Kiruvchi sayyohlar uchun cheklovlar engillashtirildi
Yakkaxon sayohatchilar kelganlarida ham PCR testidan o‘tishlari kerak bo'ladi. Biroq, salbiy natija olgandan so‘ng, salomatlik monitoringi ilovasi sarg‘ish kodni emas, balki ko‘k rangni ko‘rsatadi, bu sizga turar joyingizning birinchi kunidan jamoat joylari, kafe va restoranlarga tashrif buyurish imkonini beradi. Ya'ni, uyda uch kunlik izolyatsiya qilish endi kerak bo‘lmaydi.
Harakatni boshqarish va kontaktlarni kuzatish uchun foydalanilgan LeaveHomeSafe ilovasidan foydalanishni to‘xtatishga qaror qildi. Biroq, ayrim joylarda, jumladan, ba'zi restoranlarda ham COVID vaksinatsiyasini tasdiqlovchi hujjatlar talab qilinadi. Qaysi biri aniq emas.
Bir necha kun oldin Gonkong hukumati koronavirusga chalingan bemorlar va yaqin aloqada bo‘lganlar uchun majburiy karantin muddatini 5 kungacha qisqartirdi.
Gonkongga kelayotgan sayyohlar uchun koronavirus testini o‘tkazish qoidalari ham o‘zgardi. Endi ular:
Mamlakatda hali ham yuz niqoblarini, shu jumladan ochiq havoda ham kiyish talabi mavjud.
12 dan ortiq odamning ommaviy yig‘ilishlarini taqiqlash amalda davom etmoqda.
18.11.2022
Gonkongga kelgan sayyohlar uchun yana bir o‘zgarish
2022-yil 20-noyabrdan boshlab yetib kelgan sayohatchilar Gonkongning o‘zida hozirda talab qilinayotgan to‘rtta test o‘rniga faqat ikkita PCR testini topshirishlari kerak bo‘ladi: aeroportda yetib kelganda va qolishning uchinchi kuni.
Biroq, kunlik tezkor testlar turar joyning ettinchi kunigacha talab qilinadi.
Samolyotga chiqishdan oldin siz PCR testini o‘tkazishingiz shart emas – ekspress-antigen testi samolyotga chiqish uchun etarli, u jo‘nashdan kamida 24 soat oldin o‘tdi.
Xitoydan tashqaridan kelgan 12 va undan katta yoshdagi shaxslarga faqat to‘liq emlangan holda ruxsat beriladi. Rossiya vaktsinalaridan "Sputnik V" tan olingan.
17.11.2022
Kovid cheklovlarining bir qismini bekor qilish
2022-yil 17-noyabrdan boshlab guruh bo‘lib kelgan sayyohlarga, shuningdek, o‘z vataniga qaytgan mahalliy aholiga anklavda bo‘lganining dastlabki daqiqalaridanoq istirohat bog‘lari, muzeylar va boshqa ko‘ngilochar maskanlarga tashrif buyurishga ruxsat berildi.
Barlar, kafelar, restoranlar, sport zallari, ommaviy konkida uchish maydonchalari, kinoteatrlar va kontsert maydonchalari – keyingi PCR testidan keyin uch kundan kechiktirmay, ketma-ket ikkinchi.
Umuman olganda, sayohatchilar Gonkongda birinchi haftada to‘rtta sinovdan o‘tishlari kerak. Kundalik tezkor testlar qolishning ettinchi kunigacha talab qilinadi.
2022-yil 26-sentabrdan boshlab xorijliklar uchun majburiy karantin joriy etilmaydi.
25.09.2022
Kirish va qolish uchun yangi qoidalar
2022-yil 26-sentabrdan sayohatchilar uchun yangi qoidalar joriy etiladi:
Test jadvali:
Yashash kuni |
Testlar |
Ruxsat etilgan harakatlar |
0 (kelish kuni) |
Aeroportda PCR testi + ekspress test |
Faqat niqobda. |
1 |
Ekspress test |
2 |
PCR test + ekspress test |
3 |
Cheklovlar ertalab salbiy PCR testi bilan olib tashlanadi |
4 |
Salbiy natija bilan erkin harakatlanish |
5 |
6 |
7 |
18.09.2022
Gonkong mehmonxona karantinini butunlay olib tashlashga tayyorlanmoqda
Bu haqda mahalliy "Oriental Daily" gazetasi noma'lum manbalarga tayanib xabar bermoqda
Nashr ma'lumotlariga ko‘ra, joriy 3+4 sxemasi (karantin mehmonxonasida uch kun va to‘rt kunlik o‘z-o‘zini nazorat qilish, har kuni antijen testini o‘tkazish va natijalarni Leave Home Safe ilovasiga yuklash) 0+7 bilan almashtirilishi mumkin.
