Toshkent diqqatga sazovor joylarning kattagina ro‘yxatiga ega, ularni borib ko‘rishga bir necha kun zarur bo‘ladi. Arxitektura ansambllari, masjidlar va minoralar, muzeylar va teatrlar, istirohat bog‘lari va galereyalar... Bu yerda har bir kishi o‘ziga yoqadigan joyga borish va tomosha qilish tanloviga ega!
Toshkent teleminorasi – poytaxtning tashrif qog‘ozi
Har bir shaharning o‘z tashrif qog‘ozi bor. Toshkentning tashrif qog‘ozini uzoqdan ko‘rinib turadi, unga pastdan yuqoriga qaraladi. Bu Toshkent teleminorasi – Markaziy Osiyodagi eng chiroyli va baland teleminoralardan biri.
1957-yilda qurilgan birinchi 180 metrli telemarkaz poytaxt va Toshkent viloyatining 4 millionlik aholisini to‘laqonli qamrab ololmay qolgandi. Radio va teleuzatishlarni uzoq tog‘li hududlarga ham yetkazish zarur edi.
1960-yilda televidenie va radio O‘zbekistonning madaniy hayotida mustahkam o‘rin egalladi. Qisqa muddatlarda yangi teleminora loyihasini tayyorlash ishlari boshlandi. Mutaxassislarning vazifasi butun O‘rta Osiyoda eng baland binoni qurishdan va bunda barcha qo‘yilgan vazifalarni hal qilishdan iborat edi. Loyiha puxta o‘ylandi va testdan o‘tkazildi, chunki bunday baland inshoot qurilishi ilk bor amalga oshirilayotgandi. Barcha zarur materiallar o‘rganildi, texnologik talablar va normalarga amal qilindi, Germaniyadan po‘lat uskunalar olib kelindi. Va, nihoyat, 1978-yilda yangi teleminora qurilishi boshlandi, uni barpo etishga 6 yil vaqt ketdi.
Semashko Yu.P., Terziyev-Sarukov N.G. loyiha mualliflari, Morozov E.P. va Musheyev M.D. esa konstruktorlariga aylandi. Qurilish ishlari "Visotstroy" trestining mutaxassislari tomonidan olib borildi.
Teleminora targovuchlari 11 metr chuqurlikdan ko‘tarilgan, ular bog‘lanmagan temir-beton asosga tayangan bo‘lib, juda yuqori muvozanatni ushlab turishga qodir bo‘lgan tizimni hosil qilgan.
Minora 240 metr balandlikka 25 tonna yukni ko‘tarishga qodir bo‘lgan maxsus kran yordamida qurildi. Teleminora uchta tezkor Shveysariya lifti bilan jihozlangan. 1985-yil 15-yanvarda binoning eng baland nuqtasida davlat bayrog‘i hilpiray boshladi.
Teleminoraning balandligi – 375 metr, uning uzun nayzasimon uchini shaharning istalgan nuqtasidan ko‘rish mumkin. Inshootning umumiy og‘irligi 6 000 tonnadan oshadi. U radio va teleuzatishlar uchun zamonaviy texnika va uskunalar bilan jihozlangan. Toshkent viloyatida tele va radiostansiyalarning o‘ndan ortiq ustaxonalariga ega.
Teleminora foyesi mozaikali panno va dunyoning eng baland minoralari maketlari bilan bezatilgan. Ularning orasida Toshkent teleminorasi faxrli 10-o‘rinni egallagan.
Xohlagan kishi minoraning tomosha maydoniga ko‘tarilishi va qushlar parvoz qiladigan 110 metr balandlikdan shaharning hayratlanarli manzarasini tomosha qilishi mumkin. Shuningdek, bu yerda “Koinot” restorani faoliyat ko‘rsatadi, unda maxsus aylanuvchi platforma mavjud. Restoran ikkita zalga ega: milliy uslubdagi “Zangori” va Yevropa uslubidagi "Qizil".
Tungi paytda minorada minglab chiroqlar porlaydi, bu go‘zallik va haybat kishini sehrlab qo‘yadi.
Toshkent teleminorasi – texnologik taraqqiyot va inson mehnatining ramzidir.
