Toshkent diqqatga sazovor joylarning kattagina ro‘yxatiga ega, ularni borib ko‘rishga bir necha kun zarur bo‘ladi. Arxitektura ansambllari, masjidlar va minoralar, muzeylar va teatrlar, istirohat bog‘lari va galereyalar... Bu yerda har bir kishi o‘ziga yoqadigan joyga borish va tomosha qilish tanloviga ega!
Toshkent teleminorasi – poytaxtning tashrif qog‘ozi
Har bir shaharning o‘z tashrif qog‘ozi bor. Toshkentning tashrif qog‘ozini uzoqdan ko‘rinib turadi, unga pastdan yuqoriga qaraladi. Bu Toshkent teleminorasi – Markaziy Osiyodagi eng chiroyli va baland teleminoralardan biri.
1957-yilda qurilgan birinchi 180 metrli telemarkaz poytaxt va Toshkent viloyatining 4 millionlik aholisini to‘laqonli qamrab ololmay qolgandi. Radio va teleuzatishlarni uzoq tog‘li hududlarga ham yetkazish zarur edi.
1960-yilda televidenie va radio O‘zbekistonning madaniy hayotida mustahkam o‘rin egalladi. Qisqa muddatlarda yangi teleminora loyihasini tayyorlash ishlari boshlandi. Mutaxassislarning vazifasi butun O‘rta Osiyoda eng baland binoni qurishdan va bunda barcha qo‘yilgan vazifalarni hal qilishdan iborat edi. Loyiha puxta o‘ylandi va testdan o‘tkazildi, chunki bunday baland inshoot qurilishi ilk bor amalga oshirilayotgandi. Barcha zarur materiallar o‘rganildi, texnologik talablar va normalarga amal qilindi, Germaniyadan po‘lat uskunalar olib kelindi. Va, nihoyat, 1978-yilda yangi teleminora qurilishi boshlandi, uni barpo etishga 6 yil vaqt ketdi.
Semashko Yu.P., Terziyev-Sarukov N.G. loyiha mualliflari, Morozov E.P. va Musheyev M.D. esa konstruktorlariga aylandi. Qurilish ishlari "Visotstroy" trestining mutaxassislari tomonidan olib borildi.
Teleminora targovuchlari 11 metr chuqurlikdan ko‘tarilgan, ular bog‘lanmagan temir-beton asosga tayangan bo‘lib, juda yuqori muvozanatni ushlab turishga qodir bo‘lgan tizimni hosil qilgan.
Minora 240 metr balandlikka 25 tonna yukni ko‘tarishga qodir bo‘lgan maxsus kran yordamida qurildi. Teleminora uchta tezkor Shveysariya lifti bilan jihozlangan. 1985-yil 15-yanvarda binoning eng baland nuqtasida davlat bayrog‘i hilpiray boshladi.
Teleminoraning balandligi – 375 metr, uning uzun nayzasimon uchini shaharning istalgan nuqtasidan ko‘rish mumkin. Inshootning umumiy og‘irligi 6 000 tonnadan oshadi. U radio va teleuzatishlar uchun zamonaviy texnika va uskunalar bilan jihozlangan. Toshkent viloyatida tele va radiostansiyalarning o‘ndan ortiq ustaxonalariga ega.
Teleminora foyesi mozaikali panno va dunyoning eng baland minoralari maketlari bilan bezatilgan. Ularning orasida Toshkent teleminorasi faxrli 10-o‘rinni egallagan.
Xohlagan kishi minoraning tomosha maydoniga ko‘tarilishi va qushlar parvoz qiladigan 110 metr balandlikdan shaharning hayratlanarli manzarasini tomosha qilishi mumkin. Shuningdek, bu yerda “Koinot” restorani faoliyat ko‘rsatadi, unda maxsus aylanuvchi platforma mavjud. Restoran ikkita zalga ega: milliy uslubdagi “Zangori” va Yevropa uslubidagi "Qizil".
