Bugungi kunda mashhur sarkarda nomi berilgan xiyobon 19-asr oxirida barpo etilgan. O‘shanda u Toshkentning markazida, shaharning ikkita asosiy ko‘chasi kesishmasida joylashgan kichik bog‘dan iborat edi. 1994-yil 31-avgustda, O‘zbekiston mustaqilligining uch yilligi arafasida, bog‘da shohona harbiy kiyimidagi sarkardaning bronzadan yasalgan otliq haykali o‘rnatildi (haykaltaroshlar Kamol va Ilhom Jabborovlar), xiyobon tozalandi, ko‘kalamzorlashtirildi va favvoralari bo‘lgan maydonga aylantirildi. Amir Temurning "Kuch adolatdadur" shiori yodgorlikka to‘rt tilda yozib qo‘yilgan.
Mashhur davlat arbobi, sarkarda Amir Temur Shahrisabzdan uncha uzoq bo‘lmagan Xo‘ja Ilg‘or qishlog‘ida tug‘ilgan. U Barloslar oilasiga mansub Tarag‘ayning o‘g‘li edi. Temur yoshligidan turli urushlarda qatnashgan, boshqaruv tizimini chuqur o‘rgangan. U 30 yildan ortiq bepoyon imperiyani boshqarib, ulkan davlatni yaratadi. Temuriylar sulolasi hayoti va faoliyati haqida batafsil ma’lumotni bog‘ning yonida joylashgan "Temuriylar davlat muzeyi"da topish mumkin.
Bugungi kunda xiyobonni "O‘zbekiston" mehmonxonasi, Yuridik institut va rasmiy marosimlar o‘tkaziladigan Forumlar saroyi kabi binolar o‘rab turibdi.
Yapon bog‘i
Yana bir diqqatga sazovor joy "Yapon bog‘i" hisoblanadi, bu katta shaharning o‘rtasida joylashgan o‘ziga xos yapon oroli! Shiyponlar, choy uyi, qulay yog‘och ko‘priklar, turli qushlar – bularning barchasi Yaponiya muhitini juda yaxshi taqdim etgan.
Bog‘ tarixi 1947-yilda, Toshkent markazidagi bo‘sh joy o‘rnida bog‘ tashkil etilishidan boshlangan. O‘shanda yapon harbiy asirlari ko‘l uchun chuqur qazigan. Bog‘ning rasmiy ochilishi 2001-yil 25-avgustda bo‘lib o‘tdi. Ushbu bog‘ ochilganidan buyon shahar mehmonlari uchun ham, uning aholisi uchun ham sevimli joylardan biriga aylandi.
"Yapon bog‘i" ning markazida Buden (Choy Pavilyoni) joylashgan. Kirish joyida yovuz ruhlarni qo‘rqitish uchun qo‘ng‘iroq jarangieshitiladi. Choy marosimi yapon madaniyatining o‘ziga xos sirli taomilidir.
Uyga kirishdan oldin siz, albatta, milliy yapon barabanini aylantirishingiz kerak - yaponlar, bu harakatlar orqali xudolar bilan aloqada bo‘lishlariga ishonadi. Uy devorlariga milliy yapon liboslari osilgan.
Shuningdek, bog‘da "Seketei" deb ataluvchi ajoyib toshlar bog‘i bor. Bu bog‘ Olamning tuzilishi va uyg‘unligini aks ettiruvchi Tao falsafasi bilan uzviy bog‘liqdir.Har bir kompozitsiyada 15 ta tosh mavjud. Yapon madaniyatida mazkur miqdor to‘lin oy bilan bog‘liq.
Bog‘ shaharning markazida joylashganligi sababli, unga siz istalgan transportda – metro, avtobus, taksi yoki mashinada yetib olishingiz mumkin.
Botanika bog‘i
Akademik F.N. Rusanov nomidagi Toshkent botanika bog‘i – eng yoshi ulug‘ va eng katta tabiiy bog‘lardan biri. Hozir botanika bog‘i O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O‘simliklar va hayvonot olami genofondi institutiga qaraydi. Botanika bog‘i yil davomida tashrif buyuruvchilar uchun ochiq.