"Chorsu" sharq bozori
“Chorsu” sharq bozori
Eski shaharning qoq yuragidagi "Eski Jo‘va" markaziy maydonida Toshkentning asosiy diqqatga sazovor joyi – ulkan "Chorsu" bozori joylashgan. U o‘rta asrlardan buyon mashhur. Ushbu bozorga kelgan har bir kishi sharq ertaklariga tushib qoladi. Rastalardagi go‘zallik, mahsulotlarning mo‘l-ko‘lligini, keng qatorlar, xushmuomala sotuvchilar... Bu yerda O‘zbekistonning butun tarixi mujassam. Turli-tuman mahsulotlarni sanab adog‘iga yetmaysiz: do‘ppilar va to‘nlar, milliy matolardan tayyorlangan ro‘mollar, sopol va keramika buyumlari, qo‘lda tayyorlangan suvenirlar, sovg‘alar, sharqona shirinliklar, ziravorlar, mevalar, sabzavotlar va boshqa ko‘plab mahsulotlar.
Ushbu yirik bozor taxminan X asrda vujudga kelgan, u Buyuk Ipak yo‘lining muhim markazlaridan biri hisoblangan to‘rtta savdo ko‘chasining kesishuvida joylashgan. Bu yerda savdo yil davomida olib borilgan va turli madaniyatlar bilan qorishib ketgan. Savdo yo‘llarida xorijiy savdogarlarni, karvonlarni, rastachi-sotuvchilarni, hunarmandlarni, boy dehqonlar va oddiy ishchilarni ko‘rish mumkin bo‘lgan.
Bozor moviy gumbazlar ostidagi bir nechta pavilyondan tashkil topgan: oziq-ovqat mahsulotlari qatori, buyumlar qatori, gilam, adyol va matraslar bilan savdo qiladigan qator, zargarlik va hunarmandchilik qatorlari.
Katta moviy gumbaz ostida joylashgan oziq-ovqat mahsulotlari pavilyoni alohida e’tiborga molik. Unda mahsulotlar turlariga qarab bo‘lingan.Keng turdagi sut mahsulotlari sizni befarq qoldirmasligi shubhasiz, ularning orasida qatiq, qurt (quruq qatiq mahsuloti, mahalliy pishloq turi), suzmani albatta tatib ko‘ring.
Quruq mevalarning turlaridan ko‘zlaringiz quvnaydi. Bu kishmish, turshak, yong‘oqlar, sho‘rdanak, qiyomga va kunjutga botirilgan yeryong‘oq. Sharqona shirinliklar – novvot, parvarda, pashmak, holva, kozinaki. Turli rangda kamalakday tovlanib turgan ziravorlar va xushbo‘y dorivorlar yonidan befarq o‘tib ketolmaysiz: dolchin, za’faron, qora va qizil murch, muskat yong‘og‘i, qalampirmunchoq, zira, kashnich, sedana, zarchava, quritilgan sabzavotlar.
Oziq-ovqat mahsulotlari pavilyonining yaqinida milliy o‘zbek taomlarini tatib ko‘rish mumkin bo‘lgan qatorlar bor. Rastalarga yaqinlashar ekansiz, palov, kabob, somsalarning xushbo‘y hidini uzoqdan his qilasiz. Bu yerda sizga norin (sovuq ugra sho‘rvasi bilan), qazi (ot go‘shtidan tayyorlangan kolbasa), go‘mma, hasip (uyda tayyorlangan kolbasa), qovurilgan baliq, xonim va manti, no‘xat sho‘rak (qo‘sh go‘shti va no‘xatdan tayyorlangan taom), qo‘y qovurg‘asini taklif qilishadi. Hatto tanovul qilishni xohlamasangiz ham o‘zbek tansiq taomlari oldida o‘zingizni tutib turolmaysiz. Taomlarni tandirdan yangi uzilgan obi non bilan shu yerdagi qahvaxonaning o‘zida tatib ko‘rish mumkin.
"Chorsu" bozori – ming yillar orasidan sado berayotgan tarix zarrasi.
Toshkent metropoliteni
O‘zbekiston poytaxtiga tashrif buyursangiz, albatta Toshkent metropolitenidan foydalaning. Bu shaharning asosiy diqqatga sazovor joylaridan biri.
