O‘zbekiston Yevropaning sakkizta davlati, shuningdek, Avstraliya, Isroil va Misrdan kelganlar uchun majburiy 10 kunlik karantin talabini bekor qildi. Bundan tashqari, Gonkong va Afrika davlatlari bilan aloqa tiklanmoqda.
O‘zbekistonda Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha maxsus komissiya qarori bilan Avstraliya, Avstriya, Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Daniya, Misr, Isroil, Italiya, Niderlandiya va Chexiyadan uchuvchi reyslar yoʻlovchilari uchun (2021-yil dekabr oyi boshidan e'tiboran) 10 kunlik uyda yoki mehmonxonada karantindan o‘tish talabi belgilandi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Bundan tashqari, Gonkong, Botsvana, Zimbabve, Lesoto, Madagaskar, Mozambik, Namibiya, Esvatini, Tanzaniya va Janubiy Afrika Respublikasi bilan xalqaro reyslar (mamlakatga kirish, chiqish va tranzit reyslar orqali kirish) tiklanmoqda. Ushbu cheklov 2021-yil dekabr oyi boshida ham kiritilgan edi. Oxirgi 14 kun ichida ushbu davlatlarga tashrif buyurgan uchinchi davlat fuqarolariga endi O‘zbekiston hududiga kirishga ruxsat berildi.
[ ! ] Koronavirus aniqlangan shaxs bilan aloqada bo‘lgan fuqarolar uchun karantin muddati 14 kundan 7 kunga qisqartirildi (Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati COVID-19 ga qarshi kurash bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasi qarori yuzasidan xabar berdi) |

Quarantine requirement lifted for arrivals from 11 countries
Uzbekistan has lifted the mandatory 10-day quarantine requirement for arrivals from eight European countries, as well as Australia, Israel and Egypt. In addition, communication with Hong Kong and African countries is being resumed.
By the decision of the Special Commission on Combating Coronavirus in Uzbekistan, the requirement (in force since the beginning of December 2021) to undergo a 10-day quarantine at home or in a hotel for passengers of flights from Australia, Austria, Belgium, Great Britain, Germany, Denmark, Egypt, Israel has been canceled, Italy, the Netherlands and the Czech Republic. This was reported by the press service of the Ministry of Health of Uzbekistan.
In addition, international flights are being restored (entry, exit and entry into the country by transit flights) with Hong Kong, Botswana, Zimbabwe, Lesotho, Madagascar, Mozambique, Namibia, Eswatini, Tanzania and the Republic of South Africa. This restriction was also introduced in early December 2021. Citizens of third countries who have visited these states in the last 14 days are now allowed to enter the territory of Uzbekistan.
[ ! ] The quarantine period for citizens who have been in contact with a person who has confirmed coronavirus has been reduced from 14 to 7 days (the press service of the Ministry of Health of Uzbekistan reported on the decision of the Special Republican Commission to Combat COVID-19)