O‘zbekistonda birinchi botanika bog‘i 1920-yilda tashkil etilgan. U ko‘p yillar davomida ekzotik o‘simliklarning noyob kollektsiyasini to‘plagan rus olimi F.N.Rusanovning tashabbusi bilan tashkil etilgan. Bugungi kunda bog‘ hududi 66 gektarni egallaydi va u poytaxt shimolida, Toshkent hayvonot bog‘i yonida joylashgan. Bog‘ kollektsiyasida 6000 dan ortiq o‘simlik turlari va navlari bor, bular 170 ta ignabargli daraxtlar, 800 ga yaqin tropik va subtropik o‘simliklar, 2000 dan ortiq ko‘p yillik o‘tlar hisoblanadi. Shuningdek, Botanika bog‘i hududida sun’iy suv havzalari ham mavjud. Ekzotik qushlarning 30 dan ortiq turi yashaydi.
Botanika bog‘i yilning istalgan vaqtida go‘zal. Noyob mikroiqlimi tufayli bu yerda siz dunyoning besh qit’asi – Markaziy va Sharqiy Osiyo, Uzoq Sharq, Yevropa va Shimoliy Amerikaning florasidan bahramand bo‘lishingiz mumkin.
Hozir esa bu yerda uy xo‘jaliklarida foydalanish mumkin bo‘lgan yangi turlar aniqlanmoqda, flora vakillarining yangi turlari yetishtirilmoqda. Dekorativ va mevali daraxtlar, har xil rezavor butalar, dorivor o‘simliklar o‘zbek botaniklari tomonidan o‘rganiladi. Ko‘kalamzorlashtirish uchun bu yerda yirik bargli jo‘ka, xitoy teraklari, lola daraxtlari, nodir eman ko‘chatlari; ko‘p yillik piyozboshli o‘simliklar – lolalar, giatsintlar, krokuslar; ildiz o‘simliklar – gulsafsar, pion, gibrid gibiskus yetishtiriladi.
G‘alaba bog‘i
2020-yil 9-may kuni Olmazor tumanida fashizm ustidan qozonilgan Buyuk G‘alabaning 75 yilligiga bag‘ishlangan "G‘alaba" yodgorlik bog‘i ochilishi marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ikkinchi jahon urushi yillarida O‘zbekistonning 1,5 milliondan ortiq aholisi frontga jo‘nab ketgan. Shu bilan birga, mamlakat ittifoqdosh respublikalarning evakuatsiya qilingan 1,5 milliondan ortiq aholisini o‘z bag‘riga olgan.
Mualliflar park ekspozitsiyalarini bir nechta mavzuli hududga ajratgan: urush dahshatlari hududi, front orti hududi, motam va qayg‘u hududi, uzoq kutilgan g‘alaba va minnatdorchilik hududi. Har bir hudud o‘zbek xalqining fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga qo‘shgan hissasini obrazli va raqamli tarzda so‘zlaydi.
Bog‘ning markaziy xiyobonida Stalingrad jangida beqiyos jasorat ko‘rsatgan ulkan qo‘shinni boshqargan general Sobir Rahimov boshchiligidagi urush qatnashchilari va qahramonlari haykali o‘rnatilgan.
Bog‘ hududida front chizig‘idagi hayot manzaralarini aks ettiruvchi noyob muzey joylashgan. Harbiy ofitserlarning manekenlari muzey devorlari ichida jonlangandek tuyuladi. Xandaqlar, blindajlar va dala oshxonasi, tibbiy punktlar, temir yo‘l vokzali, eski kutubxonalar aks etgan kompozitsiyalar. O‘sha yillardagi harbiy qurollarning noyob ko‘rgazmasi taqdim etilgan. Bog‘ning ochiq hududida, ochiq havoda, harbiy texnika va qurollar ko‘rgazmasi joylashtirilgan.
O‘zbekiston ajdodlar jasoratini doim yodda saqlaydi va bu bilan faxrlanadi, G‘alaba bog‘i esa o‘sha yillar qahramonlari xotirasi va sharafining ramzidir.
Adiblar xiyoboni
Piyoda sayrlar uchun ajoyib joy. Bu yerda, daraxtlar va gulzorlar orasida, gavjum shahar markazida o‘ziga xos muhit shakllangan.
