Birlashgan Arab Amirliklari tashrif vizasi muddatini uzaytirish qoidalarini o‘zgartirdi
2022-yil 13-dekabrdan buning uchun siz mamlakatni tark etishingiz kerak. Shunday qilib, BAA 2020 yilgacha mavjud bo‘lgan standart protseduraga qaytdi (Covid davrida biroz yengilliklar bo‘lgan).
Yangi viza sxemasiga ko'ra, rezident vizasi egalariga maqomini o'zgartirish uchun olti oylik muddat beriladi. Agar ushbu muddatdan keyin chet el fuqarosi yangi viza olish uchun ariza bermasa yoki mamlakatni tark etmasa, u migratsiya qonunchiligini buzganligi uchun hibsga olinishi mumkin.
Turistik vizaga ega sayyohlarga bu yangilik ta'sir qilmaydi. O‘zbekiston fuqarolari BAAga viza olishlari kerak. Tashrif vizasi sizga mamlakatda uzoqroq muddat qolishga imkon beradi, ammo uni ro'yxatdan o'tkazish uchun sizga rezident - qarindoshlar, do'stlar yoki kompaniyaning taklifnomasi kerak bo'ladi.

Объединенные Арабские Эмираты изменили правила продления гостевых виз
С 13 декабря 2022 года для этого необходимо выехать из страны. Таким образом, ОАЭ вернулись к стандартной процедуре, существовавшей до 2020 года (послабления были в период Covid).
В соответствии с новой визовой схемой, обладателям резидентских виз предоставляется шестимесячный период на смену статуса. Если по истечении этого срока иностранец не оформит новую визу или не покинет страну, его может ждать арест за нарушение миграционного законодательства.
Туристов с туристической визой это новшество не каснется. Гражданам Узбекистана нужна виза в ОАЭ. Гостевая виза позволяет оставаться в стране на больший срок, но для ее оформления понадобится приглашение резидента – родственников, друзей или компании.
На данный момент поправки вступили в силу во всех эмиратах, кроме Дубая. Но скоро систему выдачи виз обновят и там.