Toshkent metrosining har bir bekati – bu turli ustalarning me’morchilik va badiiy san’at durdonasi, noyob san’at galereyasi bo‘lib, u sizni O‘zbekiston xalqlarining tarixiga o‘ziga xos sayohat qildiradi! Bekatlardagi an’anaviy naqshlar va donishmandlarning hikmatli gaplari, qahramonlar, shoirlar va mutafakkirlarning suratlari, betakror щzbek mozaikasi...
Chilonzor yo‘nalishi. Metropoliten qurilishi 1973-yilda boshlangan bo‘lib, birinchi – Chilonzor yo‘nalishi 4 yildan so‘ng ochilgan. Dastavval u 9 ta bekatdan iborat edi. Keyinchalik 1980-yilda unga yana 3 ta bekat qo‘shildi. Bugun yo‘nalishning uzunligi 16,8 km ni tashkil qiladi va u shaharning janubi-g‘arbidan markaz orqali shimoli-sharqqa qarab yo‘nalgan.
O‘zbekiston yo‘nalishi. 1984-yilda yangi – O‘zbekiston yo‘nalishining yana 5 ta yer osti bekati ishga tushdi. Uzunligi 14,2 km bo‘lgan O‘zbekiston yo‘nalishida 8 yil davomida 11 ta bekat ochildi. “Alisher Navoiy” bekati Chilonzor yo‘nalishining “Paxtakor” bekatiga o‘tadigan joy hisoblanadi.
Yunusobod yo‘nalishi. Ushbu yo‘nalish mustaqillik yillarida – 2001-yilda ochildi. Unda 6 ta yer osti bekati bor, 2 ta bekat boshqa yo‘nalishga olib chiqadigan bekatlar hisoblanadi: "Ming o‘rik" – O‘zbekiston yo‘nalishining "Oybek" bekatiga va "Yunus Rajabiy" – Chilonzor yo‘nalishining "Amir Temur" bekatiga.
Yer usti metrosi. Halqa yo‘nalishining qurilishi 2017-yil 1-oktabrda boshlandi. Ushbu yangi yo‘nalishning davomiyligi 52,1 km ni tashkil qiladi. Ulardan 50,5 kilometri yer ustida, balandligi 6 m bo‘lgan estakada bo‘ylab va 1,6 kilometri yer bo‘ylab joylashgan. Yangi metro yo‘nalishi 35 ta bekatdan iborat bo‘ladi. Ayni paytda O‘zbekiston yo‘nalishining “Do‘stlik” bekatidan “Qo‘yliq” bozorigacha 7 ta bekat va yangi Sirg‘ali tarmog‘ida 5 ta bekat ochilgan.
"Humo Arena" ko‘p funksiyali muz saroyi
Muz va O‘zbekiston bir-biriga to‘g‘ri kelmaydigan tushunchalarday tuyulishi mumkin. Biroq 2019-yildan boshidan buyon "Humo Arena" sport-ko‘ngilochar majmui qurilishi yakunlanganidan so‘ng xokkey, kyorling, short-trek, figurali uchish bo‘yicha o‘yinlar va turnirlarga kelish imkoniyati paydo bo‘ldi. 2019-yil sentyabridan boshlab esa “Oliy xokkey ligasi” chempionatining muntazam o‘yinlari o‘tkazib kelinmoqda.
Muz saroyi o‘zining ko‘lami, go‘zalligi, zamonaviy me’moriy yechimlari, ko‘p funksiyaliligi bilan kishida katta taassurot qoldiradi. U Xumo baxt qushining qanoti shaklida barpo etilgan. Majmua xavfsizlik va jihozlanish bo‘yicha barcha zamonaviy talablarga javob beradi, u 12 500 tomoshabinni sig‘dirish qobiliyatiga ega.
O‘zekspomarkaz
O‘zekspomarkaz – bir nechta pavilyondan tashkil topgan Toshkentdagi eng katta ko‘rgazmalar majmui. Eng ko‘lamli va yirik xalqaro va respublika miqyosidagi ko‘rgazmalar aynan shu yerda o‘tkaziladi. Bu davlat va biznes tuzilmalari o‘zaro munosabatlarni yo‘lga qo‘yishi uchun ajoyib makon.
"O‘zekspomarkaz" binosi katta bog‘ hududida joylashgan. U yerda sayr qilar ekansiz, zamonaviy landshaft manzaralaridan, toza havo, go‘zal tabiat va ko‘ldan bahra olishingiz mumkin.
