Temuriylar tarixi davlat muzeyi
Muzeyning ichki intereri marmar, nodir naqshlar, yupqa zarvaraq bilan bezatilgan. Zallarning devorlarida Temurlang hayotini tasvirlovchi freskalarni, shuningdek o‘sha davr ruhini beruvchi kratinalar bor. Muzeyda balandligi 8,5 metr va 160 000 ta shokilaga ega billur qandil kishini o‘ziga jalb qiladi.
Muzey eksponatlari Temuriylar dinastiyasi hukmronligi davridagi O‘zbekiston tarixida so‘zlaydi. Muzey fondi 3 000 dan ortiq eksponatga ega. Bu yerda o‘rta asrlarga mansub zargarlik buyumlari, kiyim-kechaklar, musiqa asboblari, mehnat qurollari va o‘sha davrning boshqa buyumlarini ko‘rish mumkin. Markaziy zalda musulmonlarning muqaddas kitobi – Usmon Qur’onining nusxasi saqlanadi.
Muzey ekspozitsiyasida Temurlang va uning avlodlarining Yevropa mamlakatlari monarxlari bilan ko‘p sonli yozishmalarini, turli miniatyuralarni va Temuriylar dinastiyasi tomonidan barpo etilgan mashhur yodgorliklarning maketlarini ham ko‘rish mumkin.
O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi
Mamlakat tarixi ilk paleolit davridan boshlab bir necha ming yillar davomida alohida shaxslar va xalqlar, shafqatsiz istilolar va keng ko‘lamli g‘alayonlar, imperiyalarning qulashi va ko‘tarilishidan shakllangan. Odamlar asrlar davomida ikki daryo oralig‘ida yashagan va yirik shaharlarni barpo qilgan. Go‘zal vohalardagi obod qishloqlar ko‘p sonli bosqinchilarni o‘ziga jalb qilgan, ular bu yerlarga o‘z xalqini olib kelgan. O‘zbek xalqining boy tarixi shu tariqa vujudga kelgan.
Muzeyga 1876-yilda asos solingan bo‘lib, u paytda "Turkiston xalq muzeyi" deb nomlangan. U o‘ziga xos shaklga va katta kub ko‘rinishidagi planirovkaga ega to‘rt qavatli binoda joylashgan. O‘zbekiston tarixi davlat muzeyida madaniy merosning barcha bosqichlarini namoyish etuvchi 250 ming buyumdan iborat noyob to‘plam yig‘ilgan.
Muzeyning birinchi qavatida ko‘rgazmalar galereyasi mavjud. Ikkinchi qavatda paleolit davrining yodgorliklari, qadimgi dunyo va ilk o‘rta asrlar osori-atiqalari, Temuriylar hukmronligi davrining qimmatli topilmalari joylashgan. Asosiy xazinalar orasida qadimgi odam skeleti (eramizdan oldingi 1.5 mln yil), hayvonlar shakli tasvirlangan bronza qozoncha, Budda va monaxlar tasviri tushirilgan triada (eramizning 1-asri), Buyuk Ipak yo‘liga aloqasi bo‘lgan turli buyumlar. Uchinchi qavat hozirgi O‘zbekiston va O‘rta Osiyoning boshqa respublikalari hududida hukmronlik qilgan uchta xonlik davrini namoyish etadi. To‘rtinchi qavatda mamlakatning sanoat, iqtisodiy va sport yutuqlarini namoyish etuvchi eksponatlar va XIX-XXI asrlar maketlari to‘plangan.
Muzeyda suvenirlar rastasi bor, unda milliy uslubda tayyorlangan suvenirlar hamda sopol, tekstildan tayyorlangan g‘aroyib buyumlar va boshqa narsalar sotiladi.
O‘zbekiston davlat tabiat muzeyi
O‘zbekiston davlat tabiat muzeyi 1876-yilda ochilgan bo‘lib, o‘shandan buyon u hayvonot va o‘simliklar olamining eksponatlari bilan to‘ldirilb kelinmoqda. Ayni paytda muzeyda 400 mingdan ortiq zoologik va geologik materiallar mavjud.