Tungi paytda minorada minglab chiroqlar porlaydi, bu go‘zallik va haybat kishini sehrlab qo‘yadi.
Toshkent teleminorasi – texnologik taraqqiyot va inson mehnatining ramzidir.
"Chorsu" sharq bozori
“Chorsu” sharq bozori
Eski shaharning qoq yuragidagi "Eski Jo‘va" markaziy maydonida Toshkentning asosiy diqqatga sazovor joyi – ulkan "Chorsu" bozori joylashgan. U o‘rta asrlardan buyon mashhur. Ushbu bozorga kelgan har bir kishi sharq ertaklariga tushib qoladi. Rastalardagi go‘zallik, mahsulotlarning mo‘l-ko‘lligini, keng qatorlar, xushmuomala sotuvchilar... Bu yerda O‘zbekistonning butun tarixi mujassam. Turli-tuman mahsulotlarni sanab adog‘iga yetmaysiz: do‘ppilar va to‘nlar, milliy matolardan tayyorlangan ro‘mollar, sopol va keramika buyumlari, qo‘lda tayyorlangan suvenirlar, sovg‘alar, sharqona shirinliklar, ziravorlar, mevalar, sabzavotlar va boshqa ko‘plab mahsulotlar.
Ushbu yirik bozor taxminan X asrda vujudga kelgan, u Buyuk Ipak yo‘lining muhim markazlaridan biri hisoblangan to‘rtta savdo ko‘chasining kesishuvida joylashgan. Bu yerda savdo yil davomida olib borilgan va turli madaniyatlar bilan qorishib ketgan. Savdo yo‘llarida xorijiy savdogarlarni, karvonlarni, rastachi-sotuvchilarni, hunarmandlarni, boy dehqonlar va oddiy ishchilarni ko‘rish mumkin bo‘lgan.
Bozor moviy gumbazlar ostidagi bir nechta pavilyondan tashkil topgan: oziq-ovqat mahsulotlari qatori, buyumlar qatori, gilam, adyol va matraslar bilan savdo qiladigan qator, zargarlik va hunarmandchilik qatorlari.
Katta moviy gumbaz ostida joylashgan oziq-ovqat mahsulotlari pavilyoni alohida e’tiborga molik. Unda mahsulotlar turlariga qarab bo‘lingan.Keng turdagi sut mahsulotlari sizni befarq qoldirmasligi shubhasiz, ularning orasida qatiq, qurt (quruq qatiq mahsuloti, mahalliy pishloq turi), suzmani albatta tatib ko‘ring.
Quruq mevalarning turlaridan ko‘zlaringiz quvnaydi. Bu kishmish, turshak, yong‘oqlar, sho‘rdanak, qiyomga va kunjutga botirilgan yeryong‘oq. Sharqona shirinliklar – novvot, parvarda, pashmak, holva, kozinaki. Turli rangda kamalakday tovlanib turgan ziravorlar va xushbo‘y dorivorlar yonidan befarq o‘tib ketolmaysiz: dolchin, za’faron, qora va qizil murch, muskat yong‘og‘i, qalampirmunchoq, zira, kashnich, sedana, zarchava, quritilgan sabzavotlar.
Oziq-ovqat mahsulotlari pavilyonining yaqinida milliy o‘zbek taomlarini tatib ko‘rish mumkin bo‘lgan qatorlar bor. Rastalarga yaqinlashar ekansiz, palov, kabob, somsalarning xushbo‘y hidini uzoqdan his qilasiz. Bu yerda sizga norin (sovuq ugra sho‘rvasi bilan), qazi (ot go‘shtidan tayyorlangan kolbasa), go‘mma, hasip (uyda tayyorlangan kolbasa), qovurilgan baliq, xonim va manti, no‘xat sho‘rak (qo‘sh go‘shti va no‘xatdan tayyorlangan taom), qo‘y qovurg‘asini taklif qilishadi. Hatto tanovul qilishni xohlamasangiz ham o‘zbek tansiq taomlari oldida o‘zingizni tutib turolmaysiz. Taomlarni tandirdan yangi uzilgan obi non bilan shu yerdagi qahvaxonaning o‘zida tatib ko‘rish mumkin.