Haftalik o‘z-o‘zini nazorat qilish vaqtida istalgan joyga borish mumkin bo‘ladi, lekin faqat niqobda. Siz nafaqat har qanday holatda ham umumiy ovqatlanish joylarida bo‘lishingiz mumkin. Siz yashash joyingizda ovqatlanishingiz kerak bo‘ladi. Do‘konlarga ruxsat beriladi.
Bunday indulgensiyaning aniq sanasi aniqlanmagan, ammo u keyingi haftadayoq e'lon qilinishi mumkin.
Koronavirus uchun ijobiy sinovdan o‘tgan sayohatchilar endi mashhur Penny's Bay izolyatsiya lageriga olib ketilmaydi. Ammo bu faqat 2022 yil 1 noyabrdan boshlab.
Gonkongda har qanday vaqtda anti-COVID siyosatini kuchaytirishga tayyor turish foydalidir.
08.08.2022
Gonkong majburiy karantinni 7 kundan 3 kunga qisqartirdi
Bu kiruvchi sayyohlar uchun cheklovlarni kutilganidan ko‘ra yumshatishda kattaroq qadamdir.
Biroq, kelish kuni "nol" kun deb hisoblanishini unutmang. Ya'ni, agar siz Gonkongga dushanba kuni kelgan bo‘lsangiz, karantin mehmonxonasidan payshanba kuni soat 12:00 dan oldin chiqib ketishingiz mumkin.
Mehmonxona izolyatsiyasidan so‘ng 4 kunlik tibbiy kuzatuv o‘tkaziladi, unda har kuni koronavirus uchun tezkor test o‘tkaziladi va test natijalari Leave Home Safe ilovasiga yuklanadi. Ushbu davrda sayohatchilarga savdo markazlari, kompaniya ofislariga tashrif buyurishlari, shuningdek, jamoat transportidan foydalanishlari mumkin – faqat niqobda. Restoranlar, barlar, tungi klublar yoki sport zallari yo‘q. Agar testlar salbiy natijani ko‘rsatsa, dasturda yashil chiroq yonadi.
Sog‘liqni saqlash xodimlari, shuningdek, materik Xitoyda qo‘llaniladigan darajali sog‘liqni saqlash kodeksi tizimini joriy qildilar.
Xalqaro chegaralarni ochish va kirish turizmini qaytarish bo‘yicha ko‘rilgan choralarga qaramay, Gonkong o‘zining COVID-19 choralaridan butunlay voz kechishi dargumon.
Eslatib o‘tamiz, emlanmaganlarga kirish butunlay yopiq. Rossiyada kovidga qarshi vaktsinalardan faqat Sputnik V tasdiqlangan.
25.07.2022
Gonkong kovid choralarini engillashtirishga harakat qilmoqda
Yaqin bir-ikki hafta ichida hukumat kelayotgan sayyohlar uchun karantin muddatini yetti kundan to‘rt kungacha qisqartirish to‘g‘risida qaror qabul qilishni rejalashtirmoqda.
Maxsus mehmonxonada izolyatsiya qilingandan so‘ng, sayohatchiga ikki yoki uch kunlik "sariq sog‘liqni saqlash kodeksi" beriladi, bu esa rasmiylar tomonidan tasdiqlangan sxemaga qarab – 5 + 2 yoki 4 + 3. Ushbu kod yordamida "yuqori xavfli hududlar" ga tashrif buyurish mumkin bo‘lmaydi. Bu odamlar to‘planadigan joylarni nazarda tutadi. Belgilangan vaqt o‘tgandan so‘ng, Leave Home Safe ilovasi kirishni blokdan chiqaradi.
COVID bilan kasallanganlarga "qizil kod" beriladi, ya'ni uy izolyatsiyasi va yashash joyingizdan tashqarida biron joyga bormasligingizni kuzatish uchun elektron bilaguzuk. Ushbu chora 2022-yil 15-iyuldan boshlab amal qiladi.