Mamontlarning qoldiqlari, turli hayvonlarning mutantlari, embrionlari hamda to‘liq yo‘qolib ketish arafasida turgan qushlar va hayvonlarning tulumlaridan iborat g‘aroyib va noyob eksponatlar to‘plangan.
Tabiatdagi o‘zaro aloqani iloji boricha yaqqolroq ko‘rsatish uchun ekspozitsiyalarni tasvirlashda muzey landshaft metoddan foydalangan. Bunday metod ekotizim, tabiiy landshaft, hayvonlar, daraxtlar va hatto batafsil tasvirlangan Quyosh tizimini ham mayda tasiflotlarigacha namoysh etadi va aniq vizuallashtiradi.
O‘zbekiston san’at muzeyi
O‘zbekiston davlat san’at muzeyiga 1918-yilda asos solingan. 1935-yilgacha muzey knyaz N.Romanovning sobiq qarorgohida joylashgan, keyin Halq uyi binosiga ko‘chgan. 1974-yilda kvadrat hajmga ega zamonaviy muzey binosi barpo etilgan.
Muzey ekspozitsiyasida o‘zbek, rus va G‘arbiy Yevropa rassomlarining ishlari taqdim etilgan, ularning orasida o‘rta asrlar italyan, frantsuz va nemis tasviriy san’at namoyondalarining asarlaridan iborat to‘plam ham bor.Bu N.N.Karazinning "Lochin ovi", Z.M.Kovalevskayaning "Hovli", A.F.Bellolining "Cho‘milayotgan ayol" va boshqa kartinalar.
O‘zbekiston amaliy san’at muzeyi
Hunarmandchilik san’ati tarixi haqida bilish va uning durdonalarini ko‘rish uchun "Amaliy san’at muzeyi"ga tashrif buyurish lozim.
Muzey 1927-yilda mamlakatimiz hunarmandlarining ishlarini ko‘rgazmaga qo‘yish uchun ochilgan bo‘lib, "Hunarlar muzeyi" deb nomlangan. 1977-yilda u davlat maqomiga ega bo‘ldi va hozirgi muzeyga aylandi.
Muzey fondida XIX asr boshidan to hozirgi kunlargacha yaratilgan hunarmandlarning 7 mingdan ortiq eng yaxshi asarlari to‘plangan, ularning orasida sopol buyumlarni, zargarlik buyumlarini, zardo‘zlik buyumlarini, milliy liboslar, so‘zanalar, gilamlar, do‘ppilar, miniatyuralar va yog‘och o‘ymakorligi buyumlari, chinni buyumlar, musiqiy asboblar va boshqa ko‘plab buyumlarni ko‘rish mumkin.
O‘zbekiston Geologiya muzeyi
Muzeyning eng birinchi eksponati kichikroq hovlida joylashgan. O‘rtacha o‘lchamdagi toshlarda pterodaktillarning izlari qolgan.
Muzey paleontologiya, mineralogiya, qadimgi tog‘ sanoati, geologiya tarixi va geologik tadqiqotlar mavzulariga bag‘ishlangan 12 ta zaldan iborat. Ekspozitsiyada 40 mingdan ortiq turli eksponatlar mavjud.
Bu yerda siz yerda hayot paydo bo‘lishi bo‘yicha ekspozitsiyani o‘rganishingiz mumkin.Paleontologiya zalida O‘zbekiston hududidan topilgan qadimgi mollyuskalarning fossiliyalari, turli organizmlarning qazilma qoldiqlari va ularning hayot faoliyatining izlari, turli umurtqasizlarning qoldimlari, qadimgi fillar (ularning tishlari va umurtqalari), o‘simliklarning qoldiqlari taqdim etilgan.
Shuningdek O‘zbekistonda qazib chiqariladigan toshlar, minerallarning namunalari ham taqdim etilgan. Asosiy zaldagi maxsus stendlarda qimmatbaho toshlarni ko‘rish mumkin.
Islom Karimov muzeyi
Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy memorial majmua muzeyi (avvalgi nomi "Oqsaroy qarorgohi") O‘zbekiston Respublikasi birinchi prezidentining hayotiga bag‘ishlangan, bu yerda u ishlagan va o‘zining siyosiy faoliyatini yuritgan. Bu yerda muzeydan tashqari kutubxona va mutolaa zali, ilmiy markaz va konferens-zal bor. Muzey gulzorlar va yo‘laklarga ega manzarali bog‘ bilan o‘ralgan.