O‘zbek adabiyotining asoschisi Alisher Navoiy boshchiligidagi bronza haykallar 8 gektardan ortiq maydonni egallagan yagona me’moriy ansamblni tashkil qilgan.
Bog‘da Bobur, Muhammad Rizo Ogohiy, Furqat, Muqimiy, Mahmudxo‘ja Behbudiy, Berdaq, Abdulla Avloniy, Abdulhamid Cho‘lpon, Abdulla Qodiriy, Abdulla Qahhor kabi yozuvchi va shoirlar, tanqidchilar va publitsistlar va boshqa ko‘plab adabiyot arboblarining haykallari o‘rnatilgan.
Yozuvchilar xiyoboni – ijodiy kechalar, she’riy chiqishlar, kitob taqdimotlari va ko‘rgazmalari o‘tkaziladigan joy. O‘zbek adabiyoti kundalik hayotimizning ajralmas qismi hisoblanadi. Bu yerdaistagan odam saytga kirib, o‘zbek adabiyoti asarlarini elektron formatda o‘qishi uchun kutubxona ochish va "Adiblar xiyoboni" internet-portalini ishga tushirish rejalashtirilgan.
"Adiblar xiyoboni" ga tashrif buyurib, sevimli kitobingizni mutolaa qilayotganingizda, qalbingiz va ongingiz bilan ajib hordiq olasiz.
Ekobog‘
Poytaxt markazidagi Mirzo Ulug‘bek tumanida noyob tabiiy dam olish maskani – Zahiriddin Muhammad Bobur nomidagi Markaziy ekobog‘ mavjud.
Ekobog‘ – poytaxt aholisi va mehmonlarining sevimli dam olish maskani. U o‘z hududida joylashgan favvora, ko‘l, ko‘prik va "Muhabbat oroli" bilan kishilarni o‘ziga jalb qiladi. Yaqinlaringiz bilan yoqimli dam olish uchun hamma narsa – yugurish va velosiped yo‘llari, tomosha maydoni, bolalar maydoni, futbol, badminton, voleybol maydonlari va boshqalar mavjud.
Navro‘z etnografik bog‘i
Qiziqarli Navro‘z istirohat bog‘i kunduzi va oqshom, ish kunlari va dam olish kunlari tashrif buyuruvchilarni o‘ziga jalb qiladi. Bu yerda siz butun O‘zbekistonni atigi 30 daqiqada ko‘rib olishga ulgurishingiz mumkin.
Uzoqdan 72 metrli qorday oppoq "Anhor yulduzi" tomosha charxpalagi ko‘rinadi. U bugungi kunda O‘zbekistondagi eng baland tomosha charxpalagi hisoblanadi. Kechasi diodli chiroqlar yorug‘ligi taratadigan barcha kamalak ranglar jilosi mehmonlarni o‘ziga jalb qiladi. Bu g‘ayrioddiy joy sizni o‘zgacha ko‘rinishi va mavzuli ob’ektlari bilan xursand qiladi.
Bog‘ o‘z nomini bahor ayyomi – Navro‘z bayrami sharafiga olgan, lekin bog‘ning maqsadi – bu bahorgi teng kunlikni bir marta nishonlash emas, balki yil bo‘yi, poytaxtdagi eng go‘zal joylardan birida dam olishdir.
Bog‘da siz uzunligi 88 metr bo‘lgan cheksizlik shaklidagi spiral ko‘prikni, etnografik shaharchani ko‘rishingiz mumkin. Bu yerda Registon maydoni, Ark qal’asi, Oqsaroy saroyi ravog‘ining ustunlari va betakror Xudoyorxon saroyini miniatyurada ko‘rasiz. Maysazorda qushlar va hayvonlarning qiziqarli haykalchalari bor. Bog‘ markazi – "Navro‘z" guli ko‘rinishidagi sahna. Marmar polda O‘zbekiston xaritasi tasvirlangan, favvoralar aylana shaklida o‘rnatilgan.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi miniatyurasi hududida devorlari badiiy galereya bilan bezatilgan ko‘chalar va turar joylarning aniq nusxalari namoyish etilgan. Ichki bezaklar sizni haqiqiy o‘tmishga olib boradi.