Bundan tashqari, 28 iyuldan boshlab Gonkong sayohatchilardan qo‘ngandan keyin emas, balki parvozga chiqishdan oldin sog‘lig‘i to‘g‘risidagi deklaratsiyani to‘ldirishni talab qiladi. Veb-saytdagi shaklda siz emlash sertifikatini ("Sputnik V" qabul qilinadi), PCR testi natijasi bilan sertifikatni va karantin mehmonxonasini bron qilishni tasdiqlashni yuklashingiz kerak. Ushbu hujjatlar asosida QR-kod ishlab chiqariladi, uni jo‘nab ketish va kelish vaqtida taqdim etish talab qilinadi.
Emlanmaganlarga ruxsat berilmaydi.
14.07.2022
Gonkongning yangi sog‘liqni saqlash vaziri materik Xitoyning "COVID nol" siyosatini nusxalashning hojati yo‘qligini aytdi
Gonkong kirish cheklovlarini asta-sekin engillashtirmoqda, ammo baribir barcha kelganlar belgilangan muassasada bir haftalik karantindan o‘tishlarini talab qilmoqda
Bundan tashqari, mehmonxonalardagi karantinni uy izolyatsiyasiga almashtirish varianti ko‘rib chiqilmoqda, lekin fuqarolarning harakatlanishini elektron bilaguzuk yordamida nazorat qilish.
Biz Gonkongga sayohatchilar uchun mutlaqo bepul kirish haqida gapirmayapmiz. Karantin, test sinovlari bekor qilingan taqdirda ham, bo‘lishning birinchi kunlarida ayrim jamoat joylariga borish taqiqi saqlanib qoladi.
07.07.2022
Gonkong parvozlarni taqiqlash siyosatini bekor qildi
Butun pandemiya davrida XXRning ushbu maxsus ma'muriy hududida tashuvchilarga nisbatan sanksiyalar amalda bo‘lgan.
Agar Gonkongga ma'lum bir reysda 3 (joriy yilning 1 mayidan boshlab – 5) kishi yoki jami kelganlar sonining 5% dan ortig‘i bo‘lgan bo‘lsa, aviakompaniyaga ma'lum muddatga ushbu yo‘nalishni amalga oshirish taqiqlangan. Dastlab, taqiq muddati 2 hafta, keyin 7 kun, yaqinda u 5 kunga qisqartirildi.
2022-yilda 100 ga yaqin shunday qarorlar chiqarilgan.
Hukumat bayonotida aytilishicha, bugundan boshlab "o‘chirgich mexanizmi" deb ataladigan ish keyingi ogohlantirishgacha to‘xtatiladi.
Shu bilan birga, COVID testi rejimi yanada qattiqlashmoqda – Gonkongda bo‘lish vaqtida koronavirus uchun ko‘proq testlar o‘tkaziladi. Shuningdek, maxsus mehmonxonalardan biriga kelganda 7 kunlik karantin mavjud.
22.04.2022
Gonkong norezidentlari uchun kirish taqiqini bekor qiladi
2022-yil 1-maydan boshlab faqat emlangan sayohatchilarga (Sputnik V qabul qilinadi) maxsus ajratilgan mehmonxonalarda 7 kunlik izolyatsiyaga qatʼiy rioya qilgan holda kirishga ruxsat beriladi.
PCR testi talab qilinadi va jo‘nashdan 48 soat oldin amalga oshirilishi kerak.
Bundan tashqari, Gonkongning o‘zida siz sinovdan o‘tishingiz kerak bo‘ladi: biri kelganingizda, ikkinchisi karantin mehmonxonasida.
Mavjud anti-COVID choralari, agar samolyotda 3 yoki undan ortiq yo‘lovchi bo‘lsa, ma'lum bir yo‘nalish bo‘yicha parvozlarni to‘xtatish imkonini beradi (1-maydan boshlab bu chegara 5 yo‘lovchiga oshiriladi).
Xitoyning maxsus maʼmuriy hududida yashash huquqini beruvchi hujjatlari bo‘lmagan xorijliklarning Gonkongga kelishiga taqiq 2020-yilning mart oyidan boshlab joriy qilingan.