"Chorsu" bozori – ming yillar orasidan sado berayotgan tarix zarrasi.
Toshkent metropoliteni
O‘zbekiston poytaxtiga tashrif buyursangiz, albatta Toshkent metropolitenidan foydalaning. Bu shaharning asosiy diqqatga sazovor joylaridan biri.
Toshkent metrosining har bir bekati – bu turli ustalarning me’morchilik va badiiy san’at durdonasi, noyob san’at galereyasi bo‘lib, u sizni O‘zbekiston xalqlarining tarixiga o‘ziga xos sayohat qildiradi! Bekatlardagi an’anaviy naqshlar va donishmandlarning hikmatli gaplari, qahramonlar, shoirlar va mutafakkirlarning suratlari, betakror щzbek mozaikasi...
Chilonzor yo‘nalishi. Metropoliten qurilishi 1973-yilda boshlangan bo‘lib, birinchi – Chilonzor yo‘nalishi 4 yildan so‘ng ochilgan. Dastavval u 9 ta bekatdan iborat edi. Keyinchalik 1980-yilda unga yana 3 ta bekat qo‘shildi. Bugun yo‘nalishning uzunligi 16,8 km ni tashkil qiladi va u shaharning janubi-g‘arbidan markaz orqali shimoli-sharqqa qarab yo‘nalgan.
O‘zbekiston yo‘nalishi. 1984-yilda yangi – O‘zbekiston yo‘nalishining yana 5 ta yer osti bekati ishga tushdi. Uzunligi 14,2 km bo‘lgan O‘zbekiston yo‘nalishida 8 yil davomida 11 ta bekat ochildi. “Alisher Navoiy” bekati Chilonzor yo‘nalishining “Paxtakor” bekatiga o‘tadigan joy hisoblanadi.
Yunusobod yo‘nalishi. Ushbu yo‘nalish mustaqillik yillarida – 2001-yilda ochildi. Unda 6 ta yer osti bekati bor, 2 ta bekat boshqa yo‘nalishga olib chiqadigan bekatlar hisoblanadi: "Ming o‘rik" – O‘zbekiston yo‘nalishining "Oybek" bekatiga va "Yunus Rajabiy" – Chilonzor yo‘nalishining "Amir Temur" bekatiga.
Yer usti metrosi. Halqa yo‘nalishining qurilishi 2017-yil 1-oktabrda boshlandi. Ushbu yangi yo‘nalishning davomiyligi 52,1 km ni tashkil qiladi. Ulardan 50,5 kilometri yer ustida, balandligi 6 m bo‘lgan estakada bo‘ylab va 1,6 kilometri yer bo‘ylab joylashgan. Yangi metro yo‘nalishi 35 ta bekatdan iborat bo‘ladi. Ayni paytda O‘zbekiston yo‘nalishining “Do‘stlik” bekatidan “Qo‘yliq” bozorigacha 7 ta bekat va yangi Sirg‘ali tarmog‘ida 5 ta bekat ochilgan.
"Humo Arena" ko‘p funksiyali muz saroyi
Muz va O‘zbekiston bir-biriga to‘g‘ri kelmaydigan tushunchalarday tuyulishi mumkin. Biroq 2019-yildan boshidan buyon "Humo Arena" sport-ko‘ngilochar majmui qurilishi yakunlanganidan so‘ng xokkey, kyorling, short-trek, figurali uchish bo‘yicha o‘yinlar va turnirlarga kelish imkoniyati paydo bo‘ldi. 2019-yil sentyabridan boshlab esa “Oliy xokkey ligasi” chempionatining muntazam o‘yinlari o‘tkazib kelinmoqda.