Saroy oldidagi baland asosga Islom Karimovning bronza haykali o‘rnatilgan. Muzeyning birinchi zalida prezidentning fotosuratlari, hujjatlari va shaxsiy buyumlari taqdim etilgan. Ikkinchi zalda Islom Karimov tasvirlangan badiiy kollektsiya to‘plangan. Qizig‘i shundaki, prezidentning o‘zi hech qachon rassomlar va suratkashlar oldida gavdalanmagan. Shuningdek muzeyda smart-ekranlar o‘rnatilgan bo‘lib, ularning yordamida prezident hayotidagi qiziqarli hodisalar bilan tanishish mumkin.
Alisher Navoiy nomidagi adabiyot muzeyi
Alisher Navoiy nomidagi davlat adabiyot muzeyiga 1939-yilda asos solingan. Bu O‘zbekistonning yirik ilmiy-ma'rifiy muassasalaridan biri. Bu yerda o‘zbek xalqining adabiy merosi yodgorliklari saqlanadi.
Muzey fondida mamlakatimiz yozuvchi va shoirlarining hayoti va faoliyati haqida 65 mingdan ortiq hujjat to‘plangan.
Shuningdek, bu yerda 17 mingdan ortiq eksponat mavjud: o‘zbek madaniyati va adabiyotining ko‘p asrlik tarixini aks ettiruvchi san’at asarlari, nodir qo‘lyozmalar, hujjatlar, filmlar, arxeologik yodgorliklar.
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi
Qo‘lyozmalar va mamlakat bosma nashrlari saqlanadigan maskan – bu Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi. Kutubxona fondida dunyodagi eng katta o‘zbek tilidagi asarlar to‘plami yig‘ilgan.
Kutubxonaga 1870-yilda asos solingan. Turkiston general-gubernatori Konstantin Petrovich Kaufman "Toshkent xalq kutubxonasi"ni tashkil qilishni buyuradi. Kutubxonaga birinchi nashrlarni to‘plash uchun rossiyalik olim, bibliograf V.I.Mejov jalb etiladi. Bu asosan Turkiston o‘lkasining tarixi haqidagi nashrlar bo‘lgan, keyinchalik ular ko‘p jildli "Turkiston to‘plami"ga asos bo‘ldi. Ushbu nashrlar hozirga qadar kutubxonada saqlanadi.
O’tgan yillar davomida kutubxonada katta o‘zgarishlar yuz berdi: 1882-yilda Turkiston general-gubernatori Mixail Grigorevich Chernyayevning buyrug‘i bilan muassasa yopildi, nashrlar esa turli tashkilotlarga taqsimlandi. Ammo, hech nimaga qaramasdan, kutubxona fondining katta qismini 1983-yilda tuzilgan Kuzatuv kengashi tufayli saqlab qolishga muvaffaq bo‘lindi. Kuzatuv kengashining tarkibi taniqli olimlar, tarixchilar va pedagoglardan iborat edi. 1920-yilda kutubxona “davlat” maqomiga ega bo‘ldi.
Kutubxona hozirgi nomiga 2020-yil fevralida Respublika ilmiy-texnika kutubxonasi va Aliger Navoiy nomidagi O‘zbekiston Respublikasi Davlat kutubxonasi birlashganidan keyin ega bo‘ldi.
Alisher Navoiy nomidagi Katta teatr
Alisher Navoiy nomidagi Davlat Akademik katta opera va balet teatri 1939-yil iyunida tashkil qilingan. Bu boy tarixga ega O‘zbekistondagi yetakchi teatrlardan biri.
Teatr binosi Toshkent markazida joylashgan. Teatr atrofidagi maydon favvora va dekorativ daraxtlar bilan bezatilgan. Tomoshabinlar zalining sig‘imi (parter va ikki yarus) – 1 440 kishigacha.
