O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi pandemiya sharoitida mamlakatga kirishning yangi qoidalari haqida ma'lumot berdi
O‘zbekistonga poezd yoki samolyot bilan borishni rejalashtirganlar, ro‘yxatdan o'tishda PCR testining salbiy COVID-19 natijasini tasdiqlovchi tibbiy ma'lumotnomani taqdim etishlari shart. Material jo‘nashdan 72 soat oldin tanlanishi kerak.
Sinovni faqat tadqiqot o'tkazish huquqiga ega bo‘lgan ba'zi laboratoriyalarda olish mumkin.
Oʻzbekistonga avtomobil chegara punktlari orqali kirib kelayotgan fuqarolar oʻz mablagʻlari hisobidan u yerda faoliyat yurituvchi maxsus klinika yoki laboratoriyalarda koronavirus infeksiyasi antijeni boʻyicha ekspress-testdan oʻtishi kerak boʻladi. Mamlakatga faqat salbiy natija ko'rsatgan sayohatchilar ruxsat etiladi.
"Sariq" va "qizil" zonalar mamlakatlaridan kelgan sayyohlar 14 kunlik karantinni yashash joyida yoki mehmonxonada izolyatsiya qilish majburiyatini to‘ldirishlari kerak. "Yashil" zonaga kiruvchi davlatlardan kelayotganlar Oʻzbekistonga (faqat koronavirus infeksiyasi alomatlari boʻlmasa) ruxsat etiladi.
Zarur bo‘lganda, O‘zbekistonda doimiy yashamaydigan chet elliklarni va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni mamlakatga taklif qilayotgan turoperatorlar Davlat xavfsizlik xizmati va Davlat bojxona qo‘mitasi xodimlariga sayohat xizmatlarini ko‘rsatuvchi shaxslar to‘g‘risidagi ma'lumotnoma va sertifikat berishlari shart sayohat xizmatlari.
Respublika davlat chegarasi orqali o‘tkazish punktlari, xalqaro aeroportlar va temir yo‘l vokzallarida "sariq" va "qizil" zonalar davlatlaridan O‘zbekistonga kelayotgan sayyohlar turoperator yoki turagent xizmatlaridan foydalanmagan holda mustaqil ravishda kelishi belgilandi, umumiy shartlar asosida mamlakatga kirishga ruxsat etiladi.
Agar COVID-19 belgilari bo‘yicha o‘tkazilgan test natijasi O‘zbekistonga kelganida ijobiy bo'lsa, turist tegishli aviakompaniyalar yoki boshqa transport kompaniyalari yo‘lovchilarini tashishning amaldagi tartibiga muvofiq yashash mamlakatiga qaytariladi.
Shuningdek, O‘zbekistonga mashinada kirgan chet elliklar, agar ular chegarada sinov paytida COVID-19 aniqlansa, mamlakatga kiritilmaydi. Ushbu qaror COVID-19 ning xorijdan olib kirilishining oldini olish maqsadida respublika maxsus komissiyasi tomonidan tasdiqlangan.
2020 yil 1 oktyabrdan boshlab O‘zbekiston har qanday transport turiga kirish va chiqish uchun chegaralarni ochdi. Abituriyentlar COVID uchun PCR testini manfiy topshirishlari shart, 2020-yil 25-dekabrdan aeroportlar, vokzallar va chegara oʻtish joylarida ham majburiy ekspress-testlar joriy etildi.

МИД Узбекистана проинформировал о новых правилах въезда в страну в условиях пандемии.
Те, кто планирует посетить Узбекистан по ж/д пути или авиарейсом, должны при регистрации предъявить медицинскую справку, подтверждающую отрицательный результат теста на COVID-19 методом ПЦР. Материал должен быть отобран не ранее чем за 72 часа до отправления.
Тест можно сдать лишь в определенных лабораториях, которые имеют право проводить исследование.
Въезжающим в Узбекистан через автомобильные пограничные КПП придется за свой счет пройти экспресс-тест на антиген коронавирусной инфекции в специальных поликлиниках или лабораториях, действующих там же. Разрешат въехать в страну только тем путешественникам, чей результат будет отрицательным.
Туристы из стран "желтой" и "красной" зон должны будут заполнить анкету-обязательство о соблюдении 14-дневного карантина с самоизоляцией по месту жительства или в гостинице. Прибывающие же из стран, входящих в "зеленую" зону, допускаются в Узбекистан (только при отсутствии симптомов коронавирусной инфекции).
При необходимости туроператоры, приглашающие в страну иностранцев и лиц без гражданства, постоянно не проживающих в Узбекистане, должны предоставить сотрудникам СГБ и ГТК справку с информацией о лицах, оказывающих туристические услуги, и договор на оказание туристических услуг.
В пунктах пропуска через государственную границу Республики, международных аэропортов и вокзалов установлено, что туристы, въезжающие в Узбекистан из стран "желтых" и "красных" зон самостоятельно, без использования услуг туроператора или турагента, допускаются на территорию страны на общих условиях.
Если результат теста на наличие признаков COVID-19 будет положительным по прибытии в Узбекистан, турист будет возвращен в страну проживания в соответствии с действующим порядком перевозки пассажиров соответствующих авиакомпаний или других транспортных компаний.
Также, иностранцев, въезжающих в Узбекистан на автомобилях, не пропустят в страну, если у них будет выявлен COVID-19 при тестировании на границе. Это решение утверждено республиканской спецкомиссией в целях предотвращения завоза COVID-19 из-за рубежа.
С 1 октября 2020 года Узбекистан открыл границы для въезда и выезда любого вида транспорта. Въезжающим необходимо предоставить отрицательный ПЦР-анализ на COVID, а с 25 декабря 2020 года также были введены обязательные экспресс-тесты в аэропортах, на железнодорожных вокзалах и пограничных пунктах.
С 15 марта 2021 года обязательное экспресс-тестирование отменено. Однако на фоне нового роста числа заболевших с 22 июня экспресс-тесты для въезжающих вновь введены.