Bog‘da muntazam ravishda milliy mahsulotlar, suvenirlar, to‘qimachilik mahsulotlari, rassomlarning asarlariga bag‘ishlangan yarmarkalar o‘tkaziladi.
Vaqt ushbu etnografik shaharchada sezilmasdan o‘tadi. O‘ziga xos me’morchiligi, o‘yma mebellari, javonlarga qo‘yilgan xalq amaliy san’atining ajoyib mahsulotlari bo‘lgan sopol devorlar, choyxonalar va ayvonlar. Bu qadimiy O‘zbekistonning boy tarixi va madaniyatining haqiqiy tadqiqotidir.
River Park
2020-yil may oyida Toshkentda “Damashi” kanalining sohili obodonlashtirildi. Bu yerda River Park ochildi. U mehmonlarni daraxtlarning ko‘pligi, jazirama issiqda o‘zining salqinligi, velosayrlar uchun yo‘laklar, jahonning diqqatga sazovor joylari – Big Ben, Pizan va Eyfel minoralarining maketlari bilan kishining e’tiborini tortadi. Tunda ko‘prik va kanalning o‘zi kamalakning turli ranglarida tovlanadi.
River Park – sohil go‘zalligidan bahra olish uchun ajoyib joy.
Toshkentlend
Eng birinchi va zamonaviy attraktsion bog‘lardan biri 90-yillar oxirida ochilgan, biroq hozirga qadar shaharliklar va poytaxt mehmonlari orasida katta muhabbat qozongan va ommabop hisoblanadi. Istirohat bog‘i Toshkent teleminorasi yaqinida "O‘zekspomarkaz" ko‘rgazmalar markazi hududida, akvapark va Yapon bog‘i yonida joylashgan.
"Toshkentlend" yilning faqat iliq davrida ochiq bo‘ladi. Odatda mavsum mart oyining oxirida ochilib, taxminan oktabr oyining oxirigacha davom etadi. Bahor-yoz mavsumida bog‘ har kuni soat 10:00 dan 19:00 gacha ochiq. Chipta narxini to‘lagan holda bog‘ hududida kun bo‘yi hordiq chiqarish, yoqib qolgan attraktsionda bo‘lish mumkin.
Anhor-Lokomotiv attraktsionlar bog‘i
Attraktsionlar bog‘i – bolalikka sho‘ng‘ish uchun ajoyib imkoniyat. Bu yerda kattalar uchun ham, bolalar uchun ham turli ko‘ngilochar o‘yinlar topiladi. Har bir attraktsion katta bir sarguzashtdan iborat.
Kichkina mijozlar uchun mini-karusellar, batut markazi, suv havzasi mavjud. Kattalar uchun 12 ming m. kv. maydonda joylashgan karting taqdim etilgan. Shuningdek "asablarini qitiqlashni" yoqtiradiganlar uchun bir nechta ekstremal attraktsionlar ham bor.
Bundan tashqari, bog‘da "Anhor yulduzi" tomosha charxpalagi, "Ice Rink" konkida uchish maydoni, "Enter" o‘yin markazi, "5D" kinoteatr va "O‘zbekistonning yetti mo‘‘jizasi" ham taqdim etilgan. Bu yerda ko‘plab qahvaxonalar, yozgi teatr va musiqiy favvorani ham ko‘rish mumkin.

The square, which today bears the name of the famous commander, was built at the end of the 19th century. Then it was a small park in the very center of Tashkent, at the intersection of two main city streets. On August 31, 1994, on the eve of the third anniversary of Uzbekistan's independence, a bronze equestrian monument to a commander dressed in royal military clothes (sculptors Kamol and Ilkhom Jabbarovs) was erected in the park, and the park was cleared and turned into a square with greenery and fountains. The motto of Amir Temur "Power in Justice" is inscribed on the monument in four languages.
The famous statesman, commander Amir Temur was born in the village of Khoja Ilgar, not far from Shakhrisabz. He was the son of Taragai, belonging to the Barlas family. Since his youth, Temur participated in various wars, delved into the system of government. He ruled a huge empire for over 30 years and created a vast state. More details about the life and work of the Timurid dynasty can be found in the "State Museum of Timurids", located next to the park.
Today the square is surrounded by such famous buildings as the Uzbekistan Hotel, the Law Institute, and the Palace of Forums, where many official ceremonies are held.
