Prezident Islom Karimovning 1996-yil 27-dekabrdagi Farmoniga ko‘ra, bu bayram O‘zbekistonda 1997-yildan buyon nishonlanib kelinadi.
O‘shanja o‘zining o‘qituvchilar va ustozlarga bayram murojaatida O‘zbekiston rahbari ularning mehnatini juda yuqori baholadi, har bir o‘qituvchining mehnati murakkabligi va muhimligini qayd etdi hamda ularga "o‘z bilimi va tajribasini, iste’dodi va mahoratini, qalb mehrini, kuch-quvvatini ayamasdan, eng yaxshi insoniy fazilatlarni namoyon qilgan holda, ta’lim-tarbiya va ma’rifatparvarlik ishiga butun borlig‘ini berib xizmat qilib kelayotgani uchun" minnatdorchilik bildirdi.
Respublikada ta’lim tizimini muntazam takomillashtirishga, o‘quv muassasalarini qurish, rekonstruksiya qilishga, maktabgacha ta’lim muassasalari tizimini kengaytirishga, umumiy o‘rta ta’lim sifatini tubdan yaxshilashga alohida e’tibor qaratiladi.
Ushbu sohada qabul qilinayotgan qonun hujjatlari asosida ta’lim sifatini oshirish, yuqori malakali kadrlarni tayyorlash, maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi muassasalari tarmog‘ini kengaytirish, ularda bolalarning har tomonlama rivojlanishi uchun sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan pedagoglarning kasb mahoratini oshirishga yo‘naltirilgan ma’rifiy loyihalar, ijodiy tanlovlar, o‘qituvchilar uchun konferentsiyalar o‘tkaziladi. "Yilning eng yaxshi o‘qituvchisi", "Yilning eng yaxshi maktabi", "Yilning eng yaxshi ruhshunosi", "Yilning eng yaxshi tarbiyachisi" tanlovlari sohada ilg‘or tajribani ommalashtirish, o‘qituvchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashning muhim omili hisoblanadi.
Shu kuni o‘quvchilar, talabalar va umuman, mamlakatning butun aholisi barcha ta’lim muassasalarining o‘qituvchilarini, ustozlarini va murabbiylarini eng ahamiyatli va tantanali bayramlardan biri hisoblangan kasb bayrami bilan tabriklaydi. O‘zbekistonda o‘qituvchilar va murabbiylarga nisbatan munosabat doim o‘zgacha bo‘lgan. Bugun ham ushbu kasb sohiblarini avvalgiday juda hurmat qilishadi, ularning mehnatini va o‘sib kelayotgan avlod haqidagi fidokorona g‘amxo‘rligini juda qadrlashadi.

This holiday has been celebrated in Uzbekistan since 1997 in accordance with the Decree of President Islam Karimov of December 27, 1996.
In his congratulations addressed then to teachers and mentors, the head of Uzbekistan highly appreciated their work, noting the complexity and importance of the work of each teacher, and thanked for the fact that, "not sparing their knowledge and experience, talent and skill, warmth, strength and energy, showing the best human qualities, wholeheartedly serve the cause of education and enlightenment."
In the Republic, special attention is paid to the constant improvement of the education system, the construction, reconstruction of educational institutions, the expansion of the system of preschool education institutions, and a radical improvement in the quality of general secondary education.
On the basis of the adopted legislative acts in the field, consistent work is being carried out to improve the quality of education, train highly qualified personnel, expand the network of preschool and school educational institutions, and improve conditions in them for the comprehensive development of children.
The Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan conducts educational projects, creative competitions, conferences of teachers aimed at improving the professional skills of teachers. The contests "Best Teacher of the Year", "Best School of the Year", "Best Psychologist of the Year", "Best Educator of the Year" are an important factor in popularizing advanced work experience in the field, comprehensive support of selfless teachers.
On this day, schoolchildren, students, and all residents of the country congratulate teachers, teachers and mentors of all educational institutions on their professional holiday, which is considered one of the most significant and solemn of the year. In Uzbekistan, the attitude towards teachers and mentors has always been special, and today people of this profession are still immensely respected, appreciating their work and selfless care for the younger generation.