Prezident Islom Karimovning 1996-yil 27-dekabrdagi Farmoniga ko‘ra, bu bayram O‘zbekistonda 1997-yildan buyon nishonlanib kelinadi.
O‘shanja o‘zining o‘qituvchilar va ustozlarga bayram murojaatida O‘zbekiston rahbari ularning mehnatini juda yuqori baholadi, har bir o‘qituvchining mehnati murakkabligi va muhimligini qayd etdi hamda ularga "o‘z bilimi va tajribasini, iste’dodi va mahoratini, qalb mehrini, kuch-quvvatini ayamasdan, eng yaxshi insoniy fazilatlarni namoyon qilgan holda, ta’lim-tarbiya va ma’rifatparvarlik ishiga butun borlig‘ini berib xizmat qilib kelayotgani uchun" minnatdorchilik bildirdi.
Respublikada ta’lim tizimini muntazam takomillashtirishga, o‘quv muassasalarini qurish, rekonstruksiya qilishga, maktabgacha ta’lim muassasalari tizimini kengaytirishga, umumiy o‘rta ta’lim sifatini tubdan yaxshilashga alohida e’tibor qaratiladi.
Ushbu sohada qabul qilinayotgan qonun hujjatlari asosida ta’lim sifatini oshirish, yuqori malakali kadrlarni tayyorlash, maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi muassasalari tarmog‘ini kengaytirish, ularda bolalarning har tomonlama rivojlanishi uchun sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan pedagoglarning kasb mahoratini oshirishga yo‘naltirilgan ma’rifiy loyihalar, ijodiy tanlovlar, o‘qituvchilar uchun konferentsiyalar o‘tkaziladi. "Yilning eng yaxshi o‘qituvchisi", "Yilning eng yaxshi maktabi", "Yilning eng yaxshi ruhshunosi", "Yilning eng yaxshi tarbiyachisi" tanlovlari sohada ilg‘or tajribani ommalashtirish, o‘qituvchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashning muhim omili hisoblanadi.
Shu kuni o‘quvchilar, talabalar va umuman, mamlakatning butun aholisi barcha ta’lim muassasalarining o‘qituvchilarini, ustozlarini va murabbiylarini eng ahamiyatli va tantanali bayramlardan biri hisoblangan kasb bayrami bilan tabriklaydi. O‘zbekistonda o‘qituvchilar va murabbiylarga nisbatan munosabat doim o‘zgacha bo‘lgan. Bugun ham ushbu kasb sohiblarini avvalgiday juda hurmat qilishadi, ularning mehnatini va o‘sib kelayotgan avlod haqidagi fidokorona g‘amxo‘rligini juda qadrlashadi.

Этот праздник в Узбекистане отмечается с 1997 года в соответствии с Указом Президента Ислама Каримова от 27 декабря 1996 года.
В своем поздравлении, обращенном тогда к учителям и наставникам, глава Узбекистана очень высоко оценил их труд, отметив сложность и важность работы каждого учителя, и поблагодарил за то, что, "не жалея своих знаний и опыта, таланта и мастерства, душевного тепла, сил и энергии, проявляя лучшие человеческие качества, всем сердцем беззаветно служат делу образования и просветительства".
В Республике особое внимание уделяется постоянному совершенствованию системы образования, строительству, реконструкции учебных заведений, расширению системы учреждений дошкольного образования, коренному повышению качества общего среднего образования.
На основе принимаемых законодательных актов в сфере реализуется последовательная работа по повышению качества образования, подготовке высококвалифицированных кадров, расширению сети дошкольных и школьных образовательных учреждений, улучшению условий в них для всестороннего развития детей.
Министерством народного образования Республики Узбекистан проводятся просветительские проекты, творческие конкурсы, конференции учителей, направленные на повышение профессионального мастерства педагогов. Конкурсы "Лучший учитель года", "Лучшая школа года", "Лучший психолог года", "Лучший воспитатель года" являются важным фактором популяризации передового опыта работы в сфере, всесторонней поддержки самоотверженных учителей.
В этот день школьники, студенты, да и все жители страны поздравляют преподавателей, учителей и наставников всех учебных заведений с их профессиональным праздником, который считается одним из самых значительных и торжественных в году. В Узбекистане отношение к учителям и наставникам всегда было особым, и сегодня людей этой профессии по-прежнему безмерно уважают, ценя их труд и самоотверженную заботу о подрастающем поколении.