1929-yilda O‘zbekiston xalq artisti Muhiddin Qori-Yoqubov rahbarligi ostidagi konsert-etnografik ansamblining muxlislari professional teatrni tashkil qiladi, unda raqas guruhiga mashhur Tamaraxonim boshchilik qiladi. 1939-yilda birinchi “Bo‘ron” operasi tomoshabinlar va tanqidchilarning olqishiga sazovor bo‘ladi, shundan so‘ng teatrda "Yevgeniy Onegin", "Gulsara" operalari, "Koppeliya", "Qizg‘aldoq", "Don Kixot", "Balerina" baletlari sahnalashtiriladi.
Teatrning xalqaro loyihalari orasida "Tashkent Bahori" opera va balet festivalini, D.Puchchinining 150 yilligiga bag‘ishlangan festivalni, "Shoh qallig‘i", "Muhabbat sharobi", "Bogema" operalarining xorijiy postanovkalaridagi ishtiroklar hamda boshqa ko‘plab qiziqarli loyihalarni ko‘rsatib o‘tish mumkin.
Teatrning hozirgi repertuari bilan https://gabt.uz saytida tanishish mumkin.
Knyaz Romanov qarorgohi
Knyaz Nikolay Konstantinovich Romanovning qarorgohi 1891-yilda o‘sha paytdagi eng yaxshi g‘ishtdan qurilgan. Knyaz Toshkentda birinchi kinoteatr, novvoyxona, knyaz askarlari uchun kichikroq tuman va sug‘orish kanallari tarmog‘i qurilishiga ko‘maklashgan. Uni Toshkentda juda yaxshi ko‘rishgan, shu bois u poytaxt aholisiga ko‘p e’tibor qaratadi.
Nikolay Konstantinovich Toshkentdagi hayoti davomida taniqli rassomlarning asarlari, antikvariat va kitoblarni to‘playdi va ularni shaharga vasiyat qilib qoldiradi. U hayotdan ko‘z yumshanidan keyin saroy san’at muzeyiga aylantirildi, keyinchalik esa uni antikvariat va zargarlik buyumlari muzeyiga aylantirishadi.
Hozir bino O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligining Qabullar uyi sifatida faoliyat ko‘rsatmoqda, ammo yaqinda uni tashriflar uchun ochib, muzeyga aylantirish rejalashtirilmoqda.

Государственный музей истории Тимуридов
Возведенный по инициативе первого президента И. А. Каримова к 660-летию Амира Темура «Государственный музей истории Тимуридов» был открыт в центре Ташкента 18 октября 1996 года. Сооружение с куполом в стиле известных архитектурных памятников сразу бросается в глаза и привлекает внимание.
Интерьер внутри богато украшен мрамором, уникальной росписью, сусальным золотом. На стенах залов фреской изображена жизнь Тамерлана, а также картины, передающие атмосферу тех времен. Изюминка музея – хрустальная люстра высотой 8,5 метров, в составе которой 106 000 подвесок.
Экспонаты музея рассказывают посетителям об истории Узбекистана в период правления династии Тимуридов. В фонде музея свыше 3 000 экспонатов. Здесь вы можете увидеть ювелирные изделия, одежду, музыкальные инструменты, орудия труда и другие предметы средневековья. В центральном зале хранится копия Корана Османа – священной книги мусульман.
В экспозиции музея можно также увидеть многочисленные переписки Тамерлана и его потомков с монархами европейских стран, различные миниатюры и макеты знаменитых памятников, построенных династией Тимуридов.
Государственный музей истории Узбекистана
За несколько тысячелетий с времен раннего палеолита история страны складывалась из отдельных личностей и народностей, из жестоких завоеваний и масштабных восстаний, из падений империй и их подъемов. Веками люди жили на территории междуречья, возводя крупнейшие города. Благоустроенные поселения в живописных оазисах привлекали многочисленных завоевателей, которые приводили на эти земли свой народ. Так складывалась богатая история узбекского народа.
Музей был основан в 1876 году и назывался «Народный музей Туркестана» и располагался в четырехэтажном здании, которое имеет оригинальную форму и планировку в виде большого куба. Государственному музею истории Узбекистана удалось собрать уникальную коллекцию из 250 тыс. предметов, демонстрирующую все этапы культурного наследия.
