Ikkinchi Jahon urushi boshlangan paytda O‘zbekiston aholisi 6,5 million kishi edi. Ulug‘ Vatan urushida jami 1.4 mln.ga yaqin o‘zbekistonlik (aholining 22%) qatnashdi.
Yurtdoshlarimiz butun kuchi va imkoniyatlarini qisqa muddat ichida O‘zbekistonga evakuatsiya qilingan 100 dan ortiq zavod va fabrika faoliyatini yo‘lga qo‘yishga safarbar qildi. Urush yillarida respublikamizdan frontga 2 mingdan ortiq samolyot, katta miqdorda tanklar, qurol-yarog‘, harbiy-sanitar poezdlar, dala oshxonalari, palatkalar, oziq-ovqat mahsulotlari va kiyim-kechak yetkazib berildi.
120 mingdan ortiq o‘zbekistonlik askar va zobitlar ko‘rsatgan jasorati va qahramonligi uchun orden va medallar bilan taqdirlandi. Ulardan 301 nafari Sovet Ittifoqi Qahramoni unvoniga, 74 nafari – uch darajali Shuhrat ordeniga sazovor bo‘ldi.
Shu kuni Ikkinchi Jahon urushi qatnashchilarining xotirasi yod etiladi. Motamsaro Ona haykali poyiga gullar qo‘yiladi, Qardosh qabrlar memoriali ziyorat qilinadi.
2020-yilda Toshkentning Olmazor tumanida mavzuli G‘alaba bog‘i va muzey ochildi. Bog‘ harbiy yillar uslubida jihozlangan, unda okoplar va blindajlar, dala oshxonalari va o‘sha yillarning boshqa elementlarini ko‘rish mumkin. Ochiq osmon ostida harbiy texnika va qurol-yarog‘lar ko‘rgazmasi taqdim etilgan.

9 мая - День памяти и почестей
В начале Второй мировой войны население Узбекистана составляло 6,5 миллиона человек. Всего в Великой Отечественной Войне приняли участие около 1.4 млн. узбекистанцев (22% населения).
Наши соотечественники все силы и возможности мобилизовали на налаживание в кратчайшие сроки деятельности эвакуированных в Узбекистан более 100 заводов и фабрик. В годы войны из нашей республики на фронт были доставлены более 2 тысяч самолетов, а также танки, оружие, военно-санитарные поезда, полевые кухни, палатки, продовольственная продукция и одежда в большом объеме.
Более 120 тысяч солдат и офицеров из Узбекистана за проявленные героизм и отвагу были награждены орденами и медалями. 301 из них был удостоен звания Героя Советского Союза, 74 – ордена Славы трех степеней.
В этот день граждане чтят память участников второй мировой войны. Возлагают цветы к подножию памятника Скорбящей матери, посещают мемориал Братские Могилы.
В 2020 году был открыт в Алмазарском районе города Ташкента тематический Парк Победы и музей. Оформление парка выдержано в стиле военных лет, обустроены композиции с окопами и блиндажами, полевыми кухнями и другими элементами. Под открытым небом развернута выставка военной техники и вооружения.