Muz saroyi o‘zining ko‘lami, go‘zalligi, zamonaviy me’moriy yechimlari, ko‘p funksiyaliligi bilan kishida katta taassurot qoldiradi. U Xumo baxt qushining qanoti shaklida barpo etilgan. Majmua xavfsizlik va jihozlanish bo‘yicha barcha zamonaviy talablarga javob beradi, u 12 500 tomoshabinni sig‘dirish qobiliyatiga ega.
O‘zekspomarkaz
O‘zekspomarkaz – bir nechta pavilyondan tashkil topgan Toshkentdagi eng katta ko‘rgazmalar majmui. Eng ko‘lamli va yirik xalqaro va respublika miqyosidagi ko‘rgazmalar aynan shu yerda o‘tkaziladi. Bu davlat va biznes tuzilmalari o‘zaro munosabatlarni yo‘lga qo‘yishi uchun ajoyib makon.
"O‘zekspomarkaz" binosi katta bog‘ hududida joylashgan. U yerda sayr qilar ekansiz, zamonaviy landshaft manzaralaridan, toza havo, go‘zal tabiat va ko‘ldan bahra olishingiz mumkin.
Markaz yaqinida "Yapon bog‘i", "International" mehmonxonasi, "Plaza" art-markazi, "Toshkentlend" madaniyat va dam olish istirohat bog‘i joylashgan. Ularga metroda yetib olish mumkin.
Shomahmudovlar oilasiga qurilgan yodgorlik
Toshkentning markaziy maydonlaridan biri – "Xalqlar do‘stligi" maydonida Shomahmudovlar oilasining xotirasiga bag‘ishlangan monument joylashgan.
Ushbu haykal 1982-yil may oyida ochilgan bo‘lib, u Ikkinchi jahon urushi yillarida turli millatga mansub 15 nafar bolani asrab olgan Shomahmudovlarning qahramonona jasoratiga bag‘ishlangan.
Mustaqillik yillarida haykal bir necha marta demontaj qilinib, boshqa joyga ko‘chirilgandi, xususan: 2008-yil aprelida Toshkentdan tashqariga, 2017-yil bahorida poytaxtdagi Do‘stlik bog‘iga ko‘chirilgan. 2018-yil may oyida Prezident Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘idan keyin yodgorlik o‘zining dastlabki joyiga – "Xalqlar do‘stligi" maydoniga qaytarildi.
"Jasorat" monumenti – matonat va qahramonlik ramzi
“Jasorat” monumenti – matonat va qahramonlik ramzi
Qiyin daqiqalarda yuz minglab insonlar bir-birini qo‘llab-quvvatlash uchun birlashadi. Bunga 1966-yil 26-aprel kuni mahalliy vaqt bilan soat 05:23 da sodir bo‘lgan Toshkent zilzilasi yorqin misol bo‘la oladi.
Zilzila natijasida yuzlab uylar vayron bo‘ldi. Yer silkinishidan ko‘proq Toshkent markazi jabrlandi. 300 mingdan ortiq kishi boshpanasiz qolib, palatkalarda yashadi. Ittifoq respublikalarining do‘stona yordami tufayli deyarli butun shahar rekonstruksiya qilindi, yangi mikrorayonlar barpo etildi. Ushbu hodisa sharafiga 1976-yil 20-mayda haykaltarosh va rassom Dmitriy Ryabichev tomonidan “Jasorat” monumenti qad ko‘tardi.U badiiy obrazda zilzilani aks ettiruvchi yorilgan qora granit kubni tasvirladi, unda fojea soatlari va sanasini ko‘rsatib turuvchi tsiferblat tasvirlangan. Kubdagi yoriq oilaning tasviriga olib boradi: bir qo‘li bilan farzandini bag‘riga bosayotgan ayol va itaruvchi ishorani namoyish etayotogan erkak. Haykal ortida yarim aylana shaklida barelyeflar joyylashgan. Ularda shaharni fidokorona mehnati bilan tiklashga yordam berayotgan jasoratli kishilar tasvirlangan.