На первом этаже музея находится выставочная галерея. На втором этаже расположились реликвии эпохи палеолита, артефакты древнего мира и раннего средневековья, ценные находки периода правления Тимуридов. Среди главных сокровищ: орудия труда, скелет древнего человека (1.5 млн. лет до нашей эры), котел из бронзы с фигурками животных, триада с изображением Будды и монахов (I век н.э.), различные предметы, имеющие отношение к караванному Великому Шелковому пути. Третий этаж передает эпоху трех ханств, господствующих на территории современного Узбекистана и других республик Средней Азии. На четвертом этаже собраны экспозиции и макеты XIX-XXI веков, демонстрирующие промышленные, экономические и спортивные достижения страны.
В музее есть сувенирная лавка, в которой продаются сувениры в национальном стиле и необычные диковины из керамики, текстиля, миниатюр и многое другое.
Государственный музей природы Узбекистана
Государственный музей природы Узбекистана был открыт в 1876 году и с тех самых пор музей пополняется экспонатами из мира животных и растений. В настоящее время в фонде музея насчитывается более 400 тыс. единиц зоологических и геологических материалов.
Пожалуй, наиболее необычными и уникальными экспонатами являются останки мамонтов, различные мутанты животных, зародыши, а также находящиеся на грани полного вымирания птицы и животные.
Для того, чтобы как можно более наглядно передать взаимосвязь в природе, музей использует ландшафтный метод в изображении экспозиций. Такой метод с мельчайшими подробностями и точностью визуализирует экосистему, природный ландшафт, животных, деревья и даже Солнечную систему с подробным описанием.
Государственный музей искусств Узбекистана
Музей искусств Узбекистана
Государственный музей искусств Узбекистана основан в 1918 году. С момента основания до 1935 года музей находился в бывшей резиденции князя Н. Романова, затем переехал в здание Народного дома. В 1974 году было построено современное здание музея, имеющее незамысловатый квадратный объем.
В экспозиции музея представлены работы узбекских, русских и западноевропейских художников, среди которых коллекции итальянской, французской и немецкой живописи средневековой эпохи. Это такие картины как: «Соколиная охота» Н.Н. Каразина, «Дворик» З.М. Ковалевской, «Купальщица» А.Ф. Беллоли и т.д.
Музей прикладного искусства Узбекистана
Для того чтобы узнать об истории ремесленного искусства и увидеть его шедевры надо посетить «Музей прикладного искусства».
Музей был открыт в 1927 году, как выставка работ мастеров ремесленников нашей страны и назывался «Музеем кустарных ремесел». В 1977 году он получает статус государственного и преобразовывается в ныне существующий музей.
В фонде музея собраны более 7 тысяч лучших произведений мастеров с начала XIX века до нашего времени, среди которых: керамические изделия, ювелирные украшения, золотошвейные изделия, национальная одежда, сюзане, ковры, тюбетейки, миниатюры и роспись по дереву, фарфор, музыкальные инструменты и многое другое.
Геологический музей Узбекистана
Первый экспонат, который находится в музее, располагается в небольшом дворике. На средних размерах камнях высечены следы птеродактилей.
Музей состоит из 12 залов, посвященных темам по палеонтологии, минералогии, древней горной промышленности, истории геологии и геологическим исследованиям. В экспозиции находится более 40 тысяч различных экспонатов.
Здесь вы сможете изучить экспозиции по зарождению жизни на земле. В зале палеонтологии представлены фоссилии древних моллюсков, различные ископаемые останки организмов и следы их жизнедеятельности, останки различных беспозвоночных животных, древних слонов (их зубы и позвонки), остатки растений найденные на территории Узбекистана.
Представлены образцы камней, минералов, добываемые в Узбекистане. В главном зале на стендах вращаются и подсвечиваются драгоценные камни.
Музей Ислама Каримова
Музей научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова (прежнее название «Резиденция Оксарой» – Белый дворец) посвящен жизни первого президента Республики Узбекистан, где когда-то трудился и вел политическую деятельность Ислам Каримов. Здесь помимо музея, находится библиотека и читальный зал, научный центр и конференц-зал. Музей окружен живописным садом с цветниками и дорожками.