21.03.2022
Gonkong 2022-yil 1-apreldan boshlab koronavirus cheklovlarini engillashtiradi
Maxsus loyihalashtirilgan mehmonxonalarda majburiy karantin muddati 14 kundan 7 kunga qisqartirildi.
21-apreldan boshlab Gonkong COVID-ga qarshi chora-tadbirlarni, jumladan, ijtimoiy masofani saqlash qoidalarini yanada engillashtirishni rejalashtirmoqda, bu esa 4 kishiga restoran, sport zallari, massaj salonlari va ommaviy ko‘ngilochar markazlarda ovqatlanish imkonini beradi. Pasxa bayramidan so‘ng maktablar asta-sekin yuzma-yuz o‘qitishga qaytishni boshlaydilar.
Xususan, Avstraliya, Kanada, Fransiya, Hindiston, Nepal, Pokiston, Filippin, Buyuk Britaniya va AQSh bilan havo aloqalari tiklanmoqda.

Restrictions for incoming tourists eased
Arriving solo travelers will still be required to undergo PCR testing upon arrival. However, after receiving a negative result, the health monitoring application will display not an amber code, but a blue one, which will allow you to visit public places, cafes and restaurants from the first day of your stay. That is, three days of home isolation will no longer be necessary.
Decided to stop using the LeaveHomeSafe app, which was used for movement control and contact tracing. However, certain locations, including some restaurants, will continue to be required to provide proof of COVID vaccination. Which ones, exactly, is not specified.
A few days ago, the Hong Kong authorities reduced the mandatory quarantine period for coronavirus patients and close contacts to 5 days.
The rules for testing for coronavirus for tourists arriving in Hong Kong have also changed. Now they are:
The country still has a requirement to wear face masks, including outdoors.
The ban on public gatherings of more than 12 people continues to apply.
November 18, 2022
Another change for tourists arriving in Hong Kong
From November 20, 2022, arriving travelers will have to take only two PCR tests in Hong Kong itself instead of the four currently required: at the airport upon arrival and on the third day of stay.
However, daily rapid tests will continue to be required until the seventh day of stay.
You don’t need to do a PCR test before departure – an express antigen test is enough to board the plane, passed no earlier than 24 hours before departure.
Entry of persons 12 years of age or older arriving from outside of China is only permitted if fully vaccinated. Of the Russian vaccines, Sputnik V is recognized.
November 17, 2022
Cancellation of part of covid restrictions
From November 17, 2022, tourists who arrive in groups, as well as local residents returning to their homeland, are allowed to visit theme parks, museums and some other entertainment venues from the first minutes of their stay in the enclave.
Bars, cafes, restaurants, gyms, public skating rinks, cinemas and concert venues - no earlier than three days after the next PCR test, the second in a row.
In total, travelers in the first week in Hong Kong will have to pass four tests. Daily rapid tests are still required until the seventh day of stay.
There is no mandatory quarantine for foreigners from September 26, 2022.
September 25, 2022
New rules for entry and stay
From September 26, 2022, new rules for travelers are introduced:
Testing schedule:
Day of stay |
Tests |
Permitted movements |
0 (day of arrival) |
PCR test at the airport + express test |
Only in a mask. |
1 |
Express test |
2 |
PCR test + express test |
3 |
Restrictions are removed in the morning with a negative PCR test |
4 |
Free with a negative result |
5 |
6 |
7 |
September 18, 2022
Hong Kong is preparing to completely lift the hotel quarantine
This is reported by the local newspaper Oriental Daily, citing unnamed sources.
According to the publication, the current "3 + 4" scheme (three days in a quarantine hotel plus four days of self-control with daily antigen testing and uploading the results to the Leave Home Safe application) can be replaced by "0 + 7".
During the weekly self-monitoring, it will be possible to go anywhere, but only in a mask. You can not only under any circumstances in places of public catering. You will have to eat at your place of residence. Shops are allowed.
The exact date of such an indulgence is not specified, but it may be announced as early as next week.
Travelers who test positive for coronavirus will no longer be taken to the infamous Penny's Bay isolation camp. But this is only from November 1, 2022.
In Hong Kong, it pays to stay ready for a tightening of anti-COVID policy at any moment.
August 8, 2022
Hong Kong cuts mandatory quarantine from 7 to 3 days
This is a much larger step in easing restrictions on incoming tourists than anticipated.
However, please note that the day of arrival is considered "zero" day. That is, if you arrived in Hong Kong on Monday, you can leave the quarantine hotel no earlier than 12:00 Thursday.