"Jasorat" monumenti shaharning muhim diqqatga sazovor joyi hisoblanadi. Haykalning asosiy g‘oyasi – bu odamlarning do‘stligi, qat’iy irodasi va jasurligi. U vaqtinchalik qiyinchiliklar albatta yengib o‘tilishiga umid bag‘ishlaydi.Bu yerga gullar bilan kelin-kuyovlar hamda poytaxt mehmonlari tez-tez tashrif buyuradi.

Ташкент обладает достаточно крупным списком достопримечательностей, на посещение которых понадобится несколько дней. Архитектурные ансамбли, мечети и минареты, музеи и театры, парки и галереи… Здесь каждый может выбрать на что посмотреть и куда сходить!
Ташкентская телебашня – визитная карточка столицы
Ташкентская телебашня
У каждого города есть своя визитная карточка. Визитную карточку Ташкента видно уже издалека, и смотреть на нее приходится снизу-вверх. Это Ташкентская телебашня – одна из самых красивых и высоких телевышек в Центральной Азии.
Построенный в 1957 оду первый 180-метровый узбекский телецентр уже не мог полноценно охватывать 4-миллионную столицу и Ташкентскую область. Необходимо было увеличить радио- и телевещание в отдаленные горные районы.
К 1960-м году телевидение и радио заняли прочное место в культурной жизни Узбекистана. В короткие сроки началась подготовка нового проекта телебашни. Задача специалистов заключалась в том, чтобы построить самое высокое здание во всей Средней Азии и решить при этом все поставленные задачи. Проект тщательно изучался и тестировался, потому что строительство такой высотки было беспрецедентным. Были изучены все необходимые материалы, соблюдены технологические требования и нормы, из Германии доставлено стальное оборудование. И, наконец, в 1978 году началось строительство новой телебашни на возведение которой понадобилось 6 лет.
Авторами проекта выступили Семашко Ю.П., Терзиев-Царуков Н.Г., конструкторами Морозов Е.П. и Мушеев М.Д. Строительство велось специалистами треста «Высотстрой».
Опоры телебашни поднимаются с глубины 11 метров, опираясь на несвязанные железобетонные основания, создавая систему, способную поддерживать очень высокий баланс.
Башня была построена с помощью специального крана, способного поднимать 25 тонн груза на высоту 240 метров. Телебашня оборудована тремя скоростными швейцарскими лифтами. 15 января 1985 года на самой высокой точке здания начал развеваться государственный флаг.
Высота телебашни – 375 метров, а ее длинный шпиль можно увидеть из любой точки города. общая масса сооружения более 6 000 тонн. Она оснащена современной техникой и оборудованием для радио- и телевещания. Имеет более десятка мастерских, теле- и радиостанций в Ташкентской области.
Фойе телевышки богато украшено мозаичными панно и макетами самых высоких башен мира. Ташкентская телебашня занимает среди них почетное 10 место.
Любой желающий может подняться на смотровую площадку и на высоте 110 метров с высоты птичьего полёта полюбоваться умопомрачительным видом города. Также здесь находится ресторан «Койнот», в котором есть специальная вращающаяся платформа. Ресторан имеет два зала: «Голубой» в национальном стиле и «Красный» в европейском.
В ночное время суток башня переливается тысячами огнями и завораживает своей красотой и величием.
Ташкентская телебашня – символ технологического прогресса и человеческого труда.