Перед дворцом на высоком постаменте возвышается бронзовый памятник Ислама Каримова. В первом зале музея находятся фотокартины, документы и личные предметы президента. Во втором зале собрана художественная коллекция, на которой запечатлен Ислам Каримов. Любопытно то, что сам президент никогда не позировал художникам и фотографам. Также в музее установлены смарт-экраны. На них помощью можно познакомиться с интересными фактами из жизни президента.
Музей литературы имени Алишера Навои
Государственный музей литературы имени Алишера Навои основан в 1939 году. Это одно из крупных научно-просветительских учреждений Узбекистана. Здесь хранятся памятники литературного наследия узбекского народа.
В фонде музея собраны более 65 тысяч документов о жизни и деятельности писателей нашей страны.
Также здесь более 17 тысяч экспонатов: произведения искусства, рукописи, документы, фильмы, археологические памятники, отражающие многовековую историю узбекской культуры и литературы.
Национальная библиотека Узбекистана имени Алишера Навои
Крупнейшее хранилище рукописей и печатных изданий страны – Национальная библиотека Узбекистана имени Алишера Навои. В фонде библиотеки собрано самое большое в мире собрание трудов на узбекском языке.
Библиотека была основана в 1870 году. Генерал-губернатор Туркестана Константин Петрович Кауфман распорядился создать «Ташкентскую публичную библиотеку». Для сбора первых изданий библиотеки был привлечен российский ученый, библиограф В. И. Межов. Это были в основном издания об истории Туркестанского края, которые позже легли в основу многотомной книги «Туркестанский сборник». Эти издания хранятся в библиотеке по сей день.
За эти годы библиотека претерпела большие изменения. Это и закрытие учреждения по приказу генерал-губернатора Туркестана Михаила Григорьевича Черняева в 1882 году, и распределение изданий в различные организации. Но все же, несмотря ни на что, большую часть фонда библиотеки удалось сохранить благодаря Наблюдательному комитету, созданному в 1883 году. В его состав вошли известные ученые, историки, педагоги. В 1920 году библиотека получила статус «Государственной».
Современное название библиотека получила в феврале 2020 года после слияния Республиканской научно-технической библиотеки и Государственной библиотеки Республики Узбекистан имени Алишера Навои.
Большой театр имени Алишера Навои
Государственный Академический Большой театр оперы и балета имени Алишера Навои основан в июне 1939 года. Это один из ведущих театров Узбекистана с богатой историей.
Здание театра располагается в центре Ташкента. Площадь вокруг театра украшена фонтаном и декоративными деревьями. Вместимость зрительного зала (партер и два яруса) до 1 440 человек.
В 1929 году любители концертно-этнографического ансамбля под руководством народного артиста Узбекистана Мухиддина Кари-Якубова создали профессиональный театр, танцевальную группу в котором возглавила знаменитая Тамара Ханум. В 1939 году первая опера «Буран» снискала успех у зрителей и критиков, после чего были поставлены оперы – «Евгений Онегин», «Гюльсара», балеты – «Коппелия», «Красный мак», «Дон Кихот», «Балерина».
Среди международных проектов театра организация таких мероприятий как: фестиваль оперы и балета «Ташкент Бахори», фестиваль в честь 150-летия Дж. Пуччини, участие в зарубежных постановках оперных спектаклей «Царская невеста», «Любовный напиток», «Богема» и много других интересных проектов.
Ознакомиться с современным репертуаром театра можно на сайте https://gabt.uz
Резиденция князя Романова
Резиденция князя Николая Константиновича Романова была построена в 1891 году из самого лучшего кирпича того времени. Князь способствовал постройке первого кинотеатра, пекарни, небольшого района для княжеских солдат и сети оросительных каналов. Его очень любили в Ташкенте, потому что он уделял много внимания жителям столицы.
За время своей жизни в Ташкенте, Николай Константинович собрал неповторимую коллекцию полотен известных художников, антиквариата и книг, которые он завещал городу. После его кончины, дворец стал музеем искусств, а в дальнейшем его сделали, музеем антиквариата и ювелирных изделий.
Сейчас здание используется как Дом приемов Министерства иностранных дел Узбекистана, но скоро его планируется открыть для посещения и сделать музеем.