O‘zbekistonda tarixiy ahamiyatga ega bo‘lgan milliy bayram. Ushbu sana bejiz tanlanmagan. 1992-yil 14-yanvar kuni O‘zbekiston Qurolli kuchlari shakllantirilgan kun. Shu kuni Mustaqillik maydonida tantanali marosim o‘tkaziladi, unda Respublika gimni yangraydi, harbiy orkestrning tantanali sadolari ostida harbiy bo‘linmalar marsh bilan o‘tadi. Monument poyiga gulchambarlar qo‘yiladi va Oliy Bosh qo‘mondonning Vatan himoyachilariga bag‘ishlangan bayram nutqi yangraydi.
O‘zbekistonda ushbu bayram kunida aholi barcha erkaklarni tabriklaydi, sovg‘alar tayyorlab, mazali taomlarga to‘la dasturxon yozadi. Bayram kunida nafaqat harbiylar, balki turli yoshdagi barcha erkaklar tabrik nomalarini oladi. Har bir o‘g‘il bola yoki pensiyadagi qariya ham Vatan himoyachisi hisoblanadi, chunki kelajakda o‘sib kelayotgan avlod mamlakat qahramonlariga aylanadi, keksalar esa Vatan uchun o‘z xizmat burchlarini ado qilib bo‘lgan.
Ushbu sanada O‘zbekistonda Temuriylar imperiyasiga asos solgan buyuk sarkarda va jahongir Amir Temur (1336-yil 9-aprel – 1405-yil 18-fevral) xotirasi yod etiladi. Uni milliy qahramon sifatida qadrlashadi, chunki Amir Temur (Temurlang) sadoqatli askarlarni tayyorlagan. Ushbu sarkarda nafaqat qo‘shni mamlakatlar bilan, balki Oltin O’rda, Usmoniylar imperiyasi va Hindiston bilan ham janglar olib borgan. Temur uchun qo‘shni davlatlarning yerlarini talon-taroj qilish emas, balki Vatanni O’rdadan himoya qilish muhim bo‘lgan. Shu bois Vatan himoyachisi kunida odamlar buyuk sarkardaning xotirasini yod qilishni o‘zlarining burchi deb biladi.
Butun O‘zbekiston aholisi uchun Vatan himoyachilari kuni katta ahamiyatga ega. Ushbu bayram davlat erkinligi va mustaqilligining ramzidir.

Исторически значимый, национальный праздник в Узбекистане. Дата выбрана не случайно. 14 января 1992 года были сформированы Вооруженные силы Узбекистана. В этот день проходит торжественная церемония на площади Независимости, где звучит гимп Республики, а под звуки военного оркестра торжественным маршем проходят военные подразделения. Возлагаются венки к подножию монумента и Верховным Главнокомандующим произносится праздничное поздравление защитникам Родины.
Когда наступает день защитника Родины в Узбекистане, жители республики поздравляют всех мужчин, делают подарки и готовят вкусные угощения. В этот праздник получают поздравления не только военные, но и все мужчины разного возраста. Каждый маленький мальчик или мужчина на пенсии тоже считаются защитниками Отечества, ведь подрастающее поколение в будущем станут героями страны, а пожилые люди уже многое сделали для своей Родины.
В Узбекистане в этот день чтят память великого полководца и завоевателя Амира Тимура (9 апреля 1336 – 18 февраля 1405), основавшего империю Тимуридов. Его вспоминают как национального героя, ведь Амир Тимур (Тамерлан) организовал отряд преданных воинов. Этот полководец вел войну не только с соседними странами, но и с Золотой Ордой, Османской Империей и Индией. Благодаря его завоеваниям и победам, большая часть Шелкового пути приносила немалый доход своей стране. Для Тимура было важно не разорить соседние земли, а защитить Родину от Орды. Поэтому в день защитника Отечества многие люди считают своим долгом, почтить память великого полководца.
День защиты Родины в Узбекистане для всех жителей страны имеет большое значение. Этот праздник символизирует свободу и независимость государства.