Восточный базар «Чорсу»
Восточный базар чорсу
В сердце «Старого города» (Эски шахар) на центральной площади «Эски Жува» находится одна из главных достопримечательностей Ташкента – огромный базар «Чорсу», известный еще со времен Средневековья. Оказавшись на этом базаре, вы попадаете в восточную сказку. Красота на прилавках, изобилие товаров, широкие ряды, приветливые продавцы. Тут вся история Узбекистана. Перечислять разнообразие товаров можно бесконечно: тюбетейки и национальные халаты, платки из национальных тканей керамические и глиняные изделия, сувениры ручной работы, подарки, восточные сладости, специи, фрукты, овощи и многое другое
Возник этот крупнейший базар приблизительно в X веке и располагался он на пересечении четырех торговых улиц, которые были важным центром на трассе Великого Шелкового пути. Торговля здесь велась круглый год и переплеталась с самыми разными культурами. На торговых дорогах можно было встретить заморских купцов, караванные эстакады, продавцов-лавочников, ремесленников, богатых дехкан и простых работяг.
Рынок состоит из нескольких павильонов под голубыми куполами: продуктовый ряд, вещевые ряды, ряды по продаже ковров, одеял и матрасов, ювелирные и ремесленнические ряды.
Особый интерес представляет продуктовый павильон, который расположен под большим голубым куполом. Продукты в нем разделены по видам. Интересен выбор молочной продукции, среди которых обязательно стоит попробовать катык (кислое молоко), курт (сухое кисломолочное изделие, вариант местного сыра), сюзьма (кисломолочный продукт). От ассортимента сухофруктов разбегаются глаза. Это кишмиш, курага, орехи, соленые абрикосовые косточки, арахис в сахаре и кунжуте. Восточные сладости – нават, парварда, пашмак, халва, козинаки. Невозможно пройти мимо рядов с разноцветными специями и пряностями: корица, шафран, черный и красный перец, мускатный орех, гвоздика, зира, кориандр, тмин, куркума, сушеные овощи.
Недалеко от продуктового павильона находятся ряды, где можно попробовать национальные узбекские блюда. Подходя к прилавкам, уже издалека можно почувствовать непередаваемый аромат плова, шашлыка, самсы. Тут вы найдете: нарын (холодная лапша и бульоном), казы (колбаса из конины), гумма, хасып (домашняя колбаса), жареная рыба, ханум и манты, нахат шурва (горох с бараниной), бараньи ребрышки. Даже если вы не хотите есть, не сможете устоять перед узбекскими деликатесами. Попробовать блюда можно сразу в кафе, а можно и взять с собой со свежей узбекской лепешкой.
Базар Чорсу – частичка истории сквозь тысячелетия.
Ташкентский метрополитен
Оказавшись в столице Узбекистана, непременно посетите Ташкентский метрополитен. Это одна из главных достопримечательностей города.
Каждая станция Ташкентского метро – это архитектурный и художественный шедевр различных мастеров, своеобразный экскурс в историю народов Узбекистана и уникальная галерея искусств! Традиционные узоры и изречения мудрецов, портретные рисунки героев, поэтов и мыслителей, незаменимая узбекская мозаика…
Чиланзарская линия. Строительство метрополитена началось в 1973 году, и через 4 года открыли первую линию – Чиланзарскую. Первоначально она состояла из 9 станций. Позже в 1980 году ее продлили на 3 станции. На сегодня протяженностью этой линии 16,8 км и она направляется с юго-запада города через центр на северо-восток.
Узбекистанская линия. В 1984 году открыли еще 5 подземных станций новой линии – Узбекистанской. В течение 8 лет на Узбекистанской линии протяженность которой 14,2 км открыли 11 станций. Станция «Алишер Навои» является пересадочной на станцию “Пахтакор” Чиланзарской линии.
Юнусабадская линия. Эта линия была открыта в годы независимости Узбекистана в 2001 году. На ней 6 подземных станций. 2 станции пересадочные: «Минг урик» на станцию «Ойбек» Узбекистанской линии и «Юнус Раджаби» на станцию «Амир Темур» Чиланзарской линии.