Japanese garden
Another attraction is the "Japanese Garden" – a kind of Japanese island in the middle of a big city! Gazebos, a tea house, a lake, cozy wooden bridges, a variety of birds – all this successfully conveys the Japanese flavor.
The history of the garden begins in 1947, when a park was organized on the site of a vacant lot in the center of Tashkent. The pit for the lake was created by Japanese prisoners of war. The official opening of the park took place on August 25, 2001. Since its opening, the garden has become one of the favorite places for both guests and residents of the city.
In the very center of the "Japanese Garden" there is Buden (Tea Pavilion). At the entrance, a bell is heard ringing to scare away evil spirits. The tea ceremony is a kind of mystery in Japanese culture.
Before entering the house, you must definitely spin the national Japanese drum – the Japanese believe that by this action you will ensure yourself a connection with the Gods. There are national Japanese costumes on the walls of the house.
Also in the park there is an amazing garden of stones "Seketei". This garden is inextricably linked with the philosophy of Tao, reflecting the order and harmony of the universe. Each composition, 15 stones. In Japanese culture, this amount is related to the full moon.
Since the park is located in the very center of the city, you can get to it by any means of transport by metro, buses, taxis, or by car.
Botanical Garden
Tashkent Botanical Garden named after academician F.N. Rusanova is one of the oldest and largest natural parks. Now the botanical garden belongs to the Institute of the gene pool of flora and fauna of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. The Botanical Garden is open to visitors all year round.
The first botanical garden in Uzbekistan was created in 1920. It was initiated by the Russian scientist F.N.Rusanov, who for many years collected a rare collection of exotic plants. Today the territory of the garden occupies 66 hectares and is located in the north of the capital next to the Tashkent Zoo. The collection of the garden includes more than 6,000 species and varieties of plants: 170 conifers, about 800 tropical and subtropical plants, more than 2,000 species of perennial grasses. Also on the territory of the Botanical Garden there are artificial reservoirs. More than 30 species of exotic birds live.
The botanical garden is magnificent at any time of the year. Thanks to the unique microclimate, here you can enjoy the flora of five parts of the world – Central and Eastern Asia, the Far East, Europe and North America.
And now new species are being identified here that can be used in households and new species of flora are being developed. Ornamental and fruit trees, various berry bushes, medicinal plants are the subject of study by Russian botanists. For landscaping, seedlings of large-leaved linden, Chinese poplar, tulip trees, rare oaks are grown here; perennial bulbous plants – tulips, hyacinths, crocuses; root plants - irises, peonies, hybrid hibiscus.
Victory Park
On May 9, 2020, the Galaba Victory Memorial Park was opened in the Almazar region, timed to coincide with the celebration of the 75th anniversary of the Great Victory over Nazism.
During the Second World War, more than 1.5 million people of Uzbekistan went to the front. At the same time, the country received more than 1.5 million evacuated residents of the union republics.
The authors divided the park's expositions into several thematic zones: the zone of the horrors of war, the zone of the rear, the zone of sorrow and sorrow, the zone of long-awaited victory and gratitude. Each zone tells figuratively and in numbers the contribution of the Uzbek people to the victory over fascism.
The central alley of the park is crowned with a sculpture of participants and heroes of the war, led by General Sabir Rakhimov, who commanded a huge army that performed a huge military feat in the Battle of Stalingrad.
On the territory of the park there is a unique museum reflecting the scenes of front-line life. The dummies of military officers seemed to come to life within the walls of the museum. Compositions with trenches, dugouts and a field kitchen, dressing points, a railway station, old libraries. A unique exhibition of military weapons of those years is presented. On the open territory of the park, in the open air, an exhibition of military equipment and weapons is deployed.
Uzbekistan remembers and is proud of the valor of its ancestors, and Victory Park is a symbol of memory and honor to the heroes of those years.
Literators' Alley
Wonderful place for walking. Here, among trees and flower beds, its own unique atmosphere is formed in the center of a bustling city.
Bronze monuments led by the "father" of Uzbek literature Alisher Navoi form a single architectural ensemble, occupying an area of more than 8 hectares.
