательный результат – в приложении загорится зеленый свет.
Сотрудники здравоохранения также представили многоуровневую систему кодов здоровья, схожую с той, что используется в материковом Китае.
Несмотря на принятые меры к открытию своих международных границ и возвращению въездного туризма, полный отказ Гонконга от принятых мерах против COVID-19 маловероятен.
Напомним, что въезд непривитым закрыт совсем. Из российских противоковидных прививок одобрен только «Спутник V».
25.07.2022
Гонконг пытается смягчить ковидные меры
В ближайшие неделю-две правительство планирует принять решение о сокращении срока карантина для прибывающих туристов с семи до четырех-пяти дней.
После изоляции в специальном отеле путешественнику будет выдан так называемый «желтый код здоровья» на два или три дня, в зависимости от того, какая схема будет утверждена властями - 5+2 или 4+3. С этим кодом нельзя будет посещать «зоны повышенного риска». Имеются в виду места массового скопления людей. После того, как пройдет положенное время, приложение Leave Home Safe разблокирует доступ.
«Красный код» будет присваиваться инфицированным COVID, что означает домашнюю изоляцию и электронный браслет для отслеживания, выходите вы куда-нибудь за пределы места проживания или нет. Такая мера работает с 15 июля 2022 года.
Кроме того, с 28 июля Гонконг потребует от путешественников заполнять декларацию о состоянии здоровья перед посадкой на рейс, а не после приземления. В форму на сайте нужно загрузить сертификат о вакцинации («Спутник V» принимается), справку с результатом ПЦР-теста и подтверждение бронирования карантинного отеля. На основе этих документов будет сформирован QR-код, который потребуют предъявить при вылете и по прилету.
Непривитых не пускают.
14.07.2022
Новый министр здравоохранения Гонконга заявил об отсутствии необходимости копировать политику «нулевого COVID» материкового Китая
Гонконг постепенно ослабляет ограничения на въезд, но по-прежнему требует, чтобы все прибывающие проходили недельный карантин в специальном учреждении
Помимо этого, рассматривается вариант замены карантина в отелях на домашнюю изоляцию, но с контролем перемещений граждан при помощи электронного браслета.
О полностью свободном доступе путешественников в Гонконг речь не идет. Даже при отмене карантина, тесты, запрет на посещение отдельных общественных мест в первые дни пребывания останется.
07.07.2022
Гонконг отменил политику запрета авиаперелетов
На протяжении всей пандемии в этом специальном административном районе КНР действовали санкции к перевозчикам.
Если на том или ином рейсе в Гонконг находилось 3 (с 1 мая этого года – 5) человек или более 5% от общего числа прибывающих, авиакомпании запрещалось выполнять этот маршрут в течение определенного времени. Поначалу срок запрета составлял 2 недели, затем – 7 дней, в последнее время его сократили до 5 дней.
В 2022 году было вынесено около 100 таких постановлений.
С сегодняшнего дня так называемый «механизм автоматического выключателя» будет приостановлен до дальнейшего уведомления, говорится в заявлении правительства.
При этом режим тестирования на COVID становится еще строже – анализов на коронавирус во время пребывания в Гонконге прибавится. Также остается 7-дневный карантин по прибытии в один из специальных отелей.
22.04.2022
Гонконг снимет запрет на въезд нерезидентов
С 01 мая 2022 года будет разрешен въезд только привитым путешественникам (Спутником V принимается) с обязательным соблюдением строгой 7-дневной изоляции в специально отведенных для этого отелях.
ПЦР-тест необходим и должен быть сделан менее чем за 48 часов до вылета.
Помимо этого, в самом Гонконге придется проходить тестирование: одно по прилету, еще одно в карантинной гостинице.
Существующие антиковидные меры позволяют приостановить выполнение рейсов по тому или иному маршруту в случае, если в самолете оказалось 3 и более инфицированных пассажира (с 1 мая этот порог будет увеличен до 5 пассажиров).
Запрет на прибытие в Гонконг иностранцев, не имеющих документов на право проживания в специальном административном районе Китая, существовал с марта 2020 года.
21.03.2022
Гонконг смягчает коронавирусные ограничения с 1 апреля 2022 года
Сокращается срок обязательного карантина в специально для это предназначенных отелях – с 14 до 7 дней.
С 21 апреля в Гонконге предусмотрено дальнейшее ослабление антиковидных мер, включая правила социального дистанцирования, разрешение ужинать в ресторанах в количестве до 4 человек, открытие тренажерных залов, массажных салонов и общественных развлекательных центров. После пасхальных каникул школы начнут постепенно возвращаться к очному обучению.
В частности, восстанавливается авиасообщение с Австралией, Канадой, Францией, Индией, Непалом, Пакистаном, Филиппинами, Великобританией и США.