Надземное метро. Строительство Кольцевой линии началось 1 октября 2017 года. Протяженность новой линии составит 52,1 км. Из них: 50,5 км проложены над землей по эстакаде высотой 6 м, и 1,6 км – по земле. Новая линия метро будет состоять из 35 станций. На данный момент открыты 7 станций от станции «Дустлик» Узбекистанской линии до рынка «Куйлюк» и 5 станций новой Сергелийской ветки.
Многофункциональный ледовый комплекс «Humo Arena» (Хумо Арена)
Ледовый комплекс Humo Arena
Лед и Узбекистан кажутся несовместимыми вещами. Но с начала 2019 года, после завершения строительства спортивно-развлекательного комплекса «Humo Arena» стало возможно посещение матчей, турниров по хоккею, керлингу, шорт-треку, фигурному катанию. С сентября 2019 года проводятся регулярные матчи чемпионата "Высшей хоккейной лиги".
Ледовый дворец впечатляет своим размером, красотой, современными архитектурными решениями, многофункциональностью. Он построен в форме крыла птицы счастья Хумо. Комплекс отвечает всем современным требованиям безопасности, оснащенности и вмещает в себя 12 500 зрителей.
Узэкспоцентр
Узэкспоцентр – большой выставочный комплекс в Ташкенте, состоящий из нескольких павильонов. Именно здесь проходят самые масштабные и крупные не только республиканские, но и мировые выставки. Прекрасное место для взаимодействия между государственными и бизнес структурами.
Здание «Узэкспоцентра» располагается на большой территории парка. Гуляя по парку, можно насладиться современным ландшафтом, чистым воздухом, красивой природой и прудом.
Недалеко от центра располагаются «Японский сад», гостиница «International», арт-центр «Плаза», парк культуры и отдыха «Ташкентлэнд», добраться до которых можно на метро.
Памятник семье Шамахмудовых
На одной из центральных площадей Ташкента "Дружба Народов" расположен монумент, возведенный в память о семье Шамахмудовых.
Памятник был открыт в мае 1982 года. Монумент посвящен героическому подвигу четы Шамахмудовых, принявшей в годы Второй мировой войны 15 детей-сирот различной национальности.
За годы независимости Узбекистана монумент был несколько раз демонтирован и перенесен – в апреле 2008 года за пределы Ташкента, весной 2017 года в столичный Парк Дружбы, а в мае 2018 года после распоряжения Президента Шавката Мирзиёева возвращен на свое первоначальное место – площадь «Дружба Народов».
Монумент «Мужество» – символ стойкости и героизма
Монумент Мужество
В непростой период жизни сотни тысяч людей объединяются, чтобы поддержать друг друга. Яркий пример тому Ташкентское землетрясение, произошедшее 26 апреля 1966 г. в 05:23 по местному времени.
В результате землетрясения были разрушены сотни домов. Больше всего пострадал центр Ташкент. Более 300 тысяч человек остались без крова и жили в палатках. Благодаря дружеской помощи союзных республик был реконструирован практически весь город, а также построены новые микрорайоны. В честь этого события 20 мая 1976 г. был воздвигнут Монумент «Мужество» скульптором и художником Дмитрием Рябичевым. В художественном образе он представил черный расколотый куб из гранита, символизирующий землетрясение, на котором изображен циферблат с часами и датой трагедии. Трещина ведет к изображению семьи: женщины, одной рукой прижимающую ребенка, и мужчины, демонстрирующего отталкивающий жест. За памятником полукругом расположены барельефы, которые служат для него фоном. На них изображены мужественные люди, самоотверженно помогавших восстанавливать город.
Монумент «Мужество» является важной достопримечательностью города. Главная идея памятника – это дружба, стойкость духа и смелость людей. Он как нельзя лучше передает силу духа и надежду на то, что все временные трудности будут обязательно преодолены. Сюда любят приезжать молодожены с цветами, а также гости столицы.