Markaz yaqinida "Yapon bog‘i", "International" mehmonxonasi, "Plaza" art-markazi, "Toshkentlend" madaniyat va dam olish istirohat bog‘i joylashgan. Ularga metroda yetib olish mumkin.
Shomahmudovlar oilasiga qurilgan yodgorlik
Toshkentning markaziy maydonlaridan biri – "Xalqlar do‘stligi" maydonida Shomahmudovlar oilasining xotirasiga bag‘ishlangan monument joylashgan.
Ushbu haykal 1982-yil may oyida ochilgan bo‘lib, u Ikkinchi jahon urushi yillarida turli millatga mansub 15 nafar bolani asrab olgan Shomahmudovlarning qahramonona jasoratiga bag‘ishlangan.
Mustaqillik yillarida haykal bir necha marta demontaj qilinib, boshqa joyga ko‘chirilgandi, xususan: 2008-yil aprelida Toshkentdan tashqariga, 2017-yil bahorida poytaxtdagi Do‘stlik bog‘iga ko‘chirilgan. 2018-yil may oyida Prezident Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘idan keyin yodgorlik o‘zining dastlabki joyiga – "Xalqlar do‘stligi" maydoniga qaytarildi.
"Jasorat" monumenti – matonat va qahramonlik ramzi
“Jasorat” monumenti – matonat va qahramonlik ramzi
Qiyin daqiqalarda yuz minglab insonlar bir-birini qo‘llab-quvvatlash uchun birlashadi. Bunga 1966-yil 26-aprel kuni mahalliy vaqt bilan soat 05:23 da sodir bo‘lgan Toshkent zilzilasi yorqin misol bo‘la oladi.
Zilzila natijasida yuzlab uylar vayron bo‘ldi. Yer silkinishidan ko‘proq Toshkent markazi jabrlandi. 300 mingdan ortiq kishi boshpanasiz qolib, palatkalarda yashadi. Ittifoq respublikalarining do‘stona yordami tufayli deyarli butun shahar rekonstruksiya qilindi, yangi mikrorayonlar barpo etildi. Ushbu hodisa sharafiga 1976-yil 20-mayda haykaltarosh va rassom Dmitriy Ryabichev tomonidan “Jasorat” monumenti qad ko‘tardi.U badiiy obrazda zilzilani aks ettiruvchi yorilgan qora granit kubni tasvirladi, unda fojea soatlari va sanasini ko‘rsatib turuvchi tsiferblat tasvirlangan. Kubdagi yoriq oilaning tasviriga olib boradi: bir qo‘li bilan farzandini bag‘riga bosayotgan ayol va itaruvchi ishorani namoyish etayotogan erkak. Haykal ortida yarim aylana shaklida barelyeflar joyylashgan. Ularda shaharni fidokorona mehnati bilan tiklashga yordam berayotgan jasoratli kishilar tasvirlangan.
"Jasorat" monumenti shaharning muhim diqqatga sazovor joyi hisoblanadi. Haykalning asosiy g‘oyasi – bu odamlarning do‘stligi, qat’iy irodasi va jasurligi. U vaqtinchalik qiyinchiliklar albatta yengib o‘tilishiga umid bag‘ishlaydi.Bu yerga gullar bilan kelin-kuyovlar hamda poytaxt mehmonlari tez-tez tashrif buyuradi.

Tashkent has a fairly large list of attractions that will take several days to visit. Architectural ensembles, mosques and minarets, museums and theaters, parks and galleries ... Here everyone can choose what to see and where to go!
Tashkent TV Tower – the visiting card of the capital
Each city has its own business card. The visiting card of Tashkent is already visible from afar, and one has to look at it from the bottom up. This is the Tashkent TV Tower – one of the most beautiful and tallest TV towers in Central Asia.
Built in 1957, the first 180-meter Uzbek television center could no longer fully cover the 4 millionth capital and the Tashkent region. It was necessary to increase radio and television broadcasting to remote mountainous areas.
