Oʻzbekistonga avtomashinada kirayotgan xorijliklar chegarada test sinovlari oʻtkazish chogʻida COVID-19 aniqlansa, mamlakatga kiritilmaydi.
Bu haqda koronavirusga qarshi kurash shtabi vakili Botir Qurbonov ma'lum qildi.
"Chet el fuqarolari yoki fuqaroligi bo'lmagan shaxslar transport vositasiga kirishda test natijalari ijobiy bo'lgan taqdirda respublika hududiga kiritilmaydi", – dedi Qurbonov onlayn -brifingda.
Bu qaror xorijdan COVID-19 importining oldini olish maqsadida respublika maxsus komissiyasi tomonidan tasdiqlangan.
Qurbonovning aniqlik kiritishicha, kirish taqiqi O‘zbekistonda ishlayotgan yoki doimiy yashovchi xorijliklar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga taalluqli emas.
"Agar koronavirus infeksiyasi aniqlansa, kasallik darajasiga qarab, ular maxsus shifoxonalarga yoki uyda davolanishga yuboriladi", – deya qoʻshimcha qildi shtab vakili.
2020 yil 1 oktyabrdan boshlab O'zbekiston har qanday transport turiga kirish va chiqish uchun chegaralarni ochdi. Abituriyentlar COVID uchun PCR testini manfiy topshirishlari shart va 2020-yil 25-dekabrdan aeroportlar, vokzallar va chegara o‘tish joylarida majburiy ekspress-testlar joriy etildi.

However, the ban does not apply to all foreign citizens.
Foreigners entering Uzbekistan by car will not be allowed to enter the country if they are diagnosed with COVID-19 during testing at the border.
This was stated by the representative of the headquarters for the fight against coronavirus Botyr Kurbanov.
"Foreign citizens or stateless persons will not be allowed into the territory of the republic in the event of a positive test result when entering a vehicle," Kurbanov said during an online briefing.
This decision was approved by the republican special commission in order to prevent the import of COVID-19 from abroad.
Kurbanov clarified that the entry ban does not apply to foreigners and stateless persons working or permanently residing in Uzbekistan.
"If a coronavirus infection is detected, according to the level of the disease, they are sent to special hospitals or for home treatment," added a representative of the headquarters.
From October 1, 2020, Uzbekistan has opened borders for the entry and exit of any type of transport. Entrants are required to provide a negative PCR test for COVID, and from December 25, 2020, mandatory rapid tests have been introduced at airports, train stations and border crossings.
Mandatory express testing has been canceled from March 15, 2021. However, against the backdrop of a new increase in the number of cases from June 22, 2021, rapid tests for those entering are reintroduced.