Hotel isolation will be followed by 4 days of medical supervision, which prescribes daily rapid testing for coronavirus and uploading test results to the Leave Home Safe application. During this period, travelers are allowed to visit shopping centers, company offices, as well as use public transport - only in masks. No restaurants, bars, nightclubs or gyms. If the tests show a negative result, the green light will turn on in the application.
Health officials also introduced a tiered health code system similar to that used in mainland China.
Despite steps taken to reopen its international borders and bring back inbound tourism, Hong Kong's complete abandonment of its COVID-19 measures is unlikely.
Recall that the entrance to the unvaccinated is completely closed. Of the Russian anti-covid vaccines, only Sputnik V has been approved.
July 25, 2022
Hong Kong tries to ease covid measures
In the next week or two, the government plans to make a decision to reduce the quarantine period for arriving tourists from seven to four to five days.
After isolation in a special hotel, the traveler will be issued a so-called "yellow health code" for two or three days, depending on which scheme is approved by the authorities – 5 + 2 or 4 + 3. With this code, it will not be possible to visit "high-risk areas". This refers to places where people gather. After the allotted time has passed, the Leave Home Safe app will unlock access.
A "red code" will be assigned to those infected with COVID, which means home isolation and an electronic bracelet to track whether you go anywhere outside of your place of residence or not. This measure has been in effect since July 15, 2022.
In addition, from July 28, Hong Kong will require travelers to complete a health declaration before boarding a flight, rather than after landing. In the form on the website, you need to upload a certificate of vaccination (“Sputnik V” is accepted), a certificate with the result of a PCR test and a confirmation of booking a quarantine hotel. Based on these documents, a QR code will be generated, which will be required to be presented upon departure and upon arrival.
The unvaccinated are not allowed.
July 14, 2022
Hong Kong's new health minister says no need to copy mainland China's "COVID zero" policy
Hong Kong is gradually easing entry restrictions, but still requires all arrivals to undergo a one-week quarantine at a designated facility
In addition, the option of replacing quarantine in hotels with home isolation is being considered, but with the control of the movement of citizens using an electronic bracelet.
We are not talking about completely free access for travelers to Hong Kong. Even with the abolition of quarantine, tests, a ban on visiting certain public places in the first days of stay will remain.
July 7, 2022
Hong Kong lifts no-fly policy
Throughout the pandemic, sanctions on carriers were in effect in this special administrative region of the PRC.
If on a particular flight to Hong Kong there were 3 (since May 1 of this year - 5) people or more than 5% of the total number of arrivals, the airline was prohibited from operating this route for a certain time. At first, the ban period was 2 weeks, then 7 days, recently it was reduced to 5 days.
In 2022, about 100 such rulings were issued.
From today, the so-called "circuit breaker mechanism" will be suspended until further notice, the government said in a statement.
At the same time, the COVID testing regime is becoming even stricter – there will be more tests for coronavirus during a stay in Hong Kong. There is also a 7-day quarantine upon arrival at one of the special hotels.
April 22, 2022
Hong Kong to lift entry ban for non-residents
From May 01, 2022, only vaccinated travelers will be allowed to enter (Sputnik V is accepted) with the obligatory observance of strict 7-day isolation in specially designated hotels.
A PCR test is required and must be done less than 48 hours before departure.
In addition, in Hong Kong itself, you will have to undergo testing: one upon arrival, another in a quarantine hotel.
The existing anti-COVID measures make it possible to suspend flights on a particular route if there are 3 or more infected passengers on the plane (from May 1, this threshold will be increased to 5 passengers).
The ban on the arrival of foreigners in Hong Kong who do not have documents for the right to reside in the Special Administrative Region of China has been in place since March 2020.
March 21, 2022
Hong Kong eases coronavirus restrictions from April 1, 2022
The period of mandatory quarantine in specially designed hotels is reduced from 14 to 7 days.
Starting April 21, Hong Kong plans to further ease anti-COVID measures, including social distancing rules, allowing up to 4 people to dine in restaurants, gyms, massage parlors and public entertainment centers to reopen. After the Easter break, schools will begin to gradually return to face-to-face teaching.
In particular, air communication with Australia, Canada, France, India, Nepal, Pakistan, Philippines, Great Britain and the USA is being restored.