By 1960, television and radio took a firm place in the cultural life of Uzbekistan. In a short time, preparations began for a new project for the TV tower. The task of the specialists was to build the tallest building in the whole of Central Asia and to solve all the tasks at the same time. The project was carefully studied and tested because the construction of such a high-rise was unprecedented. All necessary materials were studied, technological requirements and standards were observed, steel equipment was delivered from Germany. And finally, in 1978, construction began on a new TV tower, which took 6 years to build.
The authors of the project were Semashko Yu.P., Terziev-Tsarukov N.G., designers Morozov E.P. and Musheev M.D. The construction was carried out by specialists of the Vysotstroy trust.
The tower's pillars rise from a depth of 11 meters, resting on loose reinforced concrete foundations, creating a system capable of maintaining a very high balance.
The tower was built with a special crane capable of lifting 25 tons of cargo to a height of 240 meters. The TV tower is equipped with three high-speed Swiss elevators. On January 15, 1985, the state flag began to fly at the highest point of the building.
The height of the TV tower is 375 meters, and its long spire can be seen from anywhere in the city. the total weight of the structure is more than 6,000 tons. It is equipped with modern technology and equipment for radio and television broadcasting. Has more than a dozen workshops, television and radio stations in the Tashkent region.
The foyer of the TV tower is richly decorated with mosaic panels and models of the tallest towers in the world. The Tashkent TV tower takes the honorable 10th place among them.
Anyone can go up to the observation deck and, at an altitude of 110 meters, admire the breathtaking view of the city from a bird's eye view. There is also the Coinot restaurant, which has a special revolving platform. The restaurant has two halls: "Blue" in the national style and "Red" in the European style.
At night, the tower shimmers with thousands of lights and bewitches with its beauty and grandeur.
Tashkent TV Tower is a symbol of technological progress and human labor.
Eastern bazaar "Chorsu"
In the heart of the "Old City" (Eski Shahar) on the central square "Eski Juva" there is one of the main attractions of Tashkent - the huge Chorsu bazaar, known since the Middle Ages. Once at this bazaar, you find yourself in an oriental tale. Beauty on the shelves, abundance of goods, wide rows, friendly sellers. This is the whole history of Uzbekistan. You can endlessly list the variety of goods: skullcaps and national robes, scarves from national fabrics, ceramic and clay products, handmade souvenirs, gifts, oriental sweets, spices, fruits, vegetables and much more.
This largest bazaar arose around the 10th century and was located at the intersection of four shopping streets, which were an important center on the Great Silk Road. Trade here was conducted all year round and was intertwined with a wide variety of cultures. On the trade roads one could meet overseas merchants, caravan overpasses, shopkeepers, artisans, wealthy farmers and ordinary hard workers.
The market consists of several pavilions under blue domes: a grocery row, clothing rows, rows for the sale of carpets, blankets and mattresses, jewelry and artisan rows.
Of particular interest is the food pavilion, which is located under a large blue dome. The products are divided into types. The choice of dairy products is interesting, among which you should definitely try katyk (sour milk), kurt (dry fermented milk product, a variant of local cheese), syuzma (fermented milk product). The assortment of dried fruits scatters eyes. These are raisins, dried apricots, nuts, salted apricot seeds, peanuts in sugar and sesame. Eastern sweets - navat, parvarda, pashmak, halva, kozinaki. It is impossible to walk past rows of colorful spices and herbs: cinnamon, saffron, black and red peppers, nutmeg, cloves, cumin, coriander, caraway seeds, turmeric, dried vegetables.
Not far from the food pavilion, there are rows where you can taste national Uzbek dishes. Approaching the counters, from afar you can feel the indescribable aroma of pilaf, barbecue, samsa. Here you will find: naryn (cold noodles and broth), kazy (horse meat sausage), gumma, khasyp (homemade sausage), fried fish, khanum and manti, nakhat shurva (peas with lamb), lamb ribs. Even if you are not hungry, you will not be able to resist the Uzbek delicacies. You can try the dishes right in the cafe, or you can take it with you with a fresh Uzbek flatbread.
Chorsu Bazaar is a piece of history through the millennia.
Tashkent metro
Once in the capital of Uzbekistan, be sure to visit the Tashkent Metro. This is one of the main attractions of the city.
Each station of the Tashkent metro is an architectural and artistic masterpiece of various masters, a kind of excursion into the history of the peoples of Uzbekistan and a unique art gallery! Traditional patterns and sayings of sages, portraits of heroes, poets and thinkers, irreplaceable Uzbek mosaic ...