The park has sculptures of more than 20 literary figures, including writers and poets, critics and publicists: Babur, Muhammad Riza Agakhi, Furkat, Mukimi, Mahmudhoja Behbudi, Berdakh, Abdulla Avloni, Abdulhamid Chulpan, Abdulla Kadiri, Abdullah and many others.
Literators' Alley is a place where creative evenings, poetry performances, book presentations and exhibitions are held. Uzbek literature is an integral part of our daily life. It is planned to open a library and launch an Internet portal "Literators' Alley" so that anyone who wants to can go to the site to read works of Uzbek literature in electronic format.
Having visited the Literators' Alley, you will rest your soul and mind while reading your favorite book.
Ecopark
In the center of the capital, in the Mirzo-Ulugbek district, there is a unique natural recreation area – the Central Ecopark named after Zakhiriddin Babur.
Ecopark is a favorite resting place for residents and guests of the capital.It attracts to itself because of the fountain, lake, bridge and the so-called "Island of Love" available on its territory.There is everything for a pleasant pastime with loved ones: jogging and cycling paths, observation, children's, football, badminton, volleyball and other grounds.
Ethnographic Park "Navruz"
The most interesting Navruz theme park attracts visitors during the day and evening, on weekdays and weekends. Here you can see the whole of Uzbekistan in just 30 minutes.
A 72-meter snow-white Ferris wheel "Star of Ankhor" can be seen from afar. Today the tallest "Ferris wheel" in Uzbekistan. At night, the bewitching lights of all colors of the rainbow LED luminescence beckon guests. This unusual place will delight you with its unusual views and themed objects.
The park got its name in honor of the holiday of the arrival of spring – Navruz, but the purpose of the park is not a one-time celebration of the equinox, but a year-round rest, in one of the most beautiful places in the capital.
In the park you can see a spiral bridge with a length of 88 meters in the shape of an infinity, an ethnographic town. Here, the Registan Square, the Ark fortress, the pylons of the Ok-Saroy palace arch and the incomparable Khudoyar-khan palace are located in miniature. There are interesting figurines of birds and animals on the lawn. The center of the park is a scene in the form of a flower "Navruz". A map of Uzbekistan is depicted on the marble floor, and fountains are installed in a circle.
On the territory of the miniature of the Republic of Karakalpakstan, exact copies of streets and dwellings are displayed, the walls of which are decorated with an art gallery. The interior decoration will take you to an authentic past.
The park regularly hosts fairs dedicated to national products, souvenirs, textile products, works of artists.
Time will fly by unnoticed in this ethnographic town. Earthen walls, teahouses and terraces, with a peculiar architecture, carved furniture, amazing products of folk applied art, laid out on the shelves. This is a real study of the richest history and culture of ancient Uzbekistan.
River Park
In May 2020, the embankment of the Damashi canal was refined in Tashkent.River Park opened here.It attracts guests with an abundance of greenery, coolness, bike paths, models of world attractions: Big Ben, the Leaning and Eiffel Towers.At night, the bridge and the canal shine with all the colors of the rainbow.
River Park is a wonderful place to enjoy the beauty of the canal coastline.
Tashkentland
One of the earliest and most modern amusement parks was opened in the late 90s, but still enjoys great love and popularity among citizens and guests of the capital. The park is located not far from the Tashkent TV tower on the territory of the Uzexpocentre exhibition center, next to the first Water Park and the Japanese Garden.
Tashkentland is open only during the warm season. The season usually opens from the end of March and lasts until about the end of October. During the spring and summer season, the park is open to visitors every day from 10:00 to 19:00. It is located on the territory of the park during the day, and by paying the cost of the ticket you can visit any attraction you like.
Amusement park "Ankhor-Lokomotiv"
Amusement park Ankhor-Lokomotiv
An amusement park is a great opportunity to go back to childhood. Here you will find entertainment for both adults and children. Each ride is like one big adventure.
For younger visitors there are mini-carousels, a trampoline center, and a water circuit. For adult visitors, go-karting is presented, which is located on 12 thousand square meters. There are several extreme rides for those who like to tickle their nerves.
Also in the park are: Ankhor Star Ferris wheel, Ice Rink skating rink, Enter game center, 5D cinema and Seven Wonders of Uzbekistan. There are also many cafes, a summer theater and a musical fountain.