O‘zbekiston Yevropaning sakkizta davlati, shuningdek, Avstraliya, Isroil va Misrdan kelganlar uchun majburiy 10 kunlik karantin talabini bekor qildi. Bundan tashqari, Gonkong va Afrika davlatlari bilan aloqa tiklanmoqda.
O‘zbekistonda Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha maxsus komissiya qarori bilan Avstraliya, Avstriya, Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Daniya, Misr, Isroil, Italiya, Niderlandiya va Chexiyadan uchuvchi reyslar yoʻlovchilari uchun (2021-yil dekabr oyi boshidan e'tiboran) 10 kunlik uyda yoki mehmonxonada karantindan o‘tish talabi belgilandi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Bundan tashqari, Gonkong, Botsvana, Zimbabve, Lesoto, Madagaskar, Mozambik, Namibiya, Esvatini, Tanzaniya va Janubiy Afrika Respublikasi bilan xalqaro reyslar (mamlakatga kirish, chiqish va tranzit reyslar orqali kirish) tiklanmoqda. Ushbu cheklov 2021-yil dekabr oyi boshida ham kiritilgan edi. Oxirgi 14 kun ichida ushbu davlatlarga tashrif buyurgan uchinchi davlat fuqarolariga endi O‘zbekiston hududiga kirishga ruxsat berildi.
[ ! ] Koronavirus aniqlangan shaxs bilan aloqada bo‘lgan fuqarolar uchun karantin muddati 14 kundan 7 kunga qisqartirildi (Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati COVID-19 ga qarshi kurash bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasi qarori yuzasidan xabar berdi) |

В Узбекистане отменено требование об обязательном 10-дневном карантине для прибывающих из восьми стран Европы, а также Австралии, Израиля и Египта. Кроме того, возобновляется сообщение с Гонконгом и странами Африки.
Решением Специальной комиссии по борьбе с коронавирусом в Узбекистане отменено требование (действовавшее с начала декабря 2021 года) о прохождении 10-дневного карантина в домашних условиях или в гостинице для пассажиров авиарейсов из Австралии, Австрии, Бельгии, Великобритании, Германии, Дании, Египта, Израиля, Италии, Нидерландов и Чехии. Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Кроме того, восстанавливается международное авиасообщение (въезд, выезд и въезд в страну транзитными рейсами) с Гонконгом, Ботсваной, Зимбабве, Лесото, Мадагаскаром, Мозамбиком, Намибией, Эсватини, Танзанией и Южно-Африканской Республикой. Это ограничение также было введено в начале декабря 2021 года. Граждане третьих стран, посетившие в последние 14 дней эти государства, теперь допускаются на территорию Узбекистана.
[ ! ] Срок карантина для граждан, которые были в контакте с человеком, у которого был подтвержден коронавирус, сокращен с 14 до 7 дней (сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения о решении Специальной республиканской комиссии по борьбе с COVID-19) |