Chilanzar line. The construction of the metro began in 1973, and 4 years later the first line, Chilanzar, was opened. It originally consisted of 9 stations. Later in 1980, it was extended to 3 stations. Today the length of this line is 16.8 km and it goes from the south-west of the city through the center to the north-east.
Uzbekistan line. In 1984, 5 more underground stations of the new line - Uzbekistan – were opened. Within 8 years, 11 stations were opened on the Uzbekistan line, the length of which is 14.2 km. The Alisher Navoi station is a transfer to the Pakhtakor station of the Chilanzar line.
Yunusabad line. This line was opened during the years of independence of Uzbekistan in 2001. It has 6 underground stations. There are 2 transfer stations: "Ming Urik" to the station "Oybek" of the Uzbekistan line and "Yunus Rajabi" to the station "Amir Temur" of the Chilanzar line.
Overground metro. Construction of the Circle Line began on October 1, 2017. The length of the new line will be 52.1 km. Of these: 50.5 km were laid above the ground along a 6 m high overpass, and 1.6 km on the ground. The new metro line will consist of 35 stations. At the moment, 7 stations have been opened from the Dustlik station of the Uzbekistan line to the Kuylyuk market and 5 stations of the new Sergeli branch.
Multifunctional ice complex "Humo Arena"
Multifunctional ice complex Humo Arena
Ice and Uzbekistan seem like incompatible things. But since the beginning of 2019, after the completion of the construction of the sports and entertainment complex "Humo Arena", it has become possible to attend matches, tournaments in hockey, curling, short track speed skating, figure skating. Since September 2019, regular matches of the Higher Hockey League championship have been held.
The Ice Palace impresses with its size, beauty, modern architectural solutions, versatility. It is built in the shape of the wing of the Humo bird of happiness. The complex meets all modern safety and equipment requirements and can accommodate 12,500 spectators.
Uzexpocentre
Uzexpocentre is a large exhibition complex in Tashkent, consisting of several pavilions. It is here that the most ambitious and largest not only republican, but also world exhibitions are held. A great place for interaction between government and business structures.
The building of "Uzexpocentre" is located on a large territory of the park. Walking in the park, you can enjoy the modern landscape, clean air, beautiful nature and a pond.
Not far from the center there are the "Japanese Garden", the "International" hotel, the "Plaza" art center, the "Tashkentland" culture and recreation park, which can be reached by metro.
Monument to the Shamakhmudov family
On one of the central squares of Tashkent "Friendship of Peoples" there is a monument erected in memory of the Shamakhmudov family.
The monument was opened in May 1982. The monument is dedicated to the heroic deed of the Shamakhmudov couple, who adopted 15 orphans of various nationalities during the Second World War.
During the years of Uzbekistan's independence, the monument was dismantled and moved several times - in April 2008 outside Tashkent, in the spring of 2017 to the capital's Friendship Park, and in May 2018, following an order from President Shavkat Mirziyoyev, it was returned to its original place – the Friendship of Peoples Square.
Monument "Courage" – a symbol of fortitude and heroism
Monument Courage - a symbol of fortitude and heroism
In a difficult period of life, hundreds of thousands of people unite to support each other. A striking example of this is the Tashkent earthquake that occurred on April 26, 1966 at 05:23 local time.
The earthquake destroyed hundreds of houses. The center of Tashkent suffered the most. More than 300 thousand people were left homeless and lived in tents. Thanks to the friendly assistance of the union republics, almost the entire city was reconstructed, and new micro-districts were built. In honor of this event, on May 20, 1976, the Courage Monument was erected by sculptor and artist Dmitry Ryabichev. In his artistic image, he presented a black shattered cube of granite, symbolizing an earthquake, which depicts a dial with a clock and the date of the tragedy. The crack leads to the image of the family: a woman holding a child with one hand, and a man showing a repulsive gesture. Behind the monument, in a semicircle, there are bas-reliefs that serve as a background for it. They depict courageous people who selflessly helped to rebuild the city.
The Courage Monument is an important landmark of the city. The main idea of the monument is friendship, fortitude and courage of people. He conveys the strength of the spirit and the hope that all temporary difficulties will be overcome without fail. Newlyweds with flowers like to come here